لوگوی گل اِرن

آیا کمبود نیرو کار در بارد صنعت جدی است؟ مصاحبه با مدیرعامل بارد صنعت + ویدئوی مصاحبه

در مصاحبه گلرن با مدیر عامل شرکت بارد صنعت پارسیان، آقای سید محمد مویدی، درباره چالش های منابع انسانی به ویژه نیرو کار صحبت کردیم. کسایی که تو شرکت بارد صنعت کار میکنن چه ویژگی هایی دارن؟ ما نیرویی رو در شرکت بارد صنعت میخوایم که برای کار کردن هدف مشخصی رو دنبال کنه. فقط […]

محمد مویدی مدیرعامل شرکت بارد صنعت

در مصاحبه گلرن با مدیر عامل شرکت بارد صنعت پارسیان، آقای سید محمد مویدی، درباره چالش های منابع انسانی به ویژه نیرو کار صحبت کردیم.

کسایی که تو شرکت بارد صنعت کار میکنن چه ویژگی هایی دارن؟

ما نیرویی رو در شرکت بارد صنعت میخوایم که برای کار کردن هدف مشخصی رو دنبال کنه. فقط برای گذران زندگی و داشتن یه حقوق حداقلی نخواد کار کنه. نمی تونیم کسایی رو داشته باشیم که برای انجام کمترین کار بیشترین حقوق ها رو میخوان. داشتن ذهنیت خلاق در راستای پیشرفت رو برای یه فرد جویای کار ضروری میدونیم. با این طرز فکر نیرو به پیشرفت خودش کمک میکنه. درنتیجه سازمانی که در اون کار میکنه هم پیشرفت میکنه. تو بارد صنعت افراد دنبال این نیستن که چقدر میتونن کار نکنن و چند روز تعطیله. سعی میکنن برای پیشرفت خودشون و کارشون زمان بذارن. ما قراره زمان زیادی رو در محل کارمون بگذرونیم پس باید برامون مهم باشه چه کاری باید انجام بدیم. پس باید هدف رو برای رشدمون مشخص کنیم.

آیا داشتن تحصیلات دانشگاهی برای فرد جویای کار ضروریه؟

الزاما داشتن تحصیلات، باعث نمیشه فرد شغل خوبی رو بتونه پیدا کنه. اون فرد باید سعی کنه در کنار تحصیلاتش مهارت های فنی خودش رو تقویت کنه. در این صورت برای استخدام در شغلی که استعداد داره میتونه موفق بشه. ما در شرکت بارد صنعت پارسیان شرایط همکاری رو هم با افراد تحصیلکرده داریم و هم با کسایی که از لحاظ فنی خلاق هستن.

در بازار کار امروز جایگاه کارفرما و نیرو کار کجاست؟

با توجه به شرایط موجود در جامعه، وضعیت هم برای کافرما برای داشتن نیرو خوب سخت شده و هم برای نیرو کار از لحاظ حقوق مکفی. اگر وضعیت تغییری نکنه شاید کشور مجبور باشه در آینده ای نه چندان دور از بقیه کشورها نیرو کار وارد کنه. یا تمرکز سرمایه گذاری به مناطقی از کشور منتقل میشه که نیرو کار بیشتر هست و افراد قدرت ریسک بالاتری برای کار کردن دارن. شاید با تاسیس کارخانه های تولیدی در مناطقی که نیرو کار بیشتر هست مشکل منابع انسانی برطرف بشه. یکی دیگه از معضلاتی که داریم اینه که یک سری از کسب و کارها چون صرفه اقتصادی بالایی برای کشور دارن، بخش بزرگی از نیرو انسانی و منابع طبیعی رو به کار میگیرن. این خوب نیست و میشه با تمرکز بر کسب و کارهای دیگر، از منابع انسانی و طبیعی استفاده بهتری کرد.

شرکت ها برای برطرف کردن مشکل منابع انسانی و کمبود نیرو آماده به کار چه کاری از دستشون بر میاد؟

اگه میشد با افراد صحبت کرد و قانعشون کرد به جای سرمایه گذاری در بورس و اینستاگرام یا ارزهای دیجیتال (نه اینکه بگیم بد هستن)، در کار تولیدی سرمایه گذاری و پیشرفت کنن، خوب بود. کسب و کارها نتایج خوبی میگرفتن. البته میدونیم این شدنی نیست.

به نظر مدیر عامل بارد صنعت، آیا افزایش حقوق در سال جدید با کیفیت نیرو کار هماهنگی داره؟

با افزایش حقوق که باز هم برای یه زندگی حداقلی کافی نیست، در نهایت نیرو کار هست که ضرر میکنه. وقتی شرکت ها بخوان حقوق بالاتری به نیرو کار بدن مجبورن روی محصول نهایی‌شون قیمت ها رو افزایش بدن. این باعث میشه حقوقی که نیرو کار گرفته به یه نحو دیگه از دستش بره. علاوه بر اینکه به نیرو کار فشار میاد به نظرم برای کارفرما هم شرایط سختی ایجاد شده. من به عنوان کارفرما شرکت بارد صنعت پارسیان میخوام در ازای افزایش حقوق کارمندم، اون کیفیتی که مد نظرم هست رو از کارش انتظار داشته باشم. یا روی شرایط دیگه مثل تعطیلات بتونم اعمال نظر کنم که متاسفانه حمایتی از کارفرما نداریم. با تمام این توضیحات، این رو بگم برای کسی که در شرکت بارد صنعت واقعا دنبال کار کردن باشه، حتی با افزایش حقوقی که بهش معترضیم، پرداختی بالاتر هم میتونیم داشته باشیم.

در پایان بحثمون درباره کمبود نیرو کار، موردی هست که بخواین درباره‌ش صحبت کنین؟

ما الان تو بارد صنعت پارسیان مجبور شدیم قرارداد مشتری‌مون رو رد کنیم چون معضل زمان و کمبود نیرو کار داریم. میدونیم که اگه نیرو کار خوب باشه میشه خیلی خوب کار کرد. امیدوارم روزی بین کار و نیرو کار به توازنی برسیم که همه بتونن راضی باشن. افراد در هر صنعتی بتونن با کار خوب به حقوقی برسن که باهاش یه زندگی خوب داشته باشن.

نظر شما درباره صحبت های ایشون چیه؟

شرکت بارد صنعت پارسیان در زمینه تولید سیستم های تهویه مطبوع و تبرید فعالیت میکنه و در سال ۱۳۹۸ تحت شخصیت حقوقی به ثبت رسیده. البته فعالیت شرکت از حدود ۲۰ سال پیش شروع شده و شرکت از همان زمان با بحث نیرو کار سر و کار داشته است. تعداد نیرو های این شرکت حدود ۲۰ تا ۳۰ نفر است.

اگر در مورد شرایط استخدام در این شرکت سوالی داشتین ازمون بپرسین تا بهتون جواب بدیم. ما خودمون میتونیم معرفی کننده شما بهشون باشیم.

 

اطلاعات تماس و آدرس شرکت

فهرست مطالب

خبرنامه گل ارن

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

با مشاور برنامه های منتورینگ گُل اِرن صحبت کنید

با ما در تماس باشید تا بفهمید: