دوره کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان

دوره کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان چیست و چگونه می توان برای آن اپلای کرد؟

آوسبیلدونگ دوره کارآموزی دوگانه‌ای که در  آلمان برگزار می‌شه. دوگانه بودن دوره یعنی اینکه ترکیبی از تئوری و عمل هست.

فهرست مطالب

دوره های آوسبیلدونگ آلمان که بهش ‌Apprenticeship میگن ۲ تا ۳ سال طول می‌کشه و در کنار کلاس‌های تئوری، به بازار کار هم وارد می‌شین در نتیجه  بعد از پایان دوره تبدیل به یک متخصص می‌شین.

این دوره مخصوص همه افراد جویای کار هست و غالبا نیازی به تحصیلات دانشگاهی یا مدرک خاصی نداره. در پایان دوره هم یک گواهی معتبر به نام شخصی که دوره کارآموزی رو در  آوسبیلدونگ گذرونده اهدا می‌شه که این گواهی پایان دوره بسیار معتبره(به ویژه در اتحادیک اروپا) و رزومه شخص رو خیلی قوی‌تر می‌کنه.

در ایران هم دو وزارت خانه علوم، تحقیقات و فناوری و تعاون، کار و رفاه اجتماعی دو مدل دوره کارآموزی و کارورزی رو اجرا کردن که متاسفانه مثل خیل دیگه از طرح های اشتغال زایی به دلیل نداشتن بودجه کافی و ساختار به روز و کارآمد، نتونسته به موفقیت چندانی برسه و بین کارجوها و شرکت ها اعتبار کسب کنه.

انواع دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ

دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ در دو نوع مختلف کارآموزی مدرسه‌ای و دوره کارآموزی دوگانه ارائه می‌شن،که در جدول زیر ویژگی هر کدوم از این دوره ها ذکر شدن:

آوسبیلدونگ مدرسه‌ایآوسبیلدونگ دوگانه
زمان آموزش بیشتر از کار هستزمان کار بیشتر از آموزش هست
در  مدارس خصوصی و دولتی ارائه می‌شهدر  مدرسه فنی ارائه می‌شه
در صورتی که از مدرسه خصوصی اقدام کنین باید هزینه‌ش رو خودتون بپردازیننیاز به پرداخت هزینه به مدرسه نیست
نهایتا ۳ سال طول می‌کشهممکنه تا ۴ سال هم طول بکشه
فقط از رشته پرستاری می‌تونین کسب درآمد کنینبه ازای کار در  یک شرکت حقوق Ausbildungsvergütung دریافت می‌کنین
هفته‌ای ۱۰ ساعت اجازه کار دارینبه طور روزانه و طبق ساعت کاری در شرکت کار می‌کنین

Ausbildungsvergütung یعنی حقوق کارآموزی که در دوره کارآموزی آوسبیلدونگ بین کارفرما و کارآموز به طور توافقی تعیین می‌شه.

باتوجه به تفاوت‌هایی که از دوره کارآموزی آوسبیلدونگ مدرسه‌ای و دوره کارآموزی آوسبیلدونگ دوگانه گفتیم، انتخاب اینکه کدوم دوره کارآموزی برای شما مناسب‌تره آسون‌تر می‌شه. مثلا اگر من بخوام برنامه‌نویسی یاد بگیرم و مستقیم وارد بازار کار بشم، دوره کارآموزی آوسبیلدونگ دوگانه برام گزینه مناسب‌تری هست. از اونطرف اگر بخوام رشته معماری یا پرستاری بخونم، دوره کارآموزی آوسبیلدونگ مدرسه‌ای رو انتخاب می‌کنم.

برای ما که فارسی زبان هستیم، شرایط عمومی شرکت در دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ تسلط به زمان آلمانی، و حضور در یکی از مدارس آوسبیلدونگ هست. در  بخش شرایط سنی هم، باید حداقل ۱۸ سال و حداکثر ۲۵ سال سن داشته باشین.

راجع به سطح تسلط به زبان هم، غالبا باید مدرک B2 زبان آلمانی داشته باشین، و در بعضی از رشته‌ها هم تسلط به زبان انگلیسی کافیک.

اهمیت دوره کارآموزی آوسبیلدونگ 

دوره کارآموزی آوسبیلدونگ، برخلاف دوره‌های کارآموزی دیگه، مزیتی که داره اینه که از همون اول هدف بر این هست که نیروی جویای کار به طور کامل با کار آشنا شده باشه و به عنوان متخصص وارد بازار کار بشه، در حالی که دوره‌های کارآموزی دیگه مثل Praktikum سعی دارن کارآموز رو با کار آشنا کنن و لزوما متخصص وارد بازار کار نمی‌کنن.

اکثر دوره‌های کارآموزی دیگه در  آلمان برخلاف دوره کارآموزی آوسبیلدونگ، یک دوره کارآموزی عادی که همه میشناسیم یا همون internship هستن. در  جدول زیر به طور خلاصه تفاوت‌های اصلی دوره‌ّای کارآموزی apprenticeship و internship رو می تونین مشاهده کنین.

دوره کارآموزی ‌Internshipدوره کارآموزی Apprenticeship
زمان کمتری دارن (یک هفته تا ۳ ماه)زمان بیشتری دارن (۶ ماه تا ۳ سال)
برنامه آموزشی نداره، صرفا تجربه کاری هستبرنامه آموزشی مرتبط به دوره کارآموزی و مهارت‌هایی که کارآموز باید یاد بگیره
یک سوپروایزر روی کار نظرات می‌دهمنتورهایی دارن که پیچ و خم کار رو به کارآموزان یاد می‌دن
معمولا از دوره کارآموزی درآمد زیادی کسب نمی‌شهتو دوره کارآموزی پروژه‌های واقعی با کسب درآمد انجام می‌شه
ممکنه حین یا بعد از پایان دوره کارآموزی استخدام صورت نگیرهبعد از دوره کارآموزی، کارآموز برای کار معرفی می‌شه
پروژه‌ها بیشتر روی یک موضوع خاص تمرکز دارن و نیاز اصلی شرکت رو پوشش میدن.کارآموزها پروژه‌های زیادی انجام میدن که با مهارت های مختلف اون پوزیشن شغلی آشناشون میکنه.

مزیت دوره کارآموزی آوسبیلدونگ نسبت به بقیه دوره‌های کارآموزی

دوره کارآموزی آوسبیلدونگ باعث می‌شه تا در کنار یک تیم متخصص و مجرب بتونین خوبی و بدیکای رشته موردنظرتون رو بسنجین و با توجه به نیاز بازار و دانش تخصصی که کسب می‌کنین برای آینده‌تون اقدام کنین. با این آزمون و خطاهای کم‌ریسک، می‌تونین سریع‌ترین راه رسیدن به شغل رویایی‌تون رو پیدا کنین.

مزیت دیگه‌ای که دوره کارآموزی آوسبیلدونگ داره اینه که اگر بخوایین یک شغل رو از صفر شروع کنین، جدای از اینکه خیلی از شرکت‌ها ازتون می‌خوان برای شروع کار به عنوان کارآموز اونجا کار کنین، باید مراتب شغلی رو هم از پائین‌ترین درجه اون شغل طی کنین تا بعد از چند سال به جایگاه مناسبی برسین. اما اگر از طریق دوره کارآموزی آوسبیلدونگ برای شغل مورد نظرتون اقدام کنین، از شروع همکاری میتونید در جایگاه و پوزیشن شغلی بهتری مشغول به کار بشید.

دوره‌های کارآموزی شبیه آوسبیلدونگ در ایران

با توجه به موارد و مزیت‌هایی که از دوره کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان گفتیم، دوره کارآموزی که اخیرا شرکت گلرن داره برگزار میکنه، می‌تونه یکی از دوره های کارآموزی مناسب باشه. البته به خاطر تفاوت عمیق محیط کسب وکار، وجود دستگاههای منفعلی مثل سازمان فنی حرفه ای و عدم حمایت مالی دولتی ازین قبیل دوره ها، طبیعتا نباید انتظار داشته باشید که جزئیات دوره عینا مشابه دوره آوسبیلدونگ باشه.

دوره های کارآموزی گلرن به چه صورت برگزار میشه؟

دوره کارآموزی گلرن که یک دوره کارآموزی به سبک ‌Apprenticeship هست، شما به عنوان کارآموز یک پوزیشن شغلی مشخص رو انتخاب می کنید، در اون به صورت پروژه ای مشغول به کار میشید، مهارت و تجربه کسب می کنید و در صورتیکه حین یا بعد از دوره آماده به کار بشید، به بازارکار به ویژه در شهر تهران معرفی می شید. تیم متخصصی که در  گلرن فعالیت می‌کنه، با توجه به نیازهای روز و بازار کار ایران، 8 دوره کارآموزی که هرکدوم بین 4 تا 6 ماه طول می کشه رو طراحی کردن.

شما قبل از انعقاد قرارداد کار و انتخاب مسیر شغلی تون، می تونید از منتورینگ شغلی و فردی هم استفاده کنید.یک ویژگی دیگه‌ای که دوره کارآموزی گلرن رو شبیه به دوره کارآموزی آوسبیلدونگ مدرسه‌ای می‌کنه اینه که از همون ابتدای دوره، با انجام پروژه و تسک های مختلف، درگیر کار میشید.

این دوره فعلا در اصفهان به شکل حضوری و پاره وقت، و در بقیه شهرها (به شکل محدود) به صورت دورکاری برگزار می‌شه. خوشحال میشیم، اگر شما هم از کارآموزهای دوره آوسبیلدونگ آلمان بودید یا هر دوره کارآموزی دیگه چه در ایران و چه بیرون از ایران رو تجربه کردید، دانسته هاتون رو برای استفاده دیگران به اشتراک بگذارید.

اگر از خواندن مقاله بالا لذت بردید، می توانید برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درباره گُل اِرن

داشتن نمونه کار مرتبط با نیاز بازار کار در کنار آمادگی و اعتماد به نفس کافی (چه در ایران و چه در خارج از کشور) نقش اصلی را در موفقیت شغلی ما، بازی می کند.
گُل اِرن(GoalEarn) با آگاهی کامل از عمق مشکلات و موانعی که سر راه شماست، سیستم منتورینگی را خلق کرده است، تا با طی کردن آن به صورت کاملا بهینه و هدفمند، به اهداف شغلی تان برسید.

Event-subscriber

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

© 2023 GoalEarn Mentoring Programs. All Rights Reserved
مهاجرت شغلی و کاری گلرن راهنمای مهاجرت گلرن
کتابچه راهنمای
مهاجرت شغلی در سال ۲۰۲۳
(برای تازه کارها)
برای دانلود رایگان ایمیلتان را ثبت کنید

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

برای دریافت آخرین وبینارها و آفرهای شغلی ایمیل خود را در باکس زیر وارد کنید.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد