لوگوی گل اِرن

چرا در مصاحبه کاری رد شدم؟ + راهکارهایی برای نتیجه گیری بهتر

اگر به دنبال این هستین که در مصاحبه کاری بعدی موفق شوید و استخدام شوید بهتر است که با دلایل رد شدن در مصاحبه کاری به خوبی آگاه باشید.
رد شدن در مصاحبه شغلی

چرا در مصاحبه کاری رد شدم؟

دقت کردین که چقدر دردناک که بعد از کلی جستجو  و پیدا کردن یه موقعیت شغلی مناسب  در بهترین حالت دعوت به مصاحبه کاری میشید خودتون رو برای مصاحبه آماده میکنید حتی  با یه رزومه آماده تشریف میبرید، اما متاسفانه از مصاحبه تون سربلند بیرون نمیاید و دنیا رو سرتون خراب میشه.
 ناامید میشید  و دست از تلاش بر میدارید. این ماجرا همینجا تموم نمیشه وممکن بارها  برای شما اتفاق بیوفته بدون اینکه حتی بفهمید علت اصلی چیه و بعد از مصاحبه، کسی نیست که به شما بگه کجای کارتون ایراد داشت و علت رد شدنتون چی بود.

اما این راه چاره نیست بهتره دنبال علت باشید ببینید چرا رد شدید؟ رد شدن توی مصاحبه علت های مختلفی داره، توی این مقاله من علت های رد شدن رو براتون دونه دونه مطرح میکنم شما هم با کشف علت رد شدنتون توی مصاحبه میتونید راه چاره رو پیدا کنید و توی مصاحبه های بعدی پیروز بشید.

فاکتور های شخصی لازم برای شرکت در یک مصاحبه کاری:

چرا در مصاحبه کاری رد شدم؟

 • توانایی‌ و مهارت لازم برای کار موردنظر را دارید؟

  سوابق شغلی و توانایی‌های شما تا چه اندازه برای این کار مناسب است؟ در دنیای پررقابت شغلی، افرادی که توانایی و مهارت‌های لازم بیشتری برای کار را داشته باشند برای مصاحبه انتخاب می‌شوند.

 • رزومه یا فرم درخواست کارتان کامله؟

  اصلا رزومه نویسی رو بلد هستین؟ همه‌ی اطلاعات لازم را در فرم درخواست کار وارد کردین؟ شاید ایراد از طرز رزومه نوشتنتون باشه

 • آیا در رزومه‌تان مهارت‌ها و موفقیت‌های مرتبط با آن کار را وارد کردین؟

  آیا موفقیتاتون در کار قبلی، کارآموزی پروژه‌های دانشگاهی یا کارهای داوطلبانه را در رزومه وارد کردین؟ باید همه اطلاعات لازم رو به بهترین شکل در رزومه وارد کرده باشین. در یک کلام بهتون بگم رزومه نویسی خیلی خیلی خیلی مهمه.

 • چه کسانی را به عنوان معرف خود معرفی کردین؟

  باید معرفتان کسانی باشند که سابقه‌ی خوبی داشته و در صورت تماس با آن‌ها از طرف کارفرما، اطلاعات خوبی درباره‌ی شما بدن.

 • برای مصاحبه لباس مناسب پوشیدید؟
  اولین برخورد خیلی مهمه پس باید لباس مناسب با محیط کار و مصاحبه بپوشین.به موقع به محل مصاحبه رسیدین و با همه برخورد مودبانه داشتین؟ دیر رسیدن یا برخورد نامناسب با هر کسی حتی مسئول پذیرش در محل مصاحبه ممکنه به قیمت رد شدن در مصاحبه باشه.

 • آیا قبل از مصاحبه کاری ، درباره‌ی شرکت و شغل موردنظر اطلاعات کافی به دست آوردین؟

 • کارفرما انتظار دارد درباره‌ی شرکت اطلاعات کافی داشته باشین، شما می تونید با ورود به سایت رسمیو براحتی اطلاعات موردنیازتون رو از شرکت موردنظرتون به دست بیارید و دست پر به مصاحبه کاری برید.

 • آیا برای پاسخ دادن به سوالات مصاحبه کاری آماده هستین؟

  آیا لیست سوالاتی که می‌خواهید از مصاحبه‌کننده بپرسید رو آماده کردین؟ خیلی مهم که قبل از مصاحبه بدونید قرار چه سوال هایی ازتون بشه که این به روند قبول شدنتون در مصاحبه کمک بزرگی میکنه.من شما رو با  برخی از سوال هایی که معمولا در مصاحبه کاری پرسیده میشه آشنا می کنم.

 • سوالات مصاحبه کاری

   ۱-میشه خودتون رو معرفی کنید
  ۲-خودتون رو تو یک کلمه توصیف کنید
  ۳-چرا این موقعیت شغلی رو انتخاب کردید؟
  ۴-می تونید سه مورد از نقاط ضعف و قوتتون رو بگید.
  ۵-چرا تصمیم به کار در این شرکت  گرفتین؟
  ۶-درچه زمینه ای ماهر هستید و به خودتون افتخار می کنید؟
  ۷-چرا در این مدت مشغول کاری نبودید؟
  و از این قبیل سوالها…

 • با مصاحبه‌کننده ارتباط خوبی تونستین برقرار کنین؟ به شدت تاثیرگذار که از همون ابتدای مصاحبه بتونید ارتباط گرم و صمیمی با مصاحبه کننده برقرار کنید. تا مصاحبه کاری برای مصاحبه کننده هم، مصاحبه کردن با شما یه نوع چالش. اگه بتونید اعتمادش رو جلب کنید و به او احساس آرامش بدید  در واقع به خودتون کمک کردین.
 • آیا در پایان مصاحبه به روشنی مشخص کردین که آن شغل را می‌خواین؟ شما باید جوری با صاحبه کننده حرف بزنید که قاطعیت و مصمم بودن رو در شما حس کنه و پیش خودش بگه: نه این فرد واقعا این شغل رو میخواد و من هم برای رسوندنش به شغل دلخواهش کمکش می کنم.

  نکته ای که هیچ موقع نباید فراموش کنید
  بعضی وقتا ممکن پیش یاد، حتی با انجام دادن تمامی کارهای لازمه مصاحبه  با نتیجه نهایی که  مواجه میشید سرتون سوت میکشه و دقیقا نمیدونید مشکل از کجا بوده، که این برمیگرده به سیاست های اون شرکت و مسائل پشت پرده ای که در ادامه ی مقاله باهاتون در میون میذارم.

دلایل پنهان ولی اثر گذار در نتیجه مصاحبه کاری:

همیشه یک سری دلایل  بیرونی و محیطی هم در شکست ما در مصاحبه نقش دارن و فقط ما نیستیم که در موفقیت یا شکست خودمون اثر گذاریم .علت های محیطی در شکستتون، فاکتور هایی هستن که تحت کنترل شما نیستن اما بهتره ازشون اطلاع داشته باشین تا کامل قضیه دستتون بیاد.

مصاحبه شغلی

 • استخدام شخصی که در حال حاضر اونجا کار میکنه

استخدام داخلی، اصطلاحیه که برای این موضوع به کار می‌ره. همیشه رقابت با یک کارمند فعلی دشوارتره. زیرا انتخاب کسی که در سازمان کار می‌کنه، معمولاً برای مدیران استخدام کم ریسک‌تره. چون  مدیر استخدام تصور نسبتاً دقیقی از تواناییا، شخصیت و اخلاق کاری شخص داره. به علاوه، می‌تونند سریعتر از فرد جدیدی که در سازمان فعالیت می‌کنه مشغول به کار بشن. همچنین، استخدام داخلی به سازمانها این امکان را می‌ده تا به کارکنان خوب، فرصت پیشرفت یا تغییر بدن.

 • ارتباطات بهتر شخصی دیگران، باعث موفق نشدن شما در مصاحبه کاری است

بین دو نفر که به اندازه هم واجد شرایط و تاثیرگذار هستن، شخصی که توسط یک کارمند، معرفی می‌شه، دو برابر یک فرد کاملا غریبه شانس استخدام شدن داره. احتمالاً به این دلیل که استخدام شخص معرفی شده ریسک پایین‌تری داره. شما نمی‌دونید چه کسی رقیب شماست و ارتباطشون با مدیر استخدام چیه اما باید بدانید که شبکه‌سازی برای جستجوی شغل چقدر اهمیت داره.

 • عدم تاثیر عاطفی متقابل

این عامل در تعیین اینکه چه کسی استخدام می‌شه بسیار اهمیت داره. این عامل به این معنیه که از طرف افرادی که با شما مصاحبه کردن چقدر مورد قبول واقع شدین. به دلایلی، شما از نظر یک یا چند نفر از افرادی که با شما تعامل داشته‌اند، برای این کار، مناسب به نظر نمی‌رسین. از آنجا که برای انجام این شغل، همکاری با این افراد ضروریه، شما در مصاحبه رد خواهید شد. گاهی اوقات شما می‌توانید روی این مسئله، تأثیر بگذارید و گاهی اوقات نمی‌توانید.

اشتباهات رایجی که  در جلسه مصاحبه کاری ممکنه ما هم دچارش بشیم…

در ادامه من یه سری نکته بهتون میگم در مورد اینکه چه کارهایی نباید انجام بدید تا توی  مصاحبه موفق باشید چون همیشه علت رد شدنتون انجام ندادن و نداشتن نیست گاهی اوقات به خاطر انجام دادن کارهای اشتباه رد شدید.

دلایل رد شدن در مصاحبه

 • شرکت (یا کسب‌وکار) که میخواین توش استخدام بشید کارشون چیه؟

نمی‌دونید کار شرکت و هر کسب‌وکاری که متقاضی آن هستیدچیه؟ یا اینکه برای چه کاری مصاحبه می‌کنیدو چرا آنجا هستید؟ باید قبل از مصاحبه شغلی وب‌سایت رسمی شرکت رو مطالعه کنین. حتی قبل از درخواست دادن برای کار باید از همه ی جوانب کار شرکت آگاه بشید.

 • از نقص هاتون صحبت نکنید

متقاضیان کار معمولا عادت دارند بلافاصله در مورد مهارت هایی که ندارین صحبت کنن. اجازه بدین کارفرما با توجه به سوابق و رزومه‌ی شما تصمیم بگیره چه مهارت هایی لازمه و چه مهارت هایی لازم نیست و مهارت هایی که ندارید کدومشون در آینده مشکل ساز میشن! اگر متقاضی این کار هستین، به‌طور قطع مهارت‌هایی دارید که برای کارفرما مهمن و خودش تصمیم میگیره که برای آن کار مناسبید یا نه.

 • لحن ملتمسانه نداشته باشید

طوری رفتار نکنید که انگار دارید برای به‌دست آوردن کار التماس می‌کنید. طبیعی رفتار کنید  و به خودتون مهارت هاتون مطمین باشید. این رزومه‌ی شماست که کارفرما را تحت تأثیر قرار می‌ده. اگر شایستگی و اعتماد به‌ نفس کافی داشته باشید، کارفرما در استخدام‌تان تردیدی نمیکنه بنابراین لازم نیست با التماس خودتان روفردی   سخت کوش و باهوشه معرفی کنید، همه چیز خود به خودمشخص میشه.

 چگونه در مصاحبه کاری موفق شوم؟

مصاحبه کردن نه تنها یه مهارت به حساب میاد بلکه برای موفقیت شغلیمون خیلی هم ضروریه، همه ی ما یه سری مهارت و تخصص داریم که ما رو منحصر به فرد از سایرین قرار میده و از طرفی نقص هایی داریم که باید باشون رو به رو بشیم و یه جاهایی واقعا این نقص ها کارو خراب میکنن. پس اگر دنبال کار و استخدام شدن هستین بهتره اول خودتون و مهرتها و نقص هاتون رو خوب بشناسید و در نهایت به دنبال تکمیل مهارت ها تون و برطرف کردن نقص ها و رشد خودتون باشید اما در این مسیر به خودتون و مهارت هاتون ایمان داشته باشید.

فهرست مطالب

خبرنامه گل ارن

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

با مشاور برنامه های منتورینگ گُل اِرن صحبت کنید

با ما در تماس باشید تا بفهمید: