کارآموزی منتورینگ طراح رابط و تجربه کاربر

(UI/UX Apprenticeship) - (UI/UX Mentoring Program)

در جهان دیجیتال امروزی، خلاقیت و تکنیک در طراحی به شدت اهمیّت پیدا کرده است در نتیجه دو عبارت UI (رابط کاربر) و UX (تجربه کاربر) بیش از پیش مورد استفاده قرار می‌گیرند. و با توجه به افزایش وابستگی انسان به فناوری، وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌ها، نیاز به استخدام طراح UI/UX در سازمان ها روز به روز بیشتر می شود، از همین رو مشخص شدن شرح شغل و وظایف متخصص یا کارآموز طراح رابط و تجربه کاربر برای پیش از ورود به این شغل از اهمیت بالایی برخوردار است.

طراحی رابط و تجربه کاربر چیست؟

منظور از رابط کاربری یا UI (user_interface)، چیدمان گرافیکی یک وبسایت یا اپلیکیشن است. رابط کاربری شامل دکمه‌هایی که کاربر روی آن‌ها کلیک می‌کند، متن‌هایی که کاربر می‌خواند، تصاویر، اسلایدرها، کادرهای ورود اطلاعات توسط کاربر، و تمامی عناصر بصری دیگر می باشد. اما تجربه کاربر یا (user_experience) UX  بر نحوه تعامل کاربران با وب سایت تمرکز دارد که آیا از کار کردن با یک وبسایت یا اپلیکشن راضی هستند و  استفاده از آن راحت و روان می باشد یا نه؟ در واقع تجربه کاربر تعیین می کند که رابط کاربری چگونه سازماندهی شود و چگونه عناصر مختلف آن  با هم دیگر ارتباط داشته باشند.

در ادامه برای آشنایی شما با مسیر شغلی و شرح تبدیل شدن به یک کارشناس و متخصص در این حوزه از مسیر کارآموزی طراحی رابط و تجربه کاربر(UI/UX)، سعی کرده ایم تا تمام جزئیات و نکات مورد نیاز را به اندازه نیاز برای شما توضیح دهیم.

شرح شغل یک کارآموز طراح رابط و تجربه کابر(UI/UX)

یک طراح رابط کاربری مسئولیت چیدمان صفحه، ترانزیشن‌ها، انیمیشن‌ها را بر عهده دارد و  در رابطه با شکل ظاهری یک وب سایت با اپلیکیشن تصمیم می‌گیرد که از چه رنگ‌هایی برای عناصر مختلف رابط کاربری استفاده کند، ضخامت خطوط چقدر باشد و نوشته‌های رابط کاربری چه فونتی داشته باشند.

اما در UX، طراحان تجربه کاربر احساسات کاربران در مورد استفاده از محصول را مورد تحقیق و بررسی قرار می دهد و وظیفه ی اصلی آن ها ایجاد تجربه‌ای لذت‌بخش و راحت از کار کردن با اپلیکیشن یا وبسایت برای کاربران می باشد.

در طی مدت کارآموزی به عنوان یک طراح رابط و تجربه کاربر(UI/UX) بهتر است روی بخش های اصلی این حوزه شغلی نظیر ( اسکچ (Sketch)، (Figma)، (Balsamiq)، (Adobe XD)،InVision App، RedPen) تمرکز کنید.

عناوین و تسک های کارآموزی منتورینگ طراح رابط و تجربه کاربر

1- Metrics terminology and UX value/interpretations1

2- Event tracking to capture actions users take within web pages

3- Report manipulation tools and In-page analytics

4- Coding and marking the underlying ideas in the data

5- Grouping similar kinds of information together in categories

6- UX Analytics and Design of a/an::

7- Task and Project Management app/website

8- e-commerce or a Personal webSite

9- search engine website

10- social media platform

11- Chatting App

 • Google data studio ,XD , Figma, Microsoft Power BI
 • انجام وایر فریمینگ و طراحی و تحلیل مسیر کاربران
 • طراحی پرسونای کاربر متناسب با داده های واقعی موجود
 • ساخت MPV و Prototype بر اساس تحقیقات تجربه کاربر و داده محور انجام شده
 • تحلیل رفتار و انجام تستهای مبتنی بر داده های رفتاری کاربر
 • تجربه برنامه نویسی با HTML , CSS, Python
 • آماده سازی گزارشات و داکیونت های مختلف از محصول(برای تیم فنی، مدیر محصول، مشتری و…)

آینده و مسیر شغلی طراحی رابط و تجربه کاربر(UI/UX)

اگر سری به وبسایت های استخدامی ایرانی زده باشید اکثر شرکت هایی که از مسیر کارآموزی به دنبال جذب نیرو هستند، انتظارات تقریبا یکسانی از نیروی کار در شغل دارند. که البته گاها به خاطر برخی از انتظارات بیش از حد ازیک کارآموز و نداشتن مسیر رشد و آموزشی مشخص، موفق به جذب نیروی دلخواه خود نمی شوند. اما در حالت کلی برخی از توانمندی ها را به عنوان پیش نیاز و برخی دیگر نیز به عنوان امتیاز لحاظ می کنند، که ما کسب تعدادی از آنها را برای ورود به این شغل شدیدا توصیه می کنیم.

ما با بررسی روند جذب نیرو در شرکت ها و همچنین از طریق صحبت با مدیران سازمان ها متوجه شده ایم که تقاضای نیرو برای شغل طراحی رابط و تجربه کاربر  روز به روز زیاد تر می شود و کسب و کارهای بیشتری در این حوزه اقدام به تیم سازی و جذب متخصص می کنند.

خوشبختانه سازمان‌ها در انتخاب طراحان رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری، روی مدرک تحصیلی تاکید چندانی ندارند و تمرکز آن ها بیشتر بر روی مهارت و تجربه شما می باشد. البته کسانی که در حوزه‌ی طراحی گرافیک تحصیل کرده باشند، در مقایسه با کسانی که تحصیلاتی غیر مرتبط داشته باشند، برای تصاحب بعضی از شغل‌های طراحی UI، یک برتری جزئی دارند.

همانطور که قبل تر اشاره کردیم، مسیر شغلی شما برای ورود به این رشته می تواند از کارآموزی طراحی رابط و تجربه کاربر(UI/UX) شروع شده تا پس از فراگرفتن مهارت های لازم و کسب حداقل تجربه مورد نیاز بتوانید کم کم تبدیل به یک متخصص طراح رابط و تجربه کاربر تبدیل شوید.

بازار کار(UI/UX) طراح رابط و تجربه کاربر در ایران

طراحی رابط و تجربه کاربر در ایران بصورت های دورکاری(فریلنسری)، استخدام در مراکز دولتی و کار در شرکت های خصوصی می باشد. شما با فعالیت در مراکز دولتی درآمد ثابتی خواهید اشت اما  می‌توانید بدون وابستگی به هیچ سازمانی و به صورت پروژه‌ای یا فریلنسینگ، درآمد داشته باشید. مزیت دیگر این شغل، این است که یک طراح UI/UX می‌تواند از دانش و مهارت‌هایش در راه‌اندازی یک کسب‌وکار برای خود نیز استفاده کند.

سطح درآمد شما به عنوان یک طراح رابط و تجربه کاربر:

 طبق نظرسنجی ها و بررسی های صورت گرفته شده بعد از کسب تجربه کافی و متخصص شدن در یکی از حوزه‌های شغلی طراحی رابط و تجربه کاربر درآمد آن در ایران در مقایسه با سایر مشاغل، نسبتا بالا محسوب می‌شود. در سال ۱۴۰۰، یک طراح UI/UX در تهران، ماهانه حدود ۱۵ میلیون تومان درآمد دارد و در شهرهای دیگر کشور نیز حقوق طراح  UI/UX نزدیک به ۱۰ میلیون تومان بر ماه است.

اما هنگام شروع کار به احتمال زیاد با درآمد پایه اداره کار(در سال ۱۴۰۰ چیزی بین ۳-۴ میلیون تومان) وارد این شغل خواهید شد و در طول سال میتوانید افزایش درآمد را با گرفتن ارتقای شغلی و انجام پروژه های مختلف به سرعت تجربه کنید.

بازار کار خارج از ایران:

درسراسر دنیا، طراحی رابط و تجربه کاربر به عنوان یک شغل تخصصی و پردرآمد شناخته می شود که با توجه به میزان مهارت های خود میتوانید در کشورهای مختلف از درآمد مطلوبی برخوردار شوید.

کشورهای ترکیه،  آلمان، کانادا، انگلیس کشورهایی هستند که متقاضی مهاجرت برنامه نویس را پذیرا هستند.

 در انگلستان به طور میانگین، درآمدی بالغ بر 48.466 پوند در سال

در المان متوسط درآمد سالیانه برابر با 66.889 یورو 

در کانادا به طور میانگین درآمدی بالغ بر 93.961 دلار در سال

در ترکیه میانگین درآمد سالیانه 102.661 لیر 

ترتیب و زمانبندی پیشنهادی انجام تسک ها

تسک صفر (بدون منتور)
سطح دشواری: ۱ از ۱۰
تسک اول
سطح دشواری: ۴ از ۱۰
تسک دوم
سطح دشواری:‌۵ از ۱۰
تسک سوم
سطح دشواری: ۵ تا ۷ از ۱۰
شروع
1 هفته تا ۱۰ روز
2 هفته
2 هفته
۳ هفته

برنامه منتورینگ تسک محور
با پرتفولیو و مجموعه ای از نمونه کارهای واقعی رزومه تان را می سازید.

دورکاری، آنلاین و منعطف
تسک ها و مسیر یادگیری را با شرایط شما تنظیم می کنیم و کنارتان هستیم تا در راه نمانید.

تسک های هر مسیر شغلی را افراد متخصص متناسب با نیاز روز بازار کار طراحی کرده اند. که در کنار مسیر یادگیری تعبیه شده در تسک، به شما اطمینان دهد مهارت های مورد نیاز کارفرمایان را کسب کنید.

تمامی تسک هایتان، با توجه به اینکه که به دنبال شناخت بازار کار، استخدام در ایران و یا مهاجرت باشید، تعریف می شوند. در کنار تسک هایی مثل طراحی رزومه، طراحی سایت، تمرین مصاحبه تا شبکه سازی، که شما را به یک کارجوی ایده آل تبدیل خواهند کرد.

در طی هر تسک حداقل ۲ و حداکثر ۶ جلسه فردی با منتورهایتان خواهید داشت. در طی این جلسات تمامی سوالات و چالش هایتان برطرف می شوند.

پرتفولیوی مصطفی معمرشهنانی در گلرن

( Job Preparation - Career path)

در طی این مدت شما در کنار منتورهای متخصص 3 تسک واقعی و متناسب با شرایط و توانمندی هایتان (که به صورت کاملا اختصاصی با رعایت  اصول مدیریت پروژه برای شما طراحی می شوند) انجام می دهید و مسیر شغلی تان را نیز به کمک افراد با تجربه در همان پوزیشن شغلی شفاف می کنید. 

با سیستم گزارش نویسی به سبک Agile آشنا خواهید شد و به صورت منظم و فرد به فرد در جلسه با منتورهایی شرکت می کنید که به شما در انجام کارها و رسیدن به سطح قابل قبولی از مهارت و اعتماد به نفس کمک بسیار چشمگیری خواهند کرد.

در نهایت تمامی مهارت ها، تسک ها و دستاوردهایتان با حمایت همیشگی گلرن در رزومه تان به عنوان نمونه کار قابل ارایه ثبت خواهد شد. که به کمک آنها می توانید در آینده شانس استخدام شدنتان را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

فرشید امامی

ب طور کلی هماهنگی و پاسخگویی همه اعضای مشغول در گلرن بشدت راضی کننده بود. همه اعضای تیم در یک جهت مشخص حرکت میکردن. تنها مسئله ای ک فک میکنم میتونه بهبود پیدا کنه، بازه زمانی نسبتا زیاد، ک برای تحلیل تسک و بررسی اون صرف میشه. هدف من: ادامه دادن مسیرم به عنوان یک برنامه نویس بک اند. تیم گلرن و برنامه ریزی های این مجموعه به تقویت توانایی های من کمک زیادی کرد.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

محمد جواد امینی بیات

سیتمی کاملا متفاوت و بروز بود. که البته یکسری خلا هایی هم داشت که می‌تونست مسیر رو راحت‌تر و لذت‌بخش تر کنه؛ مثل استفاده از Microsoft teams به جای واتس‌اپ و گوگل میت و همچنین داشتن پنل کاربری برای هر فرد در وبسایت برای تعریف تسک و ارائه ی گزارش. هدف من:‌ با مفاهیم پایه کامل آشنا بشم و تجربه ی انجام پروژه ی واقعی رو داشته باشم که تا حدودی به همش رسیدم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

نیلوفر صحرائی

در کل فرآیندی خوب،حرفه ای و کارآمد دارد. تسک ها نیاز به شفافیت بیشتری دارند. بعضی از تسک ها نیاز به تجربه ی حضور در سازمان ها دارند و مسیر شغلی با توجه به هدف منتی و استعداد او تعیین می‌شود.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

علی سلطانی

منتورینگ خوب بود و اگر بشود منتی قبل از شروع دوره و انجام تسک ها با منتور خود آشنا شود و خودش انتخاب کند بنظرم بهتر است. هدف من: تبدیل شدن به یک برنامه نویس موفق و کار آمد بود که برنامه های خوبی بتونم پیاده سازی کنم و در آمد خوبی هم داشته باشم. و با توجه به تلاش خودم و کمک منتور ها و تیم پشتیبانی گلرن به تقریبا 30 تا 40 درصد اون چیزی که میخوام رسیدم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

هانیه جانثاری

اینکه میتوانیم مسیر اسان تر و با بهره وری بیشتر را پیدا کنیم خوب است و اینکه کارگاه های اموزشی برای ورود به بازار کار دارید هم مفید میباشد

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

علی شاهی

به نظر من این برنامه خیلی عالی هست ومیتونه خیلی کمک کنه هم به من منتی و هم به شرکت هایی که دنبال نیروی کار میگردن. هدف من: بتونم در یه جایی باشم که هم مجبور باشم تسکی رو انجام بدم و هم بتونم توی جایی که بلد نیستم از یه کسی کمک بگیرم و حلش کنم و این به لطف تیم عالی و بزرگ گلرن حل شد.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

الهه ابراهیمی

پلن برنامه منتورینگ بسیار ایده آل و کارآمد بوده ولی باتوجه به هدف منتی و شرکت گلرن می بایستی در جهت کمک به منتی این برنامه واقعی تر اجرا شود. هدف من: یادگیری زبان های برنامه نویسی حوزه فرانت اند و در عین حال به کارگیری آنها در پروژه های عملی بوده که این هدف به وصرت واقعی عملی شده.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

آسیه مجلسی

خوب بود. اولش واقعا شروع سختی داشتم. چون زمانی که تایم ازادم زیاد بود شروع دوره با تاخیر تقریبا زیادی شروع شد. و خب در حینش کرونا گرفتم که خب کار را سختتر کرد. من واقعا هفته اول سر در گم بودم ولی بعدش بهتر شد...و به نظرم از یه جایی به بعد که جلسات شروع شد و اینکه نوع گفتار آقای عباسی را بهتر درک کردم و خیلی لذت بخش شده بود. هدف من: میخواستم برای بازار کار دیتا ساینس آماده بشم و هنوز واقعا نمیدونم دقیقا کجای مسیر هستم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

حسین سلحشور

خوب بود. خیلی دوستانه و دو طرفه. این تسک ها باعث شد تا خیلی از مهارت های مورد نیازم رو افزایش بدم هدف من: تسلط بر مفاهیم دیتا آنالیز

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

محمد رضا رفسنجانی

عالی. این برنامه هم تا حد زیادی کمکم کرده ولی مشکلاتی هم هست که داره یکمی اذیت میکنه. هدف من:‌ بتونم تو حوزه وب پیشرفت کنم و بتونم در بخش فرانت اند فعالیت کنم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

مهشید کهندل

دوره منتورینگ فرصت خوبی است برای شناخت استعدادها و توانایی های فردی و پرورش آنها. توصیه به منتی ها: هدف اصلی خودشان را تعیین کنند و سعی کنند روی آن متمرکز بمانند. در راستای هدف شان پیش بروند.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

حمید احسانی

با توجه به رشد روزافزون ابزارها و آموزش‌ها، سردرگمی منتی ها در هر حوزه شغلی گریزناپذیر است. درنتیجه بهترین رهیافت برای کسب مهارت در زمینه علم داده (DataScience) روبرو شدن با چالش‌های دنیای واقعی و دستیابی به مهارتهای متناسب هست، از اینرو برنامه منتورینگ گلزن را یک ایده‌ی کاملا نو و موثر ارزیابی می‌کنم. توصیه به منتی ها: دستیابی به نتیجه موثر نیازمند اختصاص وقت و تلاش بوده و هست، از اینرو برای دریافت خدمات منتورینگ باید زمان و انرژی مناسبی لحاظ شود.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

صدرا عزیزی

مزایای کار با گلرن فرصتی برای فعالیت تحت عنوان منتور برای تربیت کارآموزان و همچنین تایم کاری آن است که شناور است و با توجه به تایم خود منتور تنظیم میشود. معایب گلرن پرداخت هایی که دیر تر از موعد مقرر انجام میشود. توصیه به منتی ها:‌ پیشنهاد ها و محدوده ای که منتور ها برای آن ها در هر تسک ترسیم می کنند را به طور دقیق دنبال کنند.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

ایمان عباسی

به طور کلی اینکه هدف گلرن آماده سازی افراد برای کار کردن در محیط واقعی است، شرایط مناسب هست و آینده روشنی برای افرادی که در فرآیند منتورینگ هستند می‌بینم. توصیه به منتی ها: حتما در ابتدا با جستجو و کمک منتورها مسیر شغلی درست را انتخاب کنند تا بعد از شروع کار دل سردی یا عدم علاقه برایشان ایجاد نشود. برنامه تعیین شده برای دوستان حاصل زحمات چندین ساله هر کدام از منتورها می‌باشد و قطعا مسیر را به خوبی می‌شناسند، منتی‌ها سعی کنند که به درستی از آن پیروی کنند.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

تضمین می کنیم که مبالغ تا نزدیک ترین تاریخ شروع برنامه تغییر نمی کنند.

چه چیزهایی کسب می کنم

۷.۴ میلیون تومان

۷.۴ میلیون تومان

برای کل برنامه منتورینگ و انجام هر ۳ تسک تخصصی

تسک صفر (بدون منتور): رایگان

تسک صفر (بدون منتور):

تسک ارزیابی

سطح دشواری: ۱ از ۱۰

مدت زمان انجام: 1 هفته تا 10 روز

تسک اول: 2 میلیون تومان

تسک اول:

سطح دشواری: 4 از ۱۰

مدت زمان انجام: 2 هفته

تسک دوم: 2.5 میلیون تومان

تسک دوم:

سطح دشواری: 5 از ۱۰

مدت زمان انجام: 2 هفته

تسک سوم: 3.5 میلیون تومان

تسک سوم:

سطح دشواری: ۵ تا ۷ از ۱۰

مدت زمان انجام: 3 هفته

شروع برنامه منتورینگ شغلی : ۲۰ فروردین ۱۴۰۲

تاریخ های بعدی ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
ثبت نام و پرداخت
دوره های آموزشی مکتب خونه
دسترسی نامحدود و ۱ ساله

دوره های آموزشی مکتب خونه

 ۹۳ درصد تخفیف

(صرفا ویژه منتی های گُل اِرن):

اعتبار تا ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۱

مشاوره مسیر شغلی
۵۵۰ هزار تومان

مشاوره مسیر شغلی

برای افرادی مناسب است که آشنایی با بازارکار، علایق و استعداد شان ندارند و می خواهند به صورت هدفمند و اختصاصی مسیر و آینده شغلی شان را شفاف کنند و سپس به آن ورود کنند.

بله. قطعا. ما اولین سازمانی هستیم که مشتاقانه آماده شروع همکاری با منتی های با استعداد و آماده به کارمان هستیم. 

البته در این زمینه با توجه به اینکه فرایند همکاری و جذب و استخدام هر شرکت الزامات خاص خودش را دارد، در طی سال با اشخاص محدودی توانایی هم تیمی شدن داریم. اما شاید این نکته که تاکنون بیش از ۷۰ درصد اعضای تیم گل ارن را کارآموزان و منتی هایش تشکیل داده اند، برایتان جذابیت داشته باشد

بله. بسیاری از منتی ها به علت اینکه تجربه و سابقه کار ندارند، هنوز نمی دانند چه شغلی مناسب شان است و از پس چه کارهایی بیشتر بر می آیند. شما می توانید این موضوع را در مرحله برنامه ریزی و ارزیابی به مدیر برنامه تان اطلاع دهید.

ما نهایت تلاشمان را میکنیم تا شما مسیر شغلی را با دید باز انتخاب کنید که در نهایت زمان، انرژی، انگیزه و سرمایه تان بهتر مدیریت شود.

 

بله. بسیاری از منتی هایی که وارد برنامه های منتورینگ گل ارن شده اند، از آن به عنوان کارآموزی دانشگاهشان نیز استفاده کرده اند و ما هم در صورت نیاز در سامانه کارآموزی وزارت علوم نام ایشان را ثبت خواهیم کرد. 

همچنین هدف بسیاری از شرکت ها از جذب کارآموز، ارزیابی و همکاری با ایشان در صورتیکه است که کارآموز پروژه ها و تسک هایی که از طرف شرکت برایش تعریف می شود را، به سرانجام برساند. 

بنابراین شما با استفاده از نمونه کارها و تسک های برنامه تان، به راحتی می توانید بدون طی کردن دوره کارآموزی که قطعا زمان و انرژی بسیار زیادی از شما صرف می کند(در واقع اکثر دوره های کارآموزی سیستم منتورینگ منظم،‌ ارزیابی دقیق، برنامه ریزی و خروجی مشخصی ندارند)، سریعتر وارد بازار کار شوید و از حقوق و مزایای بهتری بهره ببرید. و یا اینکه به جای یک دوره کارآموزی ۳ تا ۶ماهه، در زمان بسیار کمتری اعتماد کارفرمایتان را جلب کنید و سریعتر وارد فرایند همکاری رسمی با ایشان شوید

بله حتما. ما در یک فرمت استاندارد و مشخص به شما گواهی پایان برنامه که در آن تسک هایی که انجام داده اید و نام منتورتان به همراه نمره ارزیابی تان را قید می کنیم. 

همچنین چنانچه برای مهاجرت و یا استخدام در شرکت خاصی نیاز به معرفی نامه با فرمت خاصی دارید نیز به صورت کاملا رایگان این کار را انجام خواهیم داد.

با توجه به اینکه امکان پرداخت به صورت مرحله ای(تسک به تسک یا اسپرینت به اسپرینت) را دارید، می توانید زمانیکه بودجه تان به میزان مورد نیاز رسید وارد برنامه شوید. 

اما چنانچه میخواهید سریعتر فرایند رشد شغلی تان را طی کنید و زودتر به نتیجه برسید، و صرفا پرداخت این مبالغ برایتان چالش بر انگیر شده است، پیشنهاد می کنیم حتما این موضوع را به ما اطلاع دهید تا به طرقی این مشکل را حل کنیم. پس جواب این سوال «بله» است!

شاید کسی (به جز سرمایه گذاران) تا این لحظه به این صراحت این سوال را از ما نپرسیده باشد. درواقع ما همیشه از شفافیت استقبال می کنیم. هرچند در شرایط و روزگار فعلی صداقت بیش از حد بارها به ضررمان تمام شده است! با این حال دست از ارزش هایمان بر نمیداریم و دیگران و قوانین حاکم نمی توانند ذهنیت ما را تغییر دهند(ارزش هر کس به کاری است که انجام می دهد نه کاری که منتظر است دیگران در حقش انجام دهند!). بنابراین در این مورد هم تا جای امکان با شما شفافانه صحبت می کنیم. 

 

مهمترین مواردی که قیمت گذاری برنامه های منتورینگ گل ارن را تحت شعاع قرار می دهند، به شرح زیر هستند:

 • تعداد تسک هایی که انجام می دهید.(هر تسک با توجه به اینکه توسط افراد متخصص تعریف می شود و فرایند مشخصی را با ایشان طی می کنید، بین ۶ تا ۱۵ درصد مبلغ کل پرداختی شما را شامل خواهد شد)
 • نظارت، ارزیابی و مدیریت برنامه شما توسط مدیر برنامه و کارشناس تجربه انسانی تان(با توجه به اینکه ایشان افرادی متخصص و ارزشمند هستند، به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل مبلغ پرداختی شما شامل این بخش می شود)
 • هزینه های فنی مربوط به وبسایت، خرید ابزارها و…(که تا ۱۰ درصد از مبلغ پرداختی شما را شامل می شود)
 • هزینه های مربوط به تبلیغات و بازاریابی(قطعا هر کسب و کاری بدون شناخته شدن نمی تواند ادامه حیات دهد. البته ما تاکنون کمترین مبلغ را به این کار اختصاص داده ایم(متاسفانه و خوشبختانه!). چیزی کمتر از ۵ درصد کل مبلغ پرداختی شما مربوط به این بخش است)
 • هزینه های قانونی و مربوط به نگهداری کسب و کار( که شامل مالیات، تغییرات شرکت،‌ تمدید مجوزهاست که حدود ۱۰ درصد دیگر از مبلغ کل پرداختی شما را شامل خواهد شد)
 • حقوق، دستمزد و بیمه منابع انسانی( این رقم در کسب وکارهای خدماتی بیشترین تاثیر را در مبلغ نهایی خواهد گذاشت. اما چون قبلا ما دو بخش مهم آنرا جدا کرده ایم، و سعی کرده ایم اندازه تیم اصلی گل ارن را نیز بسیار کوچک نگه داریم،‌ خوشبختانه! کمتر از ۱۰ درصد مبلغ پرداختی شما مربوط به این بخش است)
 • هزینه های جاری کسب و کار مانند:‌اجاره دفتر، خرید تجهیزات، یوتیلیتی و… که حداقل ۵ درصد از مبلغ پرداختی شما را شامل می شود.
 • بنابراین بازه سودی که از هر درآمد نصیب کسب و کار می شود(که در این مرحله صرفا بایستی در توسعه و زیرساخت هایش هزینه شود و قرار نیست به جیب سهامداران برود) بین ۵ تا ۲۰ درصد متغیر است!

 

 این در حالی است که با نرخ تورم فعلی این میزان سود دهی برای هیچ کسب و کاری قابل قبول نیست و از این بابت گل ارن برای بانکها و سرمایه گذار ایرانی جذابیتی ندارد! 

واقعیت این است که ما به عنوان خلق یک اثر هنری به کارمان نگاه می کنیم نه صرفا یک منبع درآمدی پرسود!‌ ما از همان ابتدا می دانستیم چنین کسب و کارهایی در ایران به چه سرنوشتی دچار خواهند شد و با دید باز تصمیم گرفتیم وارد حوزه ای شویم که بسیار دوستش داریم و به راحتی دست از آن نمی کشیم.

در پایان برنامه، به درک نسبتا کاملی از این شغل می رسید. و در برخی از مهارت‌ها و فرآیندهای کلیدی که برای موفقیت شغلی شما حیاتی هستند، در عمل و در کنار افراد متخصص و در قالب سیستم منتورینگ، کار می کنید. همچنین ۳ تسک مشخص و یا یک پروژه کامل را در کنار منتورهایتان به لیست سوابق و نمونه کارهایتان اضافه می کنید.

 

پس از تکمیل برنامه نیز یک گواهی نامه رسمی از گل ارن و یا توصیه نامه از شرکت توسعه کسب و کار چابک نیز دریافت خواهید کرد. اشتراک گذاری این موارد در لینکدین یا با کارفرمایان احتمالی، پیدا کردن شغل در آینده را برای شما آسان تر می کند.

در طی این مدت شما ۳ تسک انجام خواهید داد. که جمعا حدود ۷ هفته روی آنها کار میکنید. اما با توجه به اینکه مدتی صرف ارزیابی شما، تکمیل گزارشات، تعریف تسک و سایر موارد می شود، برنامه شما ممکن است تا ۱۰ هفته نیز به طول بیانجامد. 

اما ما مدت آن را ۱۲ هفته معادل ۳ ماه در نظر گرفته ایم که اگر به دلایل شخصی و موارد غیر قابل پیش بینی مانند قطع کردن اینترنت و… نیاز به توقف برنامه وجود داشت، زمان کافی برای تکمیل برنامه تان را داشته باشید.

ما یک رویکرد کاملا متفاوتی به فرایند یادگیری داریم. شما فرصت این را دارید که هرآنچه را یاد می گیرد بلافاصله در انجام تسک هایتان استفاده کنید. در واقع برنامه ها به گونه ای طراحی شده اند که خروجی کارهایتان مستقیما به عنوان نمونه کار در رزومه و یا سایت شخصی شما درج شوند. 

تسک ها و پروژه ها را منتورهایی تعریف میکنند که حداقل ۳ سال سابقه کار متمرکز و تایید شده در حوزه شغلی مربوطه دارند و همچنین در نهایت نیز خروجی کار شما را بررسی و ارزیابی می کنند. این کار باعث می شود مهارت های شما نیز متناسب با نیاز بازار کار و کارفرمایان شکل بگیرد و رشد کند.

بله. تمامی برنامه های منتورینگ ما به صورت کاملا آنلاین و غیر همزمان است. تمامی جلسات شما با منتورها، مدیر برنامه و کارشناس تجربه انسانی ما از طریق ابزارهایی مانند گوگل میت، اسکایپ و… انجام می شوند که باعث می شود آمادگی خوبی برای دورکاری کردن نیز کسب کنید. 

بنابراین هر زمان از روز را می توانید صرف یادگیری و انجام تسک هایتان کنید. که البته به این معنا نیست که شما در طی این مدت تنها هستید. همانطور که گفتیم به صورت منظم در جلسات هفتگی شرکت می کنید. همچنین ما ماهانه رویدادهایی با حضور سایر منتی برگزار میکنیم که می توانید در آنها نیز به صورت رایگان شرکت کنید.

در هر تسک یک بخش ویژه به عنوان دانش مورد نیاز وجود دارد که در این بخش دو نوع منبع برای شما تعریف می شوند. منابع یادگیری کاملا رایگان و یا منابع غیر رایگان که به انتخاب خود و با مشورت منتور می توانید از آنها استفاده کنید. 

همچنین گل ارن با تعدادی از سایت های ایرانی مانند مکتبخونه و سکان آکادمی قرارداد همکاری دارد که در میتوانید از دوره ها و منابع یادگیری آنها با پرداخت مبلغ بسیار پایینی استفاده کنید.

با توجه به اینکه تمامی برنامه های منتورینگ گل ارن، کاملا شخصی سازی می شوند و متناسب با سطح و شرایط هر منتی مسیر شغلی و تسک ها تعیین می شوند، با هر پیش زمینه ای می توانید وارد برنامه شوید. 

چنانچه تازه کار باشید، تسک های ساده تر و چنانچه قبلا تجربه کار داشته باشید، تسک های با سطح متفاوتی برای شما تعریف می شوند. 

همچنین اگر دانش فنی کافی نیز برای انجام تسک ها نداشته باشید، طبق مسیر یادگیری که برای شما تعریف می شود، حین انجام تسک ها دانش خود را نیز ارتقا می دهید.

طبق قانون کار یک شرکت نمی تواند در ازای خرید خدمت(یا استخدام و همکاری با کارگر) به وی خدمت ارایه کند. می بایست حقوق و مزایای ایشان پرداخت شده و کارگر نیز در صورتیکه خدمتی از شرکت دریافت کند که از شمول مزایا، بیمه، حق مسکن و…. خارج باشد لازم است همانند یک مشتری مبلغ آن را پرداخت نماید. حال آنکه بسیاری از شرکت ها به خاطر این عدم آگاهی افراد، چندین برابر مبلغی که صرف آموزش دادن نیروی کار می کنند از آنها بهره کشی می کنند.

شفافیت یکی از اصول مهم کار ماست. به شما می گوییم بابت چه چیزی چه قدر پول پرداخت می کنید و در ازای آن نیز کاملا پاسخگو هستیم. کوچکترین همکاری ما نیز منجر به پرداخت دستمزد و حقوق می گردد.

نکته دیگر آنکه به صورت قطعی برای بسیاری از منتی ها نمی توان گفت که از همان ابتدای کار پس کاری به آنان محول می شود بر بیایند. بنابراین بهترین کار این است که شخص ابتدا و حداقل یکبار به صورت اصولی روی خودش سرمایه گذرای کند تا اعتماد و توجه شرکت های بیشتری را به سمت خودش جلب نماید. و با سابقه و آمادگی ای که کسب می کند، ریسک همکاری با آنها را نیز کاهش دهد.

ما رویکرد متفاوتی نسبت به آموزش داریم و نمی خواهیم شما را مجدد درگیر کورس ها و دوره ها طولانی و از جایی به بعد خسته کننده کنیم. شما برای رشد شغلی و یا ورود به بازار کار نیازمند کسب تجربه، مهارت و نمونه کار هستید که ما مستقیما با انجام تسک ها به سراغ این کار می رویم. 

اما هرگز آموزش را از کارمان حذف نمی کنیم. در تسک شیت شما قسمتی تحت عنوان مسیر یادگیری و منابع یادگیری، قید شده که منتورها با شناختی از آن حوزه شغلی دارند، مسیر یادگیری رو برای شما ترسیم می کنند. در طی جلسات منتورینگ هم که بین ۴ تا ۶ جلسه برای هر تسک با منتور به صورت اختصاصی خواهید داشت، سوالاتتان را میپرسید و منتور هم شما را راهنمایی می کند. 

نکته مهم دیگر اینکه اکثر دوره هایی که به شما معرفی می کنیم یا رایگان هستند تا جای ممکن شما مبلغ اضافه تری برای آموزش پرداخت نکنید. 

همچنین ما با تعدادی از بهترین وبسایت ها و سازمان های آموزشی ایرانی قرارداد همکاری داریم که محتوای آموزشی آنها را با قیمت بسیار مناسبی در اختیار منتی های گلرن قرار می دهیم.

طبیعتا برای افراد تازه کار صرفا با انجام ۳ تسک نمی توان در پوزیشن های شغلی حوزه تِک، به سطحی رسید که شانس زیادی برای استخدام شدن داشته باشید. اما انجام تسک ها و ارتباط با افراد متخصص، به شما دید مناسبی برای ادامه مسیر شغلی تان خواهد داد.

مهارت با تکرار و تمرین زیاد به دست می آید. مثلا شما یک دستور برنامه نویسی را باید حداقل در طی ۳ پروژه استفاده کنید که کارکردش رو ببینید و به خوبی درکش کنید. به هر حال همه چیز به هدف شما بر میگردد. اگر قضیه استخدام شدن و کار کردن فعلا(تا ۶ ماه آینده) خیلی برای شما جدی نیست و یا شرایطش رو ندارید، این مسیر شغلی کاملا مناسب شماست.

اما اگر میخواهید تا ۱ سال آینده قطعا استخدام شوید، پروژه بگیرید و یا حتی مهاجرت کنی بهتر است سایر برنامه های منتورینگ را انتخاب کنید.
البته پس از تکمیل این برنامه نیز می توانید بعدا به مسیر شغلی job-track وارد شوید و ادامه مسیر شغلی تان را در پیش بگیرید. در این صورت تعداد تسک ها و حتی مبلغ پرداختی شما نیز از برنامه جدیدتان کسر می شود.

به طور خلاصه بهتر است بدانید در شرایط فعلی صرف داشتن مهارت تخصصی به تنهایی کافی نیست. اهمیت رزومه، مصاحبه کردن، شبکه سازی به اندازه مهارت نباشد کمتر از آن نیست. در هر حالت و جدای از مسیر شغلی که واردش می شوید، شما در حال سرمایه گذاری روی توانمندی ها و تجربه خودتان هستید که در آینده ثمره اش را خواهید دید.

زمانی که تسک شما توسط منتور و مدیر برنامه طراحی شد، تاریخ و زمان جلسات منتورینگتان نیز در آن مشخص می‌شوند و در شیت همان تسک به اطلاعتان میرسد. اگر به هر علت نیاز به تغییر در زمان و تاریخ جلسات وجود داشته باشد، موضوع را از طریق ایمیل به مدیر برنامه و منتورتان اطلاع می دهید. همچنین جلسات منتورینگ (Mentoring Sessions) از طریق پلتفرم های رایج مثل گوگل میت و اسکایپ برگزار میشوند.

که جلسه اول و آخر را منتور از پیش تعیین می کند و سایر جلسات را شما طبق نیاز و در خلال انجام تسکتان در کلندر منتور ست می کنید.

لازم است بدانید جلسات منتورینگ بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه به سبک و سیاق مشخصی برگزار می شوند و شما بین جلسات با منتورتان در ارتباط هستید و از فیدبک های ایشان و حمایت مدیر برنامه و کارشناس تجربه انسانی گلرن نیز استفاده می کنید.

برای پاسخ دادن به این سوال باید فرق بین تسک واقعی وتسک تمرینی یا پایلوت رو مشخص کنیم. اگر منظور از تسک واقعی صرفا این باشد که از کاری که انجام می دهیم حقوق دریافت کنیم، هیچ یک از تسک های برنامه های منتورینگ گلرن، به این صورت نیستند. اما اگر منظورمان از تسک واقعی این باشد که تسک هایی انجام دهیم که برگرفته از نیاز روز بازار کار باشند و انتظاراتی که کارفرما از ما در فضای واقعی محیط کسب و کار دارد، تسک هایی که در گلرن تعریف می‌شوند دقیقا متناسب با این فضاست.

به دو علت:
۱- منتورها افرادی هستند که از تجربه و سابقه کار کافی برخوردار بوده و الزاماتی که گلرن برای منتور شدن دارد را تا حد مطلوبی برآورده کرده اند.
۲- هدف و تمرکز ما بر این است که متناسب با آخرین تغییراتی که در بازار کار اتفاق می افتد فرایند اجرای برنامه‌های منتورینگ را بروزرسانی کنیم. و همینطور تسک هایی که تعریف می کنیم متناسب با همین فضا ست.

تا منتی ها بعد از اینکه برنامه‌ و دوره منتورینگشان تمام شد، بتوانند این تسک ها را به عنوان نمونه کار و پرتفولیوی قوی در رزومه شان قید کرده و در جلسات مصاحبه نیز از این بابت دستشان باز باشد.

چنانچه قصد مهاجرت کاری و یا مهاجرت تحصیلی داشته باشیم رزومه و سابقه کاری از مهمترین پارامترهایی ها و مواردی است که باید داخل رزومه به آنها اشاره شود. با توجه به اینکه ما برنامه های منتورینگ و استخراج تسک ها را متناسب با نیاز بازار کار به ویژه در خارج از کشور(با بررسی نیاز شرکت ها در وبسایت های استخدامی نظیر indeed ) تعریف میکنیم، شما بعد از اینکه تسک ها و پروژه ها را انجام دهید، هم  داخل رزومه  به آنها استناد می کنید و هم اینکه به یک مهارت قابل قبولی هم دست پیدا خواهید کرد. که این موضوع به شما در مصاحبه های شغلی خیلی کمک خواهد کرد.

 

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

رمز عبور

( Job Migration - Career Path)​

مهارت و تجربه خود را با برنامه های منتورینگ گلرن به شکل فرد به فرد، طی ۲ ماه و با انجام ۳ تسک اختصاصی در کنار منتورهای متخصص ارتقا دهید و برای ورود به بازار کار اعتماد به نفس و آمادگی تان را افزایش دهید. 
این مسیر شغلی شامل گارانتی شغل نیست.

آشنایی با پروژو و تسک های واقعی

زمانیکه روی تسک هایتان کار می کنید همزمان مسیر آموزشی که منتور برای شما تعیین کرده را می گذرانید و با چالش های انجام کاری که در آینده از شما در محیط کار انتظار دارند قدم به قدم مواجه خواهید شد. و مشکلات انجام یک تسک را در عمل لمس کرده و به درک بهتری از محیط کار می رسید.

این مسیر شغلی مناسب شماست اگر.....

چه طور شما را برای بازارکار آماده می کنیم؟

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

رمز عبور

برای مشاهده عناوین دوره های آموزشی صفحه را اسکرول کنید.

دوره های آموزشی مکتب خونه

در راستای همکاری دو جانبه ما با تیم مکتبخونه، امکان دسترسی منتی های گُل اِرن با هدف پر کردن گپ بین دانش تئوری و مهارت عملی، بدون محدودیت و به مدت ۱ سال، به تمامی دوره‌های آموزشی سایت مکتب‌خونه وجود دارد.
این دوره‌های آموزشی در موضوعات متنوع و سطوح مختلفی توسط برجسته ترین مدرسان ایرانی(نظیر جادی میرمیرانی، عادل طالبی، احسان طریقت، وحید نائینی، احسان گازار و…)، مدرسان بین‌المللی و دانشگاهی (مثل دانشگاه هاروارد)  ارائه شده‌اند.
با استفاده از این سرویس شما می‌توانید علاوه بر تکمیل دانش مورد نیاز خود جهت هرچه بهتر انجام دادن تسک ها، علایق و نیازمندی‌های شخصی و فردی خود را نیز تا حد زیادی دنبال کنید. لطفا برای جزئیات بیشتر به خود سایت مکتب خونه مراجعه کنید.برای این منظور نیازی به ثبت نام و ساخت پروفایل در این سایت نیست و ما از طریق پنل سازمانی دسترسی های لازم را برایتان ایجاد می کنیم.است.

ویژگی های این روش:

(در طی این مدت به محتوای تمامی این دوره ها که حدود ۵۱۳ دوره غیر رایگان به ارزش بیش از ۴۰ میلیون تومان است، دسترسی نامحدود دارید. البته سایت مکتب خونه بیش از ۷۰۰ دوره رایگان دیگر هم دارد)نکات:

با توجه به پرداخت مبلغ مشخص و خرید اکانت (طبق قرارداد دوجانبه و سازمانی بودن این سرویس)، از ارائه این امکان به غیر از منتی های گُل ارن معذور هستیم.

تا ۷ روز کاری پس از پرداخت، دسترسی شما با استفاده از ایمیل شخصی تان در سایت مکتب خونه ایجاد خواهد شد.

برای آشنایی بیشتر شما عناوین برخی از دوره های آموزشی را به همراه لینک مستقیم آنها، در ادامه لیست کرده ایم: 

 برنامه‌نویسی و IT:

۲- زبان‌های خارجی

۳- مدیریت و کسب و کار

۴- مالی و سرمایه‌گذاری

۵- هنر

۶- مهارت‌های زندگی

۷- دیجیتال مارکتینگ

 •  سئو

 •  شبکه های اجتماعی

 •  بازاریابی محتوا

 •  ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

 •  تبلیغات آنلاین

 •  اصول دیجیتال مارکتینگ

 •  ایمیل مارکتینگ

 •  کلمات کلیدی

 •  تولید محتوا

 •  گوگل آنالیتیکس

 •  تبلیغات کلیکی

۸- فنی و مهندسی

۹- علوم پایه، انسانی و پزشکی

مهاجرت شغلی و کاری گلرن راهنمای مهاجرت گلرن
کتابچه راهنمای
مهاجرت شغلی در سال ۲۰۲۳
(برای تازه کارها)
برای دانلود رایگان ایمیلتان را ثبت کنید

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد