لوگوی گل اِرن

بوت کمپ برنامه نویسی + معرفی ۷ بوت کمپ بین المللی با اعطای مدرک معتبر

بوتکمپ برنامه نویسی یک سرمایه‌گذاری جدی از لحاظ انرژی، زمان و پول هستند. اما اقدامات و تصمیمات بعدی شماست که مشخص می‌کند، در مسیر یک شغل جدید قرار خواهید گرفت یا خیر. گلرن نیز به تمام افرادی که تلاش می‌کنند شرایط شغلی خود را بهبود دهند، تا حد توان کمک می کند تا در این مسیر به موفقیت برسند. شما نیز می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و مسیر شغلی ایده آلتان را کشف کنید.
bootcamp بوت کمپ برنامه نویسی گلرن منتورینگ برنامه نویسی

احتمالا شما هم با توجه به آموزش‌های ناکافی و متفاوت با نیاز بازار کار در دانشگاه، به نوع دیگری از آموزش برای توسعه مجموعه مهارت‌های فنی و عملی تان (یا آموزش پروژه محور)، نیاز دارید.  که بوت کمپ‌ برنامه نویسی یکی از آنهاست. که در اغلب موارد موثرتر و سریعتر از آموزش‌های سنتی بوده و ممکن است شامل اشتغال پس از اتمام دوره برای کارجویان نیز باشد. در این مقاله ابتدا کمی در مورد بوت کمپ ها و ساختارشان صحبت میکنیم و اگر شما قصد انتخاب بین چند بوت کمپ برنامه نویسی را دارید، می توانید از راهنمایی که برای همین منظور آماده کرده ایم نیز استفاده کنید.

در ابتدا بهتر است از تعاریف شروع کنیم و کم کم وارد مفاهیم دشوار تر شویم. اینکه اصلا بوت کمپ چیست؟ 

۱- بوت کمپ برنامه نویسی چیست؟

بوت کمپ برنامه نویسی یک برنامه آموزشی فنی و شکل جدیدی از آموزش کوتاه‌مدت، فشرده و اغلب همه جانبه است که برای ارائه مهارت‌های فنی و تخصصی برنامه‌نویسی به متخصصان فن‌آور مشتاق برای شروع حرفه‌ای در مهندسی نرم‌افزار و سایر زمینه‌های فناوری طراحی شده است و برخلاف سایر دوره‌ها، علاوه بر یک محیط آموزشی برنامه‌ریزی‌شده و ساختار یافته، مربیان مجربی را به عنوان منتور یا مدرس از ابتدا تا انتها برای شما فراهم می‌کنند. به طور خلاصه:

 • در واقع بوت کمپ‌ها شامل آموزش فشرده، عملی و مبتنی بر پروژه هستند.
 • بوت کمپ برنامه نویسی معمولاً محدوده ای از ۱۲ تا ۴۰ هفته را در بر می‌گیرند.
 • بوت کمپ‌ها بسته به موضوع و شرایط برگزار کننده با فرمت‌های حضوری، آنلاین، ترکیبی، تمام وقت و پاره وقت برگزار می‌شوند.
 • بوت‌کمپ‌های برنامه نویسی، آموزش‌های فناوری ساختاریافته را با سرعتی سریع‌تر و هزینه کمتر نسبت به مدرک دانشگاهی ارائه می‌دهند.
 • برنامه بوت کمپ برنامه نویسی علاوه بر افزایش مهارت فنی در زمینه برنامه نویسی و کدنویسی؛ مهارت‌های نرم از جمله: مهارت حل مسئله، جستجوی شغل و خلاقیت را نیز در افراد افزایش می‌دهد.
 • هدف بوت کمپ آموزشی،  آماده کردن متقاضیان برای ورود به بازار کار است.

بوت کمپ برنامه نویسی برای رشد و پیشرفت شما بسیار اهمیت دارند. بوت کمپ آموزشی می‌تواند راهی سریع و فشرده برای رسیدن به این اهداف شغلی باشند. اما با توجه به تمام این موارد باید در انتخاب بوت کمپ برنامه نویسی به تمام نکاتی که برای شما اهمیت دارند توجه کنید. همچنین شرایط و جزئیاتی که برای موفقیت در برنامه باید رعایت کنید را نیز در نظر بگیرید.

۲- معرفی ۷ بوت کمپ بین المللی با اعطای مدرک معتبر 

در زیر، ما پنج مورد از محبوب‌ترین بوت‌کمپ‌هایی که مدرک معتبر بین المللی نیز ارائه می کنند را جمع‌آوری کرده‌ایم تا در صورتیکه که علاقه‌مند به توسعه مهارت‌های عملی خود هستید، از آنها کمک بگیرید.

۱-۲ بوت کمپ برنامه نویسی GoalEarn (منتورینگ اختصاصی و تسک محور)

برنامه منتورینگ گُل اِرن به روز ترین و جدید ترین سبک از بوت کمپ است که به شما کمک می کند تا با انجام پروژه های متناسب با سطحتان و زیر نظر افراد متخصص(منتورها)، مهارت های موردنیاز بازار کار را کسب کنید و سابقه کار قابل قبولی نیز برای خودتان دست و پا کنید. کلید واژه “برنامه منتورینگ” نیز به این معناست که با شرکت در آن بوت کمپ قرار است مسیر شغلی مشخصی را دنبال کنید، برنامه ریزی منظمی داشته باشید و گام هایی را برای دستیابی به یک هدف مشخص که می تواند استخدام در ایران و یا مهاجرت کاری باشد بردارید.

بنابراین، “برنامه منتورینگ تسک محور و اختصاصی مهاجرت کاری” به این معناست که شما طی برنامه مسیر تجربه شده ای را با گارانتی جاب آفر دنبال می کنید و اضافه شدن واژه “اختصاصی” به این عبارت، نشان می دهد که تمامی این مسیر، از تعیین سطح علمی و فنی، هدفگذاری شغلی، طراحی تسک ها و پروژه ها، ارزیابی های مدوام در طی برنامه همه به هدف دستیابی شما به سابقه کار برای مهاجرت و گرفتن جاب آفر انجام می شوند تا شما به شغل مدنظرتان در کشوری که انتخاب کرده اید، دست یابید.

در کنار آن “برنامه منتورینگ تسک محور و اختصاصی استخدام در ایران” به این معناست که شما برنامه مسیر تجربه شده ای را با گارانتی شغل دنبال می کنید که با هدف دستیابی شما به سابقه کار برای استخدام شدن در ایران در شغل برنامه نویسی انجام می شوند.

جزییات بوت کمپ برنامه نویسی گلرن:

 • مدت زمان:‌ از ۲ ماه تا ۱۸ ماه (این زمان بسته به هدف و سطح شما متغیر است)
 • نوع برگزاری: به صورت دورکاری(آنلاین)
 • سبک یادگیری: تسک محور در کنار منتوراختصاصی
 • سطح از تازه کار تا سنیور
 • قیمت: کمتر از ۱۰۰۰ دلار آمریکا + گارانتی شغل/جاب آفر
 • مهارت هایی که کسب خواهید کرد: (مهارت ها بسته به هدف و سطح شما متغیر است)
 • USP: خصوصی، تسک محور، گارانتی بازگشت وجه، منتور اختصاصی

در ادامه فرایند و مراحلی که شما قبل و حین شرکت در برنامه منتورینگ تسک محور و اختصاصی گل ارن طی می کنید را آورده ایم:

۱. شرایط و سطح شما به دقت ارزیابی می شود

این ارزیابی معمولا شامل چند مرحله است: ارزیابی اولیه با مدیر برنامه برای برنامه ریزی دقیق تر مسیر، ارزیابی شغلی(توسط منتور شغلی) برای بررسی شرایط شغلی شما و ارزیابی فنی(توسط منتور فنی) برای تعیین سطح مهارتی شما.

۲. شغل موردنظرتان را انتخاب می کنید

به کمک منتور شغلی شروع به انتخاب کشور(ها) و شغل(های) مدنظرتان می کنید. مدیر برنامه، به کمک منتور فنی و خروجی این مرحله برنامه ریزی مسیر شما را انجام می دهد.

۳. در کنار افراد متخصص پروژه ها را متناسب با هدفتان انجام می دهید

منتور فنی پروژه ها را متناسب با هدف شما یعنی گرفتن جاب آفر و ساختن یک سابقه کار برای مهاجرت، طراحی و به شما محول می کند. شما به کمک راهنمایی های او و آموزش هایی که در اختیارتان قرار می دهد، پروژه ها را انجام می دهید.

در واقع خروجی هر تسکی که انجام می دهید را به عنوان سابقه کار، در رزومه تان درج می کنید.

۴. در کنار منتور شغلی، خود را برای گرفتن پیشنهاد کار و مصاحبه ها آماده می کنید

منتور شغلی در کنار شماست تا گام به گام، رزومه، کاورلدر، لینکدین، وبسایت شخصی و هر چیز دیگری که برای گرفتن پیشنهاد کاری از یک کارفرمای خارجی نیاز دارید را آماده کنید و برگه تاییدیه شرکت را در دست بگیرید.

۵. در تمام مسیر بارها ارزیابی می شوید

برای اینکه به هدف نزدیک و نزدیک تر شویم نیاز است که وضعیت خود را نظارت کنیم، این کار به کمک مدیر برنامه انجام می شود تا هر جا از مسیر منحرف شدید، او و کارشناس تجربه انسانی، شما را به مسیر بازگردانند و یا در صورت نیاز مسیر را بازطراحی کنند.

۶. در جلسات خصوصی با منتورهایتان شرکت می کنید

در طی هر تسک جلسات منظمی با منتورتان برگزار می کنید و از تجارب ارزشمندش به بهترین شکل بهره می برید. و به صورت دائمی با آنها در ارتباط هستید.

۷. نمونه کار واقعی و سابقه کار رسمی کسب می کنید

در پایان برنامه منتورینگ، برای مدتی که در حال انجام پروژه های خود بودید از شرکت نامه سابقه کار رسمی نیز دریافت می کنید. این نامه تایید می کند که شما در مهارت ها و شغل مدنظرتان کار کرده اید و چه دستاوردهایی کسب کرده اید.

۲-۲ بوت کمپ برنامه نویسی Google IT Automation

اگر علاقه مند به کار در فناوری اطلاعات (IT) هستید، پس بوت کمپ برنامه نویسی Google IT Automation ممکن است انتخاب خوبی باشد. این برنامه شش ماه طول می کشد تا بتوانید ۱۰ ساعت در هفته را به مطالعه خود اختصاص دهید و یاد خواهید گرفت که چگونه با پایتون برنامه نویسی کنید، از Git استفاده کنید و مشکلات مربوط به اپلیکیشن و برنامه را نیز حل کنید. این برنامه همچنین شامل یک پروژه یادگیری کاربردی است که به شما تجربه کدنویسی عملی می دهد.

 • سطح مقدماتی
 • میانگین زمان: ۶ ماه
 • مهارت هایی که خواهید ساخت:

استفاده از کنترل نسخه، عیب یابی و اشکال زدایی،  پایتون، مدیریت پیکربندی، اتوماسیون، ساختارهای داده پایه پایتون، مفاهیم اساسی ، نحو پایه پایتون،  شی گرا (OOP)، تنظیم محیط توسعه، آزمایش بیان منظم (REGEX)، در پایتون، خودکارسازی وظایف مدیریت سیستم با پایتون، اسکریپت Bash، استفاده از Git، سیستم‌های کنترل نسخه، تعامل با GitHub، برگرداندن تغییرات، ایجاد درخواست‌های کششی، بهبود عملکرد نرم‌افزار، مدیریت منابع کمیاب، عیب‌یابی پیشرفته، درک خطاهای ریشه‌یابی یک مشکل، اتوماسیون در مقیاس، نظارت و هشدار اولیه، رایانش ابری، استفاده از عروسک، سریال سازی، ایجاد راه حل، ایجاد و ترجمه فایل های رسانه ای، تعامل با سرویس های وب

۳-۲ بوت کمپ برنامه نویسی IBM DevOps 

گواهینامه حرفه ای DevOps و مهندسی نرم افزار IBM بر مهارت های DevOps تأکید می کند. این برنامه تقریباً سه ماه طول می کشد تا بتوانید ۱۰ ساعت در هفته را به مطالعه خود اختصاص دهید. می توانید انتظار داشته باشید که فلسفه Agile و متدولوژی اسکرام را نیز طی بوت کمپ یاد بگیرید و تمرین کنید و در ایجاد برنامه های کاربردی با استفاده از پایتون مهارت کسب کنید.

 • سطح حرفه ای
 • میانگین زمان: ۳ ماه
 • مهارت هایی که خواهید ساخت:

Cloud Native، Devops، CI/CD، agile، TDD/BDD، Iaas PaaS Saas، Hybrid Multicloud، Cloud Computing، Agile Software Development، Scrum Methodology، Zenhub، Kanban، Sprint Planning، Linux، Bash (Unix Shell)، Extract Transform و بارگذاری (ETL)، دستورات لینوکس، اسکریپت شل، منبع باز، شبیه سازی و فورکینگ، Github، Git (نرم افزار)، سیستم های کنترل نسخه توزیع شده (DVCS)، علم داده،  پایتون، تجزیه و تحلیل داده ها، پانداها، Numpy، هوش مصنوعی (AI) )، برنامه وب، توسعه برنامه، Flask، Kubernetes، Docker، Containers، Openshift، بدون سرور، Microservices، Representational State Transfer (REST)، Cloud Applications، Test Case، تست نرم افزار، توسعه رفتار محور، تست خودکار، توسعه آزمایش محور ادغام پیوسته، توسعه مستمر، اتوماسیون، زیرساخت به عنوان کد، پروژه امنیتی برنامه وب باز (OWASP)، مشاهده پذیری، امنیت، نظارت، ثبت گزارش، تله متری، ردیابی

۴-۲ بوت کمپ برنامه نویسی فرانت‌اند یا بک‌اند Meta

زمانی که علاقه مند به کار با یکی از زبان های برنامه نویسی متا هستید، دو گزینه بوت کمپ برنامه نویسی فرانت اند و بوت کمپ برنامه نویسی بک اند با گواهینامه های بین المللی بین هفت تا هشت ماه را پیش رو دارید. جایی که می توانید شش ساعت در هفته را اختصاص دهید، و مهارت های عملی را یاد خواهید گرفت و از پشتیبانی مصاحبه کدنویسی ویژه استخدام هم برخوردار خواهید شد.

باگواهینامه حرفه ای توسعه دهنده Meta Front-End، با طراحی وب واکنشگرا با HTML، CSS و جاوا اسکریپت آشنا خواهید شد. باگواهینامه حرفه ای توسعه دهنده Meta Back-End، سیستم های  از جمله Git، SQL، Version Control، Cloud Hosting، APIs، JSON و XML را یاد خواهید گرفت.

بوت کمپ توسعه دهنده Meta Front-End

حرفه خود را به عنوان یک توسعه دهنده فرانت اند راه اندازی کنید. مهارت های آماده برای شغل را برای یک شغل مورد تقاضا ایجاد کنید و از متا اعتبار کسب کنید. برای شروع نیازی به مدرک یا تجربه قبلی نیست.

 • سطح مقدماتی
 • میانگین زمان: ۷ ماه
 • مهارت هایی که خواهید ساخت:

برگه های سبک آبشاری (CSS)، HTML، طراحی UI/UX، React، جاوا اسکریپت، ابزارهای توسعه وب، رابط کاربری، توسعه وب فرانت اند، HTML و CSS، طراحی وب پاسخگو، توسعه آزمایش محور،  شی گرا (OOP) )، لینوکس، توسعه وب، Bash (Unix Shell)، Github، Version Control، Debugging، React (Web Framework)، وب اپلیکیشن، توسعه اپلیکیشن، تست واحد، طراحی وب، تجربه کاربری (UX)، دسترسی، کد شبه، الگوریتم ها، ارتباطات، ساختار داده، علوم کامپیوتر

بوت کمپ توسعه دهنده Meta Back-End

حرفه خود را به عنوان یک توسعه دهنده بک اند راه اندازی کنید. مهارت های آماده برای شغل را برای یک شغل مورد تقاضا ایجاد کنید و از متا اعتبار کسب کنید. برای شروع نیازی به مدرک یا تجربه قبلی نیست.

 • سطح مقدماتی
 • میانگین زمان: ۸ ماه
 • مهارت هایی که خواهید ساخت:

هاست ابری، رابط های  برنامه (API)،  پایتون،  کامپیوتر، جنگو (فریم ورک وب)، لینوکس، توسعه وب، Bash (Unix Shell)، Github، کنترل نسخه، MySQL، پایگاه داده (DBMS)، مدیریت پایگاه داده، ساخت مدل داده، طراحی برنامه وب، اشکال زدایی، احراز هویت و مجوز، API های REST، فیلتر کردن و سفارش، سریال سازها و deserializers، صفحات سبک آبشاری (CSS)، HTML، محیط های تولید، جاوا اسکریپت، نقاط پایانی API، کد شبه، الگوریتم ها، ارتباطات، ساختار داده ها ، علوم کامپیوتر

۵-۲ بوت کمپ برنامه نویسی BrainStation

مهندس نرم افزار BrainStation زمانی که به صورت تمام وقت شرکت می کنید، بوت کمپ حدود ۳ ماه طول می کشد و زمانی که به صورت نیمه وقت در آن شرکت می کنید، ۸ ماه طول می کشد. قبل از توسعه مهارت های خاص و عملی تر برای کار به عنوان یک مهندس نرم افزار، با یادگیری اصول اولیه علوم کامپیوتر شروع می کنید. این برنامه مبتنی بر پروژه است.

۶-۲ بوت کمپ برنامه نویسی Immersive

Immersive بوت کمپی با تمرکز بر کمک به شما برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب فول استک با یادگیری اصول مهندسی، زبان های  کلیدی این حوزه است. این برنامه آنلاین حدود ۳ ماه طول می کشد. توسط متخصصانی رهبری می شود که در حال حاضر در صنعت فناوری مشغول به کار هستند.

۷-۲ بوت کمپ برنامه نویسی Flatiron

بوت کمپ مهندسی نرم افزار مدرسه Flatiron زمانی که بتوانید به صورت تمام وقت در آن شرکت کنید، کمتر از ۱۵ هفته طول می کشد و دوره ها به صورت حضوری و آنلاین ارائه می شوند. این برنامه توسط مهندسانی طراحی شده است که دوره ها را نیز تدریس می کنند و بر تمرکز بر روی توسعه جلویی و پشتیبان تاکید دارد. موضوعات شامل استفاده از Rails، HTML، CSS، و موارد دیگر برای ساختن برنامه‌ها و صفحات وب است، و شما پروژه‌ای را برای نمایش مهارت‌هایی که توسعه داده‌اید انجام خواهید داد.

سایر بوت کمپ های ایرانی:

۳- در یک بوت کمپ برنامه نویسی چه چیزهایی یاد میگیریم؟

در پایان بسیاری از بوت کمپ های برنامه نویسی، به زبان‌ها و فریم ورک‌های برنامه نویسی ضروری مهارت خواهید داشت. مثلا HTML، CSS، Ruby on Rails، Python ،Django، JS، PHP. علاوه بر این ها بوت کمپ برنامه نویسی:

 • به ثبت نام کنندگان آموزش می‌دهد که چگونه به صورت تمیز و بهینه کدنویسی کنند و کد را در پروژه‌ها اعمال کنند.
 • معمولاً زبان‌های برنامه‌نویسی مانند جاوا اسکریپت،SQL ، پایتون، React-JS و … را همراه با ماژول‌های نرم‌افزار، ابزارها و تکنیک‌های فعلی صنعت آی تی پوشش می‌دهد.
 • ثبت نام کنندگان، می‌توانند علاوه بر مهارت‌های برنامه نویسی، مهارت های مرتبط با علم داده، بازاریابی دیجیتال، طراحی UX/UI و موارد دیگر را در بوت کمپ ها بیاموزند.
 • در کنار مهارت های تخصصی برخی از بوت کمپ ها مهارت های فردی و شغلی مانند:‌کارتیمی، گزارش نویسی، شرکت در جلسات، برندسازی شخصی و سایر موضوعات مرتبط که بر موفقیت شغلی شما نقش پر رنگ و مستقیمی دارند را نیز پوشش می دهند.

بنابراین افراد حاضر در این دوره‌های فشرده آموزشی، اصول برنامه‌نویسی را بررسی می‌کنند، ابزارها و نرم‌افزارهای استاندارد صنعتی را می‌آموزند و وظایف و پروژه‌های برنامه نویسی و کدنویسی چندوجهی را تکمیل می‌کنند.

۴- انواع مختلف بوت کمپ برنامه نویسی

هنگامی که در یک بوت کمپ برنامه نویسی ثبت نام می‌کنید، چندین گزینه برای انتخاب بر اساس شرایط و اهدافتان دارید. البته در حالت کلی برنامه درسی و ارزشی که از هر نوع بوت کمپ دریافت می‌کنید یکسان است، بزرگترین تفاوت در زمان بندی و حضوری و غیر حضوری بودن آنهاست.

 • بوت کمپ برنامه نویسی پاره وقت (حضوری / آنلاین)

بوت کمپ‌‌های پاره وقت که معمولاً بیش از ۲۴ هفته طول می‌کشند، گزینه مناسبی برای دانش‌آموختگانی است که مشاغل یا مسئولیت‌های دیگری دارند که مانع از اختصاص زمان و توجه بیشتر به برنامه می‌شود. دانشجویان پاره وقت معمولاً در شب‌ها و آخر هفته‌ها یا زمان‌های مشخص به صورت حضوری یا آنلاین گرد هم می‌آیند و همچنین مفاهیم را در مدت زمان طولانی‌تری نسبت به دانشجویان تمام وقت کار می‌کنند.

 • بوت کمپ برنامه نویسی تمام وقت (حضوری / آنلاین)

این برنامه غالبا در کمتر از ۲۴ هفته‌ شما را به طور کامل در دنیای  برنامه نویسی غرق می‌کند و زمان کمی برای فعالیت های دیگر در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر دانش آموخته‌ای هستید که علاقه زیادی به برنامه نویسی دارید و می‌خواهید دانش خود را در مدت زمان کوتاهی گسترش دهید، برنامه‌های تمام وقت ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد.

 • بوت کمپ برنامه نویسی ترکیبی

بوت کمپ‌های ترکیبی به زمان کمتری در هفته نیاز دارند (حدود ۱۰ تا ۲۰ ساعت) و به شما این امکان را می‌دهند که کاملاً براساس شرایط خود با آن‌ها کار کنید. تقریباً افلاین یا نیمه آنلاین(اصطلاحا آسنکرون) هستند یعنی یک برنامه درسی برای شما ایجاد می‌شود و این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه زمانی و چگونه برنامه را تکمیل کنید و پس از تکمیل برنامه درسی و پروژه‌ها، چندین بار با یک مربی جهت ارائه پروژه و دروس خود خود ملاقات آنلاین خواهید داشت. سبک بوت کمپ برنامه نویسی به روش برنامه ترکیبی برای کسانی که به انعطاف پذیری بیشتری نیاز دارند، و خودشان شروع کننده هستند و سبک یادگیری منظمی و اراده خوبی نیز دارند، گزینه ای عالی است.

bootcamp بوت کمپ برنامه نویسی  و منتورینگ برنامه نویسی گلرن

۵- پیش نیازهای شرکت در بوت کمپ‌های برنامه نویسی

بسیاری از دانش‌آموختگان آینده نگر کنجکاو هستند که برای آماده شدن برای یک بوت کمپ برنامه نویسی به چه میزان تجربه نیاز دارید. حقیقت این است که واقعاً به برنامه‌ بوت کمپی که در آن ثبت نام می‌کنید بستگی دارد.

بعضی بوت کمپ یا به تجربه قبلی در زمینه کدنویسی و برنامه نویسی نیازی نداشته یا نیاز به تجربه کمی دارند. در صورتی که بوت کمپ‌ها نیاز به تست مهارت و پیش نیاز قبلی داشته باشند، معمولاً دوره‌های آمادگی بوت کمپ و دوره استعدادسنجی را ارائه می‌دهند که برای پر کردن شکاف‌های اطلاعاتی طراحی شده‌اند و کسب حداقل امتیاز مورد نظر در این پیش دوره‌ها برای شرکت در دوره اصلی الزامی است. یا اقدام به ارزیابی عملی برای تعیین سطح اطلاعاتی افراد می‌پردازند.

بوت‌کمپ‌های برنامه‌نویسی، مرتبط‌ترین مهارت‌ها را از یک مدرک ۴ ساله دانشگاهی جدا می‌کنند و آن را با مهارت‌های صنعتی مرتبط ترکیب می‌کنند تا شکاف بین دنیای تئوری دانشگاه و دنیای کار را پر کنند.

هر دو مدرک چهار ساله در علوم کامپیوتر و فارغ التحصیلی از یک بوت کمپ برنامه نویسی با کیفیت می‌توانند مسیری مناسب برای شروع یک حرفه به عنوان یک توسعه دهنده وب فراهم کنند. حتی اگر قبلا هیچگونه سابقه برنامه نویسی نداشته باشید میتوانید با تلاش و پشتکار بیشتر نسبت به کسانیکه رشته تحصیلی شان مرتبط با حوزه برنامه نویسی بوده است، به موفقیت قابل قبولی برسید.

۱-۵ شرایط حضور در بوت کمپ ها

شرایط حضور در بوت کمپ های کدنویسی متفاوت است. برخی از بوت‌کمپ‌ها کارجویانی را می‌پذیرند که سابقه قبلی در زمینه کامپیوتر ندارند، در حالی که برخی دیگر انتظار تجربه و سابقه کار دارند. در ایالات متحده، بسیاری از متقاضیان معمولاً باید دیپلم دبیرستان داشته باشند. در ایران هم قبل از شرکت در بوتکمپ از افراد آزمون و تعیین سطح به عمل می آید و برخی نیز به این دلیل شانس حضور در بوت کمپ را از دست می دهند.

برخی از برنامه‌ها ممکن است آزمون هایی نیز برای اثبات مهارت‌های ریاضی، زبان انگلیسی و همچنین مصاحبه برگزار کنند. وب‌سایت بوت‌کمپ الزامات خاصی را فهرست می کند، و ارزش آن را دارد که با در نظر گرفتن گزینه‌های خود، این موارد را قبل از ثبت نام در بوت کمپ برنامه نویسی مرور کنید.

۶- با مدرک و گواهی بوت کمپ برنامه نویسی چه کاری می‌توان کرد؟

افرادی که دارای مدرک دانشگاهی در زمینه های نامرتبط هستند، می‌توانند در بوت کمپ برنامه نویسی شرکت کنند تا بتوانند شرایط لازم برای مشاغل فنی سطح ابتدایی را داشته باشند. برای افراد دارای مدرک دانشگاهی علوم کامپیوتری و متخصصان فناوری، یک بوت کمپ برنامه نویسی می‌تواند به ایجاد آموزش تکمیلی و کسب تجربه و مهارت بیشتر کمک کند. پس از یک بوت کمپ برنامه نویسی، دانش آموختگان اغلب فرصت هایی را به عنوان توسعه دهندگان نرم افزار، برنامه نویسان کامپیوتر یا توسعه دهندگان وب دنبال می‌کنند.

نکته مهم اینکه مانند همه برنامه‌های آموزش عالی، بوت کمپ‌های برنامه نویسی نمی‌توانند به طور ۱۰۰% شغل رویایی شما را پس از فارغ التحصیلی تضمین کنند، چرا که علاوه بر شرایط پیچیده اقتصادی در کشور و معادلات پیدا و پنهان حاکم بر بازار کار(که حدود ۷۰ درصد از ضریب اهمیت را داراست) پشتکار، استعداد و توانایی شما در کسب مهارت‌ها(که ۳۰ درصد باقی مانده از ضریب اهمیت را شامل می شود)  نیز بسیار مهم است، اما کمک‌ها و خدمات متداولی که در بوت کمپ های آموزشی  ارائه می شود هم می توانند بسیار کمک کننده باشد. که مواردی شامل مشاوره شغلی، رفع اشکالات، آموزش مهارت‌های نرم، راهنمایی رزومه نویسی و دسترسی به فرصت‌های شبکه را برای شما فراهم می‌کند.

همچنین در زیر، نگاهی به مزایای بوت کمپ برنامه نویسی و نحوه مقایسه این برنامه‌های کوتاه مدت با مدارک سنتی علوم کامپیوتر در دانشگاه می‌اندازیم.

مزایـــای بوت کمپ برنامه نویسی

تکمیل یک بوت کمپ کدنویسی مزایای زیادی دارد. برخی از آنها را مرور می کنیم.

۱. پتانسیل حقوق خود را افزایش دهید.

یک متخصص فناوری تمایل دارد با گزینه های حقوق بالاتری نسبت به سایر مسیرهای شغلی داشته باشد. به عنوان مثال، بر اساس اداره آمار کار ایالات متحده، توسعه دهندگان نرم افزار متوسط ​​حقوق ایالات متحده ۱۰۹۰۲۰ دلار دریافت می کنند.۱]. این تقریباً دو برابر میانگین حقوق ایالات متحده است.

۲. مهارت های مورد نیاز را به دست می آورید.

ایجاد مجموعه ای از مهارت های مورد تقاضا می تواند فرصت هایی را برای افزایش نرخ حقوق و فرصت های شغلی جدید باز کند. به عنوان مثال، انتظار می رود که تقاضا برای توسعه دهندگان وب در ایالات متحده در دهه آینده ۲۳ درصد رشد کند که بسیار بالاتر از میانگین است.

به دلیل تمرکز آن بر توسعه مهارت های عملی، ممکن است یک بوت کمپ  را با انواع مهارت های مورد تقاضا ترک کنید که شما را به یک نامزد شغلی رقابتی تر تبدیل می کند.

۳. توسعه مهارت های شغلی

شرکت در یک بوت کمپ برنامه نویسی یک راه عالی برای به دست آوردن مهارت های اساسی برای کشف طیف وسیعی از حرفه های فناوری است – که بسیاری از آنها تقاضای زیادی دارند. لیست زیر برخی از مشاغل رایج تری را که ممکن است پس از اتمام یک بوت کمپ بتوانید بدست آورید، شرح می دهد:

توسعه دهنده برنامه: طراحی، آزمایش و عیب یابی برنامه های کاربردی برای دستگاه های تلفن همراه

توسعه دهنده Back-end: ایجاد و نگهداری پایگاه های داده و سرورهایی که از وب سایت ها پشتیبانی می کنند

توسعه دهنده فول استک: ایجاد و نگهداری وب سایت ها و برنامه های کاربردی

توسعه دهنده جوان: در کنار توسعه دهندگان ارشد برای طراحی و عیب یابی نرم افزار کار کنید

مهندس نرم افزار: برنامه های کاربردی، سیستم ها و انواع دیگر نرم افزار را ایجاد کنید

متخصص پشتیبانی فنی: به مشتریان در نصب و عیب یابی نرم افزار و سخت افزار کمک کنید

طراح UX: برنامه ها و وب سایت ها را با در نظر گرفتن کاربر نهایی ایجاد و ارزیابی کنید

طراح رابط کاربری: محصولات دیجیتالی ایجاد کنید که مشتری آن را جذاب و آسان برای استفاده بیابد

توسعه دهنده وب: وب سایت ها و برنامه های کاربردی وب ایجاد کنید

انجام پروژه واقعی برنامه نویسی با منتورینگ گل ارن GoalEarn

۷- مقایسه بوت کمپ برنامه نویسی با مدارک دانشگاهی

بوت کمپ‌های برنامه نویسی، دانش جدیدی را در زمینه‌های خاص به متخصصان فناوری با تجربه ارائه می‌دهند. بهتر است نگاهی دقیق‌تر به بوت کمپ‌های برنامه نویسی در برابر مدارک کاردانی و کارشناسی بیندازیم. در جدول زیر با توجه به طول دوره، نوع دوره، مخاطبین، فرمت برگزاری، اهداف و شرایط پذیرشاین مقایسه را انجام داده ایم.

 بوت کمپ‌هامدارک کاردانیمدارک کارشناسی
طول دوره۸-۲۴ هفته تمام وقت؛

تقریبا ۲۴ هفته پاره وقت

دو سال تمام وقت؛

سرعت پاره وقت متفاوت است

چهار سال تمام وقت؛

سرعت پاره وقت متفاوت است

نوع دورهدوره های عملی با تمرکز بر

توسعه مهارت های شغلی خاص

دوره های نظری و عملی

که شامل آموزش عمومی و

آموزش اصولی و

اختصاصی رشته می‌شود

دوره‌های عملی و نظری که شامل آموزش عمومی،

آموزش اصولی و تخصصی و دروس انتخابی گسترده‌تر است.

مخاطبین اصلیفارغ التحصیلان دانشگاهی

و افراد مبتدی تا متخصص که

به دنبال افزایش مهارت‌های برنامه نویسی

جهت جستجو یا تغییر شغل هستند

فارغ التحصیلان اخیر دبیرستان،

افراد مبتدی و متوسط شغلی

که به دنبال پیشرفت هستند

فارغ التحصیلان اخیر دبیرستان،

افراد مبتدی

و متوسط شغلی

که به دنبال پیشرفت هستند

فرمت برنامهآنلاین،حضوری،

پاره وقت،تمام وقت،

ترکیبی و آفلاین

آنلاین و حضوریآنلاین و حضوری
اهداف برنامهآشنایی دانش آموختگان با ابزار و فناوری صنعت؛

توسعه مهارت‌های فنی و

عملی در کدنویسی و برنامه نویسی؛

ایجاد آمادگی ورود به کار

ارائه آموزش فنی یا حرفه ای به فراگیران.

افزایش مهارت ها در زمینه های خاص؛

آماده سازی دانش آموزان برای فرصت های

مختلف سطح ورودی در یک زمینه خاص

تقویت مهارت ها در تفکر انتقادی، ارتباطات، و زمینه های خاص.

آماده سازی فراگیران برای فرصت های مختلف سطح ورودی در یک زمینه خاص

شرایط ورودبسته به برنامه متفاوت است و اکثرا پیش نیاز ندارد.

برخی معمولاً به آزمون‌های استعدادسنجی

و تعیین سطح نیاز دارند

دیپلم دبیرستان،

شرط معدل

کنکور سراسری(در ایران)

مدرک پیش دانشگاهی

شرط معدل

کنکور سراسری(در ایران)

۸- راهنمای انتخاب بوت کمپ برنامه نویسی

فاکتورهای زیادی وجود دارد که مشخص می کند که کدام بوت کمپ برنامه نویسی برای شما مناسب است، از جمله فرمت یادگیری، موضوع، زمان، هزینه، گارانتی شغل و نتایجی که دیگران از شرکت در بوتکمپ گرفته اند

۱-۸ فرمت و سبک یادگیری

هر دو بوت کمپ حضوری و آنلاین امتیازات خود را دارند، بنابراین باید محیطی را انتخاب کنید که بیشترین احساس قدرت و حمایت را در شما ایجاد کند. بوت کمپ های کدگذاری آنلاین به گونه ای طراحی شده اند که انعطاف پذیرتر باشند تا بتوانید به سایر مسئولیت های خود بپردازید. اگر یک محیط یادگیری تعاملی را با پشتیبانی حضوری مربی ترجیح می دهید، ممکن است بخواهید در یک بوت کمپ حضوری شرکت کنید. اما بهترین بوتکمپ ها آنهایی هستند که به صورت فردی برای شخص شما متناسب با اهداف و شرایطتان طراحی می شوند و شما را برای شغل مشخصی در بازار کار کشور حتی شرکت خاصی آماده می کنند. 

۲-۸ موضوع بوت کمپ

مهم است که آنچه را که می خواهید از یک بوت کمپ کدنویسی به دست آورید در نظر بگیرید. آیا شما یک مبتدی هستید که نیاز به ایجاد یک مجموعه مهارت دارید یا یک حرفه ای پیشرفته که می خواهد دانش خود را در زمینه مورد تقاضا، مانند امنیت سایبری تقویت کند؟ می‌توانید بوت‌کمپ‌هایی را پیدا کنید که به شما در تحقق هر یک از اهداف کمک کنند. زمانی را صرف مرور مطالبی که یاد می گیرید بگذرانید تا مطمئن شوید که با نیازهای شما مطابقت دارد.

۳-۸ مدت زمان بوتکمپ

هر برنامه بوت کمپ مدت زمان متفاوتی طول می کشد. در نظر بگیرید که چقدر زمان باید به یادگیری خود اختصاص دهید و با توجه به این محدودیت‌های بالقوه چه چیزی منطقی‌تر است.

اگر می خواهید به کار خود ادامه دهید یا تقاضاهای رقابتی دارید، ممکن است متوجه شوید که یک برنامه آنلاین پاره وقت گزینه خوبی است. یا ممکن است بخواهید به صورت تمام وقت شرکت کنید و با سرعت بیشتری برنامه را طی کنید تا بتوانید به دنبال نقش های مرتبط باشید.

۴-۸ گارانتی شغل یا گارانتی جاب آفر پس از پایان بوتکمپ

شرکت در بوت کمپ و انجام تسک های فنی و شغلی و کسب مهارت های روز بازار کار به صورت کاملاً عملی و در کنار منتورهای متخصص، بایستی شما را مطمئن کند که در بازه زمانی مشخصی، می توانید به شغل دلخواهتان دست یابید. و استخدام شوید. بنابراین حتما بوت کمپی را انتخاب کنید که اگر پس از تکمیل آن استخدام نشدید یا جاب آفر نگرفتید، متعهد باشد  ۱۰۰ درصد مبلغ پرداختی را به شما بازپرداخت کند.

۵-۸ هزینه بوت کمپ برنامه نویسی

همانطور که اشاره کردیم، بوت کمپ برنامه نویسی می تواند گران باشد (و گران ترین گزینه ها لزوما بهتر نیستند). به این فکر کنید که چقدر باید برای یک بوت کمپ خرج کنید – و یا می خواهید خرج کنید و در ازای آن چه چیزهایی کسب خواهید کرد؟

برای بسیاری از کارجویان، اولین نکته در مورد انتخاب یک بوت کمپ آموزشی مناسب، هزینه آن است. اگر شما بخواهید یک مهارت خاص را برای یادگیری انتخاب کنید و به سراغ سیستم آموزشی سنتی نیز نروید، ممکن است با تعداد زیادی از بوت کمپ های آموزشی و همچنین دوره های آنلاین روبرو خواهید شد.

به علاوه قرارداد سهم از حقوق نیز شیوه دیگری برای شرکت در دوره های بوتکمپ است. حتی گزینه پرداخت اقساطی به عنوان بخشی از تامین مالی را در نظر می‌گیرند.

 • قرارداد سهم از حقوق چیست؟ با یک قرارداد سهم از حقوق کارآموز تا زمانی که شغلی پیدا نکرده و درآمدی ندارد هزینه را پرداخت نمی‌کند. پرداخت‌ها از زمانی شروع می شود که شخص شاغل شود و از حقوق خودش تا یک مدت مشخص درصدی را به برگزار کنندگان بوت کمپ آموزشی پرداخت می کند. مثلا ۳۰ درصد از حقوقش را تا ۲ سال به برگزار کنندگان پرداخت خواهد کرد. مثلا اگر حقوق ماهانه وی ۱۰ میلیون تومان باشد باید هر ماه (از زمانیکه شاغل شود) مبلغ ۳ میلیون تومان را به مدت دو سال پرداخت کرده و تضامین مالی اش عودت شده و قراردادش با این روش به اتمام می رسد.
آموزش و استخدام برنامه نویس برنامه منتورینگ گل ارن GoalEarn

۶-۸ از قبل هدفتان را مشخص کنید

مهم است که بدانید مهارت‌هایی که می‌خواهید یاد بگیرید با چه هدفی هستند و چه نتیجه‌ ای برایتان دارند. برخی برنامه‌ها به شما کمک می‌کنند تا بفهمید چه شغلی برای شما مناسب است. اگر برای مهارت خاصی مانند برنامه نویسی به سمت بوت کمپ آموزشی می‌روید، در مورد مهارت‌هایی که خارج از آن مهارت یاد خواهید گرفت بپرسید.

با توجه به علایق خود به سمت بوت کمپ برنامه نویسی بروید. اگر بیشتر از سایر افراد خلاق هستید، شاید یک برنامه طراحی برای شما مناسب باشد. اگر دوست دارید با مردم صحبت کنید و روابط برقرار کنید، یک برنامه فروش را بررسی کنید. آیا به چیزی که عملی‌تر است علاقه دارید، به سمت کارهای مکانیکی و عملی بروید.

از خود بپرسید در حال حاضر کجا هستید و دوست دارید به کجا برسید؟ برنامه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از راه دور و با آسایش خانه در خود آن‌ها را تکمیل کنید. باز هم، این انتخاب به شما و برنامه شما بستگی دارد.

اگر مایلید تجربه کاملی از حضور در بوت کمپ آموزشی داشته باشید می‌توانید بوت کمپ حضوری را انتخاب کنید. در این صورت می‌توانید مکالمه داشته باشید و سوالات رو در رو از منتورتان بپرسید.

۷-۸ با فارغ التحصیلان بوتکمپ صحبت کنید

برای انتخاب بوت کمپ برنامه نویسی مناسب، نه تنها مهارت‌های فنی جدیدی را یاد خواهید گرفت، بلکه با جامعه‌ای از کارآموزان، فارغ التحصیلان و معلمان نیز آشنا خواهید شد. تمام این موارد ارزش‌ها و دیدگاه‌های مشابهی دارند. مهم این است که در فضا و اجتماع احساس خوش آمدگویی داشته باشید. تماس با مشاوران برنامه برای ارتباط شما با یک فارغ التحصیل یا دانشجوی فعلی این برنامه می‌تواند راهی عالی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه و اینکه آیا برای شما مناسب است یا خیر، به دست آورید.

به طور مثال شما برای اینکه متوجه شوید که آیا آن بوت کمپ برنامه نویسی در واقعیت نیز موفق بوده است، می‌توانید با فارغ التحصیلان آن بوت کمپ برنامه نویسی تماس بگیرید و با آن‌ها صحبت کنید. شما باید بدانید که چند درصد از فارغ التحصیلان آن بوتکمپ توانسته‌اند شغل پیدا کنند و این پروسه چه مدت زمانی طول کشیده است. همچنین شما قبل از انتخاب نهایی بوت کمپ آموزشی از میزان حقوق فارغ التحصیلان نیز مطلع شوید. چرا که هدف نهایی شما در برای شرکت در چنین دوره هایی نهایتا کسب درآمد است.

آموزش برنامه نویسی با تضمین کار گل ارن GoalEarn

۹- سوالات متداول پیش از وروپ به بوت کمپ برنامه نویسی

۱-۹ آیا شرکت در بوت کمپ برنامه نویسی ارزشش را دارد؟

شرکت در یک بوت کمپ  یک راه قوی و نسبتاً کم هزینه برای ایجاد مهارت‌های جدید فنی و عملی و نفوذ به بازار کار و عرصه فناوری است. با این حال، این مدل‌ از آموزش‌های فشرده برای همه مناسب نیست و به استعداد، توانایی، اراده و خلاقیت افراد هم بستگی دارد و تضمینی برای کاریابی همگان نیست.

پس قبل از اینکه حتی قصد شرکت در یک بوت کمپ را داشته باشید، باید بهتر و بیشتر خودتان را بشناسید. به عنوان مثال، دقیقاً بدانید به دنبال چه چیزی هستید. مثلا یک شغل کاملاً جدید، یک شغل بهتر یا فرصت های جدید؟ در این صورت جواب این سوال بله است.

۲-۹  آیا بوت کمپ برنامه نویسی برای استخدام معتبر است؟

بوت کمپ‌ها از جمله برنامه‌های خصوصی و مستقل هستند که دانشجویان آینده نگر باید قبل از درخواست ثبت نام خودشان را از هر نظر ارزیابی کنند. با توجه به اینکه شما در معرض افراد متخصص قرار می گیرید، آموزش می بینید، پروژه می زنید، رزومه تان را تقویت می کنید، کار تیمی انجام می دهید و … طبیعتا تاثیر آن بر شما نسبت به شخصی که مسیری را به صورت خود آموز طی کرده و یا حتی هیچ اقدامی در جهت سرمایه گذاری روی خودش انجام نداده است بسیار زیاد است. که در زمان مصاحبه های کاری یک ابزار قدرتمند در دست شما جهت تصاحب آن موقعیت شغلی است.

۳-۹  آیا ورود به یک بوت کمپ برنامه نویسی سخت است؟

بوت کمپ‌های برنامه نویسی شرایط پذیرش نسبتاً ساده‌ای دارند، بدون نیاز به تجربه برنامه نویسی قبلی. البته ممکن است برای پذیرش نیاز به تکمیل یک آزمون مهارت یا مصاحبه داشته باشید. برخی از ارائه دهندگان بوتکمپ دوره‌هایی رایگان قبل از بوتکمپ را برای کمک به آماده سازی مبتدیان نیز ارائه می‌دهند. که البته هزینه بوت کمپ‌ برنامه نویسی بر اساس موضوع، طول برنامه و قالب آن کاملا متفاوت است.

۴-۹ برای شرکت در یک بوت کمپ برنامه نویسی چه سطح مهارتی نیاز است؟

سطح دشواری هر برنامه بوتکمپ برنامه نویسی براساس موضوع و برنامه متفاوت است. معتبرترین بوت کمپ‌های برنامه نویسی معمولاً دقیق‌ترین برنامه‌های آموزشی را تدریس می‌کنند بنابراین دانش آموختگان باید سخت تلاش کنند تا این برنامه ها را بگذرانند، اما در نتیجه اغلب فرصت‌های حرفه‌ای و شغلی بهتری دریافت می‌کنند.

۵-۹ در مقایسه با کارآموزی، بوت کمپ آموزشی چه مزایایی را دارا می باشد؟

در جواب باید به شما بگوییم که در کارآموزی شما سعی می کنید تا یک مهارت خاص را یاد بگیرید و در همان شرکت و یا کسب و کار مشغول به کار شوید. در این صورت شما اگر بخواهید محیط کاری خود را عوض کنید یا در شرکت دیگری مشغول به کار شوید. نیاز دارید تا دوباره دوره کارآموزی را در آن شرکت بگذرانید. چرا که تمامی کسب و کار ها بر روی یک موضوع  خاص فعالیت نمی کنند.

اما در بوت کمپ آموزشی شما با مهارت هایی که یاد خواهید گرفت می توانید در طیف وسیعی از شرکت ها و کسب و کار ها مشغول به فعالیت شوید. همچنین چنین دوره هایی در کمترین زمان ممکن، بیش ترین بازدهی را برای دانش آموختگان ایجاد می کند.

۱۰- سخن پایانی

شرکت در بوتکمپ برنامه نویسی یک سرمایه‌گذاری جدی از لحاظ انرژی، زمان و پول هستند. اما بعد از انتخاب بوت کمپ مناسب، که اقدامات بعدی شما را برای موفقیت مشخص می‌کند، در مسیر یک شغل جدید قرار می گیرید. گلرن نیز به تمام افرادی که تلاش می‌کنند شرایط خود را بهبود دهند می‌تواند به عنوان یک حامی مالی با ارائه تسهیلات و مدل های پرداخت شهریه برنامه های منتورینگ تا حد توان کمک کند. می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و مسیر شغلی ایده آلتان را کشف کنید.

منابع

۱. US Bureau of Labor Statistics. “Software Developers, https://www.bls.gov/ooh/computer-and-information-technology/software-developers.htm.” Accessed May 12, 2023.

۲. US Bureau of Labor Statistics. “Usual Weekly Earnings of Wage and Salary Workers First Quarter 2023, https://www.bls.gov/news.release/pdf/wkyeng.pdf.” Accessed May 12, 2023.

فهرست مطالب

خبرنامه گل ارن

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

جدیدترین مطالب بلاگ

با مدیر برنامه های منتورینگ گُل اِرن صحبت کنید تا بفهمید: