لوگوی گل اِرن

خرید سابقه کار برای مهاجرت، پاسخ به تمامی سوالات ومعرفی بهترین راه حل جایگزین

خرید سابقه کار برای مهاجرت برای افرادی که در این مسیر قرار دارند یکی از بزرگترین چالش هاست، اما سوال اینجاست که، "آیا خرید سابقه کار برای مهاجرت امکان پذیر ست؟" و از آن هم مهمتر، "آیا راه جایگزینی وجود دارد؟"

سابقه کار برای مهاجرت موضوعی ست که حداقل یکبار برای تمامی افرادی که در مسیر مهاجرت هستند، تبدیل به یک چالش مهم شده است. این مسئله آنقدر اهمیت دارد که شاید حتی آن ها را به سوی جعل سابقه کار برای مهاجرت نیز سوق دهد. از سوی دیگر، این را میدانیم که روش مهاجرت، تغییر زیادی در اصل مطلب ایجاد نمی کند. ممکن است هدفتان پر کردن فاصله خالی بین مقاطع تحصیلی تان برای مهاجرت تحصیلی باشد و یا به دنبال ارائه مدارک سابقه کارتان به یک کارفرمای خارجی برای مهاجرت کاری باشید.

مهم اینجاست که یکبار برای همیشه پاسخی درست به این دو سوال مهم بدهیم:

سوال اول – “آیا خرید سابقه کار برای مهاجرت امکان پذیر ست؟”

و سوال دوم، از آن هم مهمتر، “آیا راه جایگزینی وجود دارد؟”

در این مقاله ابتدا با ارائه منابع دقیق به پاسخ سوال اول می پردازیم و پس از آن به دنبال جواب سوال دوم بر معرفی راه جایگزین تمرکز می کنیم. اینکه منتورینگ تسک محور۱ چیست و چطور می تواند پاسخی برای چالش کلیدی “خرید سابقه کار برای مهاجرت” باشد.

پیشنهاد می کنم مقاله سابقه کار برای مهاجرت | معرفی روش میانبری به نام “مِنتورینگ” را نیز در این مورد مطالعه کنید.  

اگر به تازگی وارد مسیر مهاجرت شده اید، با استفاده از سرویس راهنمای ورود به برنامه های منتورینگ مهاجرت کاری به صورت تلفنی و یا جلسه آنلاین از متخصصان ما راهنمایی بگیرید.

۱. آیا واقعا خرید سابقه کار برای مهاجرت امکان پذیر است؟

برای دستیابی به جواب سوال بالا، به تعریف مشترکی از برخی کلیدواژه ها نیاز داریم.

۱.۱ سابقه کار چیست؟

سابقه کار به تمام مدارکی گفته می شود که اثبات می کند شما در مدت زمان مشخصی با تیم یا شرکتی همکاری داشته اید. این همکاری شما می تواند از هر نوعی باشد، کار تمام وقت در آن شرکت، کار پروژه ای و یا حتی کارفرمایی.

بنابراین هر مدرکی که اشتغال به کار شما را نشان دهد، سابقه کاری تان را تایید کند. در جدول(۱)، می توانید برخی از این مدارک را ببینید و توضیح مختصری در مورد هر یک مطالعه کنید.

۱گواهی بیمه تامین اجتماعییک مدرک دولتی است که بسته به روش مهاجرت شما، معمولا به سفارت خانه ها و یا افسر مهاجرت ارائه می شود. این گواهی تمامی سوابق بیمه ای که کارفرما برای شما ثبت کرده را شامل می شود.
۲توصیه نامه های مهارتیگواهی هایی که میزان مهارت شما را در مدت همکاری با افراد یا شرکت ها تایید می کند. 
۳نامه رسمی سابقه کارنامه ای که بیان کننده مدت زمان همکاری شما با یک شرکت است.
جدول(۱) – خرید سابقه کار برای مهاجرت، شامل چه مدارکی است.

تقریبا در تمام روش های مهاجرت، ارائه هر یک از گواهی های بالا به عنوان مدرک سابقه کاری، کافی ست. جالب تر اینجاست که اگر برنامه شما مهاجرت کاری است، دو مورد آخر از اهمیت بیشتری برخوردار است.

۱.۲ سابقه کار و سابقه بیمه چه تفاوتی دارند؟

براساس قوانین کار اکثر کشورها، بیمه کردن کارمندان، به محض اشتغال آنها در شرکت توسط کارفرمایان ضروری ست. همینطور که در ایران نیز این قانون با نام “کار و تامین اجتماعی” وجود دارد. به همین علت، ارائه سوابق بیمه کاری، در اکثر مراجع قانونی دنیا به عنوان یک مدرک معتبر سابقه کاری در نظر گرفته می شود.

اما سابقه کاری، در حقیقت نامه یا گواهی معتبری ست(که معمولا مدیر عامل شرکت آن را امضا کرده است) که نشان می دهد شما در شرکت مربوطه در مدت زمان مشخصی، مشغول به فعالیت بوده اید. اینکه شخص حقیقی و یا حقوقی کارفرما، براساس قانون شما را بیمه کرده است یا خیر، فرقی در این مسئله نمی کند. 

۱.۳اگر سوال کلیدی شما، از خرید سابقه کار برای مهاجرت، خرید سابقه بیمه باشد، آیا این موضوع امکان پذیر است؟

در قوانین کار و تامین اجتماعی، هیچ بندی مبنی بر خرید سابقه کار به معنی خرید سابقه بیمه وجود ندارد. برای اطمینان از صحت این موضوع همین الان با یک کلیک بر عبارت “قانون تامین اجتماعی و آیین نامه های آن” به طور مستقیم فایل مربوطه را دانلود کنید. سپس فایل را باز کنید و اگر حوصله مطالعه بند بند آن را ندارید، از قسمت جستجوی کلیدواژه ای کلمه “خرید” را پیدا کنید. نتیجه جستجو را با دقت بخوانید.

📌 “خرید سابقه کار برای مهاجرت منتفی است.”

اما چطور جای خالی این ضرورت را پر کنیم، با جعل سابقه کار برای مهاجرت !؟

۲. خرید سابقه کار برای مهاجرت، به روش خرید سابقه بیمه

این نکته را فراموش نکنید، همان سابقه کاری که ارائه آن در فرایند مهاجرت شما ضروری است، فقط به معنای سابقه بیمه نیست. حتی در روش مهاجرت کاری، گواهی سوابق بیمه تان نسبت به هر یک از دو گواهی دیگر(که در بالا معرفی شد) ارزش بسیار پایین تری دارد. معمولا در موضوع مهاجرت این قضیه را نادیده می گیرید که در اکثر مواقع گواهی سابقه کاری که از شرکت ها دریافت می کنید می تواند برای تکمیل مدارک شما کافی باشد. به خصوص اگر هدف شما مهاجرت کاری است.

(عکس۱) - آیا خرید سابقه کار برای مهاجرت فقط به معنای خرید سابقه بیمه ست؟
(عکس۱) – آیا خرید سابقه کار برای مهاجرت فقط به معنای خرید سابقه بیمه ست؟

همانطور که میدانید، فرآیند مهاجرت کاری به این شکل است که برای دریافت پیشنهاد کاری رزومه خود را به شرکت های مختلف در کشور موردنظرتان ارسال می کنید. کارشناس منابع انسانی و یا هر مسئول مربوطه دیگر در آن شرکت رزومه شما را بررسی می کند. سپس به مصاحبه دعوت می شود و در صورتی که نیروی مورد نیاز شرکت باشید، برای شما یک نامه تاییدیه به منظور مهاجرت و دریافت ویزای کاری صادر می کند و روند اداری ویزای کاری شما بسیار سریع تر از سایر روش های اخذ ویزا پیش خواهد رفت.

📑 کارفرمای خارجی از سوابق کاری شما به دنبال دستیابی به مهارتتان در آن کار است. بنابراین یک توصیه نامه مهارتی و یا یک نامه رسمی سابقه کار از شرکت قبلی تان، در کنار معرفی قدرتمند و ماهرانه ای که در جلسات مصاحبه از خود ارائه می کنید، بهتر می تواند او را برای استخدام شما متقاعد کند.

۳. چطور برنامه منتورینگ می تواند بهترین جایگزین خرید سابقه کار برای مهاجرت شود؟

برای مهاجرت به سابقه کاری نیاز دارید که هم مهارت و تجربه شما را نشان دهد و به کمک یک گواهی قابل ارائه، تایید شود. واضح است که این موضوع از فعالیت شما در یک شرکت بدست می آید. ولی شما به این دلیل به دنبال خرید سابقه کار هستید که می دانید “کار در شرکت ها بیش ازین که سبب ارتقای مهارتهایتان شود، با صرف زمان های طولانی از هدف نیز دورتان می کند”.

❔ تصور کنید که شرکتی وجود دارد که برنامه و هدف شما برای او در اولویت قرار دارد. بنابراین با بررسی شرایط شما، مهارت هایی را که نیاز دارید انتخاب می کند و با تعریف پروژه ها به کمک افراد متخصص، شروع به ارتقای مهارت هایتان می کند. بنابراین با انجام پروژه ها، در زمان کوتاه تری به مهارت کافی می رسید.

مهم تر از همه اینکه یک گواهی سابقه کار، آن هم بابت کار روی پروژه هایی که برای افزایش مهارت های خودتان است، برایتان صادر می کند.

این تعریفی ساده از برنامه های منتورینگ تسک محور۲ است، برنامه هایی که درست براساس هدف و شرایط شما طراحی می شوند و متخصصان آنها تا دستیابی به نتیجه پیگیرانه کنارتان هستند.

چطور برنامه منتورینگ می تواند بهترین جایگزین خرید سابقه کار برای مهاجرت شود؟
(عکس۲) – چطور برنامه منتورینگ می تواند بهترین جایگزین خرید سابقه کار برای مهاجرت شود؟

۴. معرفی برنامه منتورینگ گُل اِرن (مناسب ترین روش جایگزین خرید سابقه کار)

برنامه منتورینگ گُل اِرن به روز ترین و جدید ترین سبک از یادگیری و با هدف کسب تجربه برای بازار کار ایران و مهاجرت کاری است که به شما کمک می کند تا با انجام پروژه های متناسب با سطحتان و زیر نظر افراد متخصص(منتورها)، مهارت های موردنیاز بازار کار را کسب کنید و سابقه کار قابل قبولی نیز برای خودتان دست و پا کنید. کلید واژه “برنامه منتورینگ” نیز به این معناست که با شرکت در آن بوت کمپ قرار است مسیر شغلی مشخصی را دنبال کنید، برنامه ریزی منظمی داشته باشید و گام هایی را برای دستیابی به یک هدف مشخص که می تواند استخدام در ایران و یا مهاجرت کاری باشد بردارید.

بنابراین، “برنامه منتورینگ تسک محور و اختصاصی مهاجرت کاری” به این معناست که شما طی برنامه، مسیر تجربه شده ای را با گارانتی جاب آفر دنبال می کنید و اضافه شدن واژه “اختصاصی” به این عبارت، نشان می دهد که تمامی این مسیر، از تعیین سطح علمی و فنی، هدفگذاری شغلی، طراحی تسک ها و پروژه ها، ارزیابی های مدوام در طی برنامه همه به هدف دستیابی شما به سابقه کار برای مهاجرت و گرفتن جاب آفر انجام می شوند تا شما به شغل مدنظرتان در کشوری که انتخاب کرده اید، دست یابید.

در کنار آن “برنامه منتورینگ تسک محور و اختصاصی استخدام در ایران” به این معناست که شما مسیر تجربه شده ای را با گارانتی شغل دنبال می کنید که با هدف دستیابی شما به سابقه کار برای استخدام شدن در ایران در شغل برنامه نویسی انجام می شوند.

جزییات برنامه منتورینگ علم داده گلرن:

  • مدت زمان:‌ از ۲ ماه تا ۱۸ ماه (این زمان بسته به هدف و سطح شما متغیر است)
  • نوع برگزاری: به صورت دورکاری(آنلاین)
  • سبک یادگیری: تسک محور در کنار منتوراختصاصی
  • سطح از تازه کار تا سنیور
  • قیمت: کمتر از ۱۰۰۰ دلار آمریکا + گارانتی شغل/جاب آفر
  • مهارت هایی که کسب خواهید کرد: (مهارت ها بسته به هدف و سطح شما متغیر است)
  • USP: خصوصی، تسک محور، گارانتی بازگشت وجه، منتور اختصاصی

در ادامه فرایند و مراحلی که شما قبل و حین شرکت در برنامه منتورینگ تسک محور و اختصاصی گل ارن طی می کنید را آورده ایم:

۱. شرایط و سطح شما به دقت ارزیابی می شود

این ارزیابی معمولا شامل چند مرحله است: ارزیابی اولیه با مدیر برنامه برای برنامه ریزی دقیق تر مسیر، ارزیابی شغلی(توسط منتور شغلی) برای بررسی شرایط شغلی شما و ارزیابی فنی(توسط منتور فنی) برای تعیین سطح مهارتی شما.

۲. شغل موردنظرتان را انتخاب می کنید

به کمک منتور شغلی شروع به انتخاب کشور(ها) و شغل(های) مدنظرتان می کنید. مدیر برنامه، به کمک منتور فنی و خروجی این مرحله برنامه ریزی مسیر شما را انجام می دهد.

۳. در کنار افراد متخصص پروژه ها را متناسب با هدفتان انجام می دهید

منتور فنی پروژه ها را متناسب با هدف شما یعنی گرفتن جاب آفر و ساختن یک سابقه کار برای مهاجرت، طراحی و به شما محول می کند. شما به کمک راهنمایی های او و آموزش هایی که در اختیارتان قرار می دهد، پروژه ها را انجام می دهید.

در واقع خروجی هر تسکی که انجام می دهید را به عنوان سابقه کار، در رزومه تان درج می کنید.

۴. در کنار منتور شغلی، خود را برای گرفتن پیشنهاد کار و مصاحبه ها آماده می کنید

منتور شغلی در کنار شماست تا گام به گام، رزومه، کاورلدر، لینکدین، وبسایت شخصی و هر چیز دیگری که برای گرفتن پیشنهاد کاری از یک کارفرمای خارجی نیاز دارید را آماده کنید و برگه تاییدیه شرکت را در دست بگیرید.

۵. در تمام مسیر بارها ارزیابی می شوید

برای اینکه به هدف نزدیک و نزدیک تر شویم نیاز است که وضعیت خود را نظارت کنیم، این کار به کمک مدیر برنامه انجام می شود تا هر جا از مسیر منحرف شدید، او و کارشناس تجربه انسانی، شما را به مسیر بازگردانند و یا در صورت نیاز مسیر را بازطراحی کنند.

۶. در جلسات خصوصی با منتورهایتان شرکت می کنید

در طی هر تسک جلسات منظمی با منتورتان برگزار می کنید و از تجارب ارزشمندش به بهترین شکل بهره می برید. و به صورت دائمی با آنها در ارتباط هستید.

۷. نمونه کار واقعی و سابقه کار رسمی کسب می کنید

در پایان برنامه منتورینگ، برای مدتی که در حال انجام پروژه های خود بودید از شرکت نامه سابقه کار رسمی نیز دریافت می کنید. این نامه تایید می کند که شما در مهارت ها و شغل مدنظرتان کار کرده اید و چه دستاوردهایی کسب کرده اید.

در نهایت،

برنامه منتورینگ تسک محور بهترین جایگزین خرید سابقه کار برای مهاجرت است اگر جزو کسانی هستید که برنامه مهاجرت آنها برای حداقل شش ماه آینده قطعی ست، روش مهاجرت کاری و یا تحصیلی را انتخاب کرده اند. همچنین به مسیر موفقیت خود متعهد هستند.

گام بعدی، حالا چکار کنید؟

۱. همین الان با کلیک بر این عبارت به طور مستقیم با یکی از مشاوران ما درباره این که “چطور برنامه منتورینگ می تواند بهترین جایگزین خرید سابقه کار برای مهاجرت شود؟” صحبت کنید. 

۲. با کلیک بر عبارت برنامه های منتورینگ گل اِرن” اطلاعات بیشتری کسب کنید.

  1. Task-Based Mentoring ↩︎
  2. Task-Based Mentoring Program ↩︎

فهرست مطالب

خبرنامه گل ارن

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

جدیدترین مطالب بلاگ

با مدیر برنامه های منتورینگ گُل اِرن صحبت کنید تا بفهمید: