لوگوی گل اِرن

آوسبیلدونگ آلمان چیست؟ راهنمای جامع مهاجرت به آلمان در سال ۲۰۲۴

 آوسبیلدونگ آلمان که به انگلیسی ‌Apprenticeship یا به آلمانی نیز به آن Berufliche Bildung (Ausbildung) گفته میشود. دوره ای است مشابه کارآموزی فنی حرفه ای خودمان که به نام کارآموزی جوار کارگاه، البته قانونی است که تقریبا اجرایی نمی شود! (توجه کنید که ما کارآموزی اداره کار هم داریم که مدل آن کاملا با روش […]

 آوسبیلدونگ آلمان که به انگلیسی ‌Apprenticeship یا به آلمانی نیز به آن Berufliche Bildung (Ausbildung) گفته میشود. دوره ای است مشابه کارآموزی فنی حرفه ای خودمان که به نام کارآموزی جوار کارگاه، البته قانونی است که تقریبا اجرایی نمی شود! (توجه کنید که ما کارآموزی اداره کار هم داریم که مدل آن کاملا با روش آوسبیلدونگ آلمان متفاوت است). جایی که بین ۲ تا حداکثر ۴ سال تمام وقت شما را درگیر  کرده و در کنار کلاس‌های تئوری، شما را همزمان وارد بازار کار می کند تا در نتیجه بعد از پایان دوره تبدیل به یک متخصص در آن شغل خاص شوید.

این دوره مخصوص همه افراد جویای کار هست و غالبا نیازی به تحصیلات دانشگاهی یا مدرک خاصی ندارد. در پایان هم یک گواهی معتبر به نام شخص اهدا می‌شود که این گواهی پایان دوره اعتبار زیادی دارد(به ویژه در اتحادیک اروپا).

در ایران علاوه بر سازمان فنی حرفه ای  دو وزارت خانه علوم، تحقیقات و فناوری و  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم دو مدل از دوره کارآموزی و کارورزی را اجرا کرده اند. که متاسفانه مثل بسیاری دیگر از طرح های اشتغال زایی به دلیل نداشتن بودجه کافی و ساختار به روز و کارآمد، نتوانسته اند به موفقیت چندانی دست یابند و بین کارجویان و شرکت ها اعتبار کسب کنند.

شکل ۱ یکی از وبسایت های اصلی آوسبیلدونگ را به تصویر می کشد که البته به زبان انگلیسی برگردان شده است.

شکل ۱: آوسیبلدونگ آلمان وبسایت برنامه منتورینگ گل ارن

۱- انواع آوسبیلدونگ آلمان

دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ در دو نوع مختلف کارآموزی مدرسه‌ای و دوره کارآموزی دوگانه ارائه می‌شوند،که در جدول زیر ویژگی هر کدام از این دوره ها را ذکر کرده ایم:

آوسبیلدونگ مدرسه‌ای آوسبیلدونگ دوگانه
زمان آموزش بیشتر از کار هست زمان کار بیشتر از آموزش هست
در  مدارس خصوصی و دولتی ارائه می‌شه در  مدرسه فنی ارائه می‌شه
در صورتی که از مدرسه خصوصی اقدام کنین باید هزینه‌ش رو خودتون بپردازین نیاز به پرداخت هزینه به مدرسه نیست
نهایتا ۳ سال طول می‌کشه ممکنه تا ۴ سال هم طول بکشه
فقط از رشته پرستاری می‌تونین کسب درآمد کنین به ازای کار در  یک شرکت حقوق Ausbildungsvergütung دریافت می‌کنین
هفته‌ای ۱۰ ساعت اجازه کار دارین به طور روزانه و طبق ساعت کاری در شرکت کار می‌کنین

در واقع Ausbildungsvergütung یعنی حقوق کارآموزی که در دوره کارآموزی آوسبیلدونگ بین کارفرما و کارآموز به طور توافقی تعیین می‌شود.

باتوجه به تفاوت‌هایی که از دوره کارآموزی آوسبیلدونگ مدرسه‌ای و دوره کارآموزی آوسبیلدونگ دوگانه گفتیم، انتخاب اینکه کدوم دوره کارآموزی برای شما مناسب‌تر است ساده خواهد شد. مثلا اگر تمایل داشته باشیم مستقیم از طریق برنامه نویسی وارد بازار کار شویم، دوره کارآموزی آوسبیلدونگ دوگانه برای ما گزینه مناسب‌تری است. از آنطرف اگر بخواهیم رشته معماری یا پرستاری را انتخاب کنیم، دوره کارآموزی آوسبیلدونگ مدرسه‌ای انتخاب مناسب تری است.

برای ما که فارسی زبان هستیم، شرایط عمومی شرکت در دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ تسلط به زمان آلمانی، و حضور در یکی از مدارس آوسبیلدونگ است. 

راجع به سطح تسلط به زبان هم در ادامه مقاله به طور مفصل توضیح داده ایم اما، غالبا باید مدرک B2 زبان آلمانی داشته باشید، و در بعضی از رشته‌ها هم تسلط به زبان انگلیسی کافی است و نیازی به مدرک زبان آلمانی ندارید.

۱-۱ مهم ترین مزیت های آوسبیلدونگ آلمان

متقاضیان با شرکت در دوره های کارآموزی در آلمان از مزیت های فراوانی برخوردار می شوند. از مهم ترین مزیت های شرکت در دوره های آوسبیلدونگ آلمان موارد زیر را می توان نام برد:

 • دریافت حقوق ماهانه برای تامین هزینه های یک زندگی استاندارد در آلمان
 • عدم پرداخت شهریه برای آموزش در دوره های کارآموزی
 • دسترسی به بازار کار آلمان و کار و اشتغال تضمین شده در آلمان
 • اخذ مجوز اقامت دائم آلمان با کار و اشتغال پس از تمام شدن دوره آوسبیلدونگ
 • امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان متقاضیان شرکت کننده در دوره آوسبیلدونگ
 • فرصت برابر برای شرکت در دوره های کارآموزی در آلمان برای زنان و مردان
 • عدم وجود محدودیت سنی برای شرکت در دوره های کارآموزی در آلمان

در ادامه مقاله به طور کامل و دقیق تمامی اطلاعاتی که در مورد این روش مهاجرتی نیاز دارید را آورده ایم تا با مطالعه آن یک قدم به هدفتان نزدیک تر شوید!

۲- شرایط پذیرش در آوسبیلدونگ آلمان

متقاضیان برای شرکت در دوره های کارآموزی باید واجد شرایط باشند. از مهم ترین شرایط آوسبیلدونگ آلمان دارا بودن دانش و مهارت کافی در زبان آلمانی (مدرک سطح A2-B1) و همچنین مدرک تحصیلی معادل پایه ۹ تا ۱۰ دبیرستان های آلمان را می توان نام برد. اهمیت دارا بودن مدرک زبان آلمانی و یا تسلط به این زبان در حدی است که بدون این مدرک متقاضی نباید انتظار موفقیت داشته باشد.

محدودیت سنی تحصیلات مدرک زبان تمکن مالی حقوق ماهانه
ندارد خداقل دیپلم حداقل B1 آلمانی ۸۶۳ یورو در ماه ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه در زمان شرکت در دوره۱۸۰۰ تا ۳۸۰۰ یورو پس از اتمام آوسبیلدونگ

۱-۲ شرط محل سکونت

متقاضیان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان محدودیتی ندارند. اما متقاضیان از کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا برای شرکت در دوره باید ویزای آوسبیلدونگ آلمان را دریافت کنند. متقاضیان با بستن قرارداد کارآموزی با یک شرکت برگزار کننده دوره های آوسبیلدونگ می توانند برای اخذ این ویزا اقدام کنند. آموزش تخصصی در آلمان برای همه متقاضیان بین المللی آزاد است و هر متقاضی با دارا بودن شرایط لازم می تواند درخواست اخذ ویزای خود را ارائه دهد.

۲-۲ شرط زبان برای ویزای آوسبیلدونگ آلمان

مهم ترین شرط و مدرک لازم دارا بودن مدرک زبان آلمانی در سطح B1 است. در واقع متقاضی باید توانایی صحبت و مکالمه با زبان آلمانی را داشته باشد و بتواند این مهارت را با ارائه مدرک زبان آلمانی اثبات کند. اگر متقاضی فاقد مدرک زبان آلمانی باشد، عملاً هیچ شانسی برای موفقیت در این کار و اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان را ندارد.

۳-۲ شرایط کار با اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان

متقاضیان با دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان می توانند تا حدود ۱۰ ساعت در هفته علاوه بر شرکت در کلاس های عملی دوره کارآموزی به کار بپردازند. در واقع این ۱۰ ساعت کار جدا از ساعت های کار آموزشی در شرکت آوسبیلدونگ و یا مدارس آموزش تخصصی است. متقاضیان با کسب درآمد از حدود ۱۰ ساعت کار اضافی در هفته می توانند بخش زیادی از هزینه های زندگی در آلمان را تامین کنند.

۴-۲ مدارک لازم برای آوسبیلدونگ آلمان

متقاضیان برای مهاجرت به آلمان از طریق اخذ ویزای آوسبیلدونگ باید دارای شرایط لازم باشند و مدارک مورد نیاز را ارائه دهند. از مهم ترین مدارک لازم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه انگیزه نامه:

شما بایستی در انگیزه نامه باید به طور دقیق توضیح دهید که چرا به این آموزش های تخصصی در آلمان علاقمندید و دلایل خود برای شرکت در دوره آموزشی مورد نظر را بیان کنید.

 • ارائه رزومه کاری:

شما بهتر است رزومه کاری تان را به صورت جدول و ترجیحاً در فرمت و قالب Europass ارائه دهید.

 • ارائه گواهی تمکن مالی کافی

بایستی گواهی تمکن مالی برای اثبات تامین هزینه های زندگی در مدت اقامت در آلمان را ارائه دهید. میزان ۸۶۳ یورو برای هزینه های زندگی هر ماه در آلمان باید در یک حساب معتبر قبل از شروع دوره آوسبیلدونگ وجود داشته باشد.

 • ارائه مدرک زبان آلمانی
 • ارائه مدرک تحصیلی پایه نهم دبیرستان
 • ارائه مدارک هویتی و شناسنامه و پاسپورت

۳- مدارک مورد نیاز برای آوسبیلدونگ آلمان

به طور کلی مدت زمان برنامه آموزشی به مدت ۲ تا ۳.۵ و تا ۴ سال می باشد. مدت زمان آموزش در دوره آوسبیلدونگ آلمان به موسسه آموزشی و پیشینه تحصیلی و سوابق کاری متقاضیان بستگی دارد و در برخی مواقع ممکن است این مدت کمتر یا زیادتر شود. اما مهم ترین الزامات و شرایط اخذ ویزا موارد زیر می باشد.

۱-۳ مدرک زبان آلمانی در سطح A1 تا B2

زبان مورد استفاده در موسسه های آموزشی زبان آلمانی است و همه آموزش ها به زبان آلمانی می باشد و لزوماً همه آزمون ها نیز به زبان آلمانی است. بنابراین متقاضی باید دارای مدرک زبان آلمانی در سطح A1 تا B1  و B2 باشد. در حدود ۹۰% از سازمان ها و موسسه های آموزشی تخصصی اعلام کردند که توانایی های زبانی برای شرکت در دوره های آموزشی آوسبیلدونگ مهم ترین ملاک و شرط موفقیت در این دوره ها محسوب می شود.

متقاضیان برای در مورد مدرک زبان آلمانی باید به موارد زیر توجه کنند:

 • مدرک زبان آلمانی باید در سطوح A1، A2، B1 و B2 باشد.
 • هر دوره شامل ۸۰ تا ۲۰۰ ساعت آموزش زبان آلمانی باشد.
 • سطح زبان آلمانی A1-B1/B2 باید در کشور متقاضی تکمیل شده باشد.
 • مدت زمان آموزش زبان آلمانی باید از حدود ۶ تا ۸ ماه باشد.
 • گواهی نامه های مورد تایید شامل موارد زیر می باشند:
 • گوته B1/B2
 • Telc B1/B2
 • DAF 3/4

۲-۳ ارائه مدرک تحصیلی معادل پایه ۹ و ۱۰ دبیرستان در آلمان

متقاضی برای شرکت در برخی از دوره های آموزشی نیازمند دارا بودن مدرک معادل Mittlere Reife پایه ۹ پایان دوره متوسطه دبیرستان می باشد. برای برخی از دوره های آموزشی متقاضیان باید گواهی عمومی دوره دوم متوسطه Real Abschluss را ارائه دهند. در حالی که برای برخی از دوره های آموزش تخصصی دارا بودن مدرک Abitur (A-Level، ۱۲ سال، با Hochschulzugangsberechtigung) نیاز است.

۳-۳ ارائه الزامات مالی

متقاضیان برای درخواست ویزای آوسبیلدونگ در آلمان باید دارای الزامات مالی زیر باشند:

 • تاییدیه یا موافقت نامه ای از طرف سازمان آماده سازی
 • میزان تمکن مالی کافی و پول نقد در حدود ۸۶۳ یورو در هر ماه برای تامین هزینه های زندگی در آلمان باید قبل از شروع دوره در حساب متقاضی باشد.
 • پوشش بیمه پزشکی برای هر حادثه ای برای سال اول یا قبل از شروع کار در آلمان مورد نیاز است.
 • ماهانه در حدود ۸۵۰ یورو به هر یک از متقاضیان شرکت کننده در آوسبیلدونگ پرداخت می شود که بر اساس توانایی و کارایی و مدت زمان کار ممکن است زیادتر شود.

۴-۳ ارائه مدارک درخواست ویزای آوسبیلدونگ

متقاضیان باید دارای شرایط و مدارک زیر باشند و همه مدارک را به زبان آلمانی ترجمه کنند. گواهی مدرسه و سفارت آلمان در کشور متقاضی باید رسمی و قانونی شود و کپی های قانونی از هر یک از مدارک تهیه شود.

 • تاییدیه های لازم از شرکت ها و موسسه های آوسبیلدونگ
 • اثبات تمکن مالی کافی
 • سوابق تحصیلی و مدارک تحصیلی مورد نیاز
 • بیمه پزشکی معتبر
 • ارائه انگیزه نامه و CV قوی

متقاضیان برای درخواست اخذ ویزای آوسبیلدونگ و شرکت در دوره های آموزش تخصصی در آلمان باید انگیزه نامه و CV قوی ارائه دهند. انگیزه نامه باید به زبان آلمانی نوشته شود و همه موارد مربوط به چگونگی انتخاب رشته آموزشی و هدف از شرکت در این دوره به دقت ذکر شود.

۴- مراحل اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان

متقاضیان برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان باید همه مدارک لازم را ارائه دهند و مراحل مورد نیاز را طی کنند تا نتیجه اخذ ویزای کار آموزی را دریافت کنند. مدت زمان پردازش ویزای کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان در حدود ۲ تا ۳ ماه می باشد. متقاضیان از کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ در آلمان باید مراحل زیر را طی کنند:

 • به عنوان اولین مرحله متقاضیان باید از طریق سایت های معتبر مانند arbeitsagentur.dr موقعیت های آموزش آوسبیلدونگ آلمان را پیدا کنند.
 • متقاضی باید تلاش کند تا زبان آلمانی را فرا گیرد و بتواند در سطح B1 مکالمه کند و توانایی درک و فهم آموزش های تخصصی را در آلمان داشته باشد.
 • متقاضیان برای یک یا چند موسسه یا شرکت های برگزارکننده دوره های آوسبیلدونگ و آموزش تخصصی در آلمان درخواست دهند.
 • متقاضیان باید به طور آنلاین با کارفرمایان علاقمند مصاحبه کاری کنند.
 • متقاضیان در این مرحله باید مدارک و اسناد لازم را ارسال کنند و منتظر تایید و قرارداد کار از طرف کارفرمای آلمانی باشند.
 • متقاضیان در این مرحله باید با در دسترس داشتن قرارداد کاری، مدرک زبان آلمانی، رزومه کاری و تخصصی و دیگر مدارک در سفارت آلمان یا کنسولگری آلمان برای درخواست ویزای آوسبیلدونگ آلمان درخواست دهند.

۵- کدام مشاغل را می توان از طریق آوسبیلدونگ فرا گرفت؟

آوسبیلدونگ آلمان که یک مدرک آموزشی رسمی در زمینه مشاغلی به اصطلاح یقه آبی در آلمان است مشاغل مختلفی را در بر می گیرد. مشاغلی چون فروشندگی، نقاشی، نجاری، پرستاری، قصابی و یا مکانیکی خودرو از این جمله هستند. در حال حاضر بیش از ۳۲۰ حرفه برای آموزش از طریق دوره های آوسبیلدونگ آلمان وجود دارد که متقاضیان واجد شرایط می توانند با اخذ ویزای آوسبیلدونگ در آلمان برای فراگیری این مشاغل اقدام کنند.

متقاضیان از همه کشورهای جهان در صورتی که واجد شرایط لازم باشند، می توانند برای شرکت در دوره ها اقدام کنند. ثبت نام برای دوره های آوسبیلدونگ محدود به کشور خاص یا ملیت خاص و یا فقط شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی باشد و همه متقاضیان از همه کشورهای جهان را در بر می گیرد. الزامات و شرایط زبان آلمانی دارا بودن حداقل مدرک سطح B1 است. اگر متقاضیان دارای شرایط آوسبیلدونگ آلمان باشند، می توانند به صورت آنلاین نیز درخواست خود را ارائه دهند.

۱-۵ مشاغل و رشته های مرتبط با آوسبیلدونگ آلمان

سیستم آموزشی آلمان بیش از ۳۴۰ شغل آموزشی و کارآموزی دوره های آوسبیلدونگ را به متقاضیان بومی و بین المللی ارائه می دهد. فرم آوسبیلدونگ برای فراگیری دانش تئوری و دانش عملی متقاضی را برای کار تخصصی در هر شغلی آماده می کند. تقریباً برای هر شغلی در آلمان می توان دوره آوسبیلدونگ مربوط را پیدا کرد.

دوره های آوسبیلدونگ آلمان بسیار متنوع و گوناگون است و شامل دو نوع مختلف است:

 • آوسبیلدونگ دوگانه یا Duale
 • آوسبیلدونگ آموزشی یا Schulische

در واقع طیف وسیعی از دوره ها و برنامه های آموزش تخصصی در کشور آلمان وجود دارد. از مهم ترین انواع آوسبیلدونگ آلمان که هر کدام شامل زیرگروه های بسیاری است موارد زیر را می توان نام برد:

 • دوره های آوسبیلدونگ در حوزه های تجاری، بازرگانی و بازاریابی
 • دوره های آوسبیلدونگ در حوزه های مهندسی و فنی
 • دوره های آوسبیلدونگ در حوزه های تکنولوژی اطلاعات و علوم کامپیوتر
 • دوره های آوسبیلدونگ در حوزه های حقوق
 • دوره های آوسبیلدونگ در حوزه های پزشکی و پرستاری
 • دوره های آوسبیلدونگ در حوزه های روانشناسی
انواع آوسبیلدونگ توضیحات
دوگانه کارآموزی در یک شرکت (۳ روز در هفته) و آموزش در یک مدرسه (۲ روز در هفته)
آموزشی آموزش درون مدرسه‌ای و دانش محور همراه با گذراندن رشته های حوزه بهداشت و دوره های عملی مرتبط
مدرک دوگانه تحصیل و گذراندن دوره های مختلف، همراه با گرفتن مدرک لیسانس و حقوق

۲-۵ پرطرفدارترین آوسبیلدونگ آلمان

به طور کلی همه رشته ها و برنامه های آموزش تخصصی در آلمان در زمره بهترین آوسبیلدونگ ها در آلمان می باشند. زیرا متقاضی نه تنها در طول مدت آموزش به فراگیری حرفه مورد نظر می پردازد بلکه حقوق و دستمزد نیز دریافت می کند و نیاز به پرداخت هیچ شهریه و هزینه آموزش نیز ندارد. اما از میان بهترین آوسبیلدونگ ها در آلمان موارد زیر را می توان نام برد که دارای میانگین حقوق و دستمزد بالایی می باشند:

 • کارشناس اداری در حدود ۲۰۰۰ یورو
 • کارشناس آی تی(برنامه نویس) در حدود ۱۹۰۰ تا ۲۲۰۰ یورو
 • تکنسین الکترونیک در حدود ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو
 • کارمند دولتی در حدود ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ یورو

۳-۵ آوسبیلدونگ معلمی در آلمان

آوسبیلدونگ معلمی در واقع یک دوره فنی و حرفه‌ای است که از دو بخش عملی و تئوری تشکیل شده است. این دوره یک دوره ۳ ساله است که در ابتدا کارآموزان بخش تئوری را سپری می‌کنند و بعد از آن و یا همراه با دروس تئوری، واحدهای عملی را نیز پشت سر می‌گذارند. در پایان دوره از کارآموزان آزمون گرفته خواهد شد و افرادی که در این آزمون قبول شوند، مدرک دریافت کرده و شانس بالایی برای استخدام دارند. در دوره آوسبیلدونگ معلمی کارآموزان ماهانه حقوقی به مبلغ ۵۰۰ تا ۹۰۰ یورو دریافت می‌کنند. از شرایط این دوره می‌توان به داشتن مدرک آلمانی در سطح B1 اشاره کرد.

۴-۵ آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان

در آلمان دوره‌های کارآموزی یا آوسبیلدونگ برای مشاغل مربوط به رشته دندانپزشکی نیز برگزار می‌شود و شما می‌توانید پس از سپری کردن این دوره‌ها به عنوان دستیار دندانپزشک مشغول به کار شوید. این دوره یک دوره ۳ ساله شامل دروس تئوری و عملی است که در آن وظایف مختلفی از جمله تعامل با بیماران، سازماندهی و نوبت‌دهی به بیماران و کمک به دندانپزشک را بر عهده خواهید داشت. در این دوره ماهانه درآمدی بین ۷۴۰ تا ۸۲۰ یورو دارید و باید حداقل مدرک دیپلم با معدل بالا و سطح زبان آلمانی B1 را ارائه کنید.

۵-۵ آوسبیلدونگ معماری در آلمان

کارآموزان دوره آوسبیلدونگ معماری در آلمان توسط دانشگاه‌ها، موسسه‌های آموزشی و شرکت‌ها آموزش می‌بینند و حداقل به مدرک دیپلم و سطح زبان B2 آلمانی نیاز دارند. طول دوره بین ۳ تا ۴ سال است و کارآموزان در سال اول ماهانه حقوقی بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو دریافت می‌کنند که این درآمد در سال آخر به ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو خواهد رسید. افرادی که موفق شوند این دوره را به پایان برسانند به عنوان مهندس معمار مشغول به کار خواهند شد. بیشتر افرادی که در این دوره شرکت می‌کنند سنی بین ۱۸ تا ۳۵ سال دارند.

۶-۵ آوسبیلدونگ مکانیک خودرو در آلمان

دوره آوسبیلدونگ مکانیک خودرو در آلمان شامل دو بخش تئوری و عملی است. در بخش تئوری دروسی مانند کلیات رشته مکانیک خودرو، آشنایی با سیستم‌های فنی خودرو، انواع خودرو و … تدریس می‌شود و در بخش عملی هر یک از این موارد مورد بررسی قرار می‌گیرد. این دوره آموزشی ۲ تا ۳.۵ سال زمان می‌برد و ۲ بار در سال برگزار می‌شود. چنانچه افراد دارای مدرک تحصیلی یا سابقه کار مرتبط باشند، راحت‌تر در دوره پذیرفته خواهند شد. میزان درآمد کارآموزان در این دوره در سال اول ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه و در سال دوم ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه خواهد بود و مدرک زبان آلمانی در سطح B1 مورد نیاز است.

۷-۵ آوسبیلدونگ آی تی و برنامه نویسی در آلمان

دوره آوسبیلدونگ آی تی در آلمان ۴ سال زمان می‌برد و به آموزش حوزه‌های مختلف آی تی از جمله متخصص آی تی فعال در زمینه توسعه برنامه‌های کاربردی، سیستم‌ها، شبکه، تجزیه و تحلیل داده‌ها و فرآیندها می‌پردازد. در هر یک از این دوره‌ها افراد به بررسی مباحث مجزا می‌پردازند و برای شرکت در آنها نیاز به مدرک دیپلم و اتمام دوره متوسطه دارند. همچنین هرچه معدل دیپلم شما بالاتر باشد، شانس پذیرش شما در این دوره بیشتر است. علاوه بر این سطح زبان B2 آلمانی و آشنایی با زبان انگلیسی به دلیل وجود اصطلاحات انگلیسی زیاد در این رشته نیز مورد نیاز است. درآمد کارآموزان ماهانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو خواهد بود.

 

تمکن مالی برای آوسبیلدونگ آلمان

متقاضی برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ آلمان و اخذ این ویزا باید گواهی تمکن مالی کافی را ارائه کند. ارائه گواهی تمکن مالی برای اثبات تامین هزینه های زندگی در مدت اقامت در آلمان است. گرچه برای شرکت در این دوره های آوسبیلدونگ متقاضی نیاز به پرداخت هیچ شهریه یا هزینه آموزش نمی باشد، اما آلمان از کشورهای اروپایی پیشرفته است و گذران زندگی در این کشور با هزینه هایی همراه است. میزان تمکن مالی برای هزینه های زندگی هر ماه در آلمان در حدود ۸۶۳ یورو است که باید قبل از شروع دوره آوسبیلدونگ در یک حساب بانکی معتبر وجود داشته باشد.

روند آموزش در دوره آوسبیلدونگ آلمان

روند آموزش در دوره های آوسبیلدونگ آلمان به این صورت است که متقاضیان در حدود ۵۰% از زمان خود را برای فراگیری مهارت تخصصی صرف می کنند و ۵۰% زمان دیگر را در مدارس تخصصی دیگر آموزش می بینند. مراکز آوسبیلدونگ در آلمان همه هزینه های آموزشی را پرداخت می کند و کار و اشتغال این متقاضیان پس از تمام شدن دوره های آوسبیلدونگ را تضمین می کند. در واقع شرط شروع آموزش این دوره های تخصصی استخدام شرکتی است. متقاضیان بین المللی نیز باید برای شرکت در این دوره ها درخواست دهند و در فرآیند گزینش موفق شوند.

شرایط عمومی ویزای آلمان به روش آوسبیلدونگ

همه متقاضیان بین المللی از همه کشورهای جهان که دارای شرایط لازم و صلاحیت های مورد نیاز باشند، می توانند در دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان شرکت کنند. شرایط عمومی اخذ ویزای کارآموزی آلمان بدون در نظر گرفتن سن دارا بودن تسلط و مهارت به زبان آلمانی است. بر این اساس مهم ترین شرایط آوسبیلدونگ آلمان و شرایط عمومی اخذ ویزای کارآموزی آلمان عبارت است از:

 • دارا بودن مدرک زبان آلمانی در سطح B1
 • دارا بودن مدرک تحصیلی معادل پایه ۹ یا ۱۰ دبیرستان

شرایط سنی آوسبیلدونگ در آلمان

دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان دارای هیچ گونه محدودیت سنی نمی باشند. در واقع همه متقاضیان با هر سن و سالی با دارا بودن مهارت زبان آلمانی می توانند در این دوره های کارآموزی شرکت کنند. در برخی از مشاغل مانند رشته پرستاری بسیاری از متقاضیان بین المللی ۴۰ ساله در کنار دانش آموزان آلمانی ۱۶ تا ۲۵ ساله به فراگیری حرفه مورد نظر می پردازند.

متقاضیان بین المللی و بومی آلمان می توانند از حدود ۱۵ سالگی کارآموزی در این دوره ها را شروع کنند. اما آیا شرکت های آلمانی متقاضیان مسن را برای کار و اشتغال پذیرش می کنند؟ تا مدت های طولانی استخدام متقاضیان دارای مدرک کارآموزی بالاتر از ۳۰ سال معمول نبود اما این قانون به سرعت در حال تغییر است.

حداقل سن برای دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان

حداقل سن برای متقاضیان کارآموزی در آلمان از نظر قانونی تعریف نشده است، اما به طور کلی ۱۵ سال است. اما متقاضیان بین المللی که برای شرکت در این دوره های آموزش تخصصی وارد آلمان می شوند، باید بالاتر از ۱۸ سال داشته باشند. زیرا به عنوان بخشی از آموزش قراردادها و اسنادی باید امضا شوند که متقاضی باید درکی از آن ها داشته باشد و به سن قانونی رسیده باشد.

حداکثر سن برای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

حداکثر سن برای متقاضیان کارآموزی در آلمان وجود ندارد. به عنوان یک متقاضی بین المللی یا شهروند این کشور در هر سنی می توان برای آموزش تخصصی اقدام کرد. به طور سنتی هنوز در کشور آلمان معمول است که شاگردان دارای سن پایین باشند و از نوجوانی مهارت آموزی را کسب کنند و بر این اساس بیشتر سن آن ها از ۱۵ تا ۲۵ سال است. اما در حال حاضر تغییرات بسیاری در حال انجام است و شرکت های آلمانی متقاضیان مسن تر را نیز برای کار  و اشتغال استخدام می کنند.

محدودیت سنی برای آموزش دوره آوسبیلدونگ

سن معمولی برای شرکت در آوسبیلدونگ آلمان از حدود ۱۵ تا ۳۵ سال است. اما این قانون در حال تغییر است و متقاضیان بیشتری در سن ۳۵ یا بالاتر نیز مورد پذیرش قرار می گیرند. در حال حاضر برای دوره پرستاری متقاضیان حدود ۳۰ تا ۴۰ سال نیز پذیرفته می شوند. احتمالا در سال های آینده متقاضیان مسن بیشتری درخواست شرکت در این دوره های کارآموزی حرفه ای را خواهند داشت.

رشته های کارآموزی خاص متقاضیان مسن

متقاضیان مسن یعنی متقاضیان بالاتر از ۲۵ سال در هر جایی که با کمبود کارآموز و کارگر ماهر مواجه باشند، استخدام می شوند. در واقع حوزه های کاری کارکنان بخش های پرستاری، نظافت، فناوری اطلاعات، مکاترونیک، رستوران ها و هتل ها به همه متقاضیان ماهر و دارای مدرک آموزش حرفه ای و با سن بالاتر از ۲۵ سال نیاز دارند. حتی متقاضیان بالاتر از ۳۰ یا حتی ۴۰ نیز به طور مرتب برای کار پذیرفته می شوند.

مدرک فنی دوره کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان

به عنوان یک قانون کلی متقاضیانی که دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ در آلمان را با موفقیت طی کنند، گواهی “کارگر ماهر” را دریافت می کنند. متقاضیان با دریافت این مدرک و گواهی معتبر می توانند در همه فرصت های شغلی مربوط به حرفه مورد نظر در هر کشور جهان مشغول کار و اشتغال شوند. صلاحیت و اعتبار گواهی کار و مدرک “کارگر ماهر” متقاضیان را قادر می سازد تا در صورت دارا بودن شرایط لازم برای اخذ مجوز اقامت دائم آلمان درخواست دهند.

شرایط کار پس از آوسبیلدونگ آلمان

متقاضیان پس از تمام شدن دوره می توانند به صورت قانونی و برای مدت نامحدود در بسیاری از شرکت های آلمانی کار کنند. متقاضیان علاوه بر مدرک مهارت می توانند مدارک حرفه ای را در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد حرفه ای دریافت کنند و به عنوان استاد کار یا کارگر بسیار ماهر در حوزه های شغلی مربوط مشغول کار شوند.

علاوه بر این امکان تحصیل در دانشگاه های آلمان پس از پایان دوره آوسبیلدونگ وجود دارد. تحصیل در دانشگاه های آلمان اغلب با حمایت شرکت های آلمانی امکان پذیر است. گزینه دیگر برای کار پس از تمام شدن این دوره های آموزش حرفه ای در آلمان خوداشتغالی است. می توان گفت امکان کار در آلمان به عنوان یک متخصص برجسته در حوزه های کاری مختلف و یا بازگشت به کشور خود و کار و اشتغال به عنوان نیروی کار با صلاحیت و با مهارت پس از تمام شدن دوره آوسبیلدونگ وجود دارد.

شرایط اقامت پس از آوسبیلدونگ آلمان

متقاضیان با دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان می توانند در تمام مدت آموزش تخصصی در کشور آلمان اقامت و زندگی کنند. متقاضیان با اخذ مدرک کارآموزی آوسبیلدونگ های آلمان در صورت پیدا کردن شغل و کار در رشته تخصصی خود می توانند تا ۲ سال دیگر در این کشور اقامت کنند. در واقع با پیدا کردن کار مناسب و مرتبط با رشته تخصصی متقاضی می تواند ویزای آموزشی آوسبیلدونگ را به ویزای اقامت کاری آلمان تبدیل کند.

شرایط تحصیل پس از آوسبیلدونگ آلمان

متقاضیان پس از دریافت مدرک خود می توانند بر اساس دارا بودن شرایط لازم در دانشگاه های آلمان ادامه تحصیل دهند. متقاضیان پس از تمام شدن دوره ۳ تا ۴ ساله بر اساس قصد تحصیل در دانشگاه های فدرال آلمان یا دیگر دانشگاه ها می توانند تحصیل خود را در این کشور ادامه دهند.

آیا آوسبیلدونگ آلمان رایگان است؟

متقاضیان در مدت زمان آموزش تخصصی در دوره های آموزشی آوسبیلدونگ در آلمان ماهانه از حدود ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو حقوق و دستمزد از کارفرمای خود دریافت می کنند. این میزان حقوق و دستمزد برای تامین یک زندگی استاندارد در کشور آلمان کافی است. پس از تمام شدن دوره آوسبیلدونگ نیز متقاضیان با کار در شرکت های آلمانی از حدود ۱.۸۰۰ تا ۳.۸۰۰ یورو در ماه درآمد کسب می کنند. در واقع می توان گفت متقاضیان برای شرکت در دوره های آموزشی آوسبیلدونگ آلمان هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند و حتی حقوق و دستمزد نیز دریافت می کنند.

حقوق و درآمد در دوره کارآموزی آوسبیلدونگ

متقاضیان در طول دوره آموزش تخصصی آوسبیلدونگ در آلمان از کارفرمای خود کمک هزینه آموزشی دریافت می کنند. دستمزد و حقوق ماهانه از حداقل ۶۰۰ یورو ناخالص در سال اول آموزشی تا حداقل ۹۰۰ یورو ناخالص یا بیشتر در سال سوم متغیر است.

برخی از رشته های آموزشی کارفرمایان آلمانی حتی بیش از ۱۲۰۰ یورو در هر ماه نیز به متقاضیان پرداخت می کنند. میزان کمک هزینه ماهانه تا حد زیادی به کارفرما و رزومه کاری متقاضی بستگی دارد. کارفرمایان آلمانی معمولاً از طریق دیگر مانند ارائه بلیط حمل و نقل محلی رایگان و یا کمک هزینه اجاره محل اقامت از متقاضیان حمایت می کنند.

در کشور آلمان حداقل حقوق بیش از ۱۰ یورو در ساعت است. با احتساب زمان کار استاندارد ۴۰ ساعت در هفته متقاضیان می توانند حداقل ۱۶۰۰ یورو در ماه درآمد و حقوق ناخالص داشته باشند که برای تامین یک زندگی استاندارد بسیار کافی است. امروزه بیشتر نیروی کاری و کارکنان در آلمان بیش از حداقل حقوق دریافت می کنند و شرایط بهتری را برای زندگی فراهم می کنند.

بالاترین حقوق پرداختی در دوره آوسبیلدونگ آلمان

متقاضیانی که در دوره آموزش تخصصی کنترل ترافیک هوایی در آلمان شرکت می کنند، بالاترین حقوق را در مدت آموزشی دریافت می کنند. متقاضیان در طی مدت آموزش تخصصی کنترل ترافیک هوایی در آلمان ماهانه از حدود ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو حقوق دریافت می کنند.

مدت زمان کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان

مدت زمان دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ های آلمان بر اساس نوع کار و حرفه از ۲ تا ۴ سال می باشد. البته برنامه های آموزشی کوتاه تر و یا طولانی تری نیز در دسترس می باشد. متقاضیانی که دارای صلاحیت های لازم و شرایط آوسبیلدونگ آلمان و الزامات خاص این دوره ها باشند، نیاز به آموزش در مدت زمان کوتاه تری دارند. در واقع مدت زمان آموزش تا حدودی بستگی به صلاحیت ها و مهارت های متقاضی دارد. متقاضیان تا حدود ۵۰% مهارت لازم را با شرکت در کلاس های کار عملی و ۵۰% بقیه را با شرکت در آموزشگاه های تخصصی خاص فرا می گیرند.

مدرک زبان مورد نیاز برای دوره های آوسبیلدونگ آلمان

از آن جا که همه دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ در آلمان به زبان آلمانی برگزار می شوند، دارا بودن مدرک زبان آلمانی یا مهارت و تسلط به این زبان الزامی است. بر این اساس متقاضیان باید دارای مدرک زبان آلمانی در سطح B1 GRE باشند. در طول دوره آموزشی در آلمان متقاضی توسط یک شرکت آلمانی استخدام می شوند و دارای حقوق و تعهدات مشابه با شهروندان آلمانی می باشند.

در ابتدای آموزش در دوره های کارآموزی ممکن است متقاضیان در حال فراگیری زبان آلمانی باشند. در این صورت دارا بودن مدرک زبان آلمانی A2 برای متقاضیانی که در حال فراگیری زبان آلمانی و دوره های کارآموزی هستند، الزامی است. برای متقاضیانی که قصد فراگیری مهارت های لازم در دوره پرستاری را دارند، دارا بودن مدرک زبان آلمانی در سطح B2 الزامی می باشد.

آیا مدرک زبان آلمانی مورد نیاز باید از موسسه ای خاص باشد؟

متقاضیان برای شرکت در دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ نیاز به ارائه مدرک زبان آلمانی معتبر دارند. با این حال الزامی برای ارائه این مدرک از موسسه های خاص مانند موسسه زبان آلمانی گوته یا دیگر مراکز آموزش زبان آلمانی وجود ندارد. مدرک زبان آلمانی از کالج های زبان، مدرسه های زبان آلمانی و یا موسسه ها و مراکز زبان آلمانی در هر جای جهان مورد پذیرش است. اما نکته قابل توجه در مورد مدرک زبان آلمانی مورد تایید این است که این مدرک باید معتبر باشد و بر اساس ارزیابی مهارت های گفتاری و نوشتاری متقاضی صادر شده باشد. علاوه بر این متقاضی باید تسلط خود به زبان آلمانی را در مصاحبه ها و در طول مدت زمان درخواست ویزای آوسبیلدونگ ثابت کند.

امکان اخذ ویزای همراه در دوره کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان

دوره های آموزشی کارآموزی آوسبیلدونگ با همکاری موسسه های آموزشی و مدارس فنی آلمان برگزار می شود. بر این اساس این مراکز همه شرایط لازم برای راحتی کار و اقامت متقاضیان بین المللی را فراهم می کنند. در این راستا صدور ویزای همراه برای همسر و فرزندان کارآموزان دوره های آموزشی آوسبیلدونگ در آلمان یکی از اقدامات مفید این موسسه های آموزشی است. علاوه بر این همسر متقاضیان کارآموزی در آلمان می توانند همانند همسر خود به فراگیری مهارت های تخصصی در این دوره های آموزشی عملی بپردازند.

تضمین کار پس از دوره آوسبیلدونگ آلمان

با نگاهی به تقاضای بالای فعلی کارگران ماهر در آلمان فرصت های شغلی بسیار خوبی پس از تمام شدن دوره ها وجود دارد. در سال های آینده تقاضای بالا برای کار کارگران ماهر در آلمان افزایش خواهد یافت. اما با همه این ها تضمین کار و اشتغال پس از تمام شدن دوره های آوسبیلدونگ در آلمان بستگی به نمره های کسب شده متقاضیان در این دوره، مهارت های کسب شده و مشارکت متقاضی دارد.

مراحل مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ

متقاضیان برای مهاجرت به کشور آلمان از طریق شرکت در دوره های آموزش تخصصی آوسبیلدونگ باید مراحل زیر را طی کنند:

 1. متقاضی برای مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ باید در ابتدا از طریق وب سایت های معتبر یک موسسه آموزشی ارائه دهنده دوره های آموزشی و کارآموزی آوسبیلدونگ را در کشور آلمان پیدا کند.
 2. در این مرحله متقاضی باید مدارک مالی برای اثبات تمکن مالی کافی در مدت آموزش در دوره های کارآموزی در آلمان را ارائه دهد.
 3. متقاضی باید مدارک پشتیبان و مدارک هویتی لازم را نیز ارائه دهد.
 4. متقاضی در این مرحله باید تاییدیه لازم را از انجمن کار آلمان فدرال دریافت کند.
 5. در این مرحله متقاضی باید گواهی بیمه سلامت پزشکی را ارائه دهد.
 6. پس از اخذ ویزای آوسبیلدونگ متقاضی می تواند به کشور آلمان وارد شود و در این دوره های آموزشی شرکت کند.
 7. با یافتن کار و اشتغال در حوزه رشته آموزشی آوسبیلدونگ آلمان متقاضی می تواند برای اخذ مجوز اقامت دائم آلمان و در نهایت برای اخذ تابعیت و شهروندی این کشور اقدام کند.

آیا آلمان گزینه مناسبی برای مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ است؟

در حال حاضر در حدود ۸۳ میلیون نفر در کشور آلمان زندگی می کنند که در حدود ۱۲ میلیون نفر آن ها مهاجران بدون تابعیت و شهروندی آلمان هستند. بیش از ۲۲ میلیون نفر در آلمان دارای سوابق مهاجرت به این کشور می باشند و درصد مهاجران در این کشور روزبه روز در حال افزایش است. از دلایل مهم افزایش درصد مهاجران در آلمان از روش های مهاجرتی و به ویژه روش آوسبیلدونگ موارد زیر را می توان نام برد:

 • آلمانی ها دارای فرزندان کمی هستند و در مقایسه با دیگر کشورهای جهان آلمان کشوری پیر و در حال سالخوردگی است که ورود نیروی کاری فعال می تواند مشکل پیری جمعیت این کشور را رفع کند.
 • شرکت های آلمانی به دنبال نیروی کاری ماهر و با تجربه کار تخصصی می باشند تا کمبود نیروی کار ماهر در این کشور را جبران کنند.
 • در بسیاری از شهرهای آلمان مانند برلین، مونیخ یا هامبورگ بسیاری از مهاجران دارای کار و زندگی خوب هستند.
 • بسیاری از مهاجران مشغول کار در شرکت های بین المللی یا استارت آپ های نوپا بر این باورند که زندگی و کار در آلمان بسیار راحت است.
 • بالا بودن سطح امنیت شغلی و اجتماعی و وجود فرصت های شغلی متنوع و درآمد و حقوق کافی از مهم ترین دلایل متقاضیان برای انتخاب کشور آلمان برای مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ است.

از حدود ۱۲ میلیون مهاجر در آلمان در حدود دو پنجم آن ها دارای تابعیت اتحادیه اروپا می باشند و بیشتر از کشور لهستان (در حدود ۹۰۰.۰۰۰ نفر) و رومانی (در حدود ۸۰۰.۰۰۰ نفر) و ایتالیا (در حدود ۵۶۰.۰۰۰ نفر) به آلمان مهاجرت کرده اند. بزرگترین گروه مهاجران آلمان را ترک تبارها تشکیل می دهد که بیش از ۱.۵ میلیون نفر می باشند. سوری ها (در حدود ۸۰۰.۰۰۰ نفر) و روس ها و یوگسلاوها و اوکراینی ها و قزاقستانی ها درصد زیادی از مهاجران آلمان را تشکیل می دهند. در حدود ۲۰% از جمعیت کل مهاجران در آلمان از کشورهای افغانستان، ایران، عراق، ویتنام، چین و هند می باشند.

 

لیست حوزه های کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان در سال ۲۰۲۳

در حال حاضر متقاضیان می توانند در بیش از ۳۳۰ حوزه کارآموزی آوسبیلدونگ در آلمان مهارت های لازم را کسب کنند. محدوده حوزه های کارآموزی در آلمان از طریق آوسبیلدونگ از مشاغلی فناوری اطلاعات و مراقبت های بهداشتی تا مشاغلی صنعتی و اداری است. به دلیل تقاضای بالای کارگران ماهر در آلمان بسیاری از این مشاغل گزینه های شغلی عالی برای متقاضیان خواهند بود. برخی از مهم ترین حوزه های کارآموزی و لیست رشته های آوسبیلدونگ آلمان عبارت است از:

لیست رشته های آوسبیلدونگ آلمان در حوزه های اقتصاد و مدیریت در سال ۲۰۲۳

 • کارآموزی مدیریت فروش و مشاوره مشتری
 • دستیار مدیریت در مراقبت های بهداشتی
 • کارمند عمده فروشی و تجارت خارجی
 • دستیار مدیریت گردشگری و اوقات فراغت
 • کارمند رسانه های رادیویی و تلویزیونی
 • کارمند ارتباطات اداری
 • دستیار مدیریت مراقبت های بهداشتی
 • کارشناس ارتباطات اداری
 • کارمند متخصص ارتباطات اداری
 • کارمند ارتباطات بازاریابی
 • کارمند رسانه های دیجیتال چاپی
 • دستیار مدیریت رویدادها
 • مدیریت بازرگانی
 • منشی صنعتی
 • کارمند مدیریت دفتر
 • کارمند بیمه و امور مالی
 • کارمند تجاری داروسازی
 • کارمند ورزش و تناسب اندام
 • کارمند صندوق سرمایه گذاری
 • کارمند بازاریابی
 • کارمند تجارت الکترونیکی
 • فروشنده خودرو
 • فروشنده وسایل موسیقی
 • مسئول پمپ بنزین
 • بانکدار
 • کتاب فروش
 • داروساز
 • مشاور املاک

لیست رشته های آوسبیلدونگ آلمان در حوزه های حقوق و مدیریت دولتی در سال ۲۰۲۳

 • کارمند متخصص خدمات بازار کار
 • کارمند متخصص خدمات رسانه ای و اطلاع رسانی
 • منشی دفتر اسناد رسمی
 • ثبت اختراع حقوقی
 • وکیل و منشی دفتر اسناد رسمی
 • منشی قضایی
 • کارمند بیمه اجتماعی
 • کارمند مالیات
 • معاون اداری
 • مشاغل حمل و نقل تجاری
 • کارشناس خدمات پیک، اکسپرس و پست
 • متخصص مبلمان، آشپزخانه و خدمات اسباب کشی
 • کارمند پیک، خدمات سریع و پستی
 • کارمند حمل و نقل و خدمات تدارکات
 • منشی خدمات حمل و نقل
 • منشی راه آهن و حمل و نقل جاده ای
 • منشی حمل و نقل هوایی
 • آژانس مسافرتی
 • تاجر حمل و نقل
 • کارمند خدمات حمل و نقل هوایی
 • مشاغل حمل و نقل تجاری

لیست رشته های آوسبیلدونگ آلمان در حوزه های معدن در سال ۲۰۲۳

 • معدنچی
 • مکانیک پردازش
 • معدنچی و ماشین کار
 • فناوری معدن

لیست رشته های آوسبیلدونگ آلمان در حوزه های مهندسی  در سال ۲۰۲۳

 • فناور تولید
 • مهندسی تولید
 • مهندس تانک و دستگاه
 • اپراتور تراش
 • اسلحه ساز
 • مکانیک جراحی
 • کارشناس وسایل فلزی
 • پولیش کار
 • ماشین کار
 • مکانیک تولید
 • آبکاری برقی
 • مونتاژ کننده تجهیزات
 • مکانیک ریخته گری
 • حکاکی
 • مکانیک صنعتی
 • کارگر کابل
 • مونتاژ کننده ماشین
 • اپراتور ماشین و کارخانه
 • پایه گذار فلز و رنگ
 • تولید کننده آسیاب فلزی
 • تکنسین فلزات
 • شکل دهنده فلزی
 • اپراتور تراش جک
 • خرد کننده
 • مکانیک ابزار برش
 • تکمیل کننده قطعات
 • مکانیک فرآیند فناوری
 • متخصص پلاستیک و لاستیک
 • مکانیک فرآیند در صنعت
 • متالوژی محصولات
 • تولید و پولیش جواهرات
 • مکانیم لوازم کوچک
 • مکانیک برش ابزار

آوسبیلدونگ پرستاری آلمان

اگر پرستار هستید و قصد مهاجرت دارید، دوره آسوسبیلدونگ پرستاری آلمان، یکی از ایدئال‌ترین گزینه‌هاست!

کشور آلمان نه فقط با کمبود پرستار، بلکه به‌طورکلی با کمبود سالانه حدود ۴۰۰ هزار نیروی کار مواجه است؛ حالا برای تأمین نیازش به پرستاران، دوره‌ای تحت عنوان آوسبیلدونگ طراحی کرده که پرستاران سایر کشورها از جمله ایران را برای کار در این آلمان آماده می‌کند.

این دوره شامل ۲۱۰۰ ساعت آموزش به صورت تئوری و ۲۵۰۰ ساعت آموزش عملی است. بعد از سپری کردن دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری می‌توانید در کشور آلمان مشغول به کار شوید. همچنین در طول دوره کارآموزان بسته به میزان کار و محل اشتغال، حقوقی متغیر را دریافت می‌کنند.

اما مزیت دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان تنها دریافت ویزای این کشور و بهره‌مندی از امکانات متنوع آن نیست. بلکه:

 • دریافت اقامت دائم کشور آلمان
 • جذابیت بالای دوره به دلیل تئوری و عملی بودن کلاس‌ها
 • ورود سریع به بازار کار به دلیل نیاز بالا به جذب نیروی درمانی
 • دریافت ساده و سریع دعوتنامه مراکز آوسبیلدونگ بعد از تکمیل پرونده و پذیرش مدارک
 • دریافت حقوق حین دوره

نیز از جمله مهم‌ترین مزایای آوسبیلدینگ پرستاری آلمان اند.

شرایط آوسبیلدونگ پرستاری

برای گذراندن دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان، باید به خوبی با شرایط آن آشنایی داشته باشید. به عنوان مثال لازم است بدانید که شرکت در این دوره با شرایط مهاجرت پرستاران به آلمان متفاوت است؛ زیرا نباید مدرک دانشگاهی این رشته را داشته باشید. در واقع این دوره جهت تربیت افراد برای فعالیت در حوزه پرستاری است و کسانی که پرستار هستند، نیازی به این دوره‌ها ندارند.

همچنین قبل از اقدام برای تکمیل پرونده، بهتر است آخرین اطلاعات و اخبار تغییرات شرایط دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری را مطالعه کنید. به عنوان مثال در سال ۲۰۲۰ یک طرح جدید اضافه شده و متقاضیان می‌توانند در زمینه پرستاری سالمندان، کودکان و یا به صورت کارمندی، در دوره آوسبیلدونگ پرستاری شرکت کنند.

درآمد دانشجویان آوسبیلدونگ پرستاری

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، دانشجویان در دوره آوسبیلدونگ پرستاری نه تنها هزینه‌ای نمی‌پردازند، بلکه حقوق هم دریافت می‌کنند. این حقوق اگرچه چندان بالا نیست، اما فراموش نکنید که شما در حال فراگیری دانشی هستید که در حالت عادی هزینه زیادی را برای شما به همراه دارد.

در طول دوره سه ساله آموزش آوسبیلدونگ پرستاری آلمان شما حدوداً ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو حقوق ماهانه دریافت می‌کنید. این دریافتی پس از اتمام دوره و کار به عنوان یک پرستار، به حداقل ۲۲۰۰ یورو می‌رسد که بسته به محل کار و سختی آن، می‌تواند بیشتر شود. در مقاله درآمد پرستاران در آلمان به طور کامل می‌توانید اطلاعات تکمیلی را درباره این موضوع مطالعه کنید.

حقوق دانشجویان در سال اول حقوق دانشجویان در سال دوم حقوق دانشجویان در سال سوم
۵۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو ۱۱۰۰ یورو ۱۲۰۰ یورو

لیست مراکز آموزشی آوسبیلدونگ پرستاری آلمان

دوره آوسبیلدونگ پرستاری توسط مراکز آموزشی متعددی در کشور آلمان ارائه می‌شود. البته برخی از این مراکز دوره آوسبیلدونگ رشته‌های دیگری را نیز ارائه می‌دهند که در ادامه لیستی از مراکز آموزشی آوسبیلدونگ پرستاری آلمان را آورده ایم:

 • دانشگاه فرانکفورت (University of Frankfurt)
 • دانشگاه ارلانگن (University of Erlangen-Nuremberg)
 • دانشگاه درسدن (Dresden University of Technology)
 • دانشگاه علمی کاربردی هامبورگ (University of Hamburg)
 • دانشگاه فنی مونیخ (Technische Universität München)
 • دانشگاه پزشکی برلین (Berlin Medical University)
 • دانشگاه فرایبورگ (University of Freiburg)
 • دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt University of Berlin)
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (Ludwig Maximilian University of Munich)

شرایط دریافت ویزا آوسبیلدونگ پرستاری

کشور آلمان به دلیل نیاز شدیدی که به جذب پرستار دارد، شرایط سخت‌گیرانه‌ای را برای دریافت ویزا آوسبیلدونگ پرستاری در نظر نگرفته است. همانطور که قبلاً گفتیم، برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان حتی به سابقه تحصیلی یا شغلی مرتبط هم نیازی ندارید.

مهمترین مدارکی که برای درخواست ویزا باید ارائه دهید، شامل موارد زیر است:

 • گذرنامه با اعتبار حداقل شش ماه به همراه دوسری کپی از صفحات
 • شناسنامه، در صورت تغییر نام یا نام خانوادگی به همراه ترجمه رسمی آن
 • عکس گذرنامه‌ای بایو متریک
 • نامه تمکن مالی از بانک
 • بیمه درمانی مسافرتی شش‌ماهه
 • انگیزه نامه
 • رزومه
 • گواهی سابقه کاری و یا شغلی در ایران
 • ترجمه رسمی مدارک دیپلم و یا پیش‌دانشگاهی
 • مدرک زبان آلمانی حداقل B1

ویزای همراه برای آوسبیلدونگ پرستاری

متقاضیان دریافت ویزای آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان می‌توانند پس از استقرار در این کشور، تقاضای ویزای همراه دهند. منظور از همراه، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال است. همسر دانشجو نیز باید مدرک زبان آلمانی داشته باشد و پس از دریافت ویزای همراه و رفتن به آلمان، می‌تواند در این کشور کار کند.

شرایط کار پس از پایان دوره آوسبیلدونگ پرستاری

بعد از اینکه دوره آوسبیلدونگ پرستاری به پایان رسید؛ یک تا دو سال زمان دارید که در آلمان برای خود شغل پیدا کنید. اگر دوره پرستاری کودک را گذرانده باشید؛ باید در این حوزه شروع به کار کنید و اگر دوره‌های اصلی مربوط به حوزه سلامت را گذرانده‌اید؛ می‌توانید در بیمارستان‌ها مشغول فعالیت شوید. تسلط کافی به زبان آلمانی برای ارتباط گرفتن با بیماران و در نتیجه بهبود جایگاه شغلی، بسیار مهم است. البته قبل از پیدا کردن شغل، پرستاران باید مدارک خود را ترجمه و برای تأیید در آلمان و امکان کار، معادل‌سازی شود. 

نکته: یک پرستار در آلمان باید بتواند در هفته حدود ۳۸ تا ۴۰ ساعت شیفت کاری داشته باشد.

نکات مهم در مورد دوره های آوسبیلدونگ آلمان

در این بخش از مقاله به ارائه مهم ترین نکات در مورد دوره های آوسبیلدونگ در آلمان می پردازیم که برخی از آن ها برای متقاضیان ایرانی بسیار جالب است:

 • هیچ برنامه یا دوره کارآموزی آوسبیلدونگ در آلمان به زبان انگلیسی وجود ندارد. زبان آموزش در دوره های آوسبیلدونگ آلمان زبان آلمانی و زبان رسمی برای کار نیز در آلمان زبان آلمانی است.
 • اگر دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه های آلمان قصد تغییر ویزای دانشجویی خود با ویزای آوسبیلدونگ را داشته باشد و بخواهد در دوره های کارآموزی آموزش ببیند، این کار امکان پذیر است.
 • در حدود ۳۳۰ برنامه یا دوره آموزش تخصصی آوسبیلدونگ آلمان وجود دارد و تقریباً برای همه رشته های تحصیلی در آلمان دوره آموزش تخصصی وجود دارد.
 • امکان کار پاره وقت در مدت زمان آموزش در دوره آوسبیلدونگ آلمان برای متقاضیان وجود دارد. متقاضیان بین المللی می توانند بدون مشکل تا ۱۰ ساعت در هفته حین آموزش در دوره های آموزش تخصصی به کار پاره وقت بپردازند.
 • مدت زمان دوره های آوسبیلدونگ در آلمان حدود یک تا ۳ و ۴ سال است. مدت زمان آموزش به پیشینه تحصیلی و سوابق کار حرفه ای متقاضی بستگی دارد.

مزایای مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ

متقاضیانی که موفق به اخذ ویزای آوسبیلدونگ در آلمان می شوند و به این کشور مهاجرت می کنند، از مزایای شگفت انگیز و عالی اقامت و زندگی و کار در آلمان برخوردار می شوند. برخی از مهم ترین مزایای مهاجرت به آلمان از طریق آموزش در دوره های آموزش حرفه ای آوسبیلدونگ عبارت است از:

 • عدم پرداخت شهریه و هزینه های آموزشی و همچنین دریافت حقوق ماهانه برای تامین هزینه های یک زندگی استاندارد در آلمان
 • وجود سطح بالای امنیت اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و شغلی
 • تضمین کار و اشتغال پس از تمام شدن دوره های آوسبیلدونگ و دسترسی به بازار فعال و کار و اشتغال تضمین شده در آلمان
 • برخورداری از خدمات سیستم مراقبت های بهداشتی و پزشکی
 • فرصت های فراوان برای راه اندازی کسب و کارهای استارت آپ
 • کسب درآمد و حقوق بالا و تامین هزینه های یک زندگی عالی
 • امکان اخذ مجوز اقامت دائم آلمان و در نهایت تابعیت و شهروندی آلمان
 • امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان متقاضیان شرکت کننده در دوره آوسبیلدونگ
 • فرصت شرکت در دوره های کارآموزی در آلمان برای زنان و مردان به یک اندازه
 • وجود زیر ساخت های عالی در جاده ها و حمل و نقل عمومی
 • فرصت آموزش فنی و تخصصی حتی برای بزرگسالان
 • لذت از هوای مطبوع، طبیعت زیبا و امکانات پیشرفته زندگی
 • عدم وجود محدودیت سنی برای شرکت در دوره های کارآموزی در آلمان

 

فهرست مطالب

خبرنامه گل ارن

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

جدیدترین مطالب بلاگ

با مدیر برنامه های منتورینگ گُل اِرن صحبت کنید تا بفهمید: