لوگو گلرن goalearn logo برنامه منتورینگ گلرن

معرفی برنامه منتورینگ و کارآموزی دیتا ساینس

(Data-Science Mentorship)

دنیای امروز، دنیای داده است. در دنیای داده ها، ذخیره سازی و  استفاده بهینه از داده ها از چالش های اصلی است و با توجه به نوپا بودن این رشته در ایران، وجود یک متخصص علم داده بیشتر از قبل در شرکت ها و سازمان ها احساس می شود. از همین رو مشخص شدن شرح شغل و وظایف کارشناس یا کارآموز علم داده برای پیش از ورود به این شغل از اهمیت بالایی برخوردار است.

سابقه کار واقعی:

با تعریف پروژ‌ه‌های واقعی و قابل استناد، منتی سابقه‌ی کار واقعی خواهد داشت.

یادگیری هدفمند:

هر  تسک متناسب با شرایط و ویژگی‌های هر منتی، برای یادگیری موثر او طراحی می‌شود.

به روزرسانی برنامه منتورینگ

با تغییر نیاز جهانی، برنامه منتورینگ نیز متناسب با بازار کار بروزرسانی می‌شود.

تخصص + ویژگی های یک منتور:

منتورها افرادی متخصص هستند و طی برنامه منتورینگ تجارب ارزشمند را به منتی منتقل می‌کنند.

دیتا ساینس یا علم داده چیست؟

علم داده (Data Science)، مجموعه‌ای از روش‌ها و نظریه‌های علوم گوناگون از جمله ریاضیات، آمار، علم اطلاعات و علوم کامپیوتر می باشد که به مطالعه، جمع‌آوری، آماده‌سازی، تحلیل و ارزیابی، تصویرسازی، مدیریت و نگهداری اطلاعات در حجم بالا می پردازد.

به عبارت ساده تر دانشی است که اطلاعات مفید و ارزشمند را از بین داده های بیهوده شناسایی می کند و با بررسی آنها، به سازمان‌ها در جهت صرفه‌جویی هزینه‌ها، بهبود کارایی، فرصت‌های جدید در بازار و افزایش مزایای رقابتی کمک می کند.

در ادامه برای آشنایی شما با مسیر شغلی  و شرح تبدیل شدن به یک کارشناس و متخصص در این حوزه از مسیر کارآموزی علم داده، سعی کرده ایم تا تمام جزئیات و نکات مورد نیاز را به اندازه نیاز برای شما توضیح دهیم. اگر با مطالعه این راهنما هنوز دچار سردرگمی هستید و در انتخاب این شغل مردد هستید  می توانید برای ما کامنت بگذارید و یا از مشاوره شغلی گلرن استفاده کنید.

شرح شغل یک کارآموز علم داده

متخصصان علم داده روزانه با چالش های مختلفی مواجه می شوند و مسئولیت جمع‌آوری، پردازش و تحلیل داده، مدلسازی و معادلسازی روی داده‌ها را برعهده دارد بنابراین یک کارآموز علم داده تا زمان تبدیل شدن به یک کارشناس مسیر پر پیج و خمی را پیش رو دارد تا بتواند با حل چالش ها و یافتن راه حل هایی که از طریق تجزیه و تحلیل داده ها بدست می آورد بهترین تصمیمات ممکن را برای بهبود یک سازمان را بگیرد.

در طی مدت کارآموزی  بهتر است روی بخش های اصلی این حوزه شغلی نظیر یادگیری ماشین(Machine Learning)، مدل‌سازی(Modeling)، آمار(Statistics)، برنامه‌نویسی(Programming)، پایگاه داده(Database)، مصورسازی داده‌ها(Data Visualization)، زبان R،‌ پلتفرم هادوپ، تسلط به SQL و آپاچی اسپارک تمرکز کنید.

🔸مسئوليت ها و وظايف اصلی شما در طی دوره کارآموزی علم داده

اگر سری به وبسایت های استخدامی ایرانی زده باشید اکثر شرکت هایی که از مسیر کارآموزی به دنبال جذب نیرو هستند، انتظارات تقریبا یکسانی از نیروی کار در شغل دارند. که البته گاهی به خاطر برخی از انتظارات بیش از حد از یک کارآموز و نداشتن مسیر رشد و آموزشی مشخص، موفق به جذب نیروی دلخواه خود نمی شوند. اما در حالت کلی برخی از توانمندی ها را به عنوان پیش نیاز و برخی دیگر نیز به عنوان امتیاز لحاظ می کنند، که ما کسب تعدادی از آنها را برای ورود به این شغل شدیدا توصیه می کنیم.

🔸پیش نیاز های ورود به شغل علم داده از دید شرکت ها

   – داشتن درک قدرتمند از آمار و احتمال و جبر 

   -تسلط بر زبان‌ برنامه نویسی پایتون

   – تسلط بر مفاهیم و روش‌های یادگیری ماشین کلاسیک (Classical Machine Learning) و روش‌های حل مساله آماری

   – داشتن مهارت در مدل سازی مساله

   – سابقه کارکردن با پایگاه های داده ساختار یافته

   – آشنایی با مفاهیم پردازش کلان داده (Big Data)

   – آشنایی با مفاهیم بصری سازی داده (Data Visualization)

   – آشنایی با مفاهیم مهندسی داده

   – آشنایی با مفاهیم یادگیری عمیق (Deep Learning)

   – آشنایی با مفاهیم پایه‌ای کسب و کار

   – سابقه کارکردن با پایگاه‌های داده بدون ساختار

مجددا این نکته را یادآوری می کنیم که به عنوان کارآموز علم داده  لزوماً نیازی به کسب تمامی مهارت ‌های فوق ندارید. اما داشتن هرکدام از آنها شانس شما را در رقابت با سایرین برای کسب موقعیت های شغلی متناسب، بالا می برد. در این مورد دقیق‌تر در ادامه توضیح می‌دهیم.

آینده و مسیر شغلی علم داده

ما با بررسی روند جذب نیرو در شرکت ها و همچنین از طریق صحبت با مدیران سازمان ها متوجه شده ایم که تقاضای نیرو برای شغل علم داده روز به روز زیاد تر می شود و کسب و کارهای بیشتری در این حوزه اقدام به تیم سازی و جذب متخصص می کنند.

سهولت یادگیری علم داده نسبتا پایین می باشد و زمان ورود به بازار کار آن هم نسبت به بقیه حوزه‌های شغلی طولانی تر است.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد مشاغل دانشمندان علوم رایانه و اطلاعات و محققان داده تا سال ۲۰۲۸ رشد ۱۴ درصدی را تجربه خواهد کرد.

با توجه به اینکه این حوزه در دنیا به صورت دائم در حال به روز شدن است و شرکت ها از ابزارها و متد جدیدتری استفاده می کنند،باعث می شود که یک کارشناس علم داده همواره در حال توسعه دانش و تخصص خود باشد و از تکرار و یکنواختی فاصله بگیرد.

همانطور که قبل تر اشاره کردیم، مسیر شغلی شما برای ورود به این رشته می تواند از کارآموزی علم داده شروع شده تا پس از فراگرفتن مهارت های لازم و کسب حداقل تجربه مورد نیاز بتوانید کم کم تبدیل به یک کارشناس علم داده شوید.

در ادامه راه می توانید در برخی از حوزه های پرطرفدار این شغل عمیق تر شوید و با افزایش سطح مهارت خود به متخصص آن حوزه خاص تبدیل شوید.

🔸بازار کار علم داده در ایران

به طور کلی به دلیل رشد سریع و نیاز بالای کسب و کار به دیتا محور شدن و حرکت به سمت اتوماتیک و هوشمندتر شدنشون، متخصصین علم داده در قسمت‌های مختلفی مثل مارکتینگ، منابع انسانی، فروش، مالی و… مشغول به کار می شوند.

با این وجود به خاطر ضعف ساختاری در کسب و کارهای ایرانی و پایین بودن حجم داده ها در این کسب و کار ها، تقاضا در بازار کار ایران برای شغل علم داده نسبت به مشاغلی مثل:

برنامه نویسی، دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی و فروش و… پایین تره. در بهترین حالت حدود ۰.۵ یا ۱ درصد کل تقاضاهای رو دربرمیگیره. تعداد شرکت‌هایی هم که به دیتای کافی دسترسی دارند خیلی کم هستند و این شرکت ها بیشتر در شهر تهران متمرکزند.

🔸سطح درآمد شما به عنوان یک کارشناس علم داده:

بعد از کسب تجربه کافی و متخصص شدن در یکی از حوزه‌های شغلی علم داده (که بین 2 تا 4 سال زمان خواهد برد)، می توان درآمدی بین 6.5 تا 13 میلیون تومان برای یک کارشناس علم داده و 9 تا 24 میلیون تومان برای کارشناس ارشد (البته در سال 1400) متصور بود.

🔸بازار کار خارج از ایران:

در کشورهای پیشرفته مثل کانادا، آلمان، انگلیس، ژاپن و … نیاز بالایی به متخصص علم داده در هر سطح و حوزه ای هست. و این شغل جزء ۳ شغل پرطرفدار و پر تقاضا از سمت شرکت ها برای افراد جویای کار محسوب میشه.

طبق اطلاعاتی که از وب‌سایت‌هایی مانند Glassdoor، Indeed و Linkedin به دست آورده‌ایم، متوسط دستمزد دیتاساینتیست در کشورهای مختلف به‌این شرح است:

 • استرالیا: ۱۱۶,۰۰۰ دلار استرالیا در سال
 • کانادا: ۸۰,۳۹۴ دلار کانادا در سال
 • سنگاپور: ۹۳۳,۰۰۰ دلار سنگاپور (SGD) در سال
 • انگلیس: سالانه ۵۰,۵۸۵ پوند
 • مکزیک: ۳۹,۶۰۰ دلار مکزیک در سال
 • آفریقای جنوبی: ۱۷۹,۶۱۱ رَند در سال
 • اسپانیا: ۳۴,۰۰۰ یورو در سال

چنانچه قصد مهاجرت یا انجام پروژه های خارج از کشور را دارید و می خواهید جایگاه شغلی مناسبی برای خود کسب کنید. تصمیم گیری در این زمینه نیازمند تجربه بالا است. توصیه میکنیم اگر چنین قصدی دارید با یکی از مشاورین شغلی گلرن صحبت کنید.

نگاهی اجمالی به جزئیات برنامه منتورینگ علم داده

 • Python(Matplotlib, Jupyter, TensorFlow)
 • R
 • Tableau
 • Microsoft Power BI
 • Apache Spark
 • BigML
 • SQL

1- data analyst(DA)

2- data engineering(DE)2-

3- machine learning(ML)

4- deep learning(DL)

5- business intelligence(BI)

برنامه منتورینگ اختصاصی

شما با انتخاب و ورود به برنامه مهارت های حرفه ای مورد نیاز برای ورود به بازار کار به عنوان متخصص را از طریق انجام تسک ها و پروژه ها ، ایجاد ارتباط و شبکه سازی، آموزش های مورد نیاز و دریافت راهنمایی های شغلی و بازخورد تجربه های شخصی را از متخصصان حرفه ای این حوزه کسب می کنید.

سابقه کار واقعی:

با تعریف پروژ‌ه‌های واقعی و قابل استناد متناسب با بازار کار بین‌المللی، منتی سابقه‌ی کار واقعی خواهد داشت.

یادگیری هدفمند:

هر  تسک متناسب با شرایط و ویژگی‌های هر منتی، برای یادگیری موثر او طراحی می‌شود تا بتواند دانش خود را به خروجی با ارزش تبدیل کند.

به روزرسانی برنامه منتورینگ متناسب با بازار کار بین‌المللی

با تغییر نیاز جهانی برنامه منتورینگ نیز به‌روزرسانی می‌شود.

استفاده از منتورهای متخصص

منتورها افرادی متخصص هستند و طی برنامه منتورینگ تجارب ارزشمند را به منتی منتقل می‌کنند.

گام ۴: ایجاد پروفایل فردی توسط کارشناس تجربه انسانی(پس از نهایی شدن همکاری و ورود به برنامه منتورینگ)
گام سوم: برگزاری جلسه پرسش و پاسخ و مشاوره مسیر شغلی گروهی و فردی

با تیم اجرایی برنامه منتورینگ آشنا شوید

"منتور تخصصی"

آنها در طی کل مسیر، با همکاری مدیر برنامه تسک های شما را آماده می کنند و در جلسات منتورینگ به شما بازخوردهای سازنده می دهند. آنها علاوه بر تخصص لازم است از قدرت ارتباط و شبکه غنی برخوردار باشند.

یک متخصص با حداقل ۳ سال تجربه در زمینه شغلی خاص

"کارشناس تجربه انسانی و عملیات"

مشاور برنامه شما متعهد است که از موفقیت در هر جنبه ای از تجربه شما در طول برنامه اطمینان حاصل کند و در طی چالش های احتمالی شما را تنها نمی گذارد. ما در گلرن به آنها کارشناس تجربه انسانی(HX) هم می گوییم.

برای پشتیبانی و افزایش همدلی کنارتان است.

"مدیر عملیات و برنامه های منتورینگ"

تسک ها را اعتبارسنجی می کند، تسک مناسب را به هر یک از منتی ها محول می کند، و قبل از لینک کردن منتور به منتی، از جنبه های مختلفی هر دو را ارزیابی و بررسی می کند.

فردی کلیدی که تمام جنبه های برنامه شما را مدیریت می کند.

"مشاور و منتور شغلی"

در هر بخشی که به موفقیت شغلی شما کمک کند، کنارتان هستند. از تحلیل بازار کار(ایران و بین الملل) تا اصلاح رزومه، برند سازی شخصی و تمرین برای جلسات مصاحبه کاری.

یک منتور با سابقه کاری حداقل ۱۰ ساله است.

ویدیو معرفی مسیر های شغلی ( قبل از ورود مشادهده شود)

جزییات مسیرهای شغلی

7.5/10

امتیاز ۷.۵ از ۱۰ ( بیش از ۳۰۰ نفر)

می توانید با توجه به اهداف شغلی و شرایطتتان از بین ۳ مسیر شغلی زیر، متناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

تاریخ شروع برنامه منتورینگ برای هر فرد به صورت جداگانه ۲ تا ۱۰ روز کاری از ورود به مرحله برنامه ریزی مشخص می شود.

گارانتی شغلی

گارانتی شغلی

ویژه مسیر شغلی "تغییر شغل"
در صورتیکه شرایط استفاده از گارانتی شغل را داشته باشید و ظرف مدت ۸ ماه پس از برنامه منتورینگ شغل جدیدی(در ایران) پیدا نکنید، ما ۱۰۰ درصد مبلغ پرداختی شما را بازپرداخت خواهیم کرد.
درمورد گارانتی شغل بیشتر بدانید

مهاجرت شغلی

(Job-Migration)

فرشید امامی

ب طور کلی هماهنگی و پاسخگویی همه اعضای مشغول در گلرن بشدت راضی کننده بود. همه اعضای تیم در یک جهت مشخص حرکت میکردن. تنها مسئله ای ک فک میکنم میتونه بهبود پیدا کنه، بازه زمانی نسبتا زیاد، ک برای تحلیل تسک و بررسی اون صرف میشه. هدف من: ادامه دادن مسیرم به عنوان یک برنامه نویس بک اند. تیم گلرن و برنامه ریزی های این مجموعه به تقویت توانایی های من کمک زیادی کرد.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

محمد جواد امینی بیات

سیتمی کاملا متفاوت و بروز بود. که البته یکسری خلا هایی هم داشت که می‌تونست مسیر رو راحت‌تر و لذت‌بخش تر کنه؛ مثل استفاده از Microsoft teams به جای واتس‌اپ و گوگل میت و همچنین داشتن پنل کاربری برای هر فرد در وبسایت برای تعریف تسک و ارائه ی گزارش. هدف من:‌ با مفاهیم پایه کامل آشنا بشم و تجربه ی انجام پروژه ی واقعی رو داشته باشم که تا حدودی به همش رسیدم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

نیلوفر صحرائی

در کل فرآیندی خوب،حرفه ای و کارآمد دارد. تسک ها نیاز به شفافیت بیشتری دارند. بعضی از تسک ها نیاز به تجربه ی حضور در سازمان ها دارند و مسیر شغلی با توجه به هدف منتی و استعداد او تعیین می‌شود.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

علی سلطانی

منتورینگ خوب بود و اگر بشود منتی قبل از شروع دوره و انجام تسک ها با منتور خود آشنا شود و خودش انتخاب کند بنظرم بهتر است. هدف من: تبدیل شدن به یک برنامه نویس موفق و کار آمد بود که برنامه های خوبی بتونم پیاده سازی کنم و در آمد خوبی هم داشته باشم. و با توجه به تلاش خودم و کمک منتور ها و تیم پشتیبانی گلرن به تقریبا 30 تا 40 درصد اون چیزی که میخوام رسیدم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

هانیه جانثاری

اینکه میتوانیم مسیر اسان تر و با بهره وری بیشتر را پیدا کنیم خوب است و اینکه کارگاه های اموزشی برای ورود به بازار کار دارید هم مفید میباشد

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

علی شاهی

به نظر من این برنامه خیلی عالی هست ومیتونه خیلی کمک کنه هم به من منتی و هم به شرکت هایی که دنبال نیروی کار میگردن. هدف من: بتونم در یه جایی باشم که هم مجبور باشم تسکی رو انجام بدم و هم بتونم توی جایی که بلد نیستم از یه کسی کمک بگیرم و حلش کنم و این به لطف تیم عالی و بزرگ گلرن حل شد.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

الهه ابراهیمی

پلن برنامه منتورینگ بسیار ایده آل و کارآمد بوده ولی باتوجه به هدف منتی و شرکت گلرن می بایستی در جهت کمک به منتی این برنامه واقعی تر اجرا شود. هدف من: یادگیری زبان های برنامه نویسی حوزه فرانت اند و در عین حال به کارگیری آنها در پروژه های عملی بوده که این هدف به وصرت واقعی عملی شده.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

آسیه مجلسی

خوب بود. اولش واقعا شروع سختی داشتم. چون زمانی که تایم ازادم زیاد بود شروع دوره با تاخیر تقریبا زیادی شروع شد. و خب در حینش کرونا گرفتم که خب کار را سختتر کرد. من واقعا هفته اول سر در گم بودم ولی بعدش بهتر شد...و به نظرم از یه جایی به بعد که جلسات شروع شد و اینکه نوع گفتار آقای عباسی را بهتر درک کردم و خیلی لذت بخش شده بود. هدف من: میخواستم برای بازار کار دیتا ساینس آماده بشم و هنوز واقعا نمیدونم دقیقا کجای مسیر هستم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

حسین سلحشور

خوب بود. خیلی دوستانه و دو طرفه. این تسک ها باعث شد تا خیلی از مهارت های مورد نیازم رو افزایش بدم هدف من: تسلط بر مفاهیم دیتا آنالیز

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

محمد رضا رفسنجانی

عالی. این برنامه هم تا حد زیادی کمکم کرده ولی مشکلاتی هم هست که داره یکمی اذیت میکنه. هدف من:‌ بتونم تو حوزه وب پیشرفت کنم و بتونم در بخش فرانت اند فعالیت کنم.

تعداد تسک ها

رضایت از منتورینگ

امتیاز منتور

مهشید کهندل

دوره منتورینگ فرصت خوبی است برای شناخت استعدادها و توانایی های فردی و پرورش آنها. توصیه به منتی ها: هدف اصلی خودشان را تعیین کنند و سعی کنند روی آن متمرکز بمانند. در راستای هدف شان پیش بروند.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

حمید احسانی

با توجه به رشد روزافزون ابزارها و آموزش‌ها، سردرگمی منتی ها در هر حوزه شغلی گریزناپذیر است. درنتیجه بهترین رهیافت برای کسب مهارت در زمینه علم داده (DataScience) روبرو شدن با چالش‌های دنیای واقعی و دستیابی به مهارتهای متناسب هست، از اینرو برنامه منتورینگ گلزن را یک ایده‌ی کاملا نو و موثر ارزیابی می‌کنم. توصیه به منتی ها: دستیابی به نتیجه موثر نیازمند اختصاص وقت و تلاش بوده و هست، از اینرو برای دریافت خدمات منتورینگ باید زمان و انرژی مناسبی لحاظ شود.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

صدرا عزیزی

مزایای کار با گلرن فرصتی برای فعالیت تحت عنوان منتور برای تربیت کارآموزان و همچنین تایم کاری آن است که شناور است و با توجه به تایم خود منتور تنظیم میشود. معایب گلرن پرداخت هایی که دیر تر از موعد مقرر انجام میشود. توصیه به منتی ها:‌ پیشنهاد ها و محدوده ای که منتور ها برای آن ها در هر تسک ترسیم می کنند را به طور دقیق دنبال کنند.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

ایمان عباسی

به طور کلی اینکه هدف گلرن آماده سازی افراد برای کار کردن در محیط واقعی است، شرایط مناسب هست و آینده روشنی برای افرادی که در فرآیند منتورینگ هستند می‌بینم. توصیه به منتی ها: حتما در ابتدا با جستجو و کمک منتورها مسیر شغلی درست را انتخاب کنند تا بعد از شروع کار دل سردی یا عدم علاقه برایشان ایجاد نشود. برنامه تعیین شده برای دوستان حاصل زحمات چندین ساله هر کدام از منتورها می‌باشد و قطعا مسیر را به خوبی می‌شناسند، منتی‌ها سعی کنند که به درستی از آن پیروی کنند.

امتیاز به عملکرد منتی

رضایتمندی از تیم منتورینگ

مهاجرت شغلی و کاری گلرن راهنمای مهاجرت گلرن
کتابچه راهنمای
مهاجرت شغلی در سال ۲۰۲۳
(برای تازه کارها)
برای دانلود رایگان ایمیلتان را ثبت کنید

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد