برنامه منتورینگ برنامه نویسی فرانت اند (کارآموزی فرانت اند)

(Front-End-Web Apprenticeship) - (Front-End-Web Mentoring Program)

شغل برنامه نویسی فرانت اند یکی از پرطرفدارترین مشاغل دنیا است و در چند سال اخیر در ایران هم طرفداران زیادی پیدا کرده است که علت آن رشد روز افزون دانش در این حوزه و باز بودن مسیر پیشرفت همیشگی در آن است. و با توجه به پرتقاضا بودن این رشته در ایران، وجود یک فرانت اند کار بیشتر از قبل در شرکت ها و سازمان ها احساس می شود. از همین رو مشخص شدن شرح شغل و وظایف متخصص یا کارآموز فرانت اند برای پیش از ورود به این شغل از اهمیت بالایی برخوردار است.

برنامه نویسی فرانت اند چیست؟

فرانت اند، بخش قابل مشاهده یک وب سایت توسط کاربر هست. وقتی وارد سایتی می شوید با فرم های وروردی، صدا،منو ، تصویر، رنگ و فونت های مختلف مواجه می شوید که توسط برنامه نویس فرانت اند طراحی و نوشته می شود. بنابراین، می توان نتیجه گرفت  تمام کد هایی که توسط برنامه نویسان فرانت اند پیاده سازی می شود، قسمت جلویی سایت را تشکیل می دهند و کاربران می توانند با آن ارتباط برقرار می کنند. 

در ادامه برای آشنایی شما با مسیر شغلی  و شرح تبدیل شدن به یک کارشناس و متخصص در این حوزه از مسیر کارآموزی برنامه نویسی فرانت اند، سعی کرده ایم تا تمام جزئیات و نکات مورد نیاز را به اندازه نیاز برای شما توضیح دهیم. اگر با مطالعه این راهنما هنوز دچار سردرگمی هستید و در انتخاب این شغل مردد هستید  می توانید برای ما کامنت بگذارید و یا از مشاوره شغلی گلرن استفاده کنید.

شرح شغل یک کارآموز برنامه نویس فرانت اند

یک توسعه‌دهنده فرانت‌اند باید تمامی مولفه‌های ظاهری را شبیه به یک پازل کنار هم قرار دهد و این مولفه‌ها را به زبان وب ترجمه و تبدیل کند تا مخاطب بتواند در قالب مفهومی به‌ نام تجربه کاربری با سایت تعامل داشته باشد. بنابراین یک کارآموز فرانت اند تا زمان تبدیل شدن به یک متخصص مسیر پر پیج و خمی را پیش رو دارد تا بتواند یک تجربه جذاب و تأثیرگذار برای بازدیدکنندگان سایت ارائه دهد.

در طی مدت کارآموزی  بهتر است روی بخش های اصلی این حوزه شغلی نظیر (جاوا اسکریپت، برنامه‌نویس HTML و CSS، سئو فرانت اند، برنامه ‌نویس فرانت اند موبایل و تبلت، طراح رابط کاربرUI) تمرکز کنید.

مسئولیت ها و وظایف اصلی شما در طی دوره کارآموزی برنامه نویسی فرانت اند

اگر سری به وبسایت های استخدامی ایرانی زده باشید اکثر شرکت هایی که از مسیر کارآموزی به دنبال جذب نیرو هستند، انتظارات تقریبا یکسانی از نیروی کار در شغل دارند. که البته گاها به خاطر برخی از انتظارات بیش از حد از یک کارآموز و نداشتن مسیر رشد و آموزشی مشخص، موفق به جذب نیروی دلخواه خود نمی شوند. اما در حالت کلی برخی از توانمندی ها را به عنوان پیش نیاز و برخی دیگر نیز به عنوان امتیاز لحاظ می کنند، که ما کسب تعدادی از آنها را برای ورود به این شغل شدیدا توصیه می کنیم.

پیش نیاز های ورود به شغل برنامه نویسی فرانت اند از دید شرکت ها

  • بهینه‌سازی تجربه کاربر (UX)
  • استفاده از HTML، CSS و جاوا اسکریپت برای تعاملی کردن وب‌سایت
  • توسعه و نگهداری رابط کاربری (UI)
  • پیاده‌سازی طراحی در وب‌سایت‌های تلفن همراه
  • ایجاد ابزارهایی که تعامل در سایت را بدون توجه به مرورگر بهبود می‌بخشد.
  • مدیریت گردش کار (Workflow) نرم‌افزار
  • به‌کارگیری بهترین استراتژی‌های SEO
  • رفع اشکالات و تست نرم‌افزار

مجددا این نکته را یادآوری می کنیم که به عنوان کارآموز فرانت اند لزوماً نیازی به کسب تمامی مهارت ‌ها فوق ندارید. اما داشتن هرکدام از آنها شانس شما را در رقابت با سایرین برای کسب موقعیت های شغلی متناسب، بالا می برد. در این مورد دقیق‌تر در ادامه توضیح می‌دهیم.

آینده و مسیر شغلی برنامه نویسی فرانت اند

ما با بررسی روند جذب نیرو در شرکت ها و همچنین از طریق صحبت با مدیران سازمان ها متوجه شده ایم که تقاضای نیرو برای شغل برنامه نویسی فرانت اند روز به روز زیاد تر می شود و کسب و کارهای بیشتری در این حوزه اقدام به تیم سازی و جذب متخصص می کنند.

اگر  می خواهید یک برنامه نویس فرانت کار شوید بهتر است حداقل دارای مدرک لیسانس رشته علوم کامپیوتر و دیگر رشته‌های مرتبط با آن باشید اما این بدین معنا نیست که بدون مدرک، شانس استخدام برنامه ‌نویس فرانت اند را از دست می دهید.

همانطور که قبل تر اشاره کردیم، مسیر شغلی شما برای ورود به این رشته می تواند از کارآموزی برنامه نویسی فرانت اند شروع شده تا پس از فراگرفتن مهارت های لازم و کسب حداقل تجربه مورد نیاز بتوانید کم کم تبدیل به یک متخصص برنامه نویس فرانت اند تبدیل شوید.

در ادامه راه می توانید در برخی از حوزه های پرطرفدار این شغل عمیق تر شوید و با افزایش سطح مهارت خود به متخصص آن حوزه خاص تبدیل شوید.

بازار کار برنامه نویس فرانت اند در ایران

برنامه نویسی در ایران بصورت های دورکاری(فریلنسری)، استخدام در مراکز دولتی و کار در شرکت های خصوصی می باشد. شما با فعالیت در مراکز دولتی درآمد ثابتی خواهید اشت اما اگر از طریق فریلنسری قصد کسب درآمد داشته باشید، میزان درآمدتان با مهارت شما رابطه مستقیم خواهد داشت. به همین دلیل می توان گفت که حوزه برنامه‌نویسی بازار کار خوبی در کشور ما دارد مخصوصاً که در خیلی از بخش‌های این حوزه در ابتدای مسیر قرار داریم و راه پیشرفت زیادی برای آن وجود دارد.

سطح درآمد شما به عنوان یک متخصص فرانت اند:

بعد از کسب تجربه کافی و متخصص شدن در یکی از حوزه‌های شغلی برنامه نویسی فرانت اند  (که بین ۱ تا ۳ سال زمان خواهد برد)،  می توان درآمدی بین ۶ تا ۱۵ میلیون تومان (البته در سال ۱۴۰۰) برای یک فرانت کار متصور بود. البته در شروع کار به احتمال زیاد با درآمد پایه اداره کار(در سال ۱۴۰۰ و در شهر تهران چیزی بین ۳-۴ میلیون تومان) وارد این شغل خواهید شد و در طول سال میتوانید افزایش درآمد را با گرفتن ارتقای شغلی و انجام پروژه های مختلف به سرعت تجربه کنید.

بازار کار خارج از ایران:

درسراسر دنیا، برنامه نویسی به عنوان یک شغل تخصصی و پردرآمد شناخته میشود که با توجه به میزان مهارت های خود میتوانید در کشورهای مختلف از درآمد مطلوبی برخوردار شوید

کشورهای سوئیس، اسرائیل، استرالیا، آلمان، سوئد، دانمارک، کانادا، سنگاپور، انگلیس کشورهایی هستند که متقاضی مهاجرت برنامه نویس را پذیرا هستند.

چنانچه قصد مهاجرت یا انجام پروژه های خارج از کشور را دارید و می خواهید جایگاه شغلی مناسبی برای خود کسب کنید. تصمیم گیری در این زمینه نیازمند تجربه بالا است.

کارآموزی منتورینگ فرانت اند بروز رسانی شده است لذا برای مشاهده از طریق دکمه زیر وارد صفحه شوید.