برنامه نویسی فرانت اند

مسیر شغلی تبدیل شدن به یک برنامه نویس فرانت اند + راهنمای قدم به قدم

فهرست مطالب

تغییر شغل و ورود به دنیای تکنولوژی به ویژه برنامه نویسی فرانت اند می تواند یک کار پر چالش و بزرگ به نظر برسد. هر چند این موضوع کامل طبیعی ست که هر فرد، در طول زندگی خود بیش از یک مسیر شغلی را طی کند. اگر در حال مطالعه این مقاله هستید، احتمالا یا ابتدای راه ورود به دنیای کار برنامه نویسی فرانت اند قرار دارید، یا فکر می کنید که این شغل نسبت به شغل فعلی تان، می توانند آینده روشن تری را پیش روی شما قرار دهد.

سوال مهمی که شاید ذهن شما را نیز درگیر کرده باشد، این است که چگونه می توانید تبدیل به یک برنامه نویس فرانت اند شوید و این که آیا می توانید بدون مدرک دانشگاهی هم این کار را انجام دهید؟

این مقاله قرار است به موضوعاتی مانند، معرفی شغل برنامه نویسی فرانت اند، چگونگی تبدیل شدن به یک برنامه نویس فرانت اند و مهارت های مهمی که در این شغل نیازمند داشتن آن ها هستید، بپردازد.

1. برنامه نویسی فرانت اند چیست؟

فرانت اند، بخشی از یک وب سایت یا برنامه(اپلیکیشن) است که کاربران با آن در تعامل هستند، که حتی گاهی اوقات، کلاینت ساید(client side) نامیده می شود.

 «کلاینت» به آن بخشی از سرویس شما اطلاق می‌شود که کاربر از طریق آن به وب‌سایت، برنامه یا نرم‌افزار شما دسترسی دارد.

2. یک توسعه دهنده یا برنامه نویس فرانت اند چه کاری انجام می دهد؟

یک توسعه دهنده فرانت وب، آنچه را که کاربران در مرورگرهای خود می بینند، ایجاد می کند. آنها مسئول ظاهر یک وب سایت یا برنامه و احساسی هستند که این ظاهر به مخاطب منتقل می کند. آنها از مهارت های طراحی، کد نویسی، تجزیه و تحلیل و اشکال زدایی(debugging) برای ساخت سمت مشتری یک وب سایت استفاده می کنند. 

در حالی که انتظار می‌رود توسعه‌دهنده فرانت‌ اند نیز اطلاعاتی در مورد بک‌اند و طراحی وب داشته باشد، نیازی به دانستن همه چیز در این باره ندارد – این کار یک توسعه دهنده فول استک است. اما بی شک، درک زبان‌ها، ابزارها و قواعد طراحی مختلف می‌تواند، حین انجام کار تیمی، بسیار کمک کننده باشد. 

وظایف توسعه دهنده فرانت اند

برنامه نویس فرانت اند معمولاً وظیفه نوشتن کد، تجزیه و تحلیل کد، اشکال زدایی(debugging)  برنامه ها و اجرای طرح ها را دارند؛ که نتیجه انجام این وظایف، تضمین یک تجربه کاربری یکپارچه و منسجم ست.

در حقیقت، توسعه دهنده فرانت اند درست جایی ایستاده است که طراحی و عمل ترکیب می شوند. آنها از طرفی تصمیم می گیرند که یک عنصر چقدر تعاملی باشد یا روی نحوه چیدمان المان ها کار کنند. از سوی دیگر بر نحوه کدگذاری اشیا و المان ها تمرکز می کنند و اطمینان می دهند که سایر برنامه نویس ها می توانند کار آنها را درک کنند. 

چگونه برنامه نویس فرانت اند شویم

3. به عنوان یک برنامه نویس فرانت اند به چه مهارت هایی نیاز دارید؟

توسعه دهنده فرانت اند باید مهارت های فنی مانند انواع خاصی از کدها، ابزارهای دیجیتال و قواعد اساسی این حوزه را بداند. اگرچه مهارت های نرم نیز، به اندازه این مهارت های فنی ضروری هستند. 

در ادامه یک نمای کلی از آنچه یک توسعه دهنده فرانت اند باید بداند، آورده شده است. 

۱-۳ مهارت های فنی

توسعه دهندگان فرانت اند باید زبان های برنامه نویسی سمت کلاینت از جمله از HTML، CSS و جاوا اسکریپت را به خوبی فرا گرفته باشند. ابتدا، اسکلت وب سایت به وسیله HTML ساخته می شود، سپس از CSS، که گاهی اوقات “لباس-clothes” نیز نامیده می شود، برای سر و شکل دادن به وب سایت استفاده می شود.

چارچوب‌ها/فریم ورک ها

یک توسعه‌دهنده فرانت‌اند باید با فریم‌ورک‌ها نیز آشنا باشد.

هر سال فریم ورک های جدیدی ایجاد می شوند، اما محبوب ترین آنها معمولاً طول عمر بیشتری دارند. این فریم ورک ها عبارتند از Angular.js، React.js، jQuery، Node.js، Backbone.js، Ember.js و Vue.js. ممکن ست یادگیری Bootstrap (یک جعبه ابزار جاوا اسکریپت) نیز ضروری به نظر برسد.

توسعه دهنده فرانت اند
توسعه دهنده فرانت اند

رعایت اصول رسپانسیو بودن 

توسعه دهندگان فرانت اند (Frontend) می توانند یک وب سایت را با این زبان ها و فریم ورک ها کدنویسی کنند، اما هنوز چند مهارت دیگر وجود دارد که آنها باید بدانند. اینجاست که در بحث رسپانسیو بودن سایت وارد می‌شوند. آنها باید نحوه ایجاد طرح‌های ریسپانسیو، اشکال‌زدایی و آزمایش کدهایشان را بدانند. به عبارت دیگر، یک وب‌سایت را طوری طراحی و کدنویسی کنند که  در همه دستگاه ها و مرورگرها، به خوبی نمایش داده شود و کار کند.

به علاوه، آنها باید با API ها آشنا باشند و در خط فرمان کار کنند. هر توسعه دهنده باید بداند که چگونه از Git و GitHub استفاده کند و تفاوت های آن را توضیح دهد

مهارت های نرم

به عنوان یک برنامه نویس فرانت اند، باید بتوانید هم با تیم فنی خود و هم با مشتری یا شرکتی که برای آن کار می کنید ارتباط برقرار کنید. این بدان معناست که شما به مهارت های کلامی و نوشتاری قدرتمند نیازمندید.

حین برقراری یک ارتباط نوشتاری، ممکن است شما وظیفه ایجاد اسلایدهای پیشنهادات، وایر فریم‌ها یا گزارش‌های پیشرفت پروژه‌ ها را داشته باشید. ممکن است لازم باشد پروژه های خود را ارائه دهید یا در کنفرانسی تلفنی راجع به آن ها صحبت کنید. 

توسعه دهنده فرانت اند حتی باید بتوانند ارتباطی قوی از طریق کدهای خود برقرار کنند. چه صرفا در حال نوشتن نظراتی برای خود باشند، تا بعداً به آنها مراجعه کنند، چه در حال ایجاد اسناد و داکیومنت هایی برای هم تیمی هایشان، این مهارت ضروری است. آن ها باید به این موضوع فکر کنند که شاید چند ماه بعد نیاز باشد، به کدهایی که نوشتند برگردند و آن ها را برای هم تیمی ها توضیح دهند. 

حل مسئله و توجه به جزئیات

 برای یک برنامه نویس فرانت اند این دو ویژگی هایی جدایی ناپذیرند. خروجی که کاربر نهایی از کار توسعه دهنده فرانت اند می بیند، از کنار هم گذاشتن با دقت همه این جزییات است.

در نهایت، توسعه دهنده فرانت اند باید منعطف و خلاق باشند. فناوری و دانش در تمام طول عمر شغل شما به پیشرفت خود ادامه خواهد داد. شما باید زبان‌ها و کتابخانه‌های برنامه‌نویسی جدید را یاد بگیرید و در جریان پیشرفت‌های فناوری باشید. 

درآمد یک توسعه دهنده فرانت اند frontend چقدر است

4. درآمد یک توسعه دهنده فرانت اند frontend چقدر است؟

اکنون که می‌دانید چگونه می‌توانید یک توسعه‌ دهنده فرانت‌اند شوید، زمان آن رسیده است که به قسمت های خوب داستان برسید. اینکه چقدر می‌توانید به عنوان یک برنامه نویس در این شغل درآمد کسب کنید.

ما میانگین دستمزد یک توسعه‌ دهنده فرانت اند را در کشورهای سراسر جهان جمع‌آوری کرده‌ایم. این ارقام بر اساس آخرین داده‌های Indeed، Glassdoor، و CWJobs هستند:

 • ایالات متحده: 102،402 دلار
 • کانادا: 84،611 دلار
 • بریتانیا: 53،489 پوند
 • آلمان: 63،325 یورو
 • هند: 3،73،555 روپیه

درست مثل اغلب شغل های دیگر، درآمد توسعه دهنده فرانت اند، به محل زندگی، سطح مهارت و نوع شرکتی که برای کار انتخاب می کنند بستگی دارد.

5. راهنمای گام به گام تبدیل شدن به یک برنامه نویس فرانت اند

گام 1: با یک برنامه یادگیری منسجم شروع کنید.

در دهه گذشته، ضرورت مدرک دانشگاهی، برای ورود به صنعت فناوری کاهش یافته است.

پیش ازین،  امکان نداشت که بدون مدرک بتوانید، جایگاهی بین برنامه نویسان داشته باشید. ولی اکنون، کارفرمایان بسیار انعطاف پذیرتر هستند! شما می توانید چند روش را برای دریافت آموزش موردنیاز توسعه دهنده فرانت اند یک وبسایت در پیش بگیرید. 

Goalearn-Certification گواهیمنامه گلرن

 • گواهی برنامه های منتورینگ: با گواهی برنامه منتورینگ گلرن، می توانید در کمتر از ده ماه به عنوان توسعه دهنده وب مشغول به فعالیت شوید. هزینه این برنامه ها بسیار کمتر از هزینه دانشگاه است و شما را به صورت کاملا هدفمند و شفاف در مسیر دستیابی به شغلی در گروه برنامه نویسی فرانت اند که به آن علاقمند هستید، پیش می برد. اما ممکن است هزینه بیشتری نسبت به خودآموزی داشته باشد. البته حتی امکان بورسیه از طریق این برنامه ها توسط برخی از شرکت ها نیز در دسترس است.

   

خودآموزی برنامه نویسی فرانت اند

 • خودآموزی: خودآموزی می‌تواند شامل دوره‌های کدنویسی رایگان، دوره‌های کدنویسی مقرون‌به‌صرفه یا کتاب باشد. همچنین می‌توانید از آموزش‌های YouTube یا پلتفرمی مانند freeCodeCamp برای یادگیری استفاده کنید. خودآموزی، بسته به منابعی که انتخاب می کنید، از رایگان تا چند هزار دلار متغیر است. یا اینکه ممکن است کمتر از ده ماه یا چندین سال طول بکشد.

   

یادگیری برنامه نویسی در دانشگاه
 
 • دانشگاه: دانشگاه گرانترین و یا حداقل طولانی ترین مسیر برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده  فرانت اند است. معمولا برنامه های دانشگاهی با صنعت و مهارت هایی که شرکت ها از شما توقع دارند به روز نشده است. در انتهای برنامه های دانشگاهی، بیشتر افراد نیازمند سپری کردن دوره هایی به صورت خودآموز یا دوره های کارآموزی چند ماهه و نامشخص در شرکت ها هستند.

گام 2: تجربه کسب کنید و نمونه کار بسازید.

برای به دست آوردن اولین شغل خود، باید یک نمونه کار بسازید. اما بدون وجود هیچ تجربه کار واقعی خلق یک نمونه کار مناسب بسیار دشوار است. 

شما می توانید به کمک GitHub، به طور خاص با کار کردن روی پروژه هایی که برای ساخت یک پورتفولیو مناسب هستند، به این تجربه دست پیدا کنید . اگر در یک بوت کمپ شرکت می کنید، احتمالاً پس از اتمام برنامه، روی چندین پروژه نمونه ای کار می کنید. 

در برخی کشورها می توانید وارد دوره های کارآموزی یا کارورزی شوید و تجربه کسب کنید. اینها می توانند فرصت های خوبی برای جمع آوری تکه تکه هایی از  نمونه کارها باشند. معمولا برای دوره های کارآموزی و گاهی اوقات برای بوت کمپ ها، ملزم به پرداخت هزینه هستید. برای دوره های کارورزی ممکن است نیاز به پرداخت هزینه نداشته باشید و حتی گاهی از آن درآمد هم داشته باشید.

یکی از راه های عالی دیگر  برای کسب تجربه، ارائه خدمات به یک سازمان خیریه یا NGO است. به این ترتیب می‌توانید مهارت‌های خود را به رخ بکشید و آن ها را توسعه دهید، پروژه‌ای را به رزومه خود اضافه کنید و به یک هدف ارزشمند کمک کنید، یک تیر و چند نشان!

گام 3: ساختن پورتفولیوی از کدها و پروژه های برنامه نویسی فرانت اند خود را شروع کنید

اکثر توسعه دهندگان فرانت اند یک وب سایت را، به هدف به نمایش گذاشتن نمونه کارها و مهارت های خود طراحی و ایجاد می کنند. 

بدون لحظه ای تردید، برای ساختن وب سایت نمونه کارهایتان، از قالب های مناسب و جذاب استفاده کنید. اگر حداقل سه پروژه یا بیش از آن برای به نمایش گذاشتن در سایتتان ندارید، روند ساخت خود سایت را مستند کنید

از آیتم هایی مثل زنگوله و دارک مود، انیمیشن‌ها و چیزهای مشابه این ها برای بالاترین سطح استفاده کنید و آن را به عنوان یک پروژه در مجموعه خود بگنجانید. 

مطمئن شوید که خودتان را نه تنها به عنوان یک برنامه نویس فرانت اند، بلکه به عنوان یک انسان متخصص به خوبی معرفی کرده اید. غیر از مهارت های فنی، اما شخصیت و مهارت های غیر فنی شما نیز ضروری است! علاوه بر این، لینک هایی برای دستیابی  به کد سورس هایتان، به همراه ویدیویی که نمای کلی پروژه شما را به خوبی نشان دهد، اضافه کنید. این موضوع سبب می شود، که ارزیابی شما برای مخاطب راحت و سریع تر شود.

لینک حساب‌های کاربری خود را در LinkedIn، GitHub و StackOverflow و هر شبکه اجتماعی دیگری که می‌خواهید به اشتراک بگذارید، به طور برجسته نشان دهید.

ارسال رزومه و درخواست همکاری با شرکت ها

گام 4: برای شرکت ها درخواست همکاری ارسال کنید

شما نحوه کدنویسی را یاد گرفتید، تجربه کسب کردید و یک نمونه کار مناسب ایجاد کردید. الان وقت آن رسید که اقدام کنید و در بازار کار ظاهر شوید.اکنون زمان درخواست کار فرا رسیده است. 

در مرحله اول، به عنوان یک کارجوی توسعه دهنده فرانت، انتظار چندین بار مصاحبه و حداقل یک بار چالش کدنویسی را داشته باشید.

می‌توانید مشاغل مختلف توسعه‌دهنده فرانت اند را به راحتی با یک جستجوی ساده در اینترنت پیدا کنید: 

 • درگاه های عمومی استخدام: جابینجا و جابویژن و کاربوم و …

 Indeed، LinkedIn، Glassdoor، Google Jobs، HackAJob

قرارست یک فرآیند مصاحبه طولانی را طی کنید، بنابراین بهتر است برای آن، آماده شوید.

6. جمع بندی + توصیه نهایی

این که در کمتر از یک سال به یک توسعه دهنده فرانت اند تبدیل شوید، کاملا امکان پذیر است. اگر آماده جهش هستید، ابتدا نحوه کدنویسی را یاد بگیرید!

 HTML، CSS، و جاوا اسکریپت بهترین مکان برای شروع توسعه دهندگان فرانت اند هستند.

چه شرکت در یک برنامه منتورینگ را انتخاب کنید و چه خودتان به تنهایی یاد بگیرید، می توانید انجمن و گروه های پشتیبانی را در طول مسیرتان، پیدا کنید. به این علت که جامعه توسعه دهندگان هر سال به سرعت در حال رشد است، و همچنین تقاضا برای این شغل نیز افزایش می یابد.

۱-۶ کارهایی که اکنون باید انجام دهید

 1.  یک معرفی عملی برای توسعه وب داشته باشید و اولین وب سایت خود را از ابتدا بسازید 
 2. در یکی از رویدادهای رایگان توسعه وب آنلاین با کارشناسان صنعت شرکت کنید.
 3. با یک مشاور شغلی در مورد انتخاب و تغییر شغل صحبت کنید و بدانید که برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب واجد شرایط  فقط در 4 تا 7 ماه چه چیزی لازم است.
 4. می توانید از طریق وبسایت گلرن وارد صفحه برنامه منتورینگ برنامه نویسی فرانت اند(کارآموزی مدرن) شده و متناسب با شرایطتان یکی از مسیرهای شغلی را انتخاب کرده و وارد فرایند ارزیابی شوید.

اگر از خواندن مقاله بالا لذت بردید، می توانید برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درباره گُل اِرن

داشتن نمونه کار مرتبط با نیاز بازار کار در کنار آمادگی و اعتماد به نفس کافی (چه در ایران و چه در خارج از کشور) نقش اصلی را در موفقیت شغلی ما، بازی می کند.
گُل اِرن(GoalEarn) با آگاهی کامل از عمق مشکلات و موانعی که سر راه شماست، سیستم منتورینگی را خلق کرده است، تا با طی کردن آن به صورت کاملا بهینه و هدفمند، به اهداف شغلی تان برسید.

Event-subscriber

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

© 2023 GoalEarn Mentoring Programs. All Rights Reserved
مهاجرت شغلی و کاری گلرن راهنمای مهاجرت گلرن
کتابچه راهنمای
مهاجرت شغلی در سال ۲۰۲۳
(برای تازه کارها)
برای دانلود رایگان ایمیلتان را ثبت کنید

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

برای دریافت آخرین وبینارها و آفرهای شغلی ایمیل خود را در باکس زیر وارد کنید.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد