برنامه منتورینگ تحلیل گر داده های مالی (کارآموزی حسابداری)

(Accounting- Apprenticeship) - (Accounting- Mentoring Program)

یکی از مهم‌ترین بخش های هر شرکت و سازمان بخش مالی و حسابداری می باشد که وظیفه رسیدگی به امور مالی، پرداختنی و دریافتنی، پرداخت حقوق کارکنان و هرگونه معامله و خروج و ورود مالی را برعهده دارد.
شما با مراجعه به هر اداره، کارخانه، شرکت و به طور کلی هر جایی که سر بزنید؛ غیر ممکن است که در آن‌جا واحد حسابداری و یا یک فرد مرتبط با این رشته را مشاهده نکنید از همین رو مشخص شدن شرح شغل و وظایف حسابدار یا کارآموز حسابداری برای پیش از ورود به این شغل از اهمیت بالایی برخوردار است.

حسابداری چیست؟

به فرآیند شناسایی، اندازه گیری، ثبت و گزارش اطلاعات اقتصادی حسابداری گفته می شود. حسابداری در تمام مشاغل و معاملات نقش حیاتی دارد. یک حسابدار با ارائه گزارشات مالی و تحلیل وبررسی شرایط اقتصادی در هر کسب و کار، اطلاعات لازم را در اختیار تمام مدیران و ذینفعان قرار می دهد. حسابداری زبان مشترک میان  تمام بخش ها، مشاغل و فعالیت های افراد است.

در ادامه برای آشنایی شما با مسیر شغلی  و شرح تبدیل شدن به یک کارشناس و متخصص در این حوزه از مسیر کارآموزی حسابداری، سعی کرده ایم تا تمام جزئیات و نکات مورد نیاز را به اندازه نیاز برای شما توضیح دهیم

شرح شغل یک کارآموز حسابداری

یک کارآموز حسابداری تا زمان تبدیل شدن به یک کارشناس مسیر پر پیج و خمی را پیش رو دارد تا بتواند با فرآیند هایی نظیر جمع آوری اطلاعات، ثبت و طبقه بندی  کردن اطلاعات  و خلاصه کردن آنها  حسابداری را به طور تخصصی و حرفه ای مطالعه  و تجربه کند.

در طی مدت کارآموزی بهتر است روی بخش های اصلی این حوزه شغلی نظیر آشنایی با سیستم‌های مالی، درک سیستم‌ها و نرم افزارهای بایگانی، آشنایی و آگاهی از قوانین و دستورالعمل‌های قانونی حسابرسی تمرکز کنید.

مسئولیت ها و وظایف اصلی شما در طی دوره کارآموزی حسابداری

اگر سری به وبسایت های استخدامی ایرانی زده باشید اکثر شرکت هایی که از مسیر کارآموزی به دنبال جذب نیرو هستند، انتظارات تقریبا یکسانی از نیروی کار در شغل دارند. که البته گاها به خاطر برخی از انتظارات بیش از حد ازیک کارآموز و نداشتن مسیر رشد و آموزشی مشخص، موفق به جذب نیروی دلخواه خود نمی شوند. اما در حالت کلی برخی از توانمندی ها را به عنوان پیش نیاز و برخی دیگر نیز به عنوان امتیاز لحاظ می کنند، که ما کسب تعدادی از آنها را برای ورود به این شغل شدیدا توصیه می کنیم.

پیش نیاز های ورود به شغل حسابداری از دید شرکتها

مهارت ها و توانایی های مورد نیاز

 • آشنایی کافی با کامپیوتر و اصول اولیه IT
 • تسلط نرم افزارهای معمول مالی و اسپردشیت
 • مهارت و دقت بالا در ورود اطلاعات
 • توانایی تهیه و آماده‌سازی مانده حساب و ترازنامه مالی
 • تجربه آماده‌سازی لیست حقوق و دستمزد کارکنان
 • مهارت‌های ریاضیاتی
 • مهارت‌ کار گروهی و تیمی
 • مدیریت زمانبندی عالی
 • توانایی و مدیریت انجام چند کار به صورت همزمان
 • مهارت و علاقه به سازماندهی و بایگانی کردن اسناد و مدارک
 • مهارت‌های ارتباطی گفتاری و نوشتاری قوی
 • تسلط بر نرم افزارهای مایکروسافت آفیس به ویژه اکسل

وظایف و مسئولیت ها

 • پشتیبانی از حسابدار ارشد/ مدیر مالی و سایر اعضای تیم مالی
 • همکاری با تیم مالی برای انجام پروژه‌های مختلف مالی
 • تطبیق و اصلاح حساب‌ها
 • بررسی و رسیدگی به فاکتورها در بازه‌‌های زمانی مورد نیاز
 • مدیریت و رسیدگی به معاملات نقدی خرد
 • کنترل اعتبار و پیگیری وصول مطالبات
 • بررسی و تایید صورتحساب‌های مالی، دفاتر و حسابها و در صورت نیاز، انجام اصلاحات
 • آماده‌سازی برگه‌های حساب سود و زیان
 • آماده‌سازی اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده
 • تهیه بودجه سالانه
 • مشارکت در جلسات و سایر امور اداری
 • تسلط کافی بر اسپردشیت‌ها و دفاتر فروش و حسابداری
 • آماده سازی حساب‌های قانونی

آینده و مسیر شغلی حسابداری

ما با بررسی روند جذب نیرو در شرکت ها و همچنین از طریق صحبت با مدیران سازمان ها متوجه شده ایم که تقاضای نیرو برای شغل حسابداری روز به روز زیاد تر می شود و کسب و کارهای بیشتری در این حوزه اقدام به تیم سازی و جذب متخصص می کنند.

هر کسب وکاری برای کنترل هزینه ها و محاسبه میزان سود حاصل از فعالیت های خود به یک حسابدار نیاز دارد. به عنوان شاهد این ادعا می توان تعریف معروف حسابداری که آن را زبان تجارت معرفی کرده اند را گواه گرفت. پس اگر رشته حسابداری را به عنوان رشته تحصیلی خود در دانشگاه انتخاب کرده اید و یا به آن علاقه دارید، مطمئن باشید که درصورت کسب دانش مورد نیاز حسابداری، آینده کاری خوبی پیش رو خواهید داشت.

همانطور که قبل تر اشاره کردیم، مسیر شغلی شما برای ورود به این رشته می تواند از کارآموزی حسابداری شروع شده تا پس از فراگرفتن مهارت های لازم و کسب حداقل تجربه مورد نیاز بتوانید کم کم تبدیل به یک حسابدار شوید.

در ادامه راه می توانید در برخی از حوزه های پرطرفدار این شغل عمیق تر شوید و با افزایش سطح مهارت خود به متخصص آن حوزه خاص تبدیل شوید.

بازار کار حسابداری در ایران

آینده بازار کار حسابداری در ایران بسیار پررونق است و با توجه به اینکه  برخی شرکت‌ها و موسسات خصوصی به تجربه کاری اهمیت چندانی نمی‌دهند و با استخدام کارآموز در حین کار آموزش‌های لازم را به او یاد می‌دهند، می توانید به آسانی بعد از گذراندن دوره های کارآموزی حسابداری به مرور مهارت‌های خود را افزایش دهید و به حسابدار، حسابدار ارشد و بعدا مدیر مالی ارتقاء پیدا کنید.

سطح درآمد شما به عنوان یک حسابدار:

بعد از کسب تجربه کافی و متخصص شدن در حوزه‌ ی شغلی حسابداری (که بین 1 تا 3 سال زمان خواهد برد)، می توان درآمدی بین 6 تا 10 میلیون تومان (البته در سال 1400) برای یک حسابدار متصور بود. البته در شروع کار به احتمال زیاد با درآمد پایه اداره کار(در سال 1400 و در شهر تهران چیزی بین 3-4 میلیون تومان) وارد این شغل خواهید شد و در طول سال میتوانید افزایش درآمد را با گرفتن ارتقای شغلی و انجام پروژه های مختلف به سرعت تجربه کنید.

بازار کار خارج از ایران:

درسراسر دنیا، حسابداری به عنوان یک شغل تخصصی و پردرآمد شناخته می شود که با توجه به میزان مهارت های خود میتوانید در کشورهای مختلف از درآمد مطلوبی برخوردار شوید. بهترین کشورها برای مهاجرت حسابداران ، و همچنین بازار کار حسابداری در استرالیا ، کانادا، آلمان می باشد.

موضوعات برنامه منتورینگ تحلیل گر داده های مالی

 • مقدمات و اصول
 • اسناد و ابزار ها
 • حسابداری شرکتی

کارباچندنمونه ازنرم افزارهای آنلاین وآفلاین حسابداریارزیابی عملکرد پروژه های مالی
آماده سازی گزارشات و صورتهای مالی
تجزیه وتحلیل صورتهای مالی
تحلیل هزینه فایده وارزش زمانی پول
انواع سهام درشرکتهای سهامی
محاسبه ریسک وبازده مالی
مدیریت سرمایه درگردش
بودجه ریزی سرمایه ای
تنظیم لیست بیمه تامین اجتماعی به صورت آنلاین وآفلاین
تهیه وتنظیم لیست مالیات حقوق به صورت آنلاین وآفلاین
تکمیل وثبت اظهارنامه مالیاتی
ارائه انواع گزارشات ازروی دفاتر قانونی
انجام پروژه ثبت سند ودفاتر روزنامه وکل
تهیه صورت سودوزیان شرکتهای خدماتی بازرگانی وتولیدی

برنامه منتورینگ اختصاصی

شما با انتخاب و ورود به برنامه مهارت های حرفه ای مورد نیاز برای ورود به بازار کار به عنوان متخصص را از طریق انجام تسک ها و پروژه ها ، ایجاد ارتباط و شبکه سازی، آموزش های مورد نیاز و دریافت راهنمایی های شغلی و بازخورد تجربه های شخصی را از متخصصان حرفه ای این حوزه کسب می کنید.

سابقه کار واقعی:

با تعریف پروژ‌ه‌های واقعی و قابل استناد متناسب با بازار کار بین‌المللی، منتی سابقه‌ی کار واقعی خواهد داشت.

یادگیری هدفمند:

هر  تسک متناسب با شرایط و ویژگی‌های هر منتی، برای یادگیری موثر او طراحی می‌شود تا بتواند دانش خود را به خروجی با ارزش تبدیل کند.

به روزرسانی برنامه منتورینگ متناسب با بازار کار بین‌المللی

با تغییر نیاز جهانی برنامه منتورینگ نیز به‌روزرسانی می‌شود.

استفاده از منتورهای متخصص

منتورها افرادی متخصص هستند و طی برنامه منتورینگ تجارب ارزشمند را به منتی منتقل می‌کنند.

گام ۴: ایجاد پروفایل فردی توسط کارشناس تجربه انسانی(پس از نهایی شدن همکاری و ورود به برنامه منتورینگ)
گام سوم: برگزاری جلسه پرسش و پاسخ و مشاوره مسیر شغلی گروهی و فردی

با تیم اجرایی برنامه منتورینگ آشنا شوید

"مدیر عملیات و برنامه های منتورینگ"

تسک ها را اعتبارسنجی می کند، تسک مناسب را به هر یک از منتی ها محول می کند، و قبل از لینک کردن منتور به منتی، از جنبه های مختلفی هر دو را ارزیابی و بررسی می کند.

فردی کلیدی که تمام جنبه های برنامه شما را مدیریت می کند.

"مشاور و منتور شغلی"

در هر بخشی که به موفقیت شغلی شما کمک کند، کنارتان هستند. از تحلیل بازار کار(ایران و بین الملل) تا اصلاح رزومه، برند سازی شخصی و تمرین برای جلسات مصاحبه کاری.

یک منتور با سابقه کاری حداقل ۱۰ ساله است.

"منتور تخصصی"

آنها در طی کل مسیر، با همکاری مدیر برنامه تسک های شما را آماده می کنند و در جلسات منتورینگ به شما بازخوردهای سازنده می دهند. آنها علاوه بر تخصص لازم است از قدرت ارتباط و شبکه غنی برخوردار باشند.

یک متخصص با حداقل ۳ سال تجربه در زمینه شغلی خاص

"کارشناس تجربه انسانی و عملیات"

مشاور برنامه شما متعهد است که از موفقیت در هر جنبه ای از تجربه شما در طول برنامه اطمینان حاصل کند و در طی چالش های احتمالی شما را تنها نمی گذارد. ما در گلرن به آنها کارشناس تجربه انسانی(HX) هم می گوییم.

برای پشتیبانی و افزایش همدلی کنارتان است.

ویدیو معرفی مسیر های شغلی ( قبل از ورود مشادهده شود)

جزییات مسیرهای شغلی

7.5/10

امتیاز ۷.۵ از ۱۰ ( بیش از ۳۰۰ نفر)

می توانید با توجه به اهداف شغلی و شرایطتتان از بین ۳ مسیر شغلی زیر، متناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

تاریخ شروع برنامه منتورینگ برای هر فرد به صورت جداگانه ۲ تا ۱۰ روز کاری از ورود به مرحله برنامه ریزی مشخص می شود.

گارانتی شغلی

گارانتی شغلی

ویژه مسیر شغلی "تغییر شغل"
در صورتیکه شرایط استفاده از گارانتی شغل را داشته باشید و ظرف مدت ۸ ماه پس از برنامه منتورینگ شغل جدیدی(در ایران) پیدا نکنید، ما ۱۰۰ درصد مبلغ پرداختی شما را بازپرداخت خواهیم کرد.
درمورد گارانتی شغل بیشتر بدانید

مهاجرت شغلی

(Job-Migration)

فرشید امامی

ب طور کلی هماهنگی و پاسخگویی همه اعضای مشغول در گلرن بشدت راضی کننده بود. همه اعضای تیم در یک جهت مشخص حرکت میکردن. تنها مسئله ای ک فک میکنم میتونه بهبود پیدا کنه، بازه زمانی نسبتا زیاد، ک برای تحلیل تسک و بررسی اون صرف میشه. هدف من: ادامه دادن مسیرم به عنوان یک برنامه نویس بک اند. تیم گلرن و برنامه ریزی های این مجموعه به تقویت توانایی های من کمک زیادی کرد.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

محمد جواد امینی بیات

سیتمی کاملا متفاوت و بروز بود. که البته یکسری خلا هایی هم داشت که می‌تونست مسیر رو راحت‌تر و لذت‌بخش تر کنه؛ مثل استفاده از Microsoft teams به جای واتس‌اپ و گوگل میت و همچنین داشتن پنل کاربری برای هر فرد در وبسایت برای تعریف تسک و ارائه ی گزارش. هدف من:‌ با مفاهیم پایه کامل آشنا بشم و تجربه ی انجام پروژه ی واقعی رو داشته باشم که تا حدودی به همش رسیدم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

نیلوفر صحرائی

در کل فرآیندی خوب،حرفه ای و کارآمد دارد. تسک ها نیاز به شفافیت بیشتری دارند. بعضی از تسک ها نیاز به تجربه ی حضور در سازمان ها دارند و مسیر شغلی با توجه به هدف منتی و استعداد او تعیین می‌شود.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

علی سلطانی

منتورینگ خوب بود و اگر بشود منتی قبل از شروع دوره و انجام تسک ها با منتور خود آشنا شود و خودش انتخاب کند بنظرم بهتر است. هدف من: تبدیل شدن به یک برنامه نویس موفق و کار آمد بود که برنامه های خوبی بتونم پیاده سازی کنم و در آمد خوبی هم داشته باشم. و با توجه به تلاش خودم و کمک منتور ها و تیم پشتیبانی گلرن به تقریبا 30 تا 40 درصد اون چیزی که میخوام رسیدم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

هانیه جانثاری

اینکه میتوانیم مسیر اسان تر و با بهره وری بیشتر را پیدا کنیم خوب است و اینکه کارگاه های اموزشی برای ورود به بازار کار دارید هم مفید میباشد

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

علی شاهی

به نظر من این برنامه خیلی عالی هست ومیتونه خیلی کمک کنه هم به من منتی و هم به شرکت هایی که دنبال نیروی کار میگردن. هدف من: بتونم در یه جایی باشم که هم مجبور باشم تسکی رو انجام بدم و هم بتونم توی جایی که بلد نیستم از یه کسی کمک بگیرم و حلش کنم و این به لطف تیم عالی و بزرگ گلرن حل شد.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

الهه ابراهیمی

پلن برنامه منتورینگ بسیار ایده آل و کارآمد بوده ولی باتوجه به هدف منتی و شرکت گلرن می بایستی در جهت کمک به منتی این برنامه واقعی تر اجرا شود. هدف من: یادگیری زبان های برنامه نویسی حوزه فرانت اند و در عین حال به کارگیری آنها در پروژه های عملی بوده که این هدف به وصرت واقعی عملی شده.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

آسیه مجلسی

خوب بود. اولش واقعا شروع سختی داشتم. چون زمانی که تایم ازادم زیاد بود شروع دوره با تاخیر تقریبا زیادی شروع شد. و خب در حینش کرونا گرفتم که خب کار را سختتر کرد. من واقعا هفته اول سر در گم بودم ولی بعدش بهتر شد...و به نظرم از یه جایی به بعد که جلسات شروع شد و اینکه نوع گفتار آقای عباسی را بهتر درک کردم و خیلی لذت بخش شده بود. هدف من: میخواستم برای بازار کار دیتا ساینس آماده بشم و هنوز واقعا نمیدونم دقیقا کجای مسیر هستم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

حسین سلحشور

خوب بود. خیلی دوستانه و دو طرفه. این تسک ها باعث شد تا خیلی از مهارت های مورد نیازم رو افزایش بدم هدف من: تسلط بر مفاهیم دیتا آنالیز

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

محمد رضا رفسنجانی

عالی. این برنامه هم تا حد زیادی کمکم کرده ولی مشکلاتی هم هست که داره یکمی اذیت میکنه. هدف من:‌ بتونم تو حوزه وب پیشرفت کنم و بتونم در بخش فرانت اند فعالیت کنم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

مهشید کهندل

دوره منتورینگ فرصت خوبی است برای شناخت استعدادها و توانایی های فردی و پرورش آنها. توصیه به منتی ها: هدف اصلی خودشان را تعیین کنند و سعی کنند روی آن متمرکز بمانند. در راستای هدف شان پیش بروند.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

حمید احسانی

با توجه به رشد روزافزون ابزارها و آموزش‌ها، سردرگمی منتی ها در هر حوزه شغلی گریزناپذیر است. درنتیجه بهترین رهیافت برای کسب مهارت در زمینه علم داده (DataScience) روبرو شدن با چالش‌های دنیای واقعی و دستیابی به مهارتهای متناسب هست، از اینرو برنامه منتورینگ گلزن را یک ایده‌ی کاملا نو و موثر ارزیابی می‌کنم. توصیه به منتی ها: دستیابی به نتیجه موثر نیازمند اختصاص وقت و تلاش بوده و هست، از اینرو برای دریافت خدمات منتورینگ باید زمان و انرژی مناسبی لحاظ شود.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

صدرا عزیزی

مزایای کار با گلرن فرصتی برای فعالیت تحت عنوان منتور برای تربیت کارآموزان و همچنین تایم کاری آن است که شناور است و با توجه به تایم خود منتور تنظیم میشود. معایب گلرن پرداخت هایی که دیر تر از موعد مقرر انجام میشود. توصیه به منتی ها:‌ پیشنهاد ها و محدوده ای که منتور ها برای آن ها در هر تسک ترسیم می کنند را به طور دقیق دنبال کنند.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

ایمان عباسی

به طور کلی اینکه هدف گلرن آماده سازی افراد برای کار کردن در محیط واقعی است، شرایط مناسب هست و آینده روشنی برای افرادی که در فرآیند منتورینگ هستند می‌بینم. توصیه به منتی ها: حتما در ابتدا با جستجو و کمک منتورها مسیر شغلی درست را انتخاب کنند تا بعد از شروع کار دل سردی یا عدم علاقه برایشان ایجاد نشود. برنامه تعیین شده برای دوستان حاصل زحمات چندین ساله هر کدام از منتورها می‌باشد و قطعا مسیر را به خوبی می‌شناسند، منتی‌ها سعی کنند که به درستی از آن پیروی کنند.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

برنامه های منتورینگ گُل اِرن Earn Goal

برای دریافت آخرین وبینارها و آفرهای شغلی ایمیل خود را در باکس زیر وارد کنید.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد