منتور برنامه نویسی + راهکارهایی برای نتیجه گیری بهتر از جلسات منتورینگ

فهرست مطالب

از اپرا تا ون گوگ تا گاندی، همه افراد برجسته تاریخ یک الگوی قابل اعتماد داشته اند.به عنوان مثال، اپرا وینفری در طول حرفه خود موفقیت اش را به تعدادی از منتورهایش نسبت می دهد ( مثلا به معلم کلاس چهارم خود)، خانم دانکن، که به او یاد داد “از باهوش بودن نترسد”.

اما منتورها مختص افراد ثروتمند و مشهور نیستند. در گلرن، ما به میزان اهمیت داشتن منتور و قدرت منتورینگ اعتقاد راسخ داریم و از نزدیک دیده‌ایم که یک منتور چگونه می‌تواند واقعاً تجربه یادگیری را در منتی ها(کارآموزان) تغییر دهد.

هنگام شرکت در برنامه های منتورینگ، خود را در موقعیت بسیار منحصر به فردی خواهید یافت. به هر منتی حداقل یک منتور اختصاصی تخصصی و شغلی اختصاص داده می شود که شما را به صورت انفرادی راهنمایی می کند و به شما کمک می کند که به پاسخ سوالات و راهکار چالش هایتان برسید. 

نکته مهم در مورد انتخاب یک منتور برنامه نویسی این است که آنها مسیر شغلی را قبل از شما طی کرده اند، اشتباهاتی مرتکب شده اند، از آنها درس گرفته اند و در زمینه کاری خود تا حد قابل قبولی موفق بوده اند و از وظایف منتور بودن به خوبی آگاه هستند.

ما وانمود نمی کنیم که یادگیری و قدم گذاشتن در یک شغل جدید و تازه ساده است، اما منتور برنامه نویسی به شما کمک می کند تا قدم به قدم در مسیر رسیدن به اهداف شغلی تان حرکت کنید. در واقع، ما متوجه شده ایم منتی هایی که به طور منظم به دنبال گرفتن بازخورد از منتورهای خود هستند، معمولاً با نتایج بهتری از برنامه خارج می شوند(طبیعتا سوال کردن و ایجاد یک رابطه رشد دهنده از سمت شما با منتورتان، مدیر برنامه و سایر اعضای تیم بسیار مهم است) 

۱- برخی از دلایلی که منتور برنامه نویسی می‌تواند به شما کمک کند:

  • نگاه و رویکردی متفاوت با شما : منتور  می‌تواند به شما کمک کند مسایل را از منظر دیگری ببینید که برای پیشرفت شما بسیار مهم هستند. 
  • همراه لحظه های تسلیم شدن: منتور شما در مواقعی که نیاز است به شما انگیزه برای ادامه مسیر می دهد.
  • تجربه و تخصص: همه منتورهای ما حداقل ۳ سال سابقه کار در حوزه شغلی خودشان دارند.
  • ارایه فیدبک و بازخورد : برای ایده ها، سؤالات، تردیدها یا آمادگی برای مصاحبه های کاری و هر آنچه در ذهن شماست!

بنابراین همه ما می دانیم که داشتن منتور برنامه نویسی خیلی خوب است! اما چگونه می توانیم از وجود آنها نهایت استفاده را ببریم؟

در ادامه نکات مهم ما برای ایجاد یک رابطه مثبت و سازنده با منتورتان را ذکر کرده ایم.

۲- نقش و وظایف منتور خود را درک کنید

معمولاً در مورد اصطلاح “منتور” برداشت ها و تعابیر مختلفی در بین جامعه ایرانی وجود دارد، بنابراین لازم است بدانیم که منتور شما دقیقاً کارش چیست و به چه کسی می شود این لقب شغلی را اعطا کرد.

اول از همه: منتور شما مدرس یا معلم شما نیست. بلکه یک نقش بسیار متفاوتی با آن است. به همین دلیل است که گلرن با تعریف مسیر یادگیری هر دو را به شما ارایه می دهد. منتور برنامه نویسی منابع یادگیری را در کنار  دانش فنی را در اختیار شما قرار می دهد و با تجربه ای که دارد به شما کمک کند آن ها را در دنیای واقعی اعمال کنید.

«یادگیری مباحث فنی را باید بین جلسات منتورینگ انجام دهید و چالش ها و موانعتان را در جلسات منظمی که با منتورها دارید با هم بررسی کنید.»

یک منتور برنامه نویسی خوب شما را برای یک حرفه در صنعت آماده می کند.  به شما کمک می کند آنچه را که یاد می گیرید با اطمینان به بازار کار انتقال دهید. حتی از آمادگی برای مصاحبه گرفته تا تنظیم دقیق رزومه، یا تصمیم گیری بین پوزیشن های شغلی، بخشی از وظایف یک منتور برنامه نویسی هستند.

البته شرایط و کارهایی که هر منتور قادر به انجامشان است نیز متفاوت است. با منتور خود در اولین جلسه منتورینگتان در مورد نحوه نگرششان گپ بزنید تا بدانید از روز اول چه انتظاری از شما دارند.

اهمیت داشتن منتور

۳- مستقیم به اصل مطلب بپردازید

بنابراین، بهترین کاری که می توانید در رابطه با منتور برنامه نویسی تان انجام دهید، چیست؟ سریع گرم کنید و درست شیرجه بزنید!

ما متوجه شدیم که (به خصوص اگر قبلاً منتور نداشته اید) هر چه زودتر وارد میدان شوید، زودتر شروع به درو کردن نتایج و دستاوردهایتان خواهید کرد. توصیه می کنیم تماس اولیه و جلسه تان را در همان هفته اول دوره خود یا حداقل تا زمانی که اولین دستاورد را تکمیل کرده اید، داشته باشید.

همچنین  وقتی منتی ها در اواخر انجام تسکشان (طی دوره منتورینگ آن تسک) با منتور ارتباط برقرار می‌کنند یا اصلاً با منتور [خود] ارتباط برقرار نمی‌کنند(به دلایل مختلف)، این کار در زمان تحویل و خروجی کارشان بسیار تاثیر گذار است  و احتمال اینکه برنامه را رها کنند و یا از عملکرد خود رضایت کافی نداشته باشند نیز بیشتر می شود.»

هر کاری که ما در گلرن انجام می دهیم در مورد رشد شماست، بنابراین با نوشتن اهداف خود با کمک مدیر برنامه و کارشناس HX برای اولین جلسه منتورینگ آماده شوید: چه چیزی می خواهید از برنامه به دست آورید و چگونه یک منتور برنامه نویسی می تواند به شما کمک کند؟ همچنین مهم است که در مورد هرگونه نگرانی یا تردیدی که ممکن است داشته باشید، باز باشید و در مورد آن با صراحت و شفافیت صحبت کنید.

و به یاد داشته باشید: با کسی که می خواهید به عنوان منتور برنامه نویسی کار کنید، قبلاً این کار را بارها انجام داده است، بنابراین آنقدرها هم که فکر می کنید صبت های شما برایش ناخوشایند نخواهد بود. خجالتی نباشید: آن تماس را در اسرع وقت برنامه ریزی کنید!

 

برنامه منتورینگ

۴- ریتم و سبک خود را بیابید

وقتی صحبت از روابط  منتی و منتور می شود، «یک نسخه مناسب همه» وجود ندارد، بنابراین ریتمی را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد.

هرکس با سرعت خودش پیشرفت می کند و در طول مسیر با چالش های مختلفی روبرو می شود. خوشبختانه، با یک منتور برنامه نویسی اختصاصی، می توانید به راحتی هر جلسه را با نیازهای فردی خودتان تنظیم کنید.

نقاط عطف خاصی در طول مسیر وجود دارد که رسیدن به آنها بسیار مهم است. مثلاً بعد از هر موفقیت و دستاورد خاص یا درست قبل یای بعد از هر مصاحبه شغلی. با این حال، انعطاف پذیر بودن نسبت به برنامه نیز اهمیت دارد. اگر به طور ناگهانی در مورد یافتن شغل بعد از برنامه منتورینگ شغلی دچار نگرانی شدید، جلسه و صحبت با منتور باید شما را به مسیر اصلی بازگرداند.

منتور اینجاست تا شما را راهنمایی کند و ارتباط با آنها در لحظات مناسب می تواند تفاوت بزرگی در نتیجه کارتان ایجاد کند.

من سعی می‌کنم قبل از انجام کارهای مهم و تعریف تسک، منتی ها را وادار کنم تا با منتورشان ارتباط برقرار کنند. من آموخته‌ام که اگر آنها بدون داشتن راهنمایی منتور این فعالیت‌ها را انجام دهند، نتایج آن‌قدر که می‌توانستند با بحث و برنامه‌ریزی از قبل غنی باشند، نخواهد بود.»

فرشته عزیزی، مدیر برنامه های منتورینگ گل ارن

۵- نقش منتی ها در ایجاد یک مشارکت فعال 

شاید با خودتان فکر می کنید که آنها متخصص هستند و شکل دادن یک ارتباط وظیفه آنهاست، درست است؟

خیر درست نیست! منتورینگ یک خیابان دو طرفه است، و شما فقط به اندازه ای که زمان و انرژی برایش صرف می کنید از آن دستاورد خواهید داشت. به همان اندازه که انجام صحیح وظایف منتور برنامه نویسی برای راهنمایی شما ضروری است،‌ایفای نقش فعال از سمت شما نیز بسیار مهم است.

شنونده منفعل نباشید. درگیر شوید، بحث کنید و سوال بپرسید. قبل از هر تماس برنامه ریزی کنید و از هدایت جلسه نترسید. مایل به باز کردن صحبت باشید: هر چه منتور برنامه نویسی شرایط شما را بهتر درک کند، بیشتر می تواند به شما کمک کند.

واضح به نظر می رسد، اما آماده دریافت بازخورد و مشاوره باشید. حتی اگر احساس می کنید کاملاً در مسیر درست قرار دارید، منتور برنامه نویسی می تواند دیدگاه متفاوتی ارائه دهد و چشمان شما را روی نقاط کور خاصی باز کند.

در نهایت، فقط به توصیه های منتور خود گوش ندهید به آن عمل هم بکنید!

در طول جلسات با منتور برنامه نویسی یادداشت‌برداری کنید و ده دقیقه یا بیشتر را برای تأمل در مورد آن‌ها وقت بگذارید. از تجربیات و استراتژی های منتور خود استفاده کنید و آنها را به کار خود وارد کنید. یاد بگیرید که چگونه می توانید آنچه را که آنها با شما به اشتراک گذاشته اند با شرایط خود تطبیق دهید و آن را در موقعیت فعلی خود به کار ببرید؟

در نهایت، این وظیفه شماست که تا جایی که می توانید از جلسات منتور خود ارزش استخراج کنید. چه یکی از برنامه های منتورینگ گلرن باشد، چه راه اندازی کسب و کار خود یا فقط تلاش برای پیشرفت در شغل تان. یک منتور منبع ارزشمندی از تجربه، دانش و مهارت است. با طرز فکر درست، آماده سازی دقیق و یک منتور برنامه نویسی متخصص، آسمان برای پروازتان بی حد و مرز است.

اگر از خواندن مقاله بالا لذت بردید، می توانید برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درباره گُل اِرن

داشتن نمونه کار مرتبط با نیاز بازار کار در کنار آمادگی و اعتماد به نفس کافی (چه در ایران و چه در خارج از کشور) نقش اصلی را در موفقیت شغلی ما، بازی می کند.
گُل اِرن(GoalEarn) با آگاهی کامل از عمق مشکلات و موانعی که سر راه شماست، سیستم منتورینگی را خلق کرده است، تا با طی کردن آن به صورت کاملا بهینه و هدفمند، به اهداف شغلی تان برسید.

Event-subscriber

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

© 2023 GoalEarn Mentoring Programs. All Rights Reserved

برنامه های منتورینگ گُل اِرن Earn Goal

مهاجرت شغلی و کاری گلرن راهنمای مهاجرت گلرن
کتابچه راهنمای
مهاجرت شغلی در سال ۲۰۲۳
(برای تازه کارها)
برای دانلود رایگان ایمیلتان را ثبت کنید

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

برای دریافت آخرین وبینارها و آفرهای شغلی ایمیل خود را در باکس زیر وارد کنید.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد