لوگو گلرن goalearn logo برنامه منتورینگ گلرن

ما چگونه کار می کنیم...

با منتورینگ در گلرن بیشتر آشنا شوید

شما با ورود به برنامه منتورینگ، جعبه ابزار تان از طریق انجام تسک های فردی و تیمی، ایجاد ارتباط و شبکه سازی، یادگیری طبق نیاز و دریافت راهنمایی های شغلی و بازخورد از افراد حرفه ای  پر می کنید و برای ورود به بازار کار  به عنوان یک متخصص آماده می شوید.

یک پرتفولیوی رقابتی برای خودتان بسازید

تمرکز ما در گلرن همیشه بر حل مسایل در سطح جهانی استوار است. خروجی کار منتی ها مستقیما ورودی رزومه ای است که بتوانند با افراد با تجربه رقابت کنند و با ریسک پایین تر و سرعت بیشتری وارد بازار کار شوند. چرا که:

کارآموزی به سبک منتورینگ چیست؟

یک رابطه فرد به فرد میان دو نفر را در نظر بگیرید که در آن، یکی از طرفین نیازمند ارتقای تجربه(کارآموز یا منتی)، توانمندی و مهارت هایی در زمینه خاص است که لازم است آنها را به تدریج و در طی زمان از طریق یک منتور کسب کند. ما تمامی اقدامات در طی این مسیر را سیستم منتورینگ در نظر میگیریم که نحوه انجام آن متناسب با هر فرد تا حدودی متفاوت است که در چارچوب برنامه منتورینگ و طبق مسیر های شغلی مشخصی(که بستگی به هدف هر منتی یا کارآموز تعیین می شوند) برنامه ریزی و اجرایی می شود.

منتور(Mentor)

کسی است که نقش یک راه بلد را برای یک منتی یا همان کارآموز تازه کار و کم تجربه در مواجهه با چالشهای احتمالی در طی کردن مسیر خاصی بازی میکند. منتور را میتوان از بین نیروهای حال حاضر سازمان هدف و یا خارج از آن انتخاب کرد.

منتی(Mentee)

منتی، کارآموز یا کارجو شخصی است که به کمک برنامه های منتورینگ، برای موقعیت شغلی مشخصی طی زمان و فرمت خاصی در کنار منتورها به توسعه مهارتهای تخصصی و فردی مورد نیاز سازمان هدف یا بازار کار مشغول است.

مسیر شغلی(Career Path)

در هر برنامه منتورینگ متناسب با سطح ، هدف، بازار کار و سطح منتی ها، ۳ مسیر شغلی با جزییات مشخصی طراحی شده است. در هر مسیر شغلی منتی در کنار منتور ها تعدادی تسک اختصاصی (با هدف آشنایی با بازار کار، ورود به بازار کار و یا مهاجرت کاری) انجام می دهد.

آیا منتورینگ واقعا اهمیت دارد؟

داده ها دروغ نمی گویند: داشتن منتور در هر حوزه ای می توانید یک مزیت ویژه به همراه داشته باشد. در مطالعات مستقل ثابت شده است که داشتن یک منتور باعث تسریع پیشرفت شغلی، تسریع رشد حقوق و افزایش رضایت حرفه ای افراد می شود (Harvard Business Review, 2020). همچنین مزایای شخصی زیادی نیز وجود دارد: منتهی ها عموماً از سلامت جسمانی بهتر، عزت نفس بالاتر و مهارت های بین فردی پخته تری برخوردارند.

آماری که این را ثابت می کند:

مزایای منتورینگ اختصاصی

4.5

4.5/5

بر اساس ۳۰۰ ارزیابی منتی ها در طی برگزاری دوره های کارآموزی مدرن تا برنامه های منتورینگ، منتورهای ما به طور متوسط رتبه داخلی بین ۳ تا ۵ گرفته اند.(البته این آمار دقیق نیست و بخش بیشتر نظرات مربوط به دوره های کارآموزی مدرن ماست تا برنامه های منتورینگ با فرمت فعلی. ولی موضوعی که قطعی است افزایش سطح رضایت منتی ها طی ۲ سال گذشته تاکنون بوده است که با رفع کردن مشکلات و چالش هایی که طی این مسیر داشته ایم و تقویت تیم اجرایی مان توانسته ایم به آن دست یابیم)

افرادی که معلم خصوصی داشته اند، در آزمون بهتر از سایرینی که از مدل کلاس درس سنتی استفاده کرده اند «۱ معلم، ۱ برنامه درسی، ۱ هدف، ۱ مسیر یادگیری، به ازای ۴۰ دانش‌آموز»، عمل کردند.

5 برابر

کارمندانی که در یک برنامه منتورینگ شرکت می‌کردند، به گفته فوربس، ۵ برابر بیشتر احتمال دارد که شانس افزایش دستمزد  داشته باشند.

آشنایی با منتورینگ فردی و تعریف اختصاصی تسک

در دنیای واقعی پیدا کردن و تعامل با افراد متخصص به عنوان منتور بالقوه چالش های زیادی دارد. در گلرن، ما شما را طی مراحلی و لحاظ کردن ظرافت های خاصی به منتورهای متناسب با برنامه و همچنین اهداف یادگیری و شغلی تان مطابقت خواهیم داد.

جهت مشاهده ۲ نمونه تسک/پروژه ای که به صورت اختصاصی برای دو نفر از منتی ها تعریف شده است و فرم خام گزارش عملکرد٬ روی هریک از باکس های زیر کلیک کنید.

چگونه کیفیت سیستم منتورشیپ گلرن را تضمین کنیم؟

1- نحوه انتخاب و استخدام

ما مطمئن می شویم که تمامی اعضای گلرن به ویژه منتورها با آینده نگری کافی برای توانمندسازی نسل بعدی نیروی کار با ارزش در حوزه فناوری واجد شرایط هستند. الزامات ما شامل یک نمونه کار درجه یک، سابقه کار در سطح بالا و داشتن معرف شناخته شده است و اشتیاق به تدریس و برند بودن شخص هرگز ملاک خوبی برای انتخاب ما نبوده و نخواهد بود.

2- توسط متخصصان و با نظارت مدیر برنامه شما

اعضای تیم ما با هم همکاری می کنند تا مسیر یادگیری و تسک هایی را برای شما تعریف کنند که شما را علاوه بر اینکه به دانش و مهارت های صنعت مجهز می شوید، در نهایت نیز با موفقیت بتوانید استخدام شده و وارد بازار کار شوید.

3- کارشناس تجربه انسانی و مشاوره برنامه

به عنوان بخشی از تعهد ما به بهبود مستمر، گلرن یک نقش مهم به نام«کارشناس HX» یا همان تجربه انسانی دارد. وی در مورد همه چیز، از انتخاب دوره گرفته تا فرآیندهای داخلی، بازخورد صریح را از سمت شما به ما ارائه می‌دهد، تا تضمین کند که تجربه همکاری بی‌نظیری را برای منتی های خود فراهم می‌کنیم.

4- پشتیبانی و توسعه

مدیر برنامه های منتورینگ ما از نزدیک با منتورها همکاری می کند تا آنها را به سرعت در مورد آخرین ابزارها و روش هایی که تضمین کننده یک تجربه با کیفیت بالا در طی برنامه برای منتی است، ارتقا دهد. با حمایت و ارائه راهنمایی مداوم، مطمئن می شود که منتورها در مورد رسیدگی به نیازها و چالش های خاص هر منتی - صرف نظر از گذشته شان، از آمادگی کافی برخوردار هستند و به محض اینکه نیاز به ایجاد تغییری در روند کار باشد(مانند تغییر تسک یا منتور) مدیر برنامه وارد عمل شده و سعی می کند در کمترین زمان ممکن این کار را انجام دهد.

5- سیستم منتورینگ را مدام به روزرسانی‌ می کنیم

ما برنامه های منتورینگ و مسیر های شغلی خود را به‌طور مرتب به‌روزرسانی می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که با صنعت، بازار کار و نیاز شرکت ها متناسب است. ما شرح شغل و مهارت های مورد تقاضای شرکت ها را شناسایی می کنیم، سپس موضوعات تسک ها، پروژه های تیمی و مسیر های آموزشی را مشخص میکنیم تا اطمینان حاصل کنیم که شما در حال آماده شدن برای بازار کار هستید تا پس از پایان برنامه حرف های زیادی برای گفتن داشته باشید.

منتورینگ شغلی

در منتورینگ شغلی برای شغلی که دوستش دارید آماده می شوید.

ما می دانیم که جستجوی شغل می تواند چالش برانگیزترین بخش ازیک سفر مخاطره آمیز تغییر شغل باشد. به همین دلیل است که برنامه های منتورینگ و مسیرهای شغلی ما شامل منتورینگ حرفه ای(شغلی) شخصی، با هدف آماده سازی شغلی شما است.

گارانتی شغل

در مسیر شغلی "تغییر شغل و استخدام (Job-Track)" چنانچه ظرف ۸ ماه پس از پایان برنامه، شغلی پیدا نکنید—در ما به طور کامل مبلغ شما را بازپرداخت خواهیم کرد.بیشتر بدانید گارانتی شغل ما.

آماده سازی شغلی

شما پس از پایان برنامه منتورینگ شغلی وارد یک برنامه آماده سازی شغلی می شوید که شما را از طریق استراتژی های اثبات شده ما برای موفقیت در جستجوی شغل راهنمایی می کند.

منتورینگ شغلی شخصی

با یک منتور شغلی که هنر جستجوی کار و بازار کار را می شناسد به صورت فردی 1:1 کار می کنید. این کار به شما کمک می کنند تا استراتژی جستجوی شغل و مواد کاربردی خود را تقویت کنید تا مطمئن شوید که از دیگران متمایز هستید.

فرآیند اجرایی برنامه منتورینگ

نحوه ورود و شروع همکاری

1- درخواست ارزیابی:

در این مرحله اطلاعات فردی، سابقه کاری، اهداف و سایر اطلاعات مورد نیاز را دریافت می کنیم. که برای بررسی میزان تناسب شما با برنامه به آنها نیاز داریم.  در صورتی که بیش از ۴۰ درصد با شرایط احراز مطابقت داشته باشید وارد مرحله بعدی خواهید شد. در غیر اینصورت پیامی برای شما ارسال می شود که دلایل عدم امکان همکاری در حال حاضر در آن توضیح داده شده است.

۱۵ دقیقه
۱۵ دقیقه

2- مصاحبه آفلاین با کارشناس تجربه انسانی (HX)

شما در این مرحله در یک مصاحبه آفلاین شرکت می کنید. تک به تک با شما مصاحبه می شود تا ارزیابی دقیق تری از استعداد، شرایط و علایق شما بدست بیاوریم و مطمئن شویم که  برای برنامه  منتورینگ  مناسب هستید.

3-بررسی درخواست(۱ تا ۱۰ روز کاری)

ما پس از بررسی درخواست ها به افرادی که بیشترین تطابق با برنامه های منتورینگ را دارا هستند، جهت ادامه فرایند از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهیم کرد.

۴۵ دقیقه

4-جلسه با CEO

معرفی برنامه ها + پرسش و پاسخ

۵- تکمیل فرم ورود به برنامه + پرداخت (هر زمان که آماده بودید)

در صورت نیاز مشاور برنامه توضیحات کامل تری درباره برنامه منتورینگ می دهد و همچنین شما را با موقعیت های شغلی و بازارکار آشنا می سازد و در مورد انتخاب مسیر شغلی، مدل های پرداخت و قرارداد همکاری شما را راهنمایی می کند.

۶- آنبردینگ و شروع برنامه(۱۵ و ۳۰ هر ماه)

برنامه های منتورینگ ( به سبک کارآموزی مدرن)

تحلیل گر طراح و تجربه کاربر

برنامه نویسی وب فرانت اند

تحلیل گر منابع انسانی

تحلیل گر طراح و تجربه کاربر

برنامه نویسی وب فرانت اند

تحلیل گر منابع انسانی

دیتا ساینس

برنامه نویسی وب بک اند

برنامه نویسی وب فرانت اند

تحلیل گر منابع انسانی

تحلیل گر طراح و تجربه کاربر

دیجیتال مارکتینگ

مهشید کهندل

دوره منتورینگ فرصت خوبی است برای شناخت استعدادها و توانایی های فردی و پرورش آنها. توصیه به منتی ها: هدف اصلی خودشان را تعیین کنند و سعی کنند روی آن متمرکز بمانند. در راستای هدف شان پیش بروند.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

حمید احسانی

با توجه به رشد روزافزون ابزارها و آموزش‌ها، سردرگمی منتی ها در هر حوزه شغلی گریزناپذیر است. درنتیجه بهترین رهیافت برای کسب مهارت در زمینه علم داده (DataScience) روبرو شدن با چالش‌های دنیای واقعی و دستیابی به مهارتهای متناسب هست، از اینرو برنامه منتورینگ گلزن را یک ایده‌ی کاملا نو و موثر ارزیابی می‌کنم. توصیه به منتی ها: دستیابی به نتیجه موثر نیازمند اختصاص وقت و تلاش بوده و هست، از اینرو برای دریافت خدمات منتورینگ باید زمان و انرژی مناسبی لحاظ شود.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

صدرا عزیزی

مزایای کار با گلرن فرصتی برای فعالیت تحت عنوان منتور برای تربیت کارآموزان و همچنین تایم کاری آن است که شناور است و با توجه به تایم خود منتور تنظیم میشود. معایب گلرن پرداخت هایی که دیر تر از موعد مقرر انجام میشود. توصیه به منتی ها:‌ پیشنهاد ها و محدوده ای که منتور ها برای آن ها در هر تسک ترسیم می کنند را به طور دقیق دنبال کنند.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

ایمان عباسی

به طور کلی اینکه هدف گلرن آماده سازی افراد برای کار کردن در محیط واقعی است، شرایط مناسب هست و آینده روشنی برای افرادی که در فرآیند منتورینگ هستند می‌بینم. توصیه به منتی ها: حتما در ابتدا با جستجو و کمک منتورها مسیر شغلی درست را انتخاب کنند تا بعد از شروع کار دل سردی یا عدم علاقه برایشان ایجاد نشود. برنامه تعیین شده برای دوستان حاصل زحمات چندین ساله هر کدام از منتورها می‌باشد و قطعا مسیر را به خوبی می‌شناسند، منتی‌ها سعی کنند که به درستی از آن پیروی کنند.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

سوالات رایج

آیا می توانم منتورم را خودم انتخاب کنم؟

مدیر برنامه شما بر اساس در دسترس بودن و مهارت ها و شرایط هر منتی و منتور، مناسب ترین فرد را به عنوان منتور برای شما تعیین می کند. با این وجود چنانچه پس از انجام تسک نتوانید ارتباط موثری با یکدیگر برقرار کنید و یا حداقل خروجی مورد انتظار تسک را برآورده کنید و به این نتیجه برسیم که نیاز به تغییر منتور و حتی مسیر شغلی تان دارید، حتما این کار را انجام خواهیم داد.

آیا می توانم منتور خود را تغییر دهم؟

همه منتورها ما مهارت های لازم را دارند تا یک راهنما و چراغ راه عالی برای شما باشند، که اولویت شماره یک ما است. اگر پس از هر تسک با منتور خود احساس کردید که ایشان مناسب شما نیستند، می توانید با کارشناس HX خود تماس بگیرید تا موضوع را بررسی کنیم. 

آیا می توان درخواست من را برای یافتن شغل در خارج از ایران باشد؟

بله، در شرایط خاصی ما می توانیم برای این منظور به شما راهنمایی کنیم. می توانید با مشاورین برنامه های منتورینگ گلرن تماس بگیرید.

آیا می توانم بیش از 2 جلسه منتورینگ در هفته داشته باشم؟

منتورها حداقل ۲ بار هفته برای تسک های ۲ هفته ای و ۶ بار در ماه برای تسک های ۱ ماهه با شما جلسه منتورینگ که به صورت استاندارد ۳۰ دقیقه هستند برگزار می کنند، ما محدودیتی بابت افزایش این جلسات نداریم. اما تصمیم آن بر عهده خود منتور و با تایید مدیر برنامه تان شدنی است. 

انتخاب منتور متناسب با هر منتی چگونه انجام می شود؟

قبل و به ویژه از ورود به برنامه شما مراحل ارزیابی ای را طی می کنید که جزئیات در دسترس بودنتان، سوابق قبلی، نمونه کارها،‌ اهداف و مهارت‌هایی را که می‌خواهید توسعه دهید، را شامل می شود. همچنین ممکن است ۱ یا ۲ تسک بدون منتور نیز انجام دهید که پیش از ورود به برنامه با سبک و سیاق آن آشنا شوید و همچنین کیفیت کار و عملکرد شما در عمل برای مدیر برنامه های منتورینگ گلرن شفاف شود. سپس مدیر برنامه تان شما را به یک منتور معرفی می کند تا پس از تعریف تسک، جلسات شما با ایشان طبق برنامه و دوره منتورینگ همان تسک انجام شود. این مرحله چندین بار تا پایان برنامه منتورینگ شما تکرار می شود.

میتونی بعد از مطالعه سایت، درمورد نحوه ی اجرای برنامه ات، ابزار های مورد استفاده و تسک ها و گزارش دهی و موضوع مرتبط با منتور ها، از طریق «قرار ملاقات در Calendly» زمان جلسه ات رو تنظیم کنی و سوالاتت رو بپرسی تا راهنماییت کنم.