لوگوی گل اِرن

چگونه یک منتور برنامه نویسی انتخاب کنید تا از جلسات منتورینگ نتیجه بهتری بگیریم

داشتن منتورها مختص افراد ثروتمند و مشهور نیست! ما به میزان اهمیت داشتن منتور و قدرت منتورینگ برنامه نویسی اعتقاد راسخ داریم و از نزدیک دیده‌ایم که انتخاب درست یک منتور برنامه نویسی، چگونه می‌تواند واقعاً سطح دانش و تجربه را در منتی ها(کارآموزان) تغییر دهد. هنگام شرکت در برنامه های منتورینگ، خود را در […]

داشتن منتورها مختص افراد ثروتمند و مشهور نیست! ما به میزان اهمیت داشتن منتور و قدرت منتورینگ برنامه نویسی اعتقاد راسخ داریم و از نزدیک دیده‌ایم که انتخاب درست یک منتور برنامه نویسی، چگونه می‌تواند واقعاً سطح دانش و تجربه را در منتی ها(کارآموزان) تغییر دهد.

هنگام شرکت در برنامه های منتورینگ، خود را در موقعیت بسیار منحصر به فردی خواهید یافت. به هر منتی حداقل یک منتور برنامه نویسی و یک منتور شغلی اختصاص داده می شود که شما را به صورت انفرادی راهنمایی و کمک می کند که به پاسخ سوالات و راهکار چالش هایتان برسید. 

نکته مهم در مورد انتخاب یک منتور برنامه نویسی این است که آنها مسیر شغلی را قبل از شما طی کرده اند، اشتباهاتی مرتکب شده اند، از آنها درس گرفته اند و در زمینه کاری خود تا حد قابل قبولی موفق بوده اند و از وظایف منتور بودن به خوبی آگاه هستند.

ما وانمود نمی کنیم که یادگیری و قدم گذاشتن در یک شغل جدید و تازه ساده است، اما منتورتان در کنار مدیر برنامه به شما کمک می کند تا قدم به قدم در مسیر رسیدن به اهداف شغلی تان حرکت کنید. در واقع، ما متوجه شده ایم منتی هایی که به طور منظم به دنبال گرفتن بازخورد از منتورهای خود هستند، معمولاً با نتایج بهتری از برنامه خارج می شوند(طبیعتا سوال کردن و ایجاد یک رابطه رشد دهنده از سمت شما با منتورتان، مدیر برنامه و سایر اعضای تیم بسیار مهم است) 

۱- برخی از دلایلی که منتور برنامه نویسی می‌تواند به شما کمک کند:

 • نگاه و رویکردی متفاوت با شما : منتور  می‌تواند به شما کمک کند مسایل را از منظر دیگری ببینید که برای پیشرفت شما بسیار مهم هستند. 
 • همراه لحظه های تسلیم شدن: منتور شما در مواقعی که نیاز است به شما انگیزه برای ادامه مسیر می دهد.
 • تجربه و تخصص: همه منتورهای ما حداقل ۳ سال سابقه کار در حوزه شغلی خودشان دارند.
 • ارایه فیدبک و بازخورد : برای ایده ها، سؤالات، تردیدها یا آمادگی برای مصاحبه های کاری و هر آنچه در ذهن شماست!

بنابراین همه ما می دانیم که داشتن منتور برنامه نویسی خیلی خوب است! اما چگونه می توانیم از وجود آنها نهایت استفاده را ببریم؟

در ادامه نکات مهم ما برای ایجاد یک رابطه مثبت و سازنده با منتورتان را ذکر کرده ایم.

۲- نقش و وظایف منتور خود را درک کنید

معمولاً در مورد اصطلاح “منتور” برداشت ها و تعابیر مختلفی در بین جامعه ایرانی وجود دارد، بنابراین لازم است بدانیم که منتور شما دقیقاً کارش چیست و به چه کسی می شود این لقب شغلی را اعطا کرد.

اول از همه: منتور شما مدرس یا معلم شما نیست. بلکه یک نقش بسیار متفاوتی با آن است. به همین دلیل است که گلرن با تعریف مسیر یادگیری هر دو را به شما ارایه می دهد. منتور برنامه نویسی منابع یادگیری را در کنار  دانش فنی را در اختیار شما قرار می دهد و با تجربه ای که دارد به شما کمک کند آن ها را در دنیای واقعی اعمال کنید.

«یادگیری مباحث فنی را باید بین جلسات منتورینگ انجام دهید و چالش ها و موانعتان را در جلسات منظمی که با منتورها دارید با هم بررسی کنید.»

یک منتور برنامه نویسی خوب شما را برای یک حرفه در صنعت آماده می کند.  به شما کمک می کند آنچه را که یاد می گیرید با اطمینان به بازار کار انتقال دهید. حتی از آمادگی برای مصاحبه گرفته تا تنظیم دقیق رزومه، یا تصمیم گیری بین پوزیشن های شغلی، بخشی از وظایف یک منتور برنامه نویسی هستند.

البته شرایط و کارهایی که هر منتور قادر به انجامشان است نیز متفاوت است. با منتور خود در اولین جلسه منتورینگ برنامه نویسی تان در مورد نحوه نگرششان گپ بزنید تا بدانید از روز اول چه انتظاری از شما دارند.

۳- بهترین روش برای داشتن منتور برنامه نویسی

ما متوجه شدیم که (به خصوص اگر قبلاً منتور نداشته اید) هر چه زودتر وارد میدان شوید، زودتر شروع به درو کردن نتایج و دستاوردهایتان خواهید کرد. توصیه می کنیم تماس اولیه و جلسه تان را در همان هفته اول دوره خود یا حداقل تا زمانی که اولین دستاورد را تکمیل کرده اید، داشته باشید.

همچنین  وقتی منتی ها در اواخر انجام تسکشان (طی دوره منتورینگ آن تسک) با منتور ارتباط برقرار می‌کنند یا اصلاً با منتور [خود] ارتباط برقرار نمی‌کنند(به دلایل مختلف)، این کار در زمان تحویل و خروجی کارشان بسیار تاثیر گذار است  و احتمال اینکه برنامه را رها کنند و یا از عملکرد خود رضایت کافی نداشته باشند نیز بیشتر می شود.»

و به یاد داشته باشید: با کسی که می خواهید به عنوان منتور برنامه نویسی کار کنید، قبلاً این کار را بارها انجام داده است، بنابراین آنقدرها هم که فکر می کنید صبت های شما برایش ناخوشایند نخواهد بود. خجالتی نباشید: آن تماس را در اسرع وقت برنامه ریزی کنید!

۴- ریتم و سبک منتورینگ برنامه نویسی خود را بیابید

وقتی صحبت از روابط  منتی و منتور می شود، «یک نسخه مناسب همه» وجود ندارد، بنابراین ریتمی را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد.

هرکس با سرعت خودش پیشرفت می کند و در طول مسیر با چالش های مختلفی روبرو می شود. خوشبختانه، با یک منتور برنامه نویسی اختصاصی، می توانید به راحتی هر جلسه را با نیازهای فردی خودتان تنظیم کنید.

نقاط عطف خاصی در طول مسیر وجود دارد که رسیدن به آنها بسیار مهم است. مثلاً بعد از هر موفقیت و دستاورد خاص یا درست قبل یای بعد از هر مصاحبه شغلی. با این حال، انعطاف پذیر بودن نسبت به برنامه نیز اهمیت دارد. اگر به طور ناگهانی در مورد یافتن شغل بعد از برنامه منتورینگ شغلی دچار نگرانی شدید، جلسه و صحبت با منتور باید شما را به مسیر اصلی بازگرداند.

منتور اینجاست تا شما را راهنمایی کند و ارتباط با آنها در لحظات مناسب می تواند تفاوت بزرگی در نتیجه کارتان ایجاد کند.

۵- نقش منتی ها در ایجاد یک مشارکت فعال در منتورینگ برنامه نویسی

شاید با خودتان فکر می کنید که آنها متخصص هستند و شکل دادن یک ارتباط وظیفه آنهاست، درست است؟

خیر درست نیست! منتورینگ یک خیابان دو طرفه است، و شما فقط به اندازه ای که زمان و انرژی برایش صرف می کنید از آن دستاورد خواهید داشت. به همان اندازه که انجام صحیح وظایف منتور برنامه نویسی برای راهنمایی شما ضروری است،‌ایفای نقش فعال از سمت شما نیز بسیار مهم است.

شنونده منفعل نباشید. درگیر شوید، بحث کنید و سوال بپرسید. قبل از هر تماس برنامه ریزی کنید و از هدایت جلسه نترسید. مایل به باز کردن صحبت باشید: هر چه منتور برنامه نویسی شرایط شما را بهتر درک کند، بیشتر می تواند به شما کمک کند.

واضح به نظر می رسد، اما آماده دریافت بازخورد و مشاوره باشید. حتی اگر احساس می کنید کاملاً در مسیر درست قرار دارید، منتور برنامه نویسی می تواند دیدگاه متفاوتی ارائه دهد و چشمان شما را روی نقاط کور خاصی باز کند.

در نهایت، فقط به توصیه های منتور خود حین منتورینگ برنامه نویسی گوش ندهید بلکه به آن عمل هم بکنید!

در طول جلسات با منتور برنامه نویسی یادداشت‌برداری کنید و ده دقیقه یا بیشتر را برای تأمل در مورد آن‌ها وقت بگذارید. از تجربیات و استراتژی های منتور خود استفاده کنید و آنها را به کار خود وارد کنید. یاد بگیرید که چگونه می توانید آنچه را که آنها با شما به اشتراک گذاشته اند با شرایط خود تطبیق دهید و آن را در موقعیت فعلی خود به کار ببرید؟

در نهایت، این وظیفه شماست که تا جایی که می توانید از جلسات منتور خود ارزش استخراج کنید. چه یکی از برنامه های منتورینگ گلرن باشد، چه راه اندازی کسب و کار خود یا فقط تلاش برای پیشرفت در شغل تان. یک منتور منبع ارزشمندی از تجربه، دانش و مهارت است. با طرز فکر درست، آماده سازی دقیق و یک منتور برنامه نویسی متخصص، آسمان برای پروازتان بی حد و مرز است.

۶- معرفی برنامه منتورینگ GoalEarn (منتورینگ اختصاصی و تسک محور)

به عنوان بهترین جایگزین برای کارآموزی و کارورزی در حوزه های برنامه نویسی، علم داده، طراحی تجربه و رابط کاربر، دیجیتال مارکتینگ، مدیریت محصول و سایر مشاغل تکنولوژی محور برای کسانیکه به دنبال استخدام در ایران و یا مهاجرت کاری هستند

برنامه منتورینگ گُل اِرن به روز ترین و جدید ترین سبک از کارآموزی و کارورزی است که به شما کمک می کند تا با انجام پروژه های متناسب با سطحتان و زیر نظر افراد متخصص(منتورها)، مهارت های موردنیاز بازار کار را کسب کنید و سابقه کار قابل قبولی نیز برای خودتان دست و پا کنید. کلید واژه “برنامه منتورینگ” نیز به این معناست که با شرکت در آن برنامه قرار است مسیر شغلی مشخصی را دنبال کنید، برنامه ریزی منظمی داشته باشید و گام هایی را برای دستیابی به یک هدف مشخص که می تواند استخدام در ایران و یا مهاجرت کاری باشد بردارید.

بنابراین، “برنامه منتورینگ تسک محور و اختصاصی مهاجرت کاری” به این معناست که شما طی برنامه مسیر تجربه شده ای را با گارانتی جاب آفر دنبال می کنید و اضافه شدن واژه “اختصاصی” به این عبارت، نشان می دهد که تمامی این مسیر، از تعیین سطح علمی و فنی، هدفگذاری شغلی، طراحی تسک ها و پروژه ها، ارزیابی های مدوام در طی برنامه همه به هدف دستیابی شما به سابقه کار برای مهاجرت و گرفتن جاب آفر انجام می شوند تا شما به شغل مدنظرتان در کشوری که انتخاب کرده اید، دست یابید.

در کنار آن “برنامه منتورینگ تسک محور و اختصاصی استخدام در ایران” به این معناست که شما برنامه مسیر تجربه شده ای را با گارانتی شغل دنبال می کنید که با هدف دستیابی شما به سابقه کار برای استخدام شدن در ایران در شغل برنامه نویسی انجام می شوند.

جزییات برنامه منتورینگ گلرن:

 • مدت زمان:‌ از ۲ ماه تا ۱۸ ماه (این زمان بسته به هدف و سطح شما متغیر است)
 • نوع برگزاری: به صورت دورکاری(آنلاین)
 • سبک یادگیری: تسک محور در کنار منتوراختصاصی
 • سطح از تازه کار تا سنیور
 • قیمت: کمتر از ۱۰۰۰ دلار آمریکا + گارانتی شغل/جاب آفر
 • مهارت هایی که کسب خواهید کرد: (مهارت ها بسته به هدف و سطح شما متغیر است)
 • USP: خصوصی، تسک محور، گارانتی بازگشت وجه، منتور اختصاصی

در ادامه فرایند و مراحلی که شما قبل و حین شرکت در برنامه منتورینگ تسک محور و اختصاصی گل ارن طی می کنید را آورده ایم:

۱. شرایط و سطح شما به دقت ارزیابی می شود

این ارزیابی معمولا شامل چند مرحله است: ارزیابی اولیه با مدیر برنامه برای برنامه ریزی دقیق تر مسیر، ارزیابی شغلی(توسط منتور شغلی) برای بررسی شرایط شغلی شما و ارزیابی فنی(توسط منتور فنی) برای تعیین سطح مهارتی شما.

۲. شغل موردنظرتان را انتخاب می کنید

به کمک منتور شغلی شروع به انتخاب کشور(ها) و شغل(های) مدنظرتان می کنید. مدیر برنامه، به کمک منتور فنی و خروجی این مرحله برنامه ریزی مسیر شما را انجام می دهد.

۳. در کنار افراد متخصص پروژه ها را متناسب با هدفتان انجام می دهید

منتور فنی پروژه ها را متناسب با هدف شما یعنی گرفتن جاب آفر و ساختن یک سابقه کار برای مهاجرت، طراحی و به شما محول می کند. شما به کمک راهنمایی های او و آموزش هایی که در اختیارتان قرار می دهد، پروژه ها را انجام می دهید.

در واقع خروجی هر تسکی که انجام می دهید را به عنوان سابقه کار، در رزومه تان درج می کنید.

۴. در کنار منتور شغلی، خود را برای گرفتن پیشنهاد کار و مصاحبه ها آماده می کنید

منتور شغلی در کنار شماست تا گام به گام، رزومه، کاورلدر، لینکدین، وبسایت شخصی و هر چیز دیگری که برای گرفتن پیشنهاد کاری از یک کارفرمای خارجی نیاز دارید را آماده کنید و برگه تاییدیه شرکت را در دست بگیرید.

۵. در تمام مسیر بارها ارزیابی می شوید

برای اینکه به هدف نزدیک و نزدیک تر شویم نیاز است که وضعیت خود را نظارت کنیم، این کار به کمک مدیر برنامه انجام می شود تا هر جا از مسیر منحرف شدید، او و کارشناس تجربه انسانی، شما را به مسیر بازگردانند و یا در صورت نیاز مسیر را بازطراحی کنند.

۶. در جلسات خصوصی با منتورهایتان شرکت می کنید

در طی هر تسک جلسات منظمی با منتورتان برگزار می کنید و از تجارب ارزشمندش به بهترین شکل بهره می برید. و به صورت دائمی با آنها در ارتباط هستید.

۷. نمونه کار واقعی و سابقه کار رسمی کسب می کنید

در پایان برنامه منتورینگ، برای مدتی که در حال انجام پروژه های خود بودید از شرکت نامه سابقه کار رسمی نیز دریافت می کنید. این نامه تایید می کند که شما در مهارت ها و شغل مدنظرتان کار کرده اید و چه دستاوردهایی کسب کرده اید.

فهرست مطالب

خبرنامه گل ارن

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

جدیدترین مطالب بلاگ

با مدیر برنامه های منتورینگ گُل اِرن صحبت کنید تا بفهمید:

تغییر وضعیت ها در حال کار هستند. لطفاً توجه داشته باشید که باید الگویی به کتابخانه اضافه کنید تا بتوانید آن را در قسمت تغییر وضعیت ها نمایش دهید.