لوگو گلرن goalearn logo برنامه منتورینگ گلرن

 پرورش و تربیت نیروی کار مطابق با نیاز سازمان شما 

بهینه ترین و اصولی تری روش جذب و استخدام نیروی کار

با توجه به اینکه نیروی انسانی ارزشمندترین دارایی یک سازمان و مهمترین مزیت رقابتی آن در جامعه اقتصاد محور امروز است، می ­بایست به صورت مداوم کشف، استخراج، پرورش، به کارگیری و نگهداری شود تا بتواندنیرو بخش کسب و کار و سازمان در رسیدن به اهدافش باشد. از این رو تیم گلرن  بر تامین نیروی انسانی (به روش تربیت اختصاصی نیروی کار) متناسب با نیاز سازمان هدف  و بازار کار اهمیت ویژه و خاصی قائل است.

تجربه ما ابزاری گرانبها و کم یاب برای شماست

تربیت نیروی انسانی با در نظر گرفتن استعداد، توانمندی، علاقه و ویژگی های شخصیتی نیروی کار(که از زوایای مختلف تعاریف متفاوتی دارد ) برای انطباق بیشتر با نیازها و فرهنگ کاری، راهکار بسیاری از سازمان های پیشرو در جهان است. چرا که ترسیم مسیر شغلی و استخدام افرادی که از آمادگی و تناسب کافی با شرایط سازمان هدف را دارا هستند، می تواند راه­گشای بسیاری از چالش­ها و مشکلات آتی در حین روزهای آتی همکاری باشد.

از آنجایی که فرایند جذب و آماده سازی نیرو به روش کارآموزی یا همان تربیت نیرو برای هر سازمانی زمان بر و همراه با صرف منابع گرانبهاست، یک راه حل پیش رو برون­سپاری این فرآیند به یک تیم متخصص جهت طراحی، برنامه ریزی و اجرای این بخش مهم با همکاری تیم منابع انسانی سازمان هدف است.

تربیت 0 نفر نیروی اماده به کار
همکاری با بیش از 0 منتور
بیش از 0 جلسه مشاوره فردی
50 0 مصاحبه شغلی

2 مدل پیشنهادی ما برای تربیت نیروی انسانی

رسالت ما در تیم گلرن، تامین نیروی آماده به کار با توجه به نیاز سازمان­ها، در هر پوزیشن شغلی مشخص با اجرای فرآیند نیاز سنجی در سازمان هدف، با جذب منتی (کارآموز)، منتورینگ شغلی و فردی آنها،تعریف پروژه با کارگیری منتورهای متخصص در چارچوب دوره های کارآموزی به صورت فردی است. ما به 2 مدل زیر آمادگی انجام این کار برای سازمان هدف را داریم:

 

مدل اول: تربیت اختصاصی نیرو در سازمان هدف

این روش متناسب ترین و دقیق ترین روش تامین نیرو برای یک شرکت است. کسانیکه به دنبال توسعه و رشد با نرخ خاصی در سازمان خود هستند، به شکل مداوم نیازمند نیروهایی با توانمندی ها، شرایط و ویژگی های منحصر به فردی هستند.

در حالت معمول پیدا کردن چنین افرادی نیازمند صبر زیاد، آموزش و اجرای دائمی فرایند جذب است. بنابراین استفاده از روش و رویکردی متفاوت به این موضوع، می­تواند کشف و پرورش نیروی کار را دقیقا متناسب با انتظارات و نیازهای فعلی و آتی در کسب و کار شما به شکل هدفمند و برنامه ریزی شده تری سازماندهی کند.

در این مدل تیم گلرن با همکاری سازمان هدف تمامی امکانات و نیازمندی های مربوط به تامین نیرو برای پوزیشن های شغلی مورد نیاز را فراهم می­کند. تمامی مراحل و فرایندهای این کار نیز با کمک تیم متخصص سازمان هدف و با مدل اجرایی تیم گلرن انجام می­شوند. تیم گلرن با تکیه بر تجربه و زیرساخت­های خود، نقش تسهیل­گری و نظارتی جهت ایجاد خروجی های مورد انتظار(نیروی انسانی متناسب با پوزیشن شغلی) برای سازمان هدف بازی می­کند.

مدل دوم: تربیت اختصاصی نیرو خارج از سازمان هدف

این روش را می­توان جایگزین مناسبی برای مدل اول تامین نیرو دانست. با این تفاوت که گلرن پس از تحلیل و نیازسنجی از سازمان هدف، به فهم درستی از انتظارات موجود می رسد، و با استفاده از ظرفیت های خود اقدام به انجام فرایند جذب و تربیت نیرو (با نظارت و هماهنگی با سازمان هدف) خارج از سازمان می­کند. در پایان نیز نیروهای آماده به کار را جهت مصاحبه و ارزیابی نهایی به سازمان هدف معرفی می­نماید.

فرایند اجرایی تربیت نیرو

فاز 1: تحلیل و نیازسنجی سازمان

در ابتدای این فاز و پس از انعقاد قرارداد همکاری، تحلیل و نیازسنجی مطابق “چک لیست تربیت نیرو” که شامل: مشخص کردن نیاز نیروی انسانی در سازمان هدف، تحلیل ساختار، فضای کار و فرهنگ سازمانی، استخراج جزئیات دقیق از پوزیشن­های خالی و نیروهای مورد نیاز و جایگاه آنها در چارت سازمان، تعیین مشخصات و ویژگی های شخصیتی و رفتاری، مهارت­های خاص مورد نیاز سازمان و شفاف کردن خروجی های مورد انتظار سازمان از نیروی کار مورد نیاز است، انجام می­شود. در ادامه و با توجه به نتایج به دست آماده اقدامات زیر انجام می­شود:

 • مشخص کردن پرسونای مخاطب سازمان هدف
 • نهایی کردن فرایند اجرا پیش از شروع کار
 • برنامه ریزی، آماده سازی و انجام هماهنگی با ذی نفعان
 • تعیین ناظر تسک جهت نظارت و مدیریت انجام فرایند
 • تحلیل “شغل و شرایط کار” با هماهنگی با متخصصین مربوطه در سازمان هدف
 • تعریف پروژه و تسک های متناسب با نیاز سازمان هدف طبق چارچوب سیستم منتورینگ گلرن
فاز2: جذب اولیه نیرو

در این فاز تمرکز اصلی بر جذب منتی است که با استفاده از روش های مختلف انجام می­شود:

 برگزاری رویداد، کارگاه، اطلاع رسانی در وب سایت ها، کانال ها، بانک های اطلاعاتی و سایر درگاه های جذب به منظور جذب متقاضی برای پوزیشن­های شغلی مربوطه[1]. در ادامه نیز اقدامات زیر انجام می­شوند:

بررسی تمام رزومه ها، دسته بندی، غربال اولیه و تماس با متقاضیان
انجام مصاحبه ها و مشاوره متناسب با ماهیت پوزیشن های مورد نیاز سازمان هدف
برگزاری جلسات هماهنگی و توجیهی
انتخاب نفرات اولیه باانجام مصاحبه، تست شخصیت شناسی، مشاوره فردی و شغلی متقاضیان جهت انتخاب نیروهای متناسب با پوزیشن های مورد نیاز
معرفی منتی­ها به سازمان هدف و انتخاب نفرات اصلی و ذخیره

[1] لازم به ذکر است که این مرحله ممکن است توسط سازمان هدف انجام شده باشد و صرفا نیروها جهت آماده سازی برای پوزیشن شغلی خاصی به تیم گلرن ارجاع داده شوند.

فاز3: اجرای فرایند با نظارت تیم گلرن و تعامل مستقیم با سازمان هدف

در این مرحله به طور رسمی تربیت نیرو شروع شده و گام­های مهم و ضروری زیادی لازم است تا یک کارآموز به نیروی آماده به کار تبدیل شود. بخشی از این گام­ها در ادامه آماده است:

 • واگذار کردن پروژه/تسک به منتی ها و شروع فرایند منتورینگ (این فرایند به صورت فرد به فرد بین منتور متخصص و منتی طی مدت 3-6 ماه پاره وقت و یا 1-3 ماه تمام وقت انجام می شود). همچنین منتی طی این مدت حداقل 3-5 پروژه/تسک انجام خواهد داد.
 • تمرین مهارت های نرم (مهارت های ارتباطی، حل مسئله، تصمیم­گیری، رفتار سازمانی و کارتیمی) حین دوره در قالب رویداد/کارگاه
 • انجام ارزیابی عملکرد ماهانه
 • معرفی نیروهای آماده به کار جهت طی فرایند نهایی استخدام به سازمان هدف

فاز4: شروع همکاری رسمی

در این مرحله ارزیابی عملکرد نهایی انجام شده و کارجویان برای مصاحبه و تعیین تکلیف همکاری که منجر به دو حالت زیر خواهد شد، وارد مرحله همکاری رسمی با سازمان هدف می­شوند:

 • استخدام شدن نیرو در سازمان هدف(حالت ایده­آل)
 • عدم استخدام و همکاری با نیرو(در این حالت طبق مدل قرارداد تیم گلرن با سازمان هدف و منتی ها تصمیم­گیری می­شود)

در صورت استخدام کارجویان در سازمان هدف و وجود نیاز، ایشان از خدمات  منتورینگ شغلی و فردی با هدف پاسخگویی به چالش ها و ابهامات احتمالی حین کار تا مدت زمان مشخصی نیز بهره­مند خواهند شد.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که…

 پس از انجام نیاز سنجی و تحلیل سازمان هدف، گلرن به شناخت و فهم درست از چرخه و نوع کارها در سازمان پی برده  و با توجه به اطلاعات به دست آمده ماهیت مدل های همکاری مشخص می­شود. پس از آن فرایند و جزئیات اجرایی برای تربیت نیرو طراحی خواهد شد. و به صورت تعاملی بین سازمان هدف و تیم گلرن اجرایی می شود.

تمام کارهایی است که گلرن قبل از جذب منتی، شروع فرآیند تربیت نیرو در فرمت مشخص، ارزیابی عملکرد دوره ای و پایانی، معرفی به کار و طی کردن فرایند شروع همکاری بین سازمان هدف و کارجو انجام می دهد.

این فرآیند با توجه به شرایط مختلف و نیازمندی های سازمان هدف متغیر است. در حالت کلی بین 2 تا 5 ماه زمان لازم است تا سازمان هدف نیرو/نیروهای مورد نیازش را طبق یکی از مدل های تربیت نیرو، به کارگیری کند.

 در حالت کلی برای بسیاری از پوزیشن شغلی (اداری، خدماتی، فنی، تولیدی و…) می توان از از مدل1 استفاده کرد. اما با توجه به اینکه بحث تامین نیرو پروسه­ای زمانبر و هزینه بر است، توصیه می­شود برای پوزیشن­هایی از این روش استفاده شود که: 1- سازمان به طور جدی از کمبود نیرو در آنجا رنج می­برد و نتوانسته است از روش­های کلاسیک و مرسوم برای پرکردن پوزیشن­های خود پاسخ مناسبی بگیرد. 2- در صورتیکه برنامه توسعه برای 6-8 ماه آینده تدوین شده است و نیاز به هم تیمی و پرسنل با شرایط خاص دارد. 3- در صورتیکه شرکت بخواهد به خاطر کاهش ریسک مربوط به کمبود نیرو به طور مداوم دسترسی به نیروی جوان و آماده به کار داشته باشد. 4- در صورتیکه سازمان علاقه مند باشد به صورت هدفمند و قابل ارزیابی، کیفیت و کمیت نیروی کار را در سازمان خود بالا ببرد.

 سعی می­شود تا حد امکان تمامی فرایندها با هماهنگی و طبق نیاز و شرایط مدنظر سازمان هدف  طراحی و اجرا شوند و به صورت دائمی خروجی­های هر مرحله مورد ارزیابی قرار گرفته و به اطلاع نماینده سازمان هدف برسند و در صورت لزوم نیز رویه­ها اصلاح شوند.

گلرن با توجه به فعالیت و استفاده از تجربیات خود در زمینه منابع انسانی و پرورش نیروی انسانی در طی سالیان اخیر و شناخت کسب و کار مختلف، بازار کار و آگاهی از دغدغه ها و تفکر مدیران، تلاش می کند تا بهترین خروجی ممکن را با توجه به قیود و محدودیت های موجود ایجاد کند. گلرن تاکنون با استفاده از روش ها و مدل های مختلفی اقدام به تامین نیرو کرده است، که 2 مدل فعلی بهترین این روش ها هستند.

 با توجه به اینکه فرآیند تامین نیروی آماده به کار موضوعی زمان بر بوده و همراه با صرف منابع متعدد است و تضمینی قطعی در خروجی آن وجود ندارد، انجام آن توسط خود سازمان هدف چالش­های اجرایی، مالی و قانونی بسیاری پیش روی سازمان نمایان خواهد کرد. تجربه­های مختلف نشان داده است[1] که برونسپاری این فرآیند به یک تیم متخصص از هدر رفت منابع جلوگیری کرده و خروجی قابل قبول تری ایجاد می­کند.

[1] برای مشاهده یک نمونه از مدل های کارآموزی به این لینک مراجعه کنید.

 با توجه به نیاز و شرایط سازمان هدف زمانبندی و اجرای مدل های تامین نیرو  متغیر است. چنانچه می­خواهید کمتر از 1ماه به نتیجه برسید، این مدل­ها مناسب شما نیستند. می­توانید از تبلیغات هدفمند برای جذب نیرو استفاده کنید.

با انجام تحلیل و نیازسنجی توسط تیم گلرن می­توانید نسبت به نیروهای مورد نیاز در سازمان خود آگاه شوید. ما در طی بخش های زیادی از این مسیر کنارتان هستیم.

چنانچه در سازمان شما هم، موضوع جذب و استخدام دغدغه ای مهم و یکی از چالش های اصلی تیم منابع انسانی تان است، می توانید روی تخصص و تجربه تیم گلرن حساب کنید.