لوگو گلرن goalearn logo برنامه منتورینگ گلرن

برنامه منتورینگ طراح رابط و تجربه کاربر​ (کارآموزی طراح و تجربه کاربر​)

(UI/UX Apprenticeship) - (UI/UX Mentoring Program)

در جهان دیجیتال امروزی، خلاقیت و تکنیک در طراحی به شدت اهمیّت پیدا کرده است در نتیجه دو عبارت UI (رابط کاربر) و UX (تجربه کاربر) بیش از پیش مورد استفاده قرار می‌گیرند. و با توجه به افزایش وابستگی انسان به فناوری، وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌ها، نیاز به استخدام طراح UI/UX در سازمان ها روز به روز بیشتر می شود، از همین رو مشخص شدن شرح شغل و وظایف متخصص یا کارآموز طراح رابط و تجربه کاربر برای پیش از ورود به این شغل از اهمیت بالایی برخوردار است.

طراحی رابط و تجربه کاربر چیست؟

منظور از رابط کاربری یا UI (user_interface)، چیدمان گرافیکی یک وبسایت یا اپلیکیشن است. رابط کاربری شامل دکمه‌هایی که کاربر روی آن‌ها کلیک می‌کند، متن‌هایی که کاربر می‌خواند، تصاویر، اسلایدرها، کادرهای ورود اطلاعات توسط کاربر، و تمامی عناصر بصری دیگر می باشد.

اما تجربه کاربر یا (user_experience) UX  بر نحوه تعامل کاربران با وب سایت تمرکز دارد که آیا از کار کردن با یک وبسایت یا اپلیکشن راضی هستند و  استفاده از آن راحت و روان می باشد یا نه؟ در واقع تجربه کاربر تعیین می کند که رابط کاربری چگونه سازماندهی شود و چگونه عناصر مختلف آن  با هم دیگر ارتباط داشته باشند.

در ادامه برای آشنایی شما با مسیر شغلی و شرح تبدیل شدن به یک کارشناس و متخصص در این حوزه از مسیر کارآموزی طراحی رابط و تجربه کاربر(UI/UX)، سعی کرده ایم تا تمام جزئیات و نکات مورد نیاز را به اندازه نیاز برای شما توضیح دهیم.

شرح شغل یک کارآموز طراح رابط و تجربه کابر(UI/UX)

یک طراح رابط کاربری مسئولیت چیدمان صفحه، ترانزیشن‌ها، انیمیشن‌ها را بر عهده دارد و  در رابطه با شکل ظاهری یک وب سایت با اپلیکیشن تصمیم می‌گیرد که از چه رنگ‌هایی برای عناصر مختلف رابط کاربری استفاده کند، ضخامت خطوط چقدر باشد و نوشته‌های رابط کاربری چه فونتی داشته باشند.

اما در UX، طراحان تجربه کاربر احساسات کاربران در مورد استفاده از محصول را مورد تحقیق و بررسی قرار می دهد و وظیفه ی اصلی آن ها ایجاد تجربه‌ای لذت‌بخش و راحت از کار کردن با اپلیکیشن یا وبسایت برای کاربران می باشد.

بنابراین یک کارآموز طراح رابط یا تجربه کاربر تا زمان تبدیل شدن به یک متخصص مسیر پر پیج و خمی را پیش رو دارد تا بتواند یک  وبسایت یا اپلیکیشن را به گونه‌ای طراحی کند که ظاهری زیبا و عملکردی مناسب داشته باشد.

در طی مدت کارآموزی به عنوان یک طراح رابط و تجربه کاربر(UI/UX) بهتر است روی بخش های اصلی این حوزه شغلی نظیر ( اسکچ (Sketch)، (Figma)، (Balsamiq)، (Adobe XD)،InVision App، RedPen) تمرکز کنید.

مسئوليت ها و وظايف اصلی شما در طی دوره کارآموزی طراحی رابط و تجربه کاربر(UI/UX)

اگر سری به وبسایت های استخدامی ایرانی زده باشید اکثر شرکت هایی که از مسیر کارآموزی به دنبال جذب نیرو هستند، انتظارات تقریبا یکسانی از نیروی کار در شغل دارند. که البته گاها به خاطر برخی از انتظارات بیش از حد از یک کارآموز و نداشتن مسیر رشد و آموزشی مشخص، موفق به جذب نیروی دلخواه خود نمی شوند. اما در حالت کلی برخی از توانمندی ها را به عنوان پیش نیاز و برخی دیگر نیز به عنوان امتیاز لحاظ می کنند، که ما کسب تعدادی از آنها را برای ورود به این شغل شدیدا توصیه می کنیم.

پیش نیاز های ورود به شغل طراحی رابط و تجربه کاربر(UI/UX) از دید شرکت ها

مهارت‌های لازم برای طراحی رابط کاربری

 • وایرفریمینگ
 • ساخت پروتوتایپ
 • اسکچ
 • InVision
 • اصول طراحی تعاملی
 • تحقیق کاربری
 • ساخت پرسونا
 • دانش قوی در حوزه‌ی طراحی
  • برندسازی
  • تایپوگرافی
  • نظریه‌ی رنگ‌ها
 • توانایی کار تیمی
 • مهارت‌های ارتباطی
 • مهارت‌های میان-فردی
 • همدلی با کاربر

مهارت‌های لازم برای طراحی تجربه‌ی کاربری

 • مهارت در تحقیق کاربری
 • مهارت در کار تیمی
 • وایرفریمینگ
 • ساخت پیش‌نمونه
 • مهارت در ارتباط بصری
 • طراحی تعاملی
 • معماری اطلاعاتی (IA)
 • مهارت‌های تحلیلی
 • همدلی با کاربر
 • مهارت‌های ارتباطی
 • مهارت‌های میان-فردی
 • آشنایی با کدنویسی
 • دانش مدیریت پروژه
 • مهارت‌های کسب‌وکار و ذهنیت استراتژیک
 • تفکر انتقادی
 • کنجکاوی

مجددا این نکته را یادآوری می کنیم که به عنوان کارآموز طراح رابط و تجربه کاربر لزوماً نیازی به کسب تمامی مهارت ‌ها فوق ندارید. اما داشتن هرکدام از آنها شانس شما را در رقابت با سایرین برای کسب موقعیت های شغلی متناسب، بالا می برد. در این مورد دقیق‌تر در ادامه توضیح می‌دهیم.

آینده و مسیر شغلی طراحی رابط و تجربه کاربر(UI/UX)

ما با بررسی روند جذب نیرو در شرکت ها و همچنین از طریق صحبت با مدیران سازمان ها متوجه شده ایم که تقاضای نیرو برای شغل طراحی رابط و تجربه کاربر  روز به روز زیاد تر می شود و کسب و کارهای بیشتری در این حوزه اقدام به تیم سازی و جذب متخصص می کنند.

خوشبختانه سازمان‌ها در انتخاب طراحان رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری، روی مدرک تحصیلی تاکید چندانی ندارند و تمرکز آن ها بیشتر بر روی مهارت و تجربه شما می باشد. البته کسانی که در حوزه‌ی طراحی گرافیک تحصیل کرده باشند، در مقایسه با کسانی که تحصیلاتی غیر مرتبط داشته باشند، برای تصاحب بعضی از شغل‌های طراحی UI، یک برتری جزئی دارند.

همانطور که قبل تر اشاره کردیم، مسیر شغلی شما برای ورود به این رشته می تواند از کارآموزی طراحی رابط و تجربه کاربر(UI/UX) شروع شده تا پس از فراگرفتن مهارت های لازم و کسب حداقل تجربه مورد نیاز بتوانید کم کم تبدیل به یک متخصص طراح رابط و تجربه کاربر تبدیل شوید.

بازار کار(UI/UX) طراح رابط و تجربه کاربر در ایران

طراحی رابط و تجربه کاربر در ایران بصورت های دورکاری(فریلنسری)، استخدام در مراکز دولتی و کار در شرکت های خصوصی می باشد. شما با فعالیت در مراکز دولتی درآمد ثابتی خواهید اشت اما  می‌توانید بدون وابستگی به هیچ سازمانی و به صورت پروژه‌ای یا فریلنسینگ، درآمد داشته باشید. مزیت دیگر این شغل، این است که یک طراح UI/UX می‌تواند از دانش و مهارت‌هایش در راه‌اندازی یک کسب‌وکار برای خود نیز استفاده کند.

سطح درآمد شما به عنوان یک طراح رابط و تجربه کاربر:

 طبق نظرسنجی ها و بررسی های صورت گرفته شده بعد از کسب تجربه کافی و متخصص شدن در یکی از حوزه‌های شغلی طراحی رابط و تجربه کاربر درآمد آن در ایران در مقایسه با سایر مشاغل، نسبتا بالا محسوب می‌شود. در سال ۱۴۰۰، یک طراح UI/UX در تهران، ماهانه حدود ۱۵ میلیون تومان درآمد دارد و در شهرهای دیگر کشور نیز حقوق طراح  UI/UX نزدیک به ۱۰ میلیون تومان بر ماه است.

اما هنگام شروع کار به احتمال زیاد با درآمد پایه اداره کار(در سال ۱۴۰۰ چیزی بین ۳-۴ میلیون تومان) وارد این شغل خواهید شد و در طول سال میتوانید افزایش درآمد را با گرفتن ارتقای شغلی و انجام پروژه های مختلف به سرعت تجربه کنید.

بازار کار خارج از ایران:

درسراسر دنیا، طراحی رابط و تجربه کاربر به عنوان یک شغل تخصصی و پردرآمد شناخته می شود که با توجه به میزان مهارت های خود میتوانید در کشورهای مختلف از درآمد مطلوبی برخوردار شوید.

کشورهای ترکیه،  آلمان، کانادا، انگلیس کشورهایی هستند که متقاضی مهاجرت برنامه نویس را پذیرا هستند.

 در انگلستان به طور میانگین، درآمدی بالغ بر 48.466 پوند در سال

در المان متوسط درآمد سالیانه برابر با 66.889 یورو 

در کانادا به طور میانگین درآمدی بالغ بر 93.961 دلار در سال

در ترکیه میانگین درآمد سالیانه 102.661 لیر 

موضوعات برنامه منتورینگ طراح ربط و تجربه کاربر

 • Google data studio ,XD , Figma, Microsoft Power BI
 • انجام وایر فریمینگ و طراحی و تحلیل مسیر کاربران
 • طراحی پرسونای کاربر متناسب با داده های واقعی موجود
 • ساخت MPV و Prototype بر اساس تحقیقات تجربه کاربر و داده محور انجام شده
 • تحلیل رفتار و انجام تستهای مبتنی بر داده های رفتاری کاربر
 • تجربه برنامه نویسی با HTML , CSS, Python
 • آماده سازی گزارشات و داکیونت های مختلف از محصول(برای تیم فنی، مدیر محصول، مشتری و…)

1- Metrics terminology and UX value/interpretations1

2- Event tracking to capture actions users take within web pages

3- Report manipulation tools and In-page analytics

4- Coding and marking the underlying ideas in the data

5- Grouping similar kinds of information together in categories

6- UX Analytics and Design of a/an::

7- Task and Project Management app/website

8- e-commerce or a Personal webSite

9- search engine website

10- social media platform

11- Chatting App

برنامه منتورینگ اختصاصی

شما با انتخاب و ورود به برنامه مهارت های حرفه ای مورد نیاز برای ورود به بازار کار به عنوان متخصص را از طریق انجام تسک ها و پروژه ها ، ایجاد ارتباط و شبکه سازی، آموزش های مورد نیاز و دریافت راهنمایی های شغلی و بازخورد تجربه های شخصی را از متخصصان حرفه ای این حوزه کسب می کنید.

سابقه کار واقعی:

با تعریف پروژ‌ه‌های واقعی و قابل استناد متناسب با بازار کار بین‌المللی، منتی سابقه‌ی کار واقعی خواهد داشت.

یادگیری هدفمند:

هر  تسک متناسب با شرایط و ویژگی‌های هر منتی، برای یادگیری موثر او طراحی می‌شود تا بتواند دانش خود را به خروجی با ارزش تبدیل کند.

به روزرسانی برنامه منتورینگ متناسب با بازار کار بین‌المللی

با تغییر نیاز جهانی برنامه منتورینگ نیز به‌روزرسانی می‌شود.

استفاده از منتورهای متخصص

منتورها افرادی متخصص هستند و طی برنامه منتورینگ تجارب ارزشمند را به منتی منتقل می‌کنند.

گام ۴: ایجاد پروفایل فردی توسط کارشناس تجربه انسانی(پس از نهایی شدن همکاری و ورود به برنامه منتورینگ)
گام سوم: برگزاری جلسه پرسش و پاسخ و مشاوره مسیر شغلی گروهی و فردی

با تیم اجرایی برنامه منتورینگ آشنا شوید

"منتور تخصصی"

آنها در طی کل مسیر، با همکاری مدیر برنامه تسک های شما را آماده می کنند و در جلسات منتورینگ به شما بازخوردهای سازنده می دهند. آنها علاوه بر تخصص لازم است از قدرت ارتباط و شبکه غنی برخوردار باشند.

یک متخصص با حداقل ۳ سال تجربه در زمینه شغلی خاص

"کارشناس تجربه انسانی و عملیات"

مشاور برنامه شما متعهد است که از موفقیت در هر جنبه ای از تجربه شما در طول برنامه اطمینان حاصل کند و در طی چالش های احتمالی شما را تنها نمی گذارد. ما در گلرن به آنها کارشناس تجربه انسانی(HX) هم می گوییم.

برای پشتیبانی و افزایش همدلی کنارتان است.

"مدیر عملیات و برنامه های منتورینگ"

تسک ها را اعتبارسنجی می کند، تسک مناسب را به هر یک از منتی ها محول می کند، و قبل از لینک کردن منتور به منتی، از جنبه های مختلفی هر دو را ارزیابی و بررسی می کند.

فردی کلیدی که تمام جنبه های برنامه شما را مدیریت می کند.

"مشاور و منتور شغلی"

در هر بخشی که به موفقیت شغلی شما کمک کند، کنارتان هستند. از تحلیل بازار کار(ایران و بین الملل) تا اصلاح رزومه، برند سازی شخصی و تمرین برای جلسات مصاحبه کاری.

یک منتور با سابقه کاری حداقل ۱۰ ساله است.

ویدیو معرفی مسیر های شغلی ( قبل از ورود حتما مشادهده شود)

جزییات مسیرهای شغلی

4.2/5

امتیاز ۴ از ۵ ( بیش از ۳۰۰ نفر)

در حال حاضر متناسب با شغل و برنامه منتورینگتان، می توانید با توجه به اهداف و شرایطتتان از بین ۳ مسیر شغلی زیر، متناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

تاریخ های شروع برنامه های منتورینگ:

30 آبان ۱۴۰۱  ¦  ۱۵ آذر ۱۴۰۱  (اگر فورس زمانی دارید، با ما تماس بگیرید)

گارانتی شغلی

گارانتی شغلی

ویژه مسیرشغلی تغییر شغل و استخدام
در صورتیکه شرایط استفاده از گارانتی شغل را داشته باشید و ظرف مدت ۸ ماه پس از برنامه منتورینگ شغل جدیدی(در ایران) پیدا نکنید، ما ۱۰۰ درصد مبلغ پرداختی شما را بازپرداخت خواهیم کرد.
درمورد گارانتی شغل بیشتر بدانید

فرشید امامی

ب طور کلی هماهنگی و پاسخگویی همه اعضای مشغول در گلرن بشدت راضی کننده بود. همه اعضای تیم در یک جهت مشخص حرکت میکردن. تنها مسئله ای ک فک میکنم میتونه بهبود پیدا کنه، بازه زمانی نسبتا زیاد، ک برای تحلیل تسک و بررسی اون صرف میشه. هدف من: ادامه دادن مسیرم به عنوان یک برنامه نویس بک اند. تیم گلرن و برنامه ریزی های این مجموعه به تقویت توانایی های من کمک زیادی کرد.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

محمد جواد امینی بیات

سیتمی کاملا متفاوت و بروز بود. که البته یکسری خلا هایی هم داشت که می‌تونست مسیر رو راحت‌تر و لذت‌بخش تر کنه؛ مثل استفاده از Microsoft teams به جای واتس‌اپ و گوگل میت و همچنین داشتن پنل کاربری برای هر فرد در وبسایت برای تعریف تسک و ارائه ی گزارش. هدف من:‌ با مفاهیم پایه کامل آشنا بشم و تجربه ی انجام پروژه ی واقعی رو داشته باشم که تا حدودی به همش رسیدم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

نیلوفر صحرائی

در کل فرآیندی خوب،حرفه ای و کارآمد دارد. تسک ها نیاز به شفافیت بیشتری دارند. بعضی از تسک ها نیاز به تجربه ی حضور در سازمان ها دارند و مسیر شغلی با توجه به هدف منتی و استعداد او تعیین می‌شود.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

علی سلطانی

منتورینگ خوب بود و اگر بشود منتی قبل از شروع دوره و انجام تسک ها با منتور خود آشنا شود و خودش انتخاب کند بنظرم بهتر است. هدف من: تبدیل شدن به یک برنامه نویس موفق و کار آمد بود که برنامه های خوبی بتونم پیاده سازی کنم و در آمد خوبی هم داشته باشم. و با توجه به تلاش خودم و کمک منتور ها و تیم پشتیبانی گلرن به تقریبا 30 تا 40 درصد اون چیزی که میخوام رسیدم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

هانیه جانثاری

اینکه میتوانیم مسیر اسان تر و با بهره وری بیشتر را پیدا کنیم خوب است و اینکه کارگاه های اموزشی برای ورود به بازار کار دارید هم مفید میباشد

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

علی شاهی

به نظر من این برنامه خیلی عالی هست ومیتونه خیلی کمک کنه هم به من منتی و هم به شرکت هایی که دنبال نیروی کار میگردن. هدف من: بتونم در یه جایی باشم که هم مجبور باشم تسکی رو انجام بدم و هم بتونم توی جایی که بلد نیستم از یه کسی کمک بگیرم و حلش کنم و این به لطف تیم عالی و بزرگ گلرن حل شد.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

الهه ابراهیمی

پلن برنامه منتورینگ بسیار ایده آل و کارآمد بوده ولی باتوجه به هدف منتی و شرکت گلرن می بایستی در جهت کمک به منتی این برنامه واقعی تر اجرا شود. هدف من: یادگیری زبان های برنامه نویسی حوزه فرانت اند و در عین حال به کارگیری آنها در پروژه های عملی بوده که این هدف به وصرت واقعی عملی شده.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

آسیه مجلسی

خوب بود. اولش واقعا شروع سختی داشتم. چون زمانی که تایم ازادم زیاد بود شروع دوره با تاخیر تقریبا زیادی شروع شد. و خب در حینش کرونا گرفتم که خب کار را سختتر کرد. من واقعا هفته اول سر در گم بودم ولی بعدش بهتر شد...و به نظرم از یه جایی به بعد که جلسات شروع شد و اینکه نوع گفتار آقای عباسی را بهتر درک کردم و خیلی لذت بخش شده بود. هدف من: میخواستم برای بازار کار دیتا ساینس آماده بشم و هنوز واقعا نمیدونم دقیقا کجای مسیر هستم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

حسین سلحشور

خوب بود. خیلی دوستانه و دو طرفه. این تسک ها باعث شد تا خیلی از مهارت های مورد نیازم رو افزایش بدم هدف من: تسلط بر مفاهیم دیتا آنالیز

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

محمد رضا رفسنجانی

عالی. این برنامه هم تا حد زیادی کمکم کرده ولی مشکلاتی هم هست که داره یکمی اذیت میکنه. هدف من:‌ بتونم تو حوزه وب پیشرفت کنم و بتونم در بخش فرانت اند فعالیت کنم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

مهشید کهندل

دوره منتورینگ فرصت خوبی است برای شناخت استعدادها و توانایی های فردی و پرورش آنها. توصیه به منتی ها: هدف اصلی خودشان را تعیین کنند و سعی کنند روی آن متمرکز بمانند. در راستای هدف شان پیش بروند.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

حمید احسانی

با توجه به رشد روزافزون ابزارها و آموزش‌ها، سردرگمی منتی ها در هر حوزه شغلی گریزناپذیر است. درنتیجه بهترین رهیافت برای کسب مهارت در زمینه علم داده (DataScience) روبرو شدن با چالش‌های دنیای واقعی و دستیابی به مهارتهای متناسب هست، از اینرو برنامه منتورینگ گلزن را یک ایده‌ی کاملا نو و موثر ارزیابی می‌کنم. توصیه به منتی ها: دستیابی به نتیجه موثر نیازمند اختصاص وقت و تلاش بوده و هست، از اینرو برای دریافت خدمات منتورینگ باید زمان و انرژی مناسبی لحاظ شود.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

صدرا عزیزی

مزایای کار با گلرن فرصتی برای فعالیت تحت عنوان منتور برای تربیت کارآموزان و همچنین تایم کاری آن است که شناور است و با توجه به تایم خود منتور تنظیم میشود. معایب گلرن پرداخت هایی که دیر تر از موعد مقرر انجام میشود. توصیه به منتی ها:‌ پیشنهاد ها و محدوده ای که منتور ها برای آن ها در هر تسک ترسیم می کنند را به طور دقیق دنبال کنند.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

ایمان عباسی

به طور کلی اینکه هدف گلرن آماده سازی افراد برای کار کردن در محیط واقعی است، شرایط مناسب هست و آینده روشنی برای افرادی که در فرآیند منتورینگ هستند می‌بینم. توصیه به منتی ها: حتما در ابتدا با جستجو و کمک منتورها مسیر شغلی درست را انتخاب کنند تا بعد از شروع کار دل سردی یا عدم علاقه برایشان ایجاد نشود. برنامه تعیین شده برای دوستان حاصل زحمات چندین ساله هر کدام از منتورها می‌باشد و قطعا مسیر را به خوبی می‌شناسند، منتی‌ها سعی کنند که به درستی از آن پیروی کنند.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ