bootcamp بوت کمپ برنامه نویسی گلرن منتورینگ برنامه نویسی

بوت کمپ برنامه نویسی چیست؟ + راهنمای انتخاب یک بوت کمپ آموزشی

بوتکمپ برنامه نویسی یک سرمایه‌گذاری جدی از لحاظ انرژی، زمان و پول هستند. اما اقدامات و تصمیمات بعدی شماست که مشخص می‌کند، در مسیر یک شغل جدید قرار خواهید گرفت یا خیر. گلرن نیز به تمام افرادی که تلاش می‌کنند شرایط شغلی خود را بهبود دهند، تا حد توان کمک می کند تا در این مسیر به موفقیت برسند. شما نیز می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و مسیر شغلی ایده آلتان را کشف کنید.

فهرست مطالب

در کنار آموزش‌های ناکافی و متفاوت با نیاز بازار کار در دانشگاه، نوع جدیدی از آموزش برای توسعه مجموعه مهارت‌های فنی و عملی (یا آموزش پروژه محور)، که برای موفقیت شغلی به آن‌ها نیاز دارید وجود دارد که با فرمتی مشخص تحت عنوان بوت کمپ‌ برنامه نویسی برگزار می شود. که موثرتر و سریعتر از آموزش‌های سنتی بوده و اغلب شامل اشتغال پس از اتمام دوره برای کارجویان نیز می شود. در این مقاله ابتدا کمی در مورد بوت کمپ ها و ساختارشان صحبت میکنیم و اگر شما قصد انتخاب بین چند بوت کمپ برنامه نویسی را دارید، می توانید از راهنمایی که برای همین منظور آماده کرده ایم نیز استفاده کنید.

در ابتدا بهتر است از تعاریف شروع کنیم و کم کم وارد مفاهیم دشوار تر شویم. اینکه اصلا بوت کمپ چیست؟

۱- بوت کمپ برنامه نویسی چیست؟

بوت کمپ برنامه نویسی؛ یک برنامه آموزشی فنی و شکل جدیدی از آموزش کوتاه‌مدت، فشرده و اغلب همه جانبه است که برای ارائه مهارت‌های فنی و تخصصی برنامه‌نویسی به متخصصان فن‌آور مشتاق برای شروع حرفه‌ای در مهندسی نرم‌افزار و سایر زمینه‌های فناوری طراحی شده است و برخلاف سایر دوره‌ها، علاوه بر یک محیط آموزشی برنامه‌ریزی‌شده و ساختار یافته، مربیان مجربی را به عنوان منتور یا مدرس از ابتدا تا انتها برای شما فراهم می‌کنند. به طور خلاصه:

 • در واقع بوت کمپ‌ها شامل آموزش فشرده، عملی و مبتنی بر پروژه هستند.
 • بوت کمپ برنامه نویسی معمولاً محدوده ای از 12 تا 40 هفته را در بر می‌گیرند.
 • بوت کمپ‌ها بسته به موضوع و شرایط برگزار کننده با فرمت‌های حضوری، آنلاین، ترکیبی، تمام وقت و پاره وقت برگزار می‌شوند.
 • بوت‌کمپ‌های برنامه نویسی، آموزش‌های فناوری ساختاریافته را با سرعتی سریع‌تر و هزینه کمتر نسبت به مدرک دانشگاهی ارائه می‌دهند.
 • برنامه بوت کمپ برنامه نویسی علاوه بر افزایش مهارت فنی در زمینه برنامه نویسی و کدنویسی؛ مهارت‌های نرم از جمله: مهارت حل مسئله، جستجوی شغل و خلاقیت را نیز در افراد افزایش می‌دهد.

بوت کمپ در واقع نوعی دوره آموزشی است که به صورت کاملا فشرده و در قالب گروه های حداقل ۳ نفره شکل می گیرد. هدف بوت کمپ آموزشی،  آماده کردن متقاضیان برای ورود به بازار کار است. 

بوت کمپ برنامه نویسی برای رشد و پیشرفت شما بسیار اهمیت دارند. بوت کمپ آموزشی می‌تواند راهی سریع و فشرده برای رسیدن به این اهداف شغلی باشند. اما با توجه به تمام این موارد باید در انتخاب بوت کمپ برنامه نویسی به تمام نکاتی که برای شما اهمیت دارند توجه کنید. همچنین شرایط و جزئیاتی که برای موفقیت در برنامه باید رعایت کنید را نیز در نظر بگیرید.

۲- در یک بوت کمپ برنامه نویسی چه چیزهایی یاد میگیریم؟

در پایان بسیاری از بوت کمپ های برنامه نویسی، به زبان‌ها و فریم ورک‌های برنامه نویسی ضروری مهارت خواهید داشت. مثلا HTML، CSS، Ruby on Rails، Python ،Django، JS، PHP. علاوه بر این ها بوت کمپ برنامه نویسی:

 • به ثبت نام کنندگان آموزش می‌دهد که چگونه به صورت تمیز و بهینه کدنویسی کنند و کد را در پروژه‌ها اعمال کنند.
 • معمولاً زبان‌های برنامه‌نویسی مانند جاوا اسکریپت،SQL ، پایتون، React-JS و … را همراه با ماژول‌های نرم‌افزار، ابزارها و تکنیک‌های فعلی صنعت آی تی پوشش می‌دهد.
 • ثبت نام کنندگان، می‌توانند علاوه بر مهارت‌های برنامه نویسی، مهارت های مرتبط با علم داده، بازاریابی دیجیتال، طراحی UX/UI و موارد دیگر را در بوت کمپ ها بیاموزند.
 • در کنار مهارت های تخصصی برخی از بوت کمپ ها مهارت های فردی و شغلی مانند:‌کارتیمی، گزارش نویسی، شرکت در جلسات، برندسازی شخصی و سایر موضوعات مرتبط که بر موفقیت شغلی شما نقش پر رنگ و مستقیمی دارند را نیز پوشش می دهند. 

بنابراین افراد حاضر در این دوره‌های فشرده آموزشی، اصول برنامه‌نویسی را بررسی می‌کنند، ابزارها و نرم‌افزارهای استاندارد صنعتی را می‌آموزند و وظایف و پروژه‌های برنامه نویسی و کدنویسی چندوجهی را تکمیل می‌کنند.

۳- انواع مختلف بوت کمپ برنامه نویسی

هنگامی که در یک بوت کمپ برنامه نویسی ثبت نام می‌کنید، چندین گزینه برای انتخاب بر اساس شرایط و اهدافتان دارید. البته در حالت کلی برنامه درسی و ارزشی که از هر نوع بوت کمپ دریافت می‌کنید یکسان است، بزرگترین تفاوت در زمان بندی و حضوری و غیر حضوری بودن آنهاست.

 • بوت کمپ برنامه نویسی پاره وقت (حضوری / آنلاین)

بوت کمپ‌‌های پاره وقت که معمولاً بیش از ۲۴ هفته طول می‌کشند، گزینه مناسبی برای دانش‌آموختگانی است که مشاغل یا مسئولیت‌های دیگری دارند که مانع از اختصاص زمان و توجه بیشتر به برنامه می‌شود. دانشجویان پاره وقت معمولاً در شب‌ها و آخر هفته‌ها یا زمان‌های مشخص به صورت حضوری یا آنلاین گرد هم می‌آیند و همچنین مفاهیم را در مدت زمان طولانی‌تری نسبت به دانشجویان تمام وقت کار می‌کنند.

 • بوت کمپ برنامه نویسی تمام وقت (حضوری / آنلاین)

این برنامه غالبا در کمتر از ۲۴ هفته‌ شما را به طور کامل در دنیای  برنامه نویسی غرق می‌کند و زمان کمی برای فعالیت های دیگر در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر دانش آموخته‌ای هستید که علاقه زیادی به برنامه نویسی دارید و می‌خواهید دانش خود را در مدت زمان کوتاهی گسترش دهید، برنامه‌های تمام وقت ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد.

 • بوت کمپ برنامه نویسی ترکیبی

بوت کمپ‌های ترکیبی به زمان کمتری در هفته نیاز دارند (حدود 10 تا 20 ساعت) و به شما این امکان را می‌دهند که کاملاً براساس شرایط خود با آن‌ها کار کنید. تقریباً افلاین یا نیمه آنلاین(اصطلاحا آسنکرون) هستند یعنی یک برنامه درسی برای شما ایجاد می‌شود و این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه زمانی و چگونه برنامه را تکمیل کنید و پس از تکمیل برنامه درسی و پروژه‌ها، چندین بار با یک مربی جهت ارائه پروژه و دروس خود خود ملاقات آنلاین خواهید داشت. سبک بوت کمپ برنامه نویسی به روش برنامه ترکیبی برای کسانی که به انعطاف پذیری بیشتری نیاز دارند، و خودشان شروع کننده هستند و سبک یادگیری منظمی و اراده خوبی نیز دارند، گزینه ای عالی است.

bootcamp بوت کمپ برنامه نویسی  و منتورینگ برنامه نویسی گلرن

۴- پیش نیازهای شرکت در بوت کمپ‌های برنامه نویسی

بسیاری از دانش‌آموختگان آینده نگر کنجکاو هستند که برای آماده شدن برای یک بوت کمپ برنامه نویسی به چه میزان تجربه نیاز دارید. حقیقت این است که واقعاً به برنامه‌ بوت کمپی که در آن ثبت نام می‌کنید بستگی دارد.

بعضی بوت کمپ یا به تجربه قبلی در زمینه کدنویسی و برنامه نویسی نیازی نداشته یا نیاز به تجربه کمی دارند. در صورتی که بوت کمپ‌ها نیاز به تست مهارت و پیش نیاز قبلی داشته باشند، معمولاً دوره‌های آمادگی بوت کمپ و دوره استعدادسنجی را ارائه می‌دهند که برای پر کردن شکاف‌های اطلاعاتی طراحی شده‌اند و کسب حداقل امتیاز مورد نظر در این پیش دوره‌ها برای شرکت در دوره اصلی الزامی است. یا اقدام به ارزیابی عملی برای تعیین سطح اطلاعاتی افراد می‌پردازند.

بوت‌کمپ‌های برنامه‌نویسی، مرتبط‌ترین مهارت‌ها را از یک مدرک 4 ساله دانشگاهی جدا می‌کنند و آن را با مهارت‌های صنعتی مرتبط ترکیب می‌کنند تا شکاف بین دنیای تئوری دانشگاه و دنیای کار را پر کنند.

هر دو مدرک چهار ساله در علوم کامپیوتر و فارغ التحصیلی از یک بوت کمپ برنامه نویسی با کیفیت می‌توانند مسیری مناسب برای شروع یک حرفه به عنوان یک توسعه دهنده وب فراهم کنند. حتی اگر قبلا هیچگونه سابقه برنامه نویسی نداشته باشید میتوانید با تلاش و پشتکار بیشتر نسبت به کسانیکه رشته تحصیلی شان مرتبط با حوزه برنامه نویسی بوده است، به موفقیت قابل قبولی برسید. 

 

۵- چگونه و کجا یک بوت کمپ‌ برنامه نویسی پیدا کنیم؟

ارائه دهندگان مستقل و برنامه‌های وابسته به دانشگاه و واحد های فنی و منابع انسانی برخی از شرکت‌ها با هدف توسعه و توانمندسازی سرمایه های انسانی خود، بوت کمپ‌های برنامه نویسی را ارائه می‌دهند. که با جستجوی عبارت هایی نظیر: «بوت کمپ برنامه نویسی» ، «برنامه منتورینگ» و «بوت کمپ آموزشی» می توانید برخی از آنها را پیدا کنید. البته دقت کنید که بوت کمپ فعال باشد و مدت زمان زیادی از آخرین دوره و برگزاری آن نگذشته باشد. همچنین به قابلیت شخصی سازی آن نیز دقت کنید که بتوانید آن را متناسب با سطح، اهداف و شرایط خودتان دنبال کنید.

همه بوت کمپ‌های کدنویسی نتایج یادگیری مشابهی را ارائه می‌دهند. با این حال، دانشجویان آینده نگر باید برای شناسایی قالب‌بندی خاص، برنامه‌های پرداخت و خدمات پشتیبانی شغلی، در مورد انواع بوت کمپ‌ها تحقیق و آن‌ها را با هم مقایسه کنند.

۶- با مدرک و گواهی بوت کمپ برنامه نویسی چه کاری می‌توان کرد؟

افرادی که دارای مدرک دانشگاهی در زمینه های نامرتبط هستند، می‌توانند در بوت کمپ برنامه نویسی شرکت کنند تا بتوانند شرایط لازم برای مشاغل فنی سطح ابتدایی را داشته باشند. برای افراد دارای مدرک دانشگاهی علوم کامپیوتری و متخصصان فناوری، یک بوت کمپ برنامه نویسی می‌تواند به ایجاد آموزش تکمیلی و کسب تجربه و مهارت بیشتر کمک کند. پس از یک بوت کمپ برنامه نویسی، دانش آموختگان اغلب فرصت هایی را به عنوان توسعه دهندگان نرم افزار، برنامه نویسان کامپیوتر یا توسعه دهندگان وب دنبال می‌کنند.

نکته مهم اینکه مانند همه برنامه‌های آموزش عالی، بوت کمپ‌های برنامه نویسی نمی‌توانند به طور 100% شغل رویایی شما را پس از فارغ التحصیلی تضمین کنند، چرا که علاوه بر شرایط پیچیده اقتصادی در کشور و معادلات پیدا و پنهان حاکم بر بازار کار(که حدود ۷۰ درصد از ضریب اهمیت را داراست) پشتکار، استعداد و توانایی شما در کسب مهارت‌ها(که ۳۰ درصد باقی مانده از ضریب اهمیت را شامل می شود)  نیز بسیار مهم است، اما کمک‌ها و خدمات متداولی که در بوت کمپ های آموزشی  ارائه می شود هم می توانند بسیار کمک کننده باشد. که مواردی شامل مشاوره شغلی، رفع اشکالات، آموزش مهارت‌های نرم، راهنمایی رزومه نویسی و دسترسی به فرصت‌های شبکه را برای شما فراهم می‌کند.

همچنین در زیر، نگاهی به مزایای بوت کمپ برنامه نویسی و نحوه مقایسه این برنامه‌های کوتاه مدت با مدارک سنتی علوم کامپیوتر در دانشگاه می‌اندازیم.

مزایـــای بوت کمپ برنامه نویسی

 • تعهد زمانی کوتاه تر و موثرتر از آموزش‌های سنتی دانشگاهی به ویژه در کسب مهارتهای قابل تبدیل به ارزش اقتصادی
 • قابلیت برگزاری به صورت آنلاین، حضوری، تمام وقت و پاره وقت
 • تمرکز بر توسعه مهارت‌های عملی و آماده برای کار کردن در بازار کار یا شرکتی خاص
 • رصد منظم و پیگیری تمرین‌ها توسط منتورها و کارشنا‌س‌های آموزش حرفه‌ای
 • دارای طرح پرداخت انعطاف پذیر و گزینه‌های بازپرداخت
 • امکان شرکت در بوت‌کمپ از سراسر کشور
 • امکان دسترسی و شرکت برای همه نوع از دانش‌آموختگان

۷- مقایسه بوت کمپ برنامه نویسی با مدارک دانشگاهی

بوت کمپ‌های برنامه نویسی، دانش جدیدی را در زمینه‌های خاص به متخصصان فناوری با تجربه ارائه می‌دهند. بهتر است نگاهی دقیق‌تر به بوت کمپ‌های برنامه نویسی در برابر مدارک کاردانی و کارشناسی بیندازیم. در جدول زیر با توجه به طول دوره، نوع دوره، مخاطبین، فرمت برگزاری، اهداف و شرایط پذیرشاین مقایسه را انجام داده ایم.

 

بوت کمپ‌ها

مدارک کاردانی

مدارک کارشناسی

طول دوره

8-24 هفته تمام وقت؛

تقریبا 24 هفته پاره وقت

دو سال تمام وقت؛

سرعت پاره وقت متفاوت است

چهار سال تمام وقت؛

سرعت پاره وقت متفاوت است

نوع دوره

دوره های عملی با تمرکز بر

توسعه مهارت های شغلی خاص

دوره های نظری و عملی

که شامل آموزش عمومی و

آموزش اصولی و

اختصاصی رشته می‌شود

دوره‌های عملی و نظری که شامل آموزش عمومی،

آموزش اصولی و تخصصی و دروس انتخابی گسترده‌تر است.

مخاطبین اصلی

فارغ التحصیلان دانشگاهی

و افراد مبتدی تا متخصص که

به دنبال افزایش مهارت‌های برنامه نویسی

جهت جستجو یا تغییر شغل هستند

فارغ التحصیلان اخیر دبیرستان،

افراد مبتدی و متوسط شغلی

که به دنبال پیشرفت هستند

فارغ التحصیلان اخیر دبیرستان،

افراد مبتدی

و متوسط شغلی

که به دنبال پیشرفت هستند

فرمت برنامه

آنلاین،حضوری،

پاره وقت،تمام وقت،

ترکیبی و آفلاین

آنلاین و حضوری

آنلاین و حضوری

اهداف برنامه

آشنایی دانش آموختگان با ابزار و فناوری صنعت؛

توسعه مهارت‌های فنی و

عملی در کدنویسی و برنامه نویسی؛

ایجاد آمادگی ورود به کار

ارائه آموزش فنی یا حرفه ای به فراگیران.

افزایش مهارت ها در زمینه های خاص؛

آماده سازی دانش آموزان برای فرصت های

مختلف سطح ورودی در یک زمینه خاص

تقویت مهارت ها در تفکر انتقادی، ارتباطات، و زمینه های خاص.

آماده سازی فراگیران برای فرصت های مختلف سطح ورودی در یک زمینه خاص

شرایط ورود

بسته به برنامه متفاوت است و اکثرا پیش نیاز ندارد.

برخی معمولاً به آزمون‌های استعدادسنجی

و تعیین سطح نیاز دارند

دیپلم دبیرستان،

شرط معدل

کنکور سراسری(در ایران)

مدرک پیش دانشگاهی

شرط معدل

کنکور سراسری(در ایران)

 

۸- راهنمای انتخاب بوت کمپ برنامه نویسی

برای کمک به شما، ما فهرستی از ۴ نکته مهم در تصمیم‌گیری برای انتخاب بوت کمپ برنامه نویسی مناسب را مشخص کرده ایم. که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱-۸ در مورد هزینه و نحوه پرداخت آن فکر کنید

انتخاب بوت کمپ آموزشی و دوره‌های آنلاین فشار مالی بسیار کمتری نسبت به دانشگاه‌ها یا موسسات آموزش عالی برای کارجو دارند. بنابراین، در کنار تحقیق در مورد نتایج برنامه،  شهریه و جزییات پرداخت برنامه‌ها را باهم مقایسه کنید تا بفهمید چه چیزی برای بودجه شما مناسب است.

برای بسیاری از کارجویان، اولین نکته در مورد انتخاب یک بوت کمپ آموزشی مناسب، هزینه آن است. اگر شما بخواهید یک مهارت خاص را برای یادگیری انتخاب کنید و به سراغ سیستم آموزشی سنتی نیز نروید، ممکن است با تعداد زیادی از بوت کمپ های آموزشی و همچنین دوره های آنلاین روبرو خواهید شد.

برای اینکه بتوانید بهترین دوره را در مقایسه با دیگر دوره ها انتخاب کنید، بهتر است تا به هزینه آن ها نگاهی بیندازید. چرا که ممکن است تمامی دوره ها با بودجه شما همخوانی نداشته باشند. البته بسیاری از بوت کمپ های آموزشی ممکن است به شما بورسیه دهند تا شما کمتر دغدغه هزینه دوره را داشته باشید.

به علاوه قرارداد سهم از حقوق نیز شیوه دیگری برای شرکت در دوره های بوتکمپ است. حتی گزینه پرداخت اقساطی به عنوان بخشی از تامین مالی را در نظر می‌گیرند.

 • قرارداد سهم از حقوق چیست؟ با یک قرارداد سهم از حقوق کارآموز تا زمانی که شغلی پیدا نکرده و درآمدی ندارد هزینه را پرداخت نمی‌کند. پرداخت‌ها از زمانی شروع می شود که شخص شاغل شود و از حقوق خودش تا یک مدت مشخص درصدی را به برگزار کنندگان بوت کمپ آموزشی پرداخت می کند. مثلا ۳۰ درصد از حقوقش را تا ۲ سال به برگزار کنندگان پرداخت خواهد کرد. مثلا اگر حقوق ماهانه وی ۱۰ میلیون تومان باشد باید هر ماه (از زمانیکه شاغل شود) مبلغ ۳ میلیون تومان را به مدت دو سال پرداخت کرده و تضامین مالی اش عودت شده و قراردادش با این روش به اتمام می رسد.

۲-۸ انتخاب بوت کمپ آموزشی متناسب با شرایط شما

 پس از اینکه شما توانستید از نظر هزینه دوره های بوتکمپ مناسب را برای خود انتخاب کنید، حال زمان آن است که نیم نگاهی به برنامه های آموزشی آن ها داشته باشید. برخی از برنامه‌ها، به‌ویژه بوت کمپ آموزشی، طرحی برای ثروتمند شدن سریع نیستند. آن‌ها از خود گذشتگی، پشتکار و زمان می‌خواهند. همانطور که گفته شد، بسیاری از برنامه‌ها گزینه تمام وقت یا پاره وقت و برخی حتی برنامه‌های یادگیری آنلاین را ارائه می‌دهند. شما باید برنامه‌ای را پیدا کنید که بهترین کار را برای شما دارد.

به طور کل بوت کمپ برنامه نویسی به 3 دسته اصلی تقسیم بندی می شوند که از آن ها می توانیم به بوت کمپ های تمام وقت، پاره وقت و ترکیبی اشاره کنیم. شما باید از میان این سه دسته اصلی، آن دوره ای را انتخاب کنید که برای شما مناسب تر است. 

۳-۸ از قبل هدفتان را مشخص کنید

مهم است که بدانید مهارت‌هایی که می‌خواهید یاد بگیرید با چه هدفی هستند و چه نتیجه‌ ای برایتان دارند. برخی برنامه‌ها به شما کمک می‌کنند تا بفهمید چه شغلی برای شما مناسب است. اگر برای مهارت خاصی مانند برنامه نویسی به سمت بوت کمپ آموزشی می‌روید، در مورد مهارت‌هایی که خارج از آن مهارت یاد خواهید گرفت بپرسید.

با توجه به علایق خود به سمت بوت کمپ برنامه نویسی بروید. اگر بیشتر از سایر افراد خلاق هستید، شاید یک برنامه طراحی برای شما مناسب باشد. اگر دوست دارید با مردم صحبت کنید و روابط برقرار کنید، یک برنامه فروش را بررسی کنید. آیا به چیزی که عملی‌تر است علاقه دارید، به سمت کارهای مکانیکی و عملی بروید.

از خود بپرسید در حال حاضر کجا هستید و دوست دارید به کجا برسید؟ برنامه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از راه دور و با آسایش خانه در خود آن‌ها را تکمیل کنید. باز هم، این انتخاب به شما و برنامه شما بستگی دارد.

اگر مایلید تجربه کاملی از حضور در بوت کمپ آموزشی داشته باشید می‌توانید بوت کمپ حضوری را انتخاب کنید. در این صورت می‌توانید مکالمه داشته باشید و سوالات رو در رو از منتورتان بپرسید.

۴-۸ با فارغ التحصیلان بوتکمپ صحبت کنید

برای انتخاب بوت کمپ آموزشی مناسب، نه تنها مهارت‌های فنی جدیدی را یاد خواهید گرفت، بلکه با جامعه‌ای از کارآموزان، فارغ التحصیلان و معلمان نیز آشنا خواهید شد. تمام این موارد ارزش‌ها و دیدگاه‌های مشابهی دارند. مهم این است که در فضا و اجتماع احساس خوش آمدگویی داشته باشید. تماس با مشاوران برنامه برای ارتباط شما با یک فارغ التحصیل یا دانشجوی فعلی این برنامه می‌تواند راهی عالی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه و اینکه آیا برای شما مناسب است یا خیر، به دست آورید.

به طور مثال شما برای اینکه متوجه شوید که آیا آن بوت کمپ در واقعیت نیز موفق بوده است، می‌توانید با فارغ التحصیلان آن بوت کمپ برنامه نویسی تماس بگیرید و با آن‌ها صحبت کنید. شما باید بدانید که چند درصد از فارغ التحصیلان آن بوتکمپ توانسته‌اند شغل پیدا کنند و این پروسه چه مدت زمانی طول کشیده است. همچنین شما قبل از انتخاب نهایی بوت کمپ آموزشی از میزان حقوق فارغ التحصیلان نیز مطلع شوید. چرا که هدف نهایی شما در برای شرکت در چنین دوره هایی نهایتا کسب درآمد است.

۹- سوالات متداول پیش از وروپ به بوت کمپ برنامه نویسی

۱-۹ آیا شرکت در بوت کمپ برنامه نویسی ارزشش را دارد؟

شرکت در یک بوت کمپ  یک راه قوی و نسبتاً کم هزینه برای ایجاد مهارت‌های جدید فنی و عملی و نفوذ به بازار کار و عرصه فناوری است. با این حال، این مدل‌ از آموزش‌های فشرده برای همه مناسب نیست و به استعداد، توانایی، اراده و خلاقیت افراد هم بستگی دارد و تضمینی برای کاریابی همگان نیست.

پس قبل از اینکه حتی قصد شرکت در یک بوت کمپ را داشته باشید، باید بهتر و بیشتر خودتان را بشناسید. به عنوان مثال، دقیقاً بدانید به دنبال چه چیزی هستید. مثلا یک شغل کاملاً جدید، یک شغل بهتر یا فرصت های جدید؟ در این صورت جواب این سوال بله است. 

۲-۹  آیا بوت کمپ برنامه نویسی برای استخدام معتبر است؟

بوت کمپ‌ها از جمله برنامه‌های خصوصی و مستقل هستند که دانشجویان آینده نگر باید قبل از درخواست ثبت نام خودشان را از هر نظر ارزیابی کنند. با توجه به اینکه شما در معرض افراد متخصص قرار می گیرید، آموزش می بینید، پروژه می زنید، رزومه تان را تقویت می کنید، کار تیمی انجام می دهید و … طبیعتا تاثیر آن بر شما نسبت به شخصی که مسیری را به صورت خود آموز طی کرده و یا حتی هیچ اقدامی در جهت سرمایه گذاری روی خودش انجام نداده است بسیار زیاد است. که در زمان مصاحبه های کاری یک ابزار قدرتمند در دست شما جهت تصاحب آن موقعیت شغلی است.

۳-۹  آیا ورود به یک بوت کمپ برنامه نویسی سخت است؟

بوت کمپ‌های برنامه نویسی شرایط پذیرش نسبتاً ساده‌ای دارند، بدون نیاز به تجربه برنامه نویسی قبلی. البته ممکن است برای پذیرش نیاز به تکمیل یک آزمون مهارت یا مصاحبه داشته باشید. برخی از ارائه دهندگان بوتکمپ دوره‌هایی رایگان قبل از بوتکمپ را برای کمک به آماده سازی مبتدیان نیز ارائه می‌دهند. که البته هزینه بوت کمپ‌ برنامه نویسی بر اساس موضوع، طول برنامه و قالب آن کاملا متفاوت است.

 

۴-۹ برای شرکت در یک بوت کمپ برنامه نویسی چه سطح مهارتی نیاز است؟

سطح دشواری هر برنامه بوتکمپ برنامه نویسی براساس موضوع و برنامه متفاوت است. معتبرترین بوت کمپ‌های برنامه نویسی معمولاً دقیق‌ترین برنامه‌های آموزشی را تدریس می‌کنند بنابراین دانش آموختگان باید سخت تلاش کنند تا این برنامه ها را بگذرانند، اما در نتیجه اغلب فرصت‌های حرفه‌ای و شغلی بهتری دریافت می‌کنند.

bootcamp بوت کمپ برنامه نویسی گلرن منتورینگ برنامه نویسی

 

۵-۹ در مقایسه با کارآموزی، بوت کمپ آموزشی چه مزایایی را دارا می باشد؟

در جواب باید به شما بگوییم که در کارآموزی شما سعی می کنید تا یک مهارت خاص را یاد بگیرید و در همان شرکت و یا کسب و کار مشغول به کار شوید. در این صورت شما اگر بخواهید محیط کاری خود را عوض کنید یا در شرکت دیگری مشغول به کار شوید. نیاز دارید تا دوباره دوره کارآموزی را در آن شرکت بگذرانید. چرا که تمامی کسب و کار ها بر روی یک موضوع  خاص فعالیت نمی کنند.

اما در بوت کمپ آموزشی شما با مهارت هایی که یاد خواهید گرفت می توانید در طیف وسیعی از شرکت ها و کسب و کار ها مشغول به فعالیت شوید. همچنین چنین دوره هایی در کمترین زمان ممکن، بیش ترین بازدهی را برای دانش آموختگان ایجاد می کند.

۱۰- سخن پایانی

شرکت در بوتکمپ آموزشی برنامه نویسی یک سرمایه‌گذاری جدی از لحاظ انرژی، زمان و پول هستند. اما بعد از انتخاب بوت کمپ آموزشی مناسب، که اقدامات بعدی شما را برای موفقیت مشخص می‌کند، در مسیر یک شغل جدید قرار می گیرید. گلرن نیز به تمام افرادی که تلاش می‌کنند شرایط خود را بهبود دهند می‌تواند به عنوان یک حامی مالی با ارائه تسهیلات و مدل های پرداخت شهریه برنامه های منتورینگ تا حد توان کمک کند. می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و مسیر شغلی ایده آلتان را کشف کنید. 

اگر از خواندن مقاله بالا لذت بردید، می توانید برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درباره گُل اِرن

داشتن نمونه کار مرتبط با نیاز بازار کار در کنار آمادگی و اعتماد به نفس کافی (چه در ایران و چه در خارج از کشور) نقش اصلی را در موفقیت شغلی ما، بازی می کند.
گُل اِرن(GoalEarn) با آگاهی کامل از عمق مشکلات و موانعی که سر راه شماست، سیستم منتورینگی را خلق کرده است، تا با طی کردن آن به صورت کاملا بهینه و هدفمند، به اهداف شغلی تان برسید.

Event-subscriber

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

© 2023 GoalEarn Mentoring Programs. All Rights Reserved
مهاجرت شغلی و کاری گلرن راهنمای مهاجرت گلرن
کتابچه راهنمای
مهاجرت شغلی در سال ۲۰۲۳
(برای تازه کارها)
برای دانلود رایگان ایمیلتان را ثبت کنید

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

برای دریافت آخرین وبینارها و آفرهای شغلی ایمیل خود را در باکس زیر وارد کنید.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد