لوگوی گل اِرن

فرآیند اجرایی برنامه منتورینگ گلرن

قبل و بعد از ورود به برنامه منتورینگ گلرن دقیقا چه اتفاقاتی می افتد:

در این مرحله یک پروفایل برای هر منتی ساخته می شود و علاوه بر اطلاعات شخصی تمامی سوابق قبلی، تسک ها، ارزیابی های فردی و تخصصی وی به همراه تمامی رخدادها و داده هایی که طی برنامه منتورینگ تولید می شوند در آن ذخیره خواهد شد تا طی مدت همکاری از آنها به بهترین شکل ممکن در تصمیم گیری ها استفاده شود. 
در صورت نیاز ابتدا ۱-۲ تسک بدون منتور جهت ارزیابی عملکرد اولیه توسط مدیر برنامه های منتورینگ(ناظر تسک ها) به منتی سپرده می شود. پس از رسیدن به خروجی های مورد نیاز(به هر میزان) و ارائه گزارش عملکرد ارزیابی کاملتری از وضعیت موجود هر نفر به دست می آید که طبق آن منتور/منتور هایی که از لحاظ رفتاری و تخصصی بیشترین تناسب را با منتی دارند از طرف مدیر برنامه های منتورینگ انتخاب خواهد شد.
مصاحبه ای توجیهی به صورت آنلاین و اختصاصی برای ارتباط  گرفتن با منتور تنظیم می شود. منتی در این مرحله تمامی نیازها و شکاف های مهارتی خود را با منتور مربوطه در میان می گذارد تا او بتواند پس از تجزیه و تحلیل مهارت های فنی، تجربه کاری و دانش خود، مسیر شغلی اولیه منتی را به طور شفاف ترسیم کند و آن را به تایید منتی و مدیر برنامه برساند.

زمانی که مسیر یادگیری شما کاملا مشخص شد، برنامه منتورینگ شما در قالب تعداد مشخصی تسک تعیین می شود. هر تسک اجزا و قسمت های مختلفی دارد که مهمترین آنها عبارت است از: سطح تسک (از سطح A تا D)

(برای مثال:‌طراحی فرآیند ارزیابی عملکرد برای شرکت سیمان سپاهان یا Car Price Prediction For car sales platform With Regression Model)
(با انجام این تسک منتی به چه دستاورد مهمی نایل می شود؟)
(شامل مراحل و گام های ضروری انجام تسک  که بدون انجام حتی یکی از آنها امکان رسیدن به خروجی ها میسر نخواهد بود)

(۳ کاری که منتی نباید انجام دهد و جزو خروجی مورد انتظار این تسک نیست)
موانعی که در طی تسک منتی با آنها مواجه خواهد شد + راهکارهای منتور
(به صورتیکه برای مواجهه با آنها آمادگی ذهنی داشته باشد و موانع را جزیی از روند کار خود بداند)

(سرفصل ها وموضوعاتی که در انجام همین تسک منتی به آنها نیاز دارد در این قسمت وارد می شود)
(شفاف٬ قابل ارزیابی و به حد کافی چالش بر انگیز برای منتور و منتی)

(برای هر تسک ۲ هفته ای حداقل ۴ جلسه منتورینگ برگزار می شود)
اقداماتی که منتی لازم است تا جلسه بعدی انجام دهد (پس از هر جلسه منتورینگ مشخص می شود)

تسک: پروژه ای متناسب با مهارت، بازار کار(نیاز شرکتی خاص)، اهداف و نیازمندی منتی می باشد که مانند یک  چارچوب محکم  گام ها و خروجی های هر مرحله ای سفر شغلی منتی را به صورت عملی برای او مشخص می کند.

پس از تعریف تسک با جزئیات کامل، آن را بررسی و کارتان را شروع می کنید و سوال های خود را نیز در اولین جلسه دوره منتورینگتان از منتور برای روند اجرای تسک می  پرسید.
جلساتی که در طول دوره منتورینگ تنظیم می شود، بیشتر بر چک کردن کارها و دادن بازخورد هایی جهت پیشبرد کار شما تمرکز دارد تا بتوانید مرحله به مرحله و تسک به تسک عملکرد بهترین از خودتان نشان دهید و به سطح بالاتری از مهارت در آن حوزه شغلی خاص برسید. 

حین و پس از انجام هر تسک شما چند مرحله گزارش از میزان رسیدن به خروجی های مورد انتظار و هدف تسک، فعالیت ها،‌ پیشنهادات، مشکلات و جزییات جلساتی که در طول دوره منتورینگ داشته اید به منتورتان ارائه می دهید. این گزارشات برای دریافت بازخورد دقیق تر در مورد پیشرفت خود و همچنین نکات و توصیه های متناسب با اهداف شغلی تان از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
گزارش شما پس از تایید منتور برای مدیر برنامه ارسال می شود تا ایشان بتواند متناسب با آن تصمیماتی که به بهبود روند کار شما منجر می شود را اتخاذ و در زمان مناسب عملی کند.

پس از آنکه شما مراحل قبل را چندین بار طی کردید(که تعداد تسک ها با توجه به مسیر شغلی، جزییات هر یک،‌ سطح و شرایط خودتان و پارامتر های دیگر برای هر فرد متغیر است) و به سطح قابل قبولی از آمادگی از بعد تجربه و مهارت کاری رسیدید، برنامه منتورینگ شما در این بخش به پایان می رسد. و در صورتیکه مسیر شغلی شما قرار است به استخدام، مهاجرت، گرفتن پروژه و… منجر شود، وارد دوره آماده سازی شغلی و ورود به بازار کار می شوید.

روش انجام این مرحله نیز مشابه قبل است. با این تفاوت که تمرکز آن بر مهارت های رفتاری، ارائه، متریال های مورد نیاز(رزومه، سایت شخصی، شبکه اجتماعی و…) شماست. شما حداقل یک منتور شغلی خواهید داشت و در قالب ۱ تا ۲ تسک مشخص اقداماتی انجام می دهید که سطح آمادگی شما برای ورود به بازار کار و حتی گرفتن پروژه های خارج از کشور افزایش دهد.
این بخش برای مسیر شغلی «ورود به بازار کار بین المللی» به صورت پیش فرض به زبان انگلیسی خواهد بود. و تمرکز آن بر یکی از کشورهای اروپایی یا آمریکای شمالی و حتی شرکت خاصی است.(این موضوع بستگی به آمادگی شما و شناختتان نسبت به آن بازار و پوزیشن های شغلی است).