لوگوی گل اِرن

سابقه کار برای مهاجرت | معرفی روش میانبری به نام “مِنتورینگ”

چرا سابقه کار برای مهاجرت تا این اندازه مهم است؟ برای پاسخ با این سوال، ابتدا باید یک جواب منطقی برای سوال زیر پیدا کنیم: “رزومه شما به دست یک کارفرمای خارجی می رسد و قصد دارد از بین رزومه هایی که از سراسر دنیا دریافت کرده است، شما را به مصاحبه دعوت کند. چرا باید این کار را انجام دهد؟”

داشتن سابقه کار برای مهاجرت از چالش های مهم برای کسانی است که به دنبال گرفتن جاب آفر هستند. همه ما می دانیم که با داشتن تجربه کاری مناسب و متناسب راحتتر می توان نظر کارفرمای خارجی را برای استخدام جلب کرد. شما هم اگر جزو کسانی هستید که هیچ سابقه کار مرتبطی ندارید و به دنبال مهاجرت کاری هستید و یا نمیدانید چطور تجارب قبلی تان را به رزومه و جلسه مصاحبه گره بزنید! این مقاله مناسب شماست.

در این مقاله بررسی می کنیم که این سابقه کار چه ویژگی های خاصی دارد، و حتی در مورد مدارک و گام های موردنیاز مسیر گرفتن جاب آفر نیز صحبت خواهیم کرد. همچنین روشی کاملا کاربردی که بهترین جایگزین خرید سابقه کار برای مهاجرت و یا جعل سابقه کار برای مهاجرت است، برای افرادی که هیچ سابقه کاری ندارند و افرادی که سابقه کار غیر مرتبط با شغل مدر نظرشان دارند را نیز معرفی خواهیم کرد. روشی که از هر نظر شما را برای مهاجرت کاری و گرفتن جاب آفر آماده می کند. تا حتی در کمتر از ۶ ماه یک پیشنهاد شغلی۱ بگیرید.

همچنین میتوانید از سرویس راهنمای ورود به برنامه های منتورینگ۲ مهاجرت کاری نیز استفاده کنید و به صورت تلفنی و یا جلسه آنلاین از متخصصان ما راهنمایی بگیرید.

۱. سابقه کار برای مهاجرت واقعا چقدر مهم است؟

بیایید با این فرض شروع کنیم که رزومه شما به همراه ۴۰۰ رزومه دیگر از سراسر دنیا به دست یک کارفرمای خارجی رسیده است و قصد دارد از بین آنها فقط ۱ نفر را انتخاب کند. سوالات اصلی وی از نظر ما این ها هستند:

 • این کارفرما چرا باید شما را به جلسه مصاحبه دعوت کند؟ (واقعا چرا باید این کار را انجام دهد؟!)
 • چه بخشی از رزومه شما می تواند او را مطمئن کند که شما گزینه مناسبی هستید و باید ۳۹۹ نفر دیگر را کنار بگذارد؟ درحالی که شاید حتی اسم شما و کشور عزیزمان “Iran” برای اولین بار به گوشش خورده است.
 •  آیا سن، متاهل یا مجرد بودن شما و ویژگی هایی ازین قبیل، موضوعات کلیدی برای انتخاب شما از دید آن کارفرمای عزیز هستند؟
 • آیا تحصیلات حتی در بهترین دانشگاه های کشور ایران و یا دوره هایی که به صورت آنلاین و یا حضوری در ایران گذرانده اید، جزو معیارهای اصلی در تصمیم گیری هستند؟
 •  آیا صرفا تجربه، سوابق کاری و نمونه کارهای شما، به تنهایی می توانند این کارفرمای خارجی را به انتخاب شما برای دعوت به مصاحبه، مطمئن کند؟

خودتان را به جای آن کارفرما قرار دهید و به سوالات پاسخ دهید. او به فردی نیازمند است که بتواند کاری که از او انتظار دارد را به خوبی تحویل دهد و ارزش این را داشته باشد که حتی یک ماه منتظر بماند تا او مقدمات مهاجرت به کشورش را انجام دهد. بنابراین او به محض دریافت رزومه شما، بخش سوابق، مهارت ها و تجارب کاری شما را جستجو می کند، اگر متقاعد شد که شما می توانید خروجی های مدنظرش را در مدت همکاری محقق کنید، سایر بخش ها را نیز نگاهی می اندازد و رزومه شما را در فهرست افرادی که باید به مصاحبه دعوت شوند قرار می دهد. (شکل ۱) تصویری از رزومه یکی ازمنتی های گل ارن را نشان می دهد که به خوبی بخش سوابق کاری اش را به تصویر کشیده است.

برنامه منتورینگ تسک محور گل اِرن- نمونه روزمه ویژه سابقه کار برای مهاجرت و گرفتن جاب آفر
(شکل ۱): نمونه روزمه ویژه سابقه کار برای مهاجرت و گرفتن جاب آفر یکی از منتی های برنامه منتورینگ تسک محور گل اِرن

پاسخ سوالات بالا:

خوب است بدانید، ویژگی هایی مثل جنسیت و سن در اکثر کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا از شاخص های ارزیابی پیش از استخدام حذف شده اند. از طرفی حتی بهترین دانشگاه های ایران مانند دانشگاه تهران، صنعتی شریف و  بهشتی در رتبه بندی های جهانی دانشگاه ها(World University Rankings) در بین دانشگاه های دنیا ودر اکثر رشته های تحصیلی تقریبا جایگاهی ندارند.

بنابراین تنها راه پیش روی کارفرمایان خارجی برای انتخاب شما بررسی تجارب و سوابق کاری شماست. حالا این موضوع مهم می شود که این سابقه کار برای مهاجرت چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ هرچند که پاسخ این سوال مفصل است و برای هر شغل و هر فردی متفاوت است، اما به طور خلاصه در بخش بعدی مقاله در مورد آن توضیحاتی آورده ایم.

۲. ویژگی های یک سابقه کار برای مهاجرت کاری 

حالا که مطمئن شدید، سابقه کار برای مهاجرت مهمترین بخش رزومه محسوب می شود، بهترست بیشتر با این بخش آشناشویم. جدول یک به شما می گوید که چطور هر یک از تجربه های کاریتان را در رزومه تان بنویسید.

جدول یک. ویژگی های یک سابقه کار برای مهاجرت

۱مرتبط بودن سوابق با شغل مورد نظر اولین و مهمترین ویژگی تجاربی که باید به رزومه تان اضافه شوند، مرتبط بودن آنها با شغلی ست که می خواهید برای آن درخواست ارسال کنید
۲مدت زمان کافی در آن تجربه کاری بهترست از نوشتن سوابقی که مدت زمان آنها بسیار کوتاه است خودداری کنید
۳مرتبط بودن مهارت ها مهارتهای کلیدی و مهم برای این سابقه کاری را در رزومه ثبت کنید
۴ مرتبط بودن وظایف اصلی  در هر تجربه کاری، ثبت وظایفی که با شغل موردنظر شما تطابق دارد، مهم است
۵مرتبط بودن دستاوردها دستاوردهایی را ثبت کنید که در مصاحبه نیز بتوانید از ان ها برای معرفی بهتر مهارتهایتان استفاده کنید
۶ارائه گواهی‌ها و مدارک تخصصی ارائه گواهی ها و مدارک معتبر برای مهارت هایی که در هر سابقه می نویسید، آن ها را تایید می کند
۷نگارش دقیق و واضح سوابق سوابق باید در چارچوب و نظمی استاندارد نوشته شوند تا خواننده گیج نشود، همچنین کلمات به صورت دقیق و شفاف انتخاب شوند

آشنایی با موارد بالا برای ما یک استاندارد ایجاد می کنند تا بتوانیم با دقت بیشتری این بخش از رزومه را بنویسیم. از این مرحله و پس از آشنایی با ویژگی های یک سابقه کار برای مهاجرت، شما در یکی از دو دسته زیر قرار می گیرید،

 • دسته اول: شغل موردنظرتان را انتخاب کرده اید و سابقه کاری مرتبط نیز دارید، اما نمیدانید چطور هنرمندانه آن را در رزومه خود ثبت کنید.
 • دسته دوم: تصمیم دارید که به شیوه کاری مهاجرت کنید ولی سابقه کاری مرتبط با شغل موردنظرتان ندارید، تجارب شما پراکنده و نامرتبط است و یا اصلا سابقه کاری ندارید و تازه با این روش آشنا شده اید.

در ادامه مقاله،‌ ابتدا به سراغ دسته اول می رویم، و گام به گام مراحل آماده کردن سوابق کاری را با هم مرور می کنیم و در نهایت چک لیستی از اقداماتی که باید انجام دهید ارائه می کنیم. همچنین، به طور خلاصه راهکارهایی برای تقویت و بهبود سابقه کار فعلی تان ارائه می دهیم.

۳. گام به گام مراحل آماده کردن رزومه برای مهاجرت(اگر سابقه کار دارید)

اگر شما جزو دسته اول هستید، یعنی افرادی که سابقه کار برای مهاجرت دارند و این سوابق با شغل مورد نظر مرتبط است، می توانید با استفاده از راهنمای گام به گام زیر این بخش از رزومه خود را حرفه ای تر کنید. این موضوع را به خاطر داشته باشید که نگارش یک رزومه حرفه ای یک کار هنرمندانه است و زمانی که موضوع مهاجرت کاری ست و رزومه شما تلاش می کند که با افراد متخصص سراسر دنیا رقابت کند، بسیار بیشتر از قبل تجربه های افراد متخصص در این زمینه، می تواند به موفقیت شما کمک کند. پیشنهاد میکنم برای موفقیت سریع تر خود در این مورد، از طریق این لینک با مشاوران ما در ارتباط باشید.

در مورد مراحل زیر و گام های اجرایی به این نکته توجه کنید که ما فرض را بر این گذاشته ا یم که شما بازار کار جهانی را بررسی کرده اید، کشور موردنظرتان را انتخاب کرده اید و در بین شرکت های موجود در این کشور، مشاغلی که برایتان مناسب هستند را فهرست کرده اید و به خوبی می دانید که باید برای چه شغل هایی و چه شرکت هایی رزومه خود را ارسال کنید.

پس از بررسی مراحل آماده سازی سابقه کار برای مهاجرت، به کمک چک لیستی که در ادامه آورده ایم، گام به گام مراحل را انجام دهید. سپس از توصیه هایی ارائه شده، برای بهبود و تقویت سابقه کار خود استفاده کنید.

مرحله اول، تهیه لیست مشاغل و مهارت ها

پس از بررسی بازار کار جهای از طریق وبسایت های کاریابی مانند INDEED  و یا وبسایت های کاریابی اختصاصی کشور موردنظرتان، فهرستی از مشاغل موردنظرتان تهیه کنید، بهتراست این فهرست شامل مواردی مانند مهارت های موردنیاز، وظایف شما در آن شغل، گواهی های موردنیاز(عکس سه) و سایر موارد مهم باشد(که در بخش ۲ مقاله به آن اشاره شد).

مرحله دوم، گردآوری تمامی مستندات

شروع به گردآوری مستندات کاری خود کنید. برای این کار تمامی سوابق خود را به ترتیب زمانی و با جزییات بنویسید. مهارت هایی که در هر یک به کار بردید و یا کسب کردید را یادداشت کنید. از همکاران و مدیرانتان در شرکت هایی که آنجا کار کردید، نامه سابقه کار و توصیه نامه دریافت کنید. دستاوردهای خود را در هر مورد بنویسید، برای این مورد مهم، حتما از یک مشاور یا منتور مختصص که این مسیر را به خوبی بشناسد کمک بگیرید برای این کار می توانید از طریق این لینک با منتورهای ما در ارتباط باشید.

مرحله سوم، سفارشی سازی اطلاعات

شما قصد دارید سابقه کاری برای مهاجرت بسازید. بنابراین براساس فهرستی که در مرحله اول از مشاغل موردنظرتان ساختید، شروع به جدا کردن سوابق کاریتان کنید. سعی کنید وظایف و مهارت ها یتان را براساس اطلاعاتی که از شغل ها بدست آوردید، انتخاب کنید.

مرحله چهارم، ثبت اطلاعات در رزومه

حالا وقت آن رسیده تا اطلاعاتی که گردآوری و سفارشی کردید، به شیوه ای هنرمندانه و با ادبیات خاص آن شرکت ها در رزومه تان ثبت کنید. این مرحله آنقدر کلیدی ست که می تواند نتیجه تمام سه مرحله قبلی را تحت تأثیر قرار دهد بنابراین توصیه میکنیم از افراد متخصص برای این مرحله کمک بگیرید. منتورهای شغلی ما، در اسرع وقت پاسخگوی شما هستند، کافیست از طریق این لینک با ما در تماس باشید. 

۳.۱. چک لیست آماده کردن سابقه کار برای مهاجرت

جدول ۲، فهرستی از اقدامات ضروری و کلیدیست که می تواند مانند یک راهنمای عالی مسیر را برای ما روشن کند. در این بخش، چک لیستی در اختیار شماست، که به کمک آن می توانید مراحل بالا را با دقت بیشتری انجام دهید و در نهایت برای گرفتن جاب آفر آماده شوید.

جدول ۲. چک لیست آماده کردن سابقه کار برای مهاجرت

چک لیست آماده کردن سابقه کار برای مهاجرت

📌اقدامات و مراحل اصلی

مرحله اول،

 تهیه لیست مشاغل و مهارت ها

گام اول، جمع آوری اطلاعات☑️ لیست کاملی از تجربیات کاری، مستندات تحصیلی و مهارت‌های موردنیاز برای شغل هایی که انتخاب کردید، ایجاد کنید.

مرحله دوم،

 گردآوری تمامی مستندات

گام دوم، فهرست‌آوری مهارت‌ها☑️ مهارت‌ها و توانمندی‌هایی که در زمینه کاری خود دارید را به دقت ثبت کنید.
گام سوم،تجربیات کاری☑️ لیستی از شغل‌هایی که تاکنون داشته‌اید را به همراه جزئیاتی از وظایف، پروژه‌ها و دستاوردها ایجاد کنید.
گام چهارم،تحصیلات و دوره‌ها☑️ مدارک تحصیلی و دوره‌های آموزشی که گذرانده‌اید را با توضیحات کوتاهی ارائه دهید.
گام پنجم،توصیه‌نامه‌ها☑️ از کارفرماها، همکاران و یا اساتید خود توصیه نامه بگیرید.

مرحله سوم،

 سفارشی سازی اطلاعات

گام ششم،سفارشی‌سازی☑️ سابقه کار برای مهاجرتِ خود را بر اساس نیازهای کشور مقصد و پست کاری موردنظر تنظیم کنید.

مرحله چهارم،

 ثبت اطلاعات در رزومه

گام هفتم،فرمت‌بندی مناسب☑️ از یک فرمت مناسب برای سابقه کار خود استفاده کنید تا بصورت حرفه‌ای و جذاب ظاهر شوید، از نمونه ها کمک بگیرید.
گام هشتم،تاکید بر دستاوردها☑️ در سابقه کار خود بر دستاوردها، پروژه‌ها و نتایج مثبتی که در شغل‌های گذشته داشته‌اید، تأکید کنید.
گام نهم،زبان واضح و دقیق☑️ از زبانی واضح، دقیق و مختصر برای توصیف تجربیات خود استفاده کنید.
گام دهم،استفاده از اصطلاحات فنی☑️ در صورتی که به اصطلاحات یا واژگان فنی مرتبط با حوزه کاری خود آشنا هستید، از آن‌ها استفاده کنید.
گام یازدهم،تصاویر و مدارک☑️ اگر امکانش هست، نمونه‌هایی از پروژه‌ها، نمونه‌کارها یا مدارک مهارتی خود را به سابقه کار اضافه کنید، بهتر است آنها را به شکل لینک بگذارید.
گام دوازدهم،ویرایش و بازبینی☑️ سابقه کار را چندین بار مرور کرده و از دوستان یا مشاوران و منتورها درخواست کنید آن را بازبینی کنند و نظر آن‌ها را بگیرید.
گام سیزدهم،تطابق با هر شغل☑️ درخواست‌های ثبت شده در هر آگهی شغلی را با دقت بخوانید و اقدامات بالا را برای هر آگهی انجام دهید.
گام چهاردهم،انجام گام ها برای شغل های دیگر☑️ تمامی مراحل را برای هر یک از شغل هایی که انتخاب کرده اید انجام دهید.

با انجام این مراحل، دست کم گامهای مهم و اثربخشی در مسیر ایجاد یک سابقه کار برای مهاجرت کاری برداشته اید. در ادامه دانستن نکاتی درباره بهبود و تقویت سابقه کارتان، میتواند کمک کننده باشد.

۳.۲. راه‌های بهبود و تقویت سابقه کار برای مهاجرت {ویژه کسانی که سابقه کاری مرتبط دارند}

بیایید یکبار دیگر با هم مرور کنیم. تمامی مراحل بالا را انجام دادید و حالا مسیر برای شما بسیار شفاف تر شده است. می دانید نقاط قوت و ضعف شما کجاست و حالا میتوانید برنامه ریزی بهتری برای گرفتن یک پیشنهاد شغلی خوب داشته باشید. این کاملا طبیعی ست که با وجود محدودیت هایی که برای کار با دنیای بیرون از ایران داریم، برخی مهارت های موردنیاز بازار کار خارجی را کسب نکرده باشیم. اما،

“آیا راهی برای ارتقای این مهارت ها وجود ندارد و ما به همین علت نمی توانیم در بازار توسعه یافته جهانی کار کنیم؟”

بدون تردید پاسخ به این سوال “خیر” است و راه هایی برای تقویت سابقه کارتان وجود دارد. می توانیم این روش ها را براساس مهارتها و سابقه کار مهاجرت موردنیاز برای شما، به دو دسته تقسیم کنیم:

 • دسته اول، شامل آن مهارت هایی که می توانید در بازار کار ایران و محیط کاری فعلیتان ارتقا دهید.
 • دسته دوم، مهارتهایی که نمی توانید آنها در بازار کار ایران ارتقا دهید.

برای بهبود تجاربتان در دسته اول، می توانید در پروژه های شرکت خودتان همکاری کنید، کارهای داوطلبانه مرتبط انجام دهید، پروژه های شخصی بگیرید و ازین طریق برای خود نمونه کارهای مناسب بسازید.

در مورد دسته دوم، موضوع کاملا متفاوت است، اینجا به دنبال ساختن نمونه کار در زمینه ای هستیم که پیدا کردن پروژه مناسبِ آن در ایران سخت یا حتی غیرممکن است و از طرفی نیازاست که شما از ابتدا این تجارب را برای خود ایجاد کنید. بنابراین پیشنهاد می کنم، ادامه مقاله، خصوصا بخش “چطور یک برنامه منتورینگ تسک محور خصوصی در گرفتن جاب آفر به شما کمک می کند؟” را مطالعه کنید.

۴. مراحل آماده کردن سابقه کار برای مهاجرت از صفر(اگر سابقه کار ندارید)

اگر شما جزو “دسته دوم” هستید و هیچگونه سابقه کاری ندارید و یا تجارب کاری تان پراکنده و نامرتبط است و یا تازه کار هستید، این بخش و بخش ۵ مقاله را برای شما نوشته ایم:

آماده کردن سابقه کار برای مهاجرت، بخشی از پروژه مهاجرت کاری شماست. مراحل زیر را انجام دهید، البته بدون تردید دست یافتن به یک خروجی عالی در یک پروسه مهاجرتی نیازمند یک یا چندین منتور کاربلد است، که همین حالا هم می توانند در کنار شما باشند!

گام اول، تحلیل بازار: انتخاب شغل های مناسبِ بازار کار

کشورهای موردنظرتان را انتخاب کنید، بله ساده نیست، باید ملاک های ارزیابی تان را فهرست کنید و شروع کنید به گردآوری داده ها تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. اطلاعات در مورد برخی ازین ملاک ها، مانند درآمد سالانه و ماهانه شما و میانگین هزینه های زندگی، راحت تر بدست می آیند. ولی ممکن است در بدست آوردن اطلاعاتی همچون، فرهنگ کاری و اجتماعی، نحوه ارتباط مردم آن کشور با مهاجران و غیره، با چالش های بیشتری مواجه شوید.

بعد از انتخاب کشورها، از طریق بررسی وبسایت های استخدامی آنها، شغل هایی را که قصد دارید در کشور مقصد انجام دهید، انتخاب کنید. در این مرحله دست شما کاملا باز است، همه شغل های مورد علاقه تان را انتخاب کنید و از آنجایی که سابقه کارتان را مرتبط با آن شغل ایجاد می‌کنید، باید مطمئن شوید که این شغل با توانمندی‌ها شما هماهنگی دارد. پیشنهاد میکنیم برای داشتن یک انتخاب مناسب تر، مقاله راهنمای مهاجرت کاری ما را مطالعه کنید.

گام دوم، هدف گذاری: انتخاب مسیر شغلی مناسبِ سابقه کار برای مهاجرت

فهرست شغل هایی که برای گرفتن پیشنهاد کاری آماده کردید را مرور کنید. در این مرحله نیاز است که توانمندی و مهارت های خود را ارزیابی کنید. اینکه شما از نظر مهارت و توانمندی برای کدامیک از این شغلها مناسب تر هستید،  مدت زمان “پروژه ساختن سابقه کار برای مهاجرت” را تعیین می کند. برای ارزیابی سطح فنی خود از افراد متخصص کمک بگیرید. ما اینجا هستیم تا در این مورد به شما کمک کنیم.

حالا که برگه ارزیابی خود را در دست دارید، می توانید شغل مناسب خود را از فهرست تان انتخاب کنید.

گام سوم، برنامه ریزی: طراحی مسیر برای ارتقای مهارت ها

به یک برنامه ریزی دقیق برای ارتقای مهارت ها نیاز دارید. باید از جایی شروع کنید، که مجبور نباشید یک مسیر را بارها تکرار کنید. به برنامه منسجم و منظمی نیاز دارید که بتواند مسیر رشد خود را در این مهارت ها بسنجید و زمانتان را صرف یادگیری بیش از اندازه موضوعاتی که به مسیر گرفتن جاب آفر کمکی نمی کند، نکنید.

گام چهارم، انجام پروژه ها: تجربه کار واقعی برای ارتقای مهارت ها

بهترست برای ارتقای مهارتهایتان، از ابتدا روشی را انتخاب کنید که همزمان با یادگیری، بتوانید تجربه کاری واقعی کسب کنید و در انتها نیز یک نامه سابقه کار رسمی(شکل ۲) دریافت کنید. یک برنامه منتورینگ تسک یا پروژه محور می تواند این مرحله را سرعت ببخشد. زیرا در این برنامه ها از ابتدا در کنار افراد شاغل در صنعت و روی پروژه ها کار می کنید. البته این پروژه ها متناسب با مهارتهایی که باید کسب کنید و براساس سطحی که از شما ارزیابی شده، طراحی می شوند. شما با انجام آن ها گام به گام به سمت هدفتان که گرفتن جاب آفر است حرکت می کنید.

گام پنجم، ارزیابی مهارت ها: ارزیابی وضعیت و بهبود مداوم مهارتها

برای دستیابی به نتیجه ای رضایت بخش در مورد مهارت ها و تجاربی که کسب کردید، و البته به هدف جلب نظر کارفرمای خارجی و گرفتن پیشنهاد کاری از او، یکی از مهمترین گام ها، بررسی مداوم وضعیت تان در ارتقا مهارتهاست.

گام ششم، گردآوری مستندات: گرفتن توصیه نامه و نامه های سابقه کار رسمی

در نهایت، نیاز به مستنداتی داریم که تجارب و پروژه هایی را که کار کرده اید، تایید کنند. برای این کار به توصیه نامه از افرادی که زیر نظر آنها مهارتهای خود را ارتقا داده اید، نیاز داریم. از طرفی، اگر به کمک برنامه های منتورینگ تسک یا پروژه محور این مسیر را دنبال کرده اید، می تواننید از آن ها نامه تاییدیه سابقه کار دریافت کنید. در شکل ۲ یک نمونه نامه سابقه کار رسمی و در شکل ۳ نیز یک توصیه نامه که برای دو نفر از منتی های گل ارن صادر شده است را نیز ملاحظه می کنید.

“برای موفقیت در پروسه کسب سابقه کار برای مهاجرت، مناسب ترین راهکار چیست؟” در ادامه مقاله، پاسخی برای این سوال ارائه داده ایم.

تصویر سه - گواهی تایید مهارتها - برنامه منتورینگ تسک محور گل اِرن ویژه مهاجرت کاری
شکل ۲ – نمونه نامه سابقه کار ویژه سابقه کار برای مهاجرت
تصویر چهار - نمونه توصیه نامه - سابقه کار برای مهاجرت - برنامه منتورینگ تسک محور گل اِرن ویژه مهاجرت کاری
شکل ۳ – نمونه توصیه نامه ویژه مهاجرت کاری

۵. معرفی برنامه منتورینگ علم داده GoalEarn (اختصاصی و تسک محور)

برنامه منتورینگ گُل اِرن به روز ترین و جدید ترین سبک از یادگیری و با هدف کسب تجربه برای بازار کار ایران و مهاجرت کاری است که به شما کمک می کند تا با انجام پروژه های متناسب با سطحتان و زیر نظر افراد متخصص(منتورها)، مهارت های موردنیاز بازار کار را کسب کنید و سابقه کار قابل قبولی نیز برای خودتان دست و پا کنید. کلید واژه “برنامه منتورینگ” نیز به این معناست که با شرکت در آن بوت کمپ قرار است مسیر شغلی مشخصی را دنبال کنید، برنامه ریزی منظمی داشته باشید و گام هایی را برای دستیابی به یک هدف مشخص که می تواند استخدام در ایران و یا مهاجرت کاری باشد بردارید.

بنابراین، “برنامه منتورینگ تسک محور و اختصاصی مهاجرت کاری” به این معناست که شما طی برنامه، مسیر تجربه شده ای را با گارانتی جاب آفر دنبال می کنید و اضافه شدن واژه “اختصاصی” به این عبارت، نشان می دهد که تمامی این مسیر، از تعیین سطح علمی و فنی، هدفگذاری شغلی، طراحی تسک ها و پروژه ها، ارزیابی های مدوام در طی برنامه همه به هدف دستیابی شما به سابقه کار برای مهاجرت و گرفتن جاب آفر انجام می شوند تا شما به شغل مدنظرتان در کشوری که انتخاب کرده اید، دست یابید.

در کنار آن “برنامه منتورینگ تسک محور و اختصاصی استخدام در ایران” به این معناست که شما مسیر تجربه شده ای را با گارانتی شغل دنبال می کنید که با هدف دستیابی شما به سابقه کار برای استخدام شدن در ایران در شغل برنامه نویسی انجام می شوند.

جزییات برنامه منتورینگ علم داده گلرن:

 • مدت زمان:‌ از ۲ ماه تا ۱۸ ماه (این زمان بسته به هدف و سطح شما متغیر است)
 • نوع برگزاری: به صورت دورکاری(آنلاین)
 • سبک یادگیری: تسک محور در کنار منتوراختصاصی
 • سطح از تازه کار تا سنیور
 • قیمت: کمتر از ۱۰۰۰ دلار آمریکا + گارانتی شغل/جاب آفر
 • مهارت هایی که کسب خواهید کرد: (مهارت ها بسته به هدف و سطح شما متغیر است)
 • USP: خصوصی، تسک محور، گارانتی بازگشت وجه، منتور اختصاصی

در ادامه فرایند و مراحلی که شما قبل و حین شرکت در برنامه منتورینگ تسک محور و اختصاصی گل ارن طی می کنید را آورده ایم:

۱. شرایط و سطح شما به دقت ارزیابی می شود

این ارزیابی معمولا شامل چند مرحله است: ارزیابی اولیه با مدیر برنامه برای برنامه ریزی دقیق تر مسیر، ارزیابی شغلی(توسط منتور شغلی) برای بررسی شرایط شغلی شما و ارزیابی فنی(توسط منتور فنی) برای تعیین سطح مهارتی شما.

۲. شغل موردنظرتان را انتخاب می کنید

به کمک منتور شغلی شروع به انتخاب کشور(ها) و شغل(های) مدنظرتان می کنید. مدیر برنامه، به کمک منتور فنی و خروجی این مرحله برنامه ریزی مسیر شما را انجام می دهد.

۳. در کنار افراد متخصص پروژه ها را متناسب با هدفتان انجام می دهید

منتور فنی پروژه ها را متناسب با هدف شما یعنی گرفتن جاب آفر و ساختن یک سابقه کار برای مهاجرت، طراحی و به شما محول می کند. شما به کمک راهنمایی های او و آموزش هایی که در اختیارتان قرار می دهد، پروژه ها را انجام می دهید.

در واقع خروجی هر تسکی که انجام می دهید را به عنوان سابقه کار، در رزومه تان درج می کنید.

۴. در کنار منتور شغلی، خود را برای گرفتن پیشنهاد کار و مصاحبه ها آماده می کنید

منتور شغلی در کنار شماست تا گام به گام، رزومه، کاورلدر، لینکدین، وبسایت شخصی و هر چیز دیگری که برای گرفتن پیشنهاد کاری از یک کارفرمای خارجی نیاز دارید را آماده کنید و برگه تاییدیه شرکت را در دست بگیرید.

۵. در تمام مسیر بارها ارزیابی می شوید

برای اینکه به هدف نزدیک و نزدیک تر شویم نیاز است که وضعیت خود را نظارت کنیم، این کار به کمک مدیر برنامه انجام می شود تا هر جا از مسیر منحرف شدید، او و کارشناس تجربه انسانی، شما را به مسیر بازگردانند و یا در صورت نیاز مسیر را بازطراحی کنند.

۶. در جلسات خصوصی با منتورهایتان شرکت می کنید

در طی هر تسک جلسات منظمی با منتورتان برگزار می کنید و از تجارب ارزشمندش به بهترین شکل بهره می برید. و به صورت دائمی با آنها در ارتباط هستید.

۷. نمونه کار واقعی و سابقه کار رسمی کسب می کنید

در پایان برنامه منتورینگ، برای مدتی که در حال انجام پروژه های خود بودید از شرکت نامه سابقه کار رسمی نیز دریافت می کنید. این نامه تایید می کند که شما در مهارت ها و شغل مدنظرتان کار کرده اید و چه دستاوردهایی کسب کرده اید.

در پایان:

ساختن یک سابقه کار برای مهاجرت، روش های خاص خود را دارد. از جمله این روش ها می‌توان به افزایش تجربه کاری در کنار افراد متخصص، گسترش شبکه حرفه‌ای و شرکت در پروژه‌ها اشاره کرد، که تمامی آنها در یک برنامه منتورینگ تسک محور خصوصی با برنامه ریزی دقیق گنجانده شده اند. انتخاب یک مسیر متناسب با شرایط تان، می می تواند مدت زمان تا گرفتن جاب آفر را برای شما کوتاه و مطمئن تر کند.

در نهایت اگر تصمیم قطعی برای گرفتن جاب آفر و مهاجرت کاری دارید احتمالا پس از مطالعه این مقاله احتمالا این سوالات در ذهنتان شکل گرفته است:

 • “برنامه منتورینگ تسک محور به چه معناست؟” 
 • “اصلا این برنامه چطور به من کمک می کند تا سابقه کار برای مهاجرت بسازم؟”
 • “در این برنامه دقیقا چه اتفاقی برای من می افتد؟”
 • “نحوه کار، آموزش و جلسات در این برنامه ها به چه شکل است؟”
 • “چرا این روش مناسب ترین روش است و احتمال موفقیت من در این روش چقدر است؟ آیا راهی برای ارزیابی وجود دارد؟”

پیشنهاد می کنیم برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد برنامه منتورینگ اختصاصی و تسک محور ویژه مهاجرت کاری، وبسایت ما را مطالعه کنید.

گام بعدی، حالا باید چکار کنید؟

۱. همین الان به طور مستقیم با یکی از منتورهای ما درباره سابقه کار برای مهاجرت صحبت کنید. (راهنمای ورود)

۲. اگر جزو دسته اول قرار میگیرید و تنها چالش شما نگارش هنرمندانه سابقه کارهایتان در رزومه است، با کلیک براین عبارت وارد صفحه منتورینگ شغلی گل اِرن شوید و برای داشتن یک منتور باتجربه در مسیر مهاجرت کاری اقدام کنید.

 1. Job offer ↩︎
 2. Mentoring Program ↩︎

فهرست مطالب

خبرنامه گل ارن

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

جدیدترین مطالب بلاگ

با مدیر برنامه های منتورینگ گُل اِرن صحبت کنید تا بفهمید:

تغییر وضعیت ها در حال کار هستند. لطفاً توجه داشته باشید که باید الگویی به کتابخانه اضافه کنید تا بتوانید آن را در قسمت تغییر وضعیت ها نمایش دهید.