لوگوی گل اِرن

برنامه مهاجرت طراح سایت + مسیر شغلی دولوپر فرانت اند ویژه مهاجرت کاری

تغییر شغل و ورود به دنیای تکنولوژی به طراح سایت یا برنامه نویس فرانت اند می تواند یک کار پر چالش به نظر برسد. به ویژه اگر به دنبال مهاجرت طراح سایت نیز باشید. هر چند این موضوع کامل طبیعی ست که هر فرد، در طول زندگی خود بیش از یک مسیر شغلی را طی […]

مهاجرت طراح سایت و مهاجرت برنامه نویس فرانت با برنامه منتورینگ گل ارن تسک محور و اختصاصی ویژه مهاجرت کاری

تغییر شغل و ورود به دنیای تکنولوژی به طراح سایت یا برنامه نویس فرانت اند می تواند یک کار پر چالش به نظر برسد. به ویژه اگر به دنبال مهاجرت طراح سایت نیز باشید. هر چند این موضوع کامل طبیعی ست که هر فرد، در طول زندگی خود بیش از یک مسیر شغلی را طی کند.

اگر در حال مطالعه این مقاله هستید، احتمالا یا ابتدای راه ورود به دنیای کار برنامه نویسی هستید، یا فکر می کنید که این شغل برای گرفتن جاب آفر و مهاجرت کاری گزینه ایده آلی برای شماست. سوال مهمی که شاید ذهن شما را نیز درگیر کرده باشد، این است که چگونه می توانید تبدیل به یک طراح سایت شوید و این که آیا می توانید بدون مدرک دانشگاهی هم این کار را انجام دهید؟

این مقاله قرار است به موضوعاتی مانند، معرفی شغل برنامه نویسی فرانت اند، چگونگی تبدیل شدن به یک برنامه نویس فرانت اند و مهارت های مهمی که در این شغل نیازمند داشتن آن ها هستید، بپردازد.

۱- برنامه نویسی فرانت اند چیست و طراح سایت کیست

فرانت اند، بخشی از یک وب سایت یا برنامه(اپلیکیشن) است که کاربران با آن در تعامل هستند، که حتی گاهی اوقات، کلاینت ساید(client side) نامیده می شود. «کلاینت» به آن بخشی از سرویس شما اطلاق می‌شود که کاربر از طریق آن به وب‌سایت، برنامه یا نرم‌افزار شما دسترسی دارد.

یک طراح سایت یا توسعه دهنده فرانت وب، آنچه را که کاربران در مرورگرهای خود می بینند را پیاده سازی می کند. آنها مسئول ظاهر یک وب سایت یا برنامه و احساسی هستند که این ظاهر به مخاطب منتقل می کند. آنها از مهارت های طراحی، کد نویسی، تجزیه و تحلیل و اشکال زدایی(debugging) برای ساخت سمت مشتری یک وب سایت استفاده می کنند.

در حالی که انتظار می‌رود توسعه‌دهنده فرانت‌ اند نیز اطلاعاتی در مورد بک‌اند و طراحی وب داشته باشد، حتی برای مهاجرت طراح سایت نیز نیازی به دانستن همه چیز در این باره ندارد – چرا که این کار یک توسعه دهنده فول استک است و حداقل ۲ سال زمان نیاز است که به یک برنامه نویس همه فن حریف تبدیل شوید!

برنامه نویس فرانت اند معمولاً وظیفه نوشتن کد، تجزیه و تحلیل کد، اشکال زدایی(debugging)  برنامه ها و اجرای طرح ها را دارند؛ که نتیجه انجام این وظایف، تضمین یک تجربه کاربری یکپارچه و منسجم ست.

در حقیقت، توسعه دهنده فرانت اند درست جایی ایستاده است که طراحی و عمل ترکیب می شوند. آنها از طرفی تصمیم می گیرند که یک عنصر چقدر تعاملی باشد یا روی نحوه چیدمان المان ها کار کنند. از سوی دیگر بر نحوه کدگذاری اشیا و المان ها تمرکز می کنند و اطمینان می دهند که سایر برنامه نویس ها می توانند کار آنها را درک کنند.

 

چگونه برنامه نویس فرانت اند شویم

۲- مهارت های مورد نیاز برای مهاجرت طراح سایت 

توسعه دهنده فرانت اند باید مهارت های فنی مانند انواع خاصی از کدها، ابزارهای دیجیتال و قواعد اساسی این حوزه را بداند. اگرچه مهارت های نرم نیز، به اندازه این مهارت های فنی ضروری هستند.

در ادامه یک نمای کلی از آنچه یک توسعه دهنده فرانت اند باید بداند، آورده شده است.

۱-۲ مهارت های فنی برای مهاجرت طراح سایت

توسعه دهندگان فرانت اند باید زبان های برنامه نویسی سمت کلاینت از جمله از HTML، CSS و جاوا اسکریپت را به خوبی فرا گرفته باشند. ابتدا، اسکلت وب سایت به وسیله HTML ساخته می شود، سپس از CSS، که گاهی اوقات “لباس-clothes” نیز نامیده می شود، برای سر و شکل دادن به وب سایت استفاده می شود.

چارچوب‌ها/فریم ورک ها

یک توسعه‌دهنده فرانت‌اند باید با فریم‌ورک‌ها نیز آشنا باشد.

هر سال فریم ورک های جدیدی ایجاد می شوند، اما محبوب ترین آنها معمولاً طول عمر بیشتری دارند. این فریم ورک ها عبارتند از Angular.js، React.js، jQuery، Node.js، Backbone.js، Ember.js و Vue.js. ممکن ست یادگیری Bootstrap (یک جعبه ابزار جاوا اسکریپت) نیز ضروری به نظر برسد.

اصول رسپانسیویتی 

توسعه دهندگان فرانت اند (Frontend) می توانند یک وب سایت را با این زبان ها و فریم ورک ها کدنویسی کنند، اما هنوز چند مهارت دیگر وجود دارد که آنها باید بدانند. اینجاست که در بحث رسپانسیو بودن سایت وارد می‌شوند. آنها باید نحوه ایجاد طرح‌های ریسپانسیو، اشکال‌زدایی و آزمایش کدهایشان را بدانند. به عبارت دیگر، یک وب‌سایت را طوری طراحی و کدنویسی کنند که  در همه دستگاه ها و مرورگرها، به خوبی نمایش داده شود و کار کند.

به علاوه، آنها باید با API ها آشنا باشند و در خط فرمان کار کنند. هر توسعه دهنده باید بداند که چگونه از Git و GitHub استفاده کند و تفاوت های آن را توضیح دهد.

۲-۲ مهارت های نرم برای مهاجرت طراح سایت

به عنوان یک برنامه نویس فرانت اند، باید بتوانید هم با تیم فنی خود و هم با مشتری یا شرکتی که برای آن کار می کنید ارتباط برقرار کنید. این بدان معناست که شما به مهارت های کلامی و نوشتاری قدرتمند نیازمندید.

حین برقراری یک ارتباط نوشتاری، ممکن است شما وظیفه ایجاد اسلایدهای پیشنهادات، وایر فریم‌ها یا گزارش‌های پیشرفت پروژه‌ ها را داشته باشید. ممکن است لازم باشد پروژه های خود را ارائه دهید یا در کنفرانسی تلفنی راجع به آن ها صحبت کنید.

توسعه دهنده فرانت اند حتی باید بتوانند ارتباطی قوی از طریق کدهای خود برقرار کنند. چه صرفا در حال نوشتن نظراتی برای خود باشند، تا بعداً به آنها مراجعه کنند، چه در حال ایجاد اسناد و داکیومنت هایی برای هم تیمی هایشان، این مهارت ضروری است. آن ها باید به این موضوع فکر کنند که شاید چند ماه بعد نیاز باشد، به کدهایی که نوشتند برگردند و آن ها را برای هم تیمی ها توضیح دهند.

حل مسئله و توجه به جزئیات

برای یک برنامه نویس فرانت اند این دو ویژگی هایی جدایی ناپذیرند. خروجی که کاربر نهایی از کار توسعه دهنده فرانت اند می بیند، از کنار هم گذاشتن با دقت همه این جزییات است.

در نهایت، توسعه دهنده فرانت اند باید منعطف و خلاق باشند. فناوری و دانش در تمام طول عمر شغل شما به پیشرفت خود ادامه خواهد داد. شما باید زبان‌ها و کتابخانه‌های برنامه‌نویسی جدید را یاد بگیرید و در جریان پیشرفت‌های فناوری باشید.

 

۳- درآمد یک توسعه دهنده فرانت اند چقدر است؟

اکنون که می‌دانید چگونه می‌توانید یک توسعه‌ دهنده فرانت‌اند شوید، زمان آن رسیده است که به قسمت های خوب داستان برسید. اینکه چقدر می‌توانید به عنوان یک برنامه نویس در این شغل درآمد کسب کنید.

ما میانگین دستمزد یک توسعه‌ دهنده فرانت اند را در کشورهای سراسر جهان جمع‌آوری کرده‌ایم. این ارقام بر اساس آخرین داده‌های Indeed، Glassdoor، و CWJobs هستند:

 • ایالات متحده: ۱۰۲،۴۰۲ دلار
 • کانادا: ۸۴،۶۱۱ دلار
 • بریتانیا: ۵۳،۴۸۹ پوند
 • آلمان: ۶۳،۳۲۵ یورو
 • هند: ۳،۷۳،۵۵۵ روپیه

درست مثل اغلب شغل های دیگر، درآمد توسعه دهنده فرانت اند، به محل زندگی، سطح مهارت و نوع شرکتی که برای کار انتخاب می کنند بستگی دارد.

۴- راهنمای گام به گام آماده شدن برای مهاجرت طراح سایت

گام ۱: با یک برنامه یادگیری منسجم شروع کنید.

در دهه گذشته، ضرورت مدرک دانشگاهی، برای ورود به صنعت فناوری و مهاجرت طراح سایت کاهش یافته است.

پیش ازین،  امکان نداشت که بدون مدرک بتوانید، جایگاهی بین برنامه نویسان داشته باشید. ولی اکنون، کارفرمایان بسیار انعطاف پذیرتر هستند! شما می توانید چند روش را برای دریافت آموزش موردنیاز توسعه دهنده فرانت اند یک وبسایت در پیش بگیرید.

Goalearn-Certification گواهیمنامه گلرن

 • گواهی برنامه های منتورینگ: با گواهی برنامه منتورینگ گلرن، می توانید در کمتر از ده ماه به عنوان توسعه دهنده وب مشغول به فعالیت شوید و برای برنامه مهاجرت طراح سایت نیز آماده شوید. که به صورت کاملا هدفمند و شفاف در مسیر مهاجرت به عنوان طراح سایت در گروه برنامه نویسی فرانت اند که به آن علاقمند هستید، پیش خواهید رفت. 
 • خودآموزی: خودآموزی می‌تواند شامل دوره‌های کدنویسی رایگان، دوره‌های کدنویسی مقرون‌به‌صرفه یا کتاب باشد. همچنین می‌توانید از آموزش‌های YouTube یا پلتفرمی مانند freeCodeCamp برای یادگیری استفاده کنید. خودآموزی، بسته به منابعی که انتخاب می کنید، از رایگان تا چند هزار دلار متغیر است. یا اینکه ممکن است کمتر از ده ماه یا چندین سال طول بکشد.
 • دانشگاه: دانشگاه گرانترین و یا حداقل طولانی ترین مسیر برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده  فرانت اند است. معمولا برنامه های دانشگاهی با صنعت و مهارت هایی که شرکت ها از شما توقع دارند به روز نشده است. در انتهای برنامه های دانشگاهی، بیشتر افراد نیازمند سپری کردن دوره هایی به صورت خودآموز یا دوره های کارآموزی چند ماهه و نامشخص در شرکت ها هستند.

 

گام ۲: تجربه کسب کنید و نمونه کار بسازید.

برای به دست آوردن اولین شغل خود، باید یک نمونه کار بسازید. اما بدون وجود هیچ تجربه کار واقعی خلق یک نمونه کار مناسب بسیار دشوار است.

شما می توانید به کمک GitHub، به طور خاص با کار کردن روی پروژه هایی که برای ساخت یک پورتفولیو مناسب هستند، به این تجربه برای مهاجرت طراح سایت دست پیدا کنید . اگر در یک بوت کمپ شرکت می کنید، احتمالاً پس از اتمام برنامه، روی چندین پروژه نمونه ای کار می کنید.

در برخی کشورها می توانید وارد دوره های کارآموزی یا کارورزی شوید و تجربه کسب کنید. اینها می توانند فرصت های خوبی برای جمع آوری تکه تکه هایی از  نمونه کارها باشند. معمولا برای دوره های کارآموزی و گاهی اوقات برای بوت کمپ ها، ملزم به پرداخت هزینه هستید. برای دوره های کارورزی ممکن است نیاز به پرداخت هزینه نداشته باشید و حتی گاهی از آن درآمد هم داشته باشید.

یکی از راه های عالی دیگر  برای کسب تجربه، ارائه خدمات به یک سازمان خیریه یا NGO است. به این ترتیب می‌توانید مهارت‌های خود را به رخ بکشید و آن ها را توسعه دهید، پروژه‌ای را به رزومه خود اضافه کنید و به یک هدف ارزشمند کمک کنید، یک تیر و چند نشان!

 

گام ۳: ساختن پورتفولیوی از کدها و پروژه های برنامه نویسی فرانت اند خود را شروع کنید

اکثر توسعه دهندگان فرانت اند یک وب سایت را، به هدف به نمایش گذاشتن نمونه کارها و مهارت های خود طراحی و ایجاد می کنند.

بدون لحظه ای تردید، برای ساختن وب سایت نمونه کارهایتان، از قالب های مناسب و جذاب استفاده کنید. اگر حداقل سه پروژه یا بیش از آن برای به نمایش گذاشتن در سایتتان ندارید، روند ساخت خود سایت را مستند کنید.

از آیتم هایی مثل زنگوله و دارک مود، انیمیشن‌ها و چیزهای مشابه این ها برای بالاترین سطح استفاده کنید و آن را به عنوان یک پروژه در مجموعه خود بگنجانید.

مطمئن شوید که خودتان را نه تنها به عنوان یک برنامه نویس فرانت اند، بلکه به عنوان یک انسان متخصص به خوبی معرفی کرده اید. غیر از مهارت های فنی، اما شخصیت و مهارت های غیر فنی شما نیز ضروری است! علاوه بر این، لینک هایی برای دستیابی  به کد سورس هایتان، به همراه ویدیویی که نمای کلی پروژه شما را به خوبی نشان دهد، اضافه کنید. این موضوع سبب می شود، که ارزیابی شما برای مخاطب راحت و سریع تر شود.

لینک حساب‌های کاربری خود را در LinkedIn، GitHub و StackOverflow و هر شبکه اجتماعی دیگری که می‌خواهید به اشتراک بگذارید، به طور برجسته نشان دهید.

ارسال رزومه و درخواست همکاری با شرکت ها

گام ۴: برای شروع مسیر مهاجرت طراح سایت رزومه بفرستید

شما نحوه کدنویسی را یاد گرفتید، تجربه کسب کردید و یک نمونه کار مناسب ایجاد کردید. الان وقت آن رسید که اقدام کنید و در بازار کار ظاهر شوید.اکنون زمان درخواست کار فرا رسیده است. 

در مرحله اول، به عنوان یک کارجوی توسعه دهنده فرانت، انتظار چندین بار مصاحبه و حداقل یک بار چالش کدنویسی را داشته باشید.

می‌توانید مشاغل مختلف توسعه‌دهنده فرانت اند را به راحتی با یک جستجوی ساده در اینترنت پیدا کنید:

قرارست یک فرآیند مصاحبه طولانی را طی کنید، بنابراین بهتر است برای آن، آماده شوید.

۵- بهترین کشور برای مهاجرت طراح سایت

 شما می توانید با انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت طراح سایت نسبت به کسب اقامت برترین کشورهای جهان اقدام کنید. 

طراحی سایت و به طورکلی توسعه وب ازجمله مشاغلی به شمار می آید که همواره دارای بازار کار مناسبی بوده است. اگر در این حوزه مشغول به فعالیت هستید به احتمال بسیار زیادی می توانید یک موقعیت شغلی بسیار مناسب را در برخی از کشورهای اروپایی و همچنین کشورهای آمریکای شمالی پیدا کنید و برنامه مهاجرت طراح سایت خود را به سرانجام برسانید. 

 

۱-۵ بازار کار طراحی سایت در خارج از کشور 

پیش از بررسی گزینه های مختلف در زمینه بهترین کشور برای مهاجرت طراح سایت باید به این پرسش پاسخ دهیم که بازار کار طراحی وب سایت در اکثر کشورهای اروپایی و همچنین آمریکای شمالی به چه نحو است؟ همان طور که در ابتدای متن گفته شد، این شغل ازجمله مشاغلی به شمار می آید که در سال های اخیر میزان تقاضا برای آن به شدت افزایش یافته است؛ بنابراین، اگر در این حوزه مشغول به فعالیت هستید به سادگی می توانید نسبت به دریافت یک موقعیت شغلی عالی در کشورهای مختلف اقدام کنید. 

طراحی سایت نه تنها در حال حاضر، بلکه در آینده نیز بازار کار بسیاری مناسبی خواهد داشت. برخی از افراد پیش بینی می کنند که شغل طراحی وب در کنار مشاغلی همچون برنامه نویسی هوش مصنوعی در سا ل های آینده در صدر لیست پردرآمدترین مشاغل موجود در سطح جهان قرار می گیرد. 

مهم ترین امر در این زمینه برای کلیه افرادی که قصد دارند مهاجرت طراح سایت را تجربه کنند و زندگی در یک محیط بدون دغدغه ای داشته باشند، انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت طراح سایت است. تنها در صورت انتخاب یک کشور مناسب می توانید خیال راحتی از بابت درآمد بالا و همچنین امکان ایجاد یک زندگی با سطح رفاه فوق العاده را داشته باشید. 

 

۲-۵ وضعیت آلمان برای مهاجرت طراح سایت

اگر بخواهیم به بهترین کشور برای مهاجرت طراح سایت در قاره اورپا اشاره کنیم، قطعاً رتبه اول ما باید کشور آلمان باشد. این کشور از لحاظ تکنولوژی و فناوری برترین کشور حال حاضر قاره سبز به شمار می آید. در سال های اخیر نیز ایرانیان زیادی تحت زمینه های شغلی مختلف به این کشور مهاجرت کرده اند.

یکی از مهم ترین دلایل انتخاب آلمان جهت مهاجرت را می توان بالابودن درآمد طراحان در این کشور دانست. چنانچه اولویت شما برای مهاجرت، افزایش میزان درآمدتان به شکلی چشمگیر است، گزینه ای بهتر از آلمان را در قاره اروپا پیدا نخواهید کرد.

به منظور فعالیت در آلمان باید با زبان آلمانی آشنایی داشته باشید. اگرچه امکان فعالیت به عنوان یک مهاجر خارجی با زبان انگلیسی در برخی از شرکت های موجود در این کشور وجود دارد، اما در هر حال مهم ترین عامل برای طی کردن نردبان ترقی در این کشور، یادگیری زبان آلمانی است. 

 

 ۳-۵ وضعیت آمریکا برای مهاجرت طراح سایت

مگر می شود از بهترین کشور برای مهاجرت طراح سایت صحبت کرد، اما نامی از ایالات متحده آمریکا نبرد. اگر از جمله افرادی هستید که قصد پیشرفت در زمینه کاری خود را دارند، ایالات متحده آمریکا جزو بهترین گزینه های موجود است. با انتخاب این کشور می توانید تجربه فعالیت در برخی از برترین شرکت های تکنولوژیک جهان را بچشید.

درآمد طراحان وب در این کشور روزبه روز در حال افزایش است. آمارهای موجود نشان می دهند که بازار کار طراحان وب تا چند سال آینده در این کشور بیش از بیست درصد رشد خواهد کرد. این بدان معناست که شما می توانید خیال راحتی از بابت داشتن ثبات شغلی بسیار مناسب در این کشور داشته باشید.

به طورکلی می توان گفت که ایالات متحده آمریکا باید همواره انتخاب اول شما جهت مهاجرت به عنوان یک طراح وب باشد. جهت فعالیت کاری در این کشور و جذب یک جاب آفر طراح سایت، باید رزومه ای بسیار قوی و حرفه ای را ارائه دهید. 

 

۴-۵ وضعیت کانادا برای مهاجرت طراح سایت

مورد دیگری که در زمینه انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت طراح سایت باید حتماً نامی از آن ببریم، کانادا است. این کشور نیز از لحاظ ارائه درآمد مناسب به طراحان وب دست کمی از آمریکا و آلمان ندارند. علاوه براین، به طورکلی زندگی در این کشور دارای مشغله های کم تری نسبت به دو کشور آمریکا و آلمان خواهد بود.

 اگر قصد دارید حتی پس از مهاجرت کاری به کانادا نیز مشتریانی ایرانی داشته باشید، کشور کانادا را باید در صدر لیست خود برای بحث مهاجرت طراح سایت قرار دهید. جهت مهاجرت کاری به کانادا نیز مهم ترین عامل، برخورداری از یک رزومه مناسب است. 

 

۶- جمع بندی + توصیه نهایی

این که در کمتر از ۲ سال به یک توسعه دهنده فرانت اند تبدیل شوید و مهاجرت طراح سایت را تجربه کنید، کاملا امکان پذیر است. اگر آماده جهش هستید، ابتدا  HTML، CSS، و جاوا اسکریپت را شروع کنید. چرا که این ها بهترین ابزار برای شروع مسیر تبدیل شدن به توسعه دهنده فرانت اند هستند.

چه شرکت در یک برنامه منتورینگ را انتخاب کنید و چه خودتان به تنهایی یاد بگیرید، می توانید انجمن و گروه های پشتیبانی را در طول مسیرتان، پیدا کنید. به این علت که جامعه توسعه دهندگان هر سال به سرعت در حال رشد است، و همچنین تقاضا برای این شغل نیز افزایش می یابد.

۱-۶ کارهایی که اکنون باید انجام دهید

 1.  یک معرفی عملی برای توسعه وب داشته باشید و اولین وب سایت خود را از ابتدا بسازید
 2. در یکی از رویدادهای رایگان توسعه وب آنلاین با کارشناسان صنعت شرکت کنید.
 3. با یک مشاور شغلی در مورد انتخاب و تغییر شغل صحبت کنید و بدانید که برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب واجد شرایط  فقط در ۴ تا ۷ ماه چه چیزی لازم است.
 4. می توانید وارد برنامه منتورینگ برنامه نویسی فرانت اند(کلیک کنید) ویژه مهاجرت کاری شده و متناسب با شرایطتان وارد فرایند ارزیابی شوید تا برای برنامه مهاجرت طراح سایت خود از هر لحاظ آماده شوید.

فهرست مطالب

خبرنامه گل ارن

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

جدیدترین مطالب بلاگ

با مدیر برنامه های منتورینگ گُل اِرن صحبت کنید تا بفهمید: