فهرست مطالب

دوره کارآموزی منابع انسانی (HR)
Human Resource Apprenticeship  

فهرست مطالب

یکی از حساس‌ترین و کلیدی‌ترین بخش های هر شرکت و سازمان بخش منابع انسانی یا همان(HR) می باشد که وظیفه تدوین و  اجرای صحیح دستورالعمل‌ها و رویه‎‌های سازمانی و اطمینان از رضایت و امنیت شغلی کارمندان و افزایش میزان بهره‌روی را برعهده دارد.
شما با مراجعه به هر اداره، کارخانه، شرکت و به طور کلی هر جایی که سر بزنید؛ غیر ممکن است که در آن‌جا واحد HR و یا یک فرد مرتبط با این رشته را مشاهده نکنید از همین رو مشخص شدن شرح شغل و وظایف کارشناس یا کارآموز منابع انسانی برای پیش از ورود به این شغل از اهمیت بالایی برخوردار است.

منابع انسانی چیست؟

حوزه منابع انسانی بسیار گسترده است و هر تصمیم و رویه‌ای که به مدیریت نیروی انسانی مرتبط باشد را در برمی‌گیرد. منابع انسانی شامل هر فرد یا هر کارمند می شود که برای بهتر شدن عملکرد خود و زیردستان خود در کار تلاش می کند. این تلاش باعث تغییر چشمگیر  و پیشرفت قابل توجهی در سازمان شده و برای سازمان ارزش آفرینی به همراه دارد. منابع انسانی به کارکنان یاری می دهد و از آنها حمایت می کند.

در ادامه برای آشنایی شما با مسیر شغلی  و شرح تبدیل شدن به یک کارشناس و متخصص در این حوزه از مسیر کارآموزی منابع انسانی، سعی کرده ایم تا تمام جزئیات و نکات مورد نیاز را به اندازه نیاز برای شما توضیح دهیم. اگر با مطالعه این راهنما هنوز دچار سردرگمی هستید و در انتخاب این شغل مردد هستید  می توانید برای ما کامنت بگذارید و یا از مشاوره شغلی گلرن استفاده کنید. 

شرح شغل یک کارآموز منابع انسانی

کارآموز منابع انسانی وظیفه  انتشار آگهی استخدام در وبسایت‌های کاریابی معتبر مثل جابینجا، بررسی و دسته بندی رزومه‌های ارسال شده، مرور و انتخاب رزومه‌های واجد شرایط، تماس با کارجویان و هماهنگی‌ برای جلسه مصاحبه و گاهی انجام  مصاحبه را بر عهده دارد.

شما تا زمان تبدیل شدن به یک کارشناس مسیر پر پیج و خمی را پیش رو دارید تا بتواند با فرآیند هایی نظیر برنامه ریزی نیروی انسانی، توسعه نیروی انسانی، تدوین و مدیریت برنامه‌ها و رویه‌های نیروی انسانی، منابع انسانی را به طور تخصصی و حرفه ای مطالعه  و تجربه کنید.

در طی مدت کارآموزی بهتر است روی بخش های مقدماتی این حوزه شغلی نظیر آشنایی با مباحث مدیریت منابع انسانی و  مباحث روانشناسی فردی و سازمانی تمرکز کنید.

🔸مسئوليت ها و وظايف اصلی شما در طی دوره کارآموزی  منابع انسانی

اگر سری به وبسایت های استخدامی ایرانی زده باشید اکثر شرکت هایی که از مسیر کارآموزی به دنبال جذب نیرو هستند، انتظارات تقریبا یکسانی از نیروی کار در شغل دارند. که البته گاها به خاطر برخی از انتظارات بیش از حد ازیک کارآموز و نداشتن مسیر رشد و آموزشی مشخص، موفق به جذب نیروی دلخواه خود نمی شوند. اما در حالت کلی برخی از توانمندی ها را به عنوان پیش نیاز و برخی دیگر نیز به عنوان امتیاز لحاظ می کنند، که ما کسب تعدادی از آنها را برای ورود به این شغل شدیدا توصیه می کنیم.

🔸پیش نیاز های ورود به شغل منابع انسانی از دید شرکتها

 • “توجه عالی به جزئیات هنگام انجام چند وظیفه”
 • “توانایی رسیدگی به شرایط حساس و رازدار بودن”
 • “داشتن علم بالا در استفاده و کار با کامپیوتر به خصوص کار با Microsoft Office”
 • “توانایی بسیار بالا در سازماندهی کردن”
 • “توانایی ایجاد و توسعه روابط”
 • “امکان اجرای کارهای روزانه با حداقل نظارت”
 • “حفظ و بایگانی مدارک و اسناد و پاسخ دهی به مراجعین و تماس‌های تلفنی”
 • “داشتن ابتکار عمل، توانایی قضاوت صحیح و کار بدون نقص برای الگو شدن میان دیگر افراد سازمان”
 

مجددا این نکته را یادآوری می کنیم که به عنوان کارآموز منابع انسانی  لزوماً نیازی به کسب تمامی مهارت ‌ها فوق ندارید. اما داشتن هرکدام از آنها شانس شما را در رقابت با سایرین برای کسب موقعیت های شغلی متناسب، بالا می برد. در این مورد دقیق‌تر در ادامه توضیح می‌دهیم.

آینده و مسیر شغلی منابع انسانی

ما با بررسی روند جذب نیرو در شرکت ها و همچنین از طریق صحبت با مدیران سازمان ها متوجه شده ایم که تقاضای نیرو برای شغل منابع انسانی روز به روز زیاد تر می شود و کسب و کارهای بیشتری در این حوزه اقدام به تیم سازی و جذب متخصص می کنند.

و با توجه به نیاز سازمان ها برای جذب، استخدام و نگهداشت سرمایه انسانی، وجود یک کارشناس منابع انسانی بیشتر از قبل احساس می شود.

همانطور که قبل تر اشاره کردیم، مسیر شغلی شما برای ورود به این رشته می تواند از کارآموزی منابع انسانی شروع شده تا پس از فراگرفتن مهارت های لازم و کسب حداقل تجربه مورد نیاز بتوانید کم کم تبدیل به یک کارشناس منابع انسانی شوید.

در ادامه راه می توانید در برخی از حوزه های پرطرفدار این شغل عمیق تر شوید و با افزایش سطح مهارت خود به متخصص آن حوزه خاص تبدیل شوید.

🔸بازار کار منابع انسانی  در ایران

امروزه منابع انسانی (HR) سرمایه اصلی هر سازمان یا شرکت و با ارزش ترین منبع آن به حساب می آید و با توجه به اینکه  برخی شرکت‌ها و موسسات خصوصی به تجربه کاری اهمیت چندانی نمی‌دهند و با استخدام کارآموز در حین کار آموزش‌های لازم را به او یاد می‌دهند، می توانید به آسانی بعد از گذراندن دوره های کارآموزی منابع انسانی به مرور مهارت‌های خود را افزایش دهید و به کارشناس HR  و بعدا مدیر منابع انسانی ارتقاء پیدا کنید.

🔸سطح درآمد شما به عنوان یک کارشناس منابع انسانی:

بعد از کسب تجربه کافی و متخصص شدن در حوزه‌ ی شغلی منابع انسانی  (که بین 1 تا 3 سال زمان خواهد برد)، می توان درآمدی بین 5 تا 11 میلیون تومان (البته در سال 1400) برای یک کاشناس منابع انسانی متصور بود. البته در شروع کار به احتمال زیاد با درآمد پایه اداره کار(در سال 1400 و در شهر تهران چیزی بین 3-5 میلیون تومان) وارد این شغل خواهید شد و در طول سال میتوانید افزایش درآمد را با گرفتن ارتقای شغلی به سرعت تجربه کنید.

نگاه اجمالی به دوره کارآموزی منابع انسانی

هوش هیجانی، مدل های رفتاری، تیپ های شخصیتی، زبان بدن، ارتباط موثر، بارش فکری، مهارت های فردی

هدف گذاری برای HR، ارزش ها و اهداف سازمانی، چشم انداز منابع انسانی، برنامه استراتژیک HR

چارت سازمانی، ارتباطات و طراحی بین واحد ها، رفتار سازمانی، فرهنگ سازمانی، شرایط احراز، شرح شغل و شناسنامه، نگارش آیین نامه

تنظیم قرارداد، حقوق و دستمزد، طبق کار (ایمنی و بهداشت)

جذب و استخدام، ارزیابی عملکرد، آموزش 10015، مدیریت دانش، پیشنهادات، نظام آراستگی، انتظامات، ریسک های منابع انسانی

استفاده از اتوماسیون و نرم افزارهای منابع انسانی، مکاتبات اداری، پرونده سازی و مستند سازی، گزارشات منابع انسانی

چرا دوره کارآموزی منابع انسانی

منتورینگ اختصاصی

دوره را در کنار منتورهای حرفه ای و به صورت کاملا خصوصی می گذرانید.

سابقه رسمی بیمه

چند روز در ماه در لیست بیمه شدگان شرکت، سابقه رسمی بیمه خواهید داشت.

هدفمند و کاربردی

حین دوره روی پروژه و تسک های مشخصی کار می کنید و حول آنها مهارت کسب خواهید کرد.

گواهی سابقه کار

در صورت انجام موفق پروژه ها و عملکرد بالا، یک گواهی بعنوان تایید کارایی از گلرن دریافت می کنید.

معرفی به کار

در صورت تمایل، در قالب یک قرارداد مشخص از خدمات شغلی و معرفی به کار ما بهره مند خواهید شد.

فرآیند دوره های کارآموزی

ابتدا با شما مصاحبه می کنیم تا  ارزیابی دقیق تری از استعداد، شرایط و علائق شما بدست بیاوریم و طبق آن، شغل و دوره کارآموزی مناسب رو پیشنهاد می دهیم. اگر با شرایط اوکی بودید یک قرارداد با هم امضا می کنیم و وارد دوره کارآموزی می شوید.

مرحله اول
مرحله دوم

دوره کارآموزی رو شروع می کنید، تسک شما توسط منتور با هماهنگی ناظر تسک تعریف می شود، مشغول انجام تسک ها و گذروندن آموزش هاتون می شوید.

جلسات دو طرفه ای (حضوری یا آنلاین) با  منتور در طول فرآیند کارآموزی برگزار می شود که بیشتر بر چک کردن کارها و دادن بازخوردهایی جهت پیش برد کار تمرکز دارد.

مرحله سوم
مرحله چهارم

حین یا بعد از انجام تسک نیز کارآموزان در قالب مشخصی عملکرد خود را به منتورشان گزارش می کنند و منتور گزارش را پس از تایید، برای ناظر تسک ارسال می کند. ناظر تسک بعد از هماهنگی با تیم منابع انسانی گلرن و ارزیابی تسک ها، موارد تکمیلی لازم را به کارآموز یا منتور انتقال می دهد.

این فرایند به طور متوسط برای هر کارآموز 3 بار انجام می گردد، تا کارآموز بتواند حداقل شرایط و آمادگی لازم را برای ورود به شغل مورد نظر را پیدا کند.اگر در حین کار خروجی وی متناسب با انتظارات نباشد و پایین تر از حد انتظار باشد، در صورت تکرار عملکرد ضعیف توسط کارآموز، ایشان از ادامه دوره محروم خواهد.

مرحله پنجم
مرحله ششم

چنانچه قرارداد معرفی به کار با هم امضا کرده باشیم، حین دوره روی رزومه، پرسونال برندینگ و مصاحبه شما کار میکنیم و شما رو برای استخدام به چند شرکت معرفی به کار می کنیم.

چگونه می توان در دوره کارآموزی منابع انسانی شرکت کنیم؟

اگر فکر میکنید به شرکت در دوره کارآموزی منابع انسانی علاقه دارید، اصلا نگران این نباشید که رشته تحصیلی تان مرتبط نیست و یا تجربه خاصی در این زمینه ندارید. ما ابتدا با شما مصاحبه می کنیم و بعد از گرفتن آزمون های شخصیتی و رفتاری میزان علاقه و تناسب شما با این شغل و یا مشاغل دیگر مشخص می شود. 

پس از مطالعه شرایط دوره های کارآموزی در گلرن می توانید فرم پذیرش/ مشاوره را تکمیل کرده تا در اسرع وقت، برای طی بقیه مراحل تماس تلفنی از طرف همکاران ما  با شما گرفته شود.

مدل کارآموزی گلرن

مخاطبین دوره های کارآموزی افرادی هستند که به حوزه شغلی منابع انسانی علاقه مند بوده  اما سابقه کار و دانش چندانی در این حوزه شغلی ندارند. بنابر این لازم است متناسب با انجام پروژه ها و تسک ها به اندازه نیاز از سمت منتورها آموزش های لازم را نیز در طول دوره دریافت کنند. 

در این مدل متناسب با نیاز های بازار کار(یا سازمان  از پیش مشخص شده ای)، سطح و اهداف شما، منتورها پروژه و تسک های مشخصی  برایتان تعریف می کنند، که در مدت زمان دوره کارآموزی بتوانید به سطح لازم از مهارت و تسلط جهت ورود به بازار کار برسید. در نهایت نیز  با رزومه قوی تر و اعتماد به نفس بیشتری که پیدا می کنید مسیر شغلی تان را به عنوان یک کارشناس منابع انسانی در یکی از حوزه های شغلی آن ادامه خواهید داد.

کار کردن به همراه مسیر آموزشی

 • 5 ماهه پارت تایم(حضوری و غیر حضوری)
 • متمرکز بر انجام حداقل 2 پروژه پایلوت
 • منتورینگ فرد به فرد و دسترسی منظم به منتورها
 • جلسات هفتگی آموزشی متناسب با تسک ها و پروژه ها
 • معرفی قطعی به کار پس از پایان دوره ( فقط شهر تهران )
با آموزش

سوالات متداول

مهمترین شرط برای ورود به دوره های کارآموزی، علاقه و پشتکاره. طبیعتا اگر این شرایط رو داشته باشید حتی اگر هیچ تجربه ای از قبل هم نداشته باشید میتونید خیلی زود مهارت خودتون رو رشد بدید. برای ورود به هر دوره یکسری آموزش ها اولیه در اختیارتون میگذاریم که با پیش زمینه قبلی وارد دوره بشید.

با توجه به اینکه شما پیش از شروع مسیر حرفه ای شغلی خود نیاز به کسب مهارت و تجربه دارید، لازم است تا در حداقل یک برنامه کارآموزی شرکت کرده و به سطح قابل قبولی از آمادگی و تبدیل شدن به یک نیروی آماده به کار برسید. با توجه به اینکه طراحی و اجرای این برنامه به صورت کاملا اختصاصی برای شما انجام می شود و از تجهیزات و نیروی انسانی متخصص در طی کردن این مسیر بهره مند می شوید، نیاز است تا رسیدن به سطح مطلوب روی خودتان سرمایه گذاری کنید.

امکان شرکت  در دوره ها هم به صورت حضوری و هم دورکاری(به صورت محدود)  برای کارآموزان  وجود داره.

 طول دوره بستگی به نوع دوره ای داره که شما شرکت میکنید اما دوره ها به صورت پیش فرض به صورت ۳-۶ ماهه تدوین شده اند.فراموش نکنید قراره به صورت پارت تایم  باهم همکاری کنیم و بین ۶۰ تا ۱۰۰ ساعت در ماه از شما  زمان میبره. 

در شروع دوره، ۲تا۳ پروژه پایلوت در قالب تسک های شفاف، به شما سپرده میشه تا در طی دوره در کنار منتورها  اونا کار کنید.
پروژه های هر دوره به سه دسته ۱-پروژه های عمومی ۲- پروژه های پایلوت و ۳- پروژه های واقعی دسته بندی می شن، که کارآموزان در قبال انجام پروژه های واقعی که به خروجی منتهی بشه حق الزحمه دریافت می کنند. این حق الزحمه ها با توجه به نوع و حجم پروژه ها متغیره و در پایان دوره مجموع آنها محاسبه شده و به حسابشون واریز میشه

بله. شما میتوانید نیازها و چالش های موجود در سازمان و کسب و کار خود را شناسایی کرده و متناسب با آنها به کسب تجربه و مهارت در قالب انجام پروژه ها و تسک هایی که توسط منتورها برایتان تعریف می شود بپردازید. این موضوع را حتما در طی جلسات به اطلاع همکاران ما برسانید تا برنامه کارآموزی متناسب با شرایط شما و سازمانتان طراحی و اجرا شود.

بله ممکن است. با شما پیش از امضای قرارداد کارآموزی مصاحبه تخصصی انجام می شود و در صورت نیاز نیز یک تسک/پروژه تعیین سطح انجام خواهید داد. ممکن است پس از این مرحله حتی نیاز به شرکت در دوره کارآموزی نداشته باشید و مستقیما امکان همکاری با شما یا معرفی کردن شما به سایر شرکت ها وجود داشته باشد.