خانه > سوالات متداول > تفاوت بین کارآموزی و برنامه منتورینگ 

تفاوت بین کارآموزی و برنامه منتورینگ چیست؟

کارآموزی فرصتی برای افراد جویای کار و فارغ التحصیلانه که از جانب کارفرما برای مدت زمانی مشخص به کارآموزان داده می شه تا اونا بتونن مهارت های تجربی و عملی شغل آینده‌شون رو با گذروندن دوره‌های کارآموزی بدست بیارن. معمولا دوره های کارآموزی به‌ صورت کارهای داوطلبانه یا همراه با حقوق پرداختی در نظر گرفته می‌شه.

کارآموزی ۳ نوع اصلی داره که هر فرد باید متناسب با شرایطش یکی انتخاب کنه:

 ۱- کارآموزی Internship  یا اینترن که در ایران بیشتر به گوشتون خورده و بیشتر مخصوص دانشجویان پزشکی(چون واقعا واسه اونها چنین چیزی قبل از ورود به این حرفه واجبه) هست و بطور تخصصی براشون برگزار میشه تا از این فرصت کوتاه برای افرایش تجربه کاریشون استفاده کنن. اما به طور کلی اینترشیپ یعنی شما مستقیما برای یه شرکت درخواست کار میدین؛ اون شرکت بسته به توانایی‌‌ها یا احساس نیاز، تشخیص میده که قبل از عقد قرارداد با شما یه دوره کارآموزی براتون بذاره.

۲- کارآموزی Externship  بیشتر بر روی تجربه کاری تمرکز داره. موسسات و دانشگاه‌ها یا مراکز فنی حرفه‌ای، دانشجویان یا کارآموزانشون رو به بیرون از اون دانشگاه یا موسسه میفرستن تا فرد بتونه دانش و تجربه ای که تا الان بدست آورده رو در محیط کار به اشتراک بذاره و بکار بگیره. در این صورت با آزمون و خطاهایی که انجام میده برای محیط واقعی کار آماده میشه.

۳- کارآموزی Apprenticeship رایج ترین دوره کارآموزی هست که این روزها باهاش برخورد می‌کنیم. توی دوره کارآموزی Apprenticeship یه شرکت که کارش آموزش مهارت‌های شغلی هست برای جذب کارآموز درخواست میده و هدفش اینه که مهارت‌های شغلی کارآموز رو افزایش بده. از بهترین نمونه های اپرنتسشیپ میشه به سیستم کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان اشاره کرد که از اینجا میتونین اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید. 

برنامه منتورینگ در واقع یک مکمل برای هر نوع دوره کارآموزی به حساب میاد. شما وقتی وارد یک برنامه منتورینگ میشید از قبل هدفتون مشخص میشه، مسیر شغلی تون با توجه به شرایط و سطحی که دارید تعیین میشه، افرادی به عنوان منتور کنارتون هستن که شما رو در طی این مسیر همراهی کنن، به صورت دوره ای تحت ارزیابی قرار میگیرین و نکاتی که برای بهبود عملکردتون نیاز دارید رو دریافت می کنین. برنامه های منتورینگ چون غالبا به صورت فردی طراحی و اجرایی میشن سرفصل،‌ زمان و سطح مشخصی ندارن و همه چیز با توجه به شرایطی که منتی داره تغییر میکنه. چون هدفشون رسوندن سطح افراد به درجه مشخصیه. یک برنامه منتورینگ میتونه داخل یک سازمان و متناسب با نیاز های اون طراحی و اجرایی بشه و یا اینکه مستقل از سازمان خاصی و صرفا با تمرکز بر نیاز های عمومی بازار کار و شرایط منتی اجرایی بشه. که در حالت اول چون قراره منتی برای سازمان کار کنه پوشش مالی و شرایط اسپانسر شیپ از سمت سازمان میتونه ایجاد بشه. اما در حالت دوم این شخصی منتی هستش که نیازه روی خودش سرمایه گذاری کنه و تجربه و مهارت هاش رو ارتقا بده.

در جدول زیر کارآموزی را با برنامه منتورینگ مقایسه کرده ایم تا بهتر با تفاوت ها و ویژگی های هریک آشنا شوید:

تفاوت
تمرکز بر بازار کار
انعطاف پذیری(قابلیت شخصی سازی برای هر فرد)
مسیر یادگیری از پیش تعریف شده
مسیر یادگیری مناسب با شخص،‌بازار کار و سازمان
وضعیت ارایه بازخورد و سیستم ارزیابی عملکرد
فرصت یادگیری حین انجام کار
مبلغ و قیمت گذاری
سفارش دهنده
کارآموزی
ندارد(صرفا بر نیاز همان شرکت متمرکز است)
پایین
ندارد(در اکثر موارد مسیر یادگیری کاملا مبهم است)
ندارد(کل دوره متناسب با نیاز سازمان است و اهداف و انتظارات کارآموز در طراحی مسیر لحاظ نمی شود)
پایین( به علت نداشتن برنامه، نبود نظارت و تیم اجرایی این مورد جدی گرفته نمی شود)
بالا(غالبا کارآموز از روزهای اول درگیر انجام کار می شود و فرصت های یادگیری مناسبی در طی مسیر خود دارد)
یا رایگان است و یا بدون حقوق یا با حقوق پایین برگزار می شود.
ندارد. هر سازمان به صورت موردی و نامنظم اقدام به برگزاری آن می کند.
برنامه منتورینگ
دارد
بسیار بالا
ندارد(در اکثر موارد)
دارد
بالا(به علت تمرکز بر هر فرد به طور مستقل)
بالا(یادگیری صرفا حول موضوعاتی است که طی مسیر مشخص میشود)
بالا تر از بوتکمپ
سازمان ها و منتی ها متناسب با اهداف توسعه فردی و شغلی خود
بازدیدها: 44
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
مهاجرت شغلی و کاری گلرن راهنمای مهاجرت گلرن
کتابچه راهنمای
مهاجرت شغلی در سال ۲۰۲۳
(برای تازه کارها)
برای دانلود رایگان ایمیلتان را ثبت کنید

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد