فهرست مطالب

 کارآموزی برنامه نویسی بک اند
Back-End Web Developing Apprenticeship

فهرست مطالب

برنامه نویسی بک اند یکی از پرتقاضاترین مشاغل دنیا است و در چند سال اخیر در ایران هم شاهد افزایش موقعیت‌های استخدام برنامه نویس بک اند بوده‌ایم. دلیل آن رشد روز افزون دانش در این حوزه و باز بودن مسیر پیشرفت همیشگی در آن است.

و با توجه به پرتقاضا بودن این رشته در ایران، وجود یک بک اند کار بیشتر از قبل در شرکت ها و سازمان ها احساس می شود. از همین رو مشخص شدن شرح شغل و وظایف متخصص یا کارآموز بک اند برای پیش از ورود به این شغل از اهمیت بالایی برخوردار است.

برنامه نویسی بک اند چیست؟

منظور از برنامه نویسی بک اند،  تمام عملیاتی است که پشت صحنه وب سایت انجام می شود و کاربر توانایی مشاهده آن را ندارد. به معنایی کدهایی که در بخش بک اند نوشته می‌شوند، به طور مستقیم با سیستم در ارتباط نیستند، بلکه از طریق سرور به مرورگر کاربرها ارسال می‌شوند؛ به همین دلیل است که به بک اند، برنامه نویسی سمت سرور یا Server Side نیز گفته می‌شود.

در ادامه برای آشنایی شما با مسیر شغلی و شرح تبدیل شدن به یک کارشناس و متخصص در این حوزه از مسیر کارآموزی برنامه نویسی بک اند، سعی کرده ایم تا تمام جزئیات و نکات مورد نیاز را به اندازه نیاز برای شما توضیح دهیم. اگر با مطالعه این راهنما هنوز دچار سردرگمی هستید و در انتخاب این شغل مردد هستید  می توانید برای ما کامنت بگذارید و یا از مشاوره شغلی گلرن استفاده کنید.        

شرح شغل یک کارآموز برنامه نویس بک اند

توسعه دهنده بک اند مسئولیت برنامه نویسی سمت سرور ( server-side ) را بر عهده دارد تا توسعه دهندگان فرانت اند و توسعه دهندگان رابط کاربری نرم‌افزارهای موبایل از آن برای ایجاد  توابع کاربردی و مفید استفاده کنند. 

بنابراین یک کارآموز بک اند تا زمان تبدیل شدن به یک متخصص مسیر پر پیج و خمی را پیش رو دارد تا بتواند وظیفه ی ایجاد، نگهداری، آزمایش و اشکال زدایی تمام قسمت های Back-End را بر عهده بگیرد. 

در طی مدت کارآموزی  بهتر است روی بخش های اصلی این حوزه شغلی نظیر (جاوا اسکریپت، برنامه‌نویس HTML و CSS، زبان PHP، فریم ورک bootstrap، Laravel  ) تمرکز کنید.

🔸مسئوليت ها و وظايف اصلی شما در طی دوره کارآموزی برنامه نویسی بک اند

اگر سری به وبسایت های استخدامی ایرانی زده باشید اکثر شرکت هایی که از مسیر کارآموزی به دنبال جذب نیرو هستند، انتظارات تقریبا یکسانی از نیروی کار در شغل دارند. که البته گاها به خاطر برخی از انتظارات بیش از حد از یک کارآموز و نداشتن مسیر رشد و آموزشی مشخص، موفق به جذب نیروی دلخواه خود نمی شوند. اما در حالت کلی برخی از توانمندی ها را به عنوان پیش نیاز و برخی دیگر نیز به عنوان امتیاز لحاظ می کنند، که ما کسب تعدادی از آنها را برای ورود به این شغل شدیدا توصیه می کنیم.

🔸پیش نیاز های ورود به شغل برنامه نویسی بک اند از دید شرکت ها

 • هماهنگی با برنامه نویسان فرانت‌اند و توسعه الگوریتم‌های سمت سرور برای انتقال داده‌ها به‌طور مؤثر به سمت کاربر
 • همکاری متقابل با مدیر پروژه و تضمین کیفیت برای بهینه‌سازی و توسعه تجربه کاربری مناسب (UX)
 • اطمینان حاصل کردن از سریع بودن برنامه و داشتن عملکرد یکسان هر زمان که ترافیک کاربر تغییر می‌کند
 • همکاری با مشتریان برای درک نیازهای خاص آن‌ها و تبدیل آن به الزامات فنی برای ارائه کارآمدترین راه‌حل
 • بهینه کردن برنامه‌های کاربردی برای افزایش کارایی و زمان پاسخگویی
 • تجزیه و تحلیل الزامات و اهداف، برطرف کردن اشکالات و خطاها و ارائه راه‌حل‌های کارآمد و سریع
 • تعامل با پایگاه داده برای ذخیره داده‌ها
 • مدیریت و توسعه API ها که در دستگاه‌ها اجرا می‌شوند
 • ایجاد معماری سیستم با در نظر گرفتن مقیاس، سرعت و ثبات برنامه‌ها
 • پیاده‌سازی ساختارهای امنیتی و بهترین راه‌های آن
 • نوشتن کد و کتابخانه‌های قابل‌استفاده برای اجراهای بعدی

مجددا این نکته را یادآوری می کنیم که به عنوان کارآموز بک اند لزوماً نیازی به کسب تمامی مهارت ‌ها فوق ندارید. اما داشتن هرکدام از آنها شانس شما را در رقابت با سایرین برای کسب موقعیت های شغلی متناسب، بالا می برد. در این مورد دقیق‌تر در ادامه توضیح می‌دهیم.

آینده و مسیر شغلی برنامه نویسی بک اند

ما با بررسی روند جذب نیرو در شرکت ها و همچنین از طریق صحبت با مدیران سازمان ها متوجه شده ایم که تقاضای نیرو برای شغل برنامه نویسی بک اند روز به روز زیاد تر می شود و کسب و کارهای بیشتری در این حوزه اقدام به تیم سازی و جذب متخصص می کنند.

اگر  می خواهید یک برنامه نویس بک اند شوید، داشتن حداقل تحصیلات کارشناسی در حوزه علوم کامپیوتر یا IT مزیت محسوب می‌شود اما این بدین معنا نیست که بدون مدرک، شانس استخدام برنامه ‌نویس بک اند  را از دست می دهید.

همانطور که قبل تر اشاره کردیم، مسیر شغلی شما برای ورود به این رشته می تواند از کارآموزی برنامه نویسی بک اند شروع شده تا پس از فراگرفتن مهارت های لازم و کسب حداقل تجربه مورد نیاز بتوانید کم کم تبدیل به یک متخصص برنامه نویس بک اند تبدیل شوید.

در ادامه راه می توانید در برخی از حوزه های پرطرفدار این شغل عمیق تر شوید و با افزایش سطح مهارت خود به متخصص آن حوزه خاص تبدیل شوید.

🔸بازار کار برنامه نویسی وب بک اند در ایران

برنامه نویسی در ایران بصورت های دورکاری(فریلنسری)، استخدام در مراکز دولتی و کار در شرکت های خصوصی می باشد. شما با فعالیت در مراکز دولتی درآمد ثابتی خواهید اشت اما اگر از طریق فریلنسری قصد کسب درآمد داشته باشید، میزان درآمدتان با مهارت شما رابطه مستقیم خواهد داشت. به همین دلیل می توان گفت که حوزه برنامه‌نویسی بازار کار خوبی در کشور ما دارد مخصوصاً که در خیلی از بخش‌های این حوزه در ابتدای مسیر قرار داریم و راه پیشرفت زیادی برای آن وجود دارد.

🔸سطح درآمد شما به عنوان یک متخصص بک اند:

 طبق نظرسنجی ها و بررسی های صورت گرفته شده بعد از کسب تجربه کافی و متخصص شدن در یکی از حوزه‌های شغلی برنامه نویسی درآمد و حقوق یک برنامه نویس Back End در ماه در ایران از زیر چهار میلیون تومان شروع شده و بیشینه اش به بالای 17 میلیون تومان میرسد. بنابراین شروع کار به احتمال زیاد با درآمد پایه اداره کار(در سال ۱۴۰۰ و در شهر تهران چیزی بین ۳-۴ میلیون تومان) وارد این شغل خواهید شد و در طول سال میتوانید افزایش درآمد را با گرفتن ارتقای شغلی و انجام پروژه های مختلف به سرعت تجربه کنید.

🔸بازار کار خارج از ایران:

درسراسر دنیا، برنامه نویسی به عنوان یک شغل تخصصی و پردرآمد شناخته می شود که با توجه به میزان مهارت های خود میتوانید در کشورهای مختلف از درآمد مطلوبی برخوردار شوید.

کشورهای سوئیس، اسرائیل، استرالیا، آلمان، سوئد، دانمارک، کانادا، سنگاپور، انگلیس کشورهایی هستند که متقاضی مهاجرت برنامه نویس را پذیرا هستند.

چنانچه قصد مهاجرت یا انجام پروژه های خارج از کشور را دارید و می خواهید جایگاه شغلی مناسبی برای خود کسب کنید. تصمیم گیری در این زمینه نیازمند تجربه بالا است. توصیه میکنیم اگر چنین قصدی دارید با یکی از مشاورین شغلی گلرن صحبت کنید.

نگاهی اجمالی به دوره کارآموزی برنامه نویسی بک اند

مقدمات برنامه نویسی با زبان  PHP و تسلط نسبی بر فریم ورک Laravel، معرفی و نصب  Xammp, PhpStorm، آشنایی انواع متغییرها در PHP، کار با آرایه ها، شرط ها، توابع و انواع فایل، Database, OOP, Class, Session, Cookie، آپلود و دانلود فایل از طریق RestAPI, PHP، کار با وب سرویس ارسال پیامک، کار با وب سرویس های درگاه پرداخت

آشنایی با HTML CSS و منطق و مقدمات برنامه نویسی

آشنایی با زبان برنامه نویسی JavaScript

CSS Preprocessor, Task Runner, Git، کامل ساختن فایل های SASS با Gulp، کار با Webpack، استفاده از Karma با Webpack Solution، کار با ابزار طراحی رابط کاربری Adobe XD، آشنایی با Reactjs، آشنایی با  مفاهیم bootstrap، آشنایی با اصول SPA و PWAو REST

چرا دوره کارآموزی برنامه نویسی بک اند گلرن؟

منتورینگ اختصاصی

دوره را در کنار منتورهای حرفه ای و به صورت کاملا خصوصی می گذرانید.

سابقه رسمی بیمه

چند روز در ماه در لیست بیمه شدگان شرکت، سابقه رسمی بیمه خواهید داشت.

هدفمند و کاربردی

حین دوره روی پروژه و تسک های مشخصی کار می کنید و حول آنها مهارت کسب خواهید کرد.

گواهی سابقه کار

در صورت انجام موفق پروژه ها و عملکرد بالا، یک گواهی بعنوان تایید کارایی از گلرن دریافت می کنید.

معرفی به کار

در صورت تمایل، در قالب یک قرارداد مشخص از خدمات شغلی و معرفی به کار ما بهره مند خواهید شد.

فرآیند دوره های کارآموزی

ابتدا با شما مصاحبه می کنیم تا  ارزیابی دقیق تری از استعداد، شرایط و علائق شما بدست بیاوریم و طبق آن، شغل و دوره کارآموزی مناسب رو پیشنهاد می دهیم. اگر با شرایط اوکی بودید یک قرارداد با هم امضا می کنیم و وارد دوره کارآموزی می شوید.

مرحله اول
مرحله دوم

دوره کارآموزی رو شروع می کنید، تسک شما توسط منتور با هماهنگی ناظر تسک تعریف می شود، مشغول انجام تسک ها و گذروندن آموزش هاتون می شوید.

جلسات دو طرفه ای (حضوری یا آنلاین) با  منتور در طول فرآیند کارآموزی برگزار می شود که بیشتر بر چک کردن کارها و دادن بازخوردهایی جهت پیش برد کار تمرکز دارد.

مرحله سوم
مرحله چهارم

حین یا بعد از انجام تسک نیز کارآموزان در قالب مشخصی عملکرد خود را به منتورشان گزارش می کنند و منتور گزارش را پس از تایید، برای ناظر تسک ارسال می کند. ناظر تسک بعد از هماهنگی با تیم منابع انسانی گلرن و ارزیابی تسک ها، موارد تکمیلی لازم را به کارآموز یا منتور انتقال می دهد.

این فرایند به طور متوسط برای هر کارآموز 3 بار انجام می گردد، تا کارآموز بتواند حداقل شرایط و آمادگی لازم را برای ورود به شغل مورد نظر را پیدا کند.اگر در حین کار خروجی وی متناسب با انتظارات نباشد و پایین تر از حد انتظار باشد، در صورت تکرار عملکرد ضعیف توسط کارآموز، ایشان از ادامه دوره محروم خواهد.

مرحله پنجم
مرحله ششم

چنانچه قرارداد معرفی به کار با هم امضا کرده باشیم، حین دوره روی رزومه، پرسونال برندینگ و مصاحبه شما کار میکنیم و شما رو برای استخدام به چند شرکت معرفی به کار می کنیم.

چکونه باید در دوره کارآموزی برنامه نویسی بک اند شرکت کنیم؟

اگر فکر میکنید به شرکت در دوره کارآموزی برنامه نویسی بک اند علاقه دارید، اصلا نگران این نباشید که رشته تحصیلی تان مرتبط نیست و یا تجربه خاصی در این زمینه ندارید. ما ابتدا با شما مصاحبه می کنیم و بعد از گرفتن آزمون های شخصیتی و رفتاری میزان علاقه و تناسب شما با شغل دیجیتال مارکتینگ و یا مشاغل دیگر مشخص می شود. 

پس از مطالعه شرایط دوره کارآموزی برنامه نویسی بک اند می توانید فرم مصاحبه / مشاوره را تکمیل کرده تا در اسرع وقت، برای طی بقیه مراحل تماس تلفنی از طرف همکاران ما با شما گرفته شود.

مدل کارآموزی

 مخاطبین دوره های کارآموزی  افرادی هستند که به حوزه وب بک اند علاقه مند بوده  اما سابقه کار و دانش چندانی در این حوزه شغلی ندارند. بنابراین لازم است متناسب با انجام پروژه ها و تسک ها به اندازه نیاز از سمت منتورها آموزش های لازم را نیز در طول دوره دریافت کنند.  

در این مدل متناسب با نیاز های بازار کار(یا سازمان  از پیش مشخص شده ای)، سطح و اهداف شما، منتورها پروژه و تسک های مشخصی  برایتان تعریف می کنند، که در مدت زمان دوره کارآموزی بتوانید به سطح لازم از مهارت و تسلط جهت ورود به بازار کار برسید. در نهایت نیز  با رزومه قوی تر و اعتماد به نفس بیشتری که پیدا می کنید مسیر شغلی تان را به عنوان یک کارشناس بک اند  ادامه خواهید داد.

کار کردن به همراه مسیر آموزشی

 • 5 ماهه پارت تایم(حضوری و غیر حضوری)
 • متمرکز بر انجام حداقل 2 پروژه پایلوت
 • منتورینگ فرد به فرد و دسترسی منظم به منتورها
 • جلسات هفتگی آموزشی متناسب با تسک ها و پروژه ها
 • معرفی قطعی به کار پس از پایان دوره ( در صورت انعقاد قرار داد )
با آموزش

سوالات متداول

مهمترین شرط برای ورود به دوره های کارآموزی، علاقه و پشتکاره. طبیعتا اگر این شرایط رو داشته باشید حتی اگر هیچ تجربه ای از قبل هم نداشته باشید میتونید خیلی زود مهارت خودتون رو رشد بدید. برای ورود به هر دوره یکسری آموزش ها اولیه در اختیارتون میگذاریم که با پیش زمینه قبلی وارد دوره بشید.

با توجه به اینکه شما پیش از شروع مسیر حرفه ای شغلی خود نیاز به کسب مهارت و تجربه دارید، لازم است تا در حداقل یک برنامه کارآموزی شرکت کرده و به سطح قابل قبولی از آمادگی و تبدیل شدن به یک نیروی آماده به کار برسید. با توجه به اینکه طراحی و اجرای این برنامه به صورت کاملا اختصاصی برای شما انجام می شود و از تجهیزات و نیروی انسانی متخصص در طی کردن این مسیر بهره مند می شوید، نیاز است تا رسیدن به سطح مطلوب روی خودتان سرمایه گذاری کنید.

امکان شرکت  در دوره ها هم به صورت حضوری و هم دورکاری(به صورت محدود)  برای کارآموزان  وجود داره.

 طول دوره بستگی به نوع دوره ای داره که شما شرکت میکنید اما دوره ها به صورت پیش فرض به صورت ۳-۶ ماهه تدوین شده اند.فراموش نکنید قراره به صورت پارت تایم  باهم همکاری کنیم و بین ۶۰ تا ۱۰۰ ساعت در ماه از شما  زمان میبره. 

در شروع دوره، ۲تا۳ پروژه پایلوت در قالب تسک های شفاف، به شما سپرده میشه تا در طی دوره در کنار منتورها  اونا کار کنید.
پروژه های هر دوره به سه دسته ۱-پروژه های عمومی ۲- پروژه های پایلوت و ۳- پروژه های واقعی دسته بندی می شن، که کارآموزان در قبال انجام پروژه های واقعی که به خروجی منتهی بشه حق الزحمه دریافت می کنند. این حق الزحمه ها با توجه به نوع و حجم پروژه ها متغیره و در پایان دوره مجموع آنها محاسبه شده و به حسابشون واریز میشه

بله. شما میتوانید نیازها و چالش های موجود در سازمان و کسب و کار خود را شناسایی کرده و متناسب با آنها به کسب تجربه و مهارت در قالب انجام پروژه ها و تسک هایی که توسط منتورها برایتان تعریف می شود بپردازید. این موضوع را حتما در طی جلسات به اطلاع همکاران ما برسانید تا برنامه کارآموزی متناسب با شرایط شما و سازمانتان طراحی و اجرا شود.

بله ممکن است. با شما پیش از امضای قرارداد کارآموزی مصاحبه تخصصی انجام می شود و در صورت نیاز نیز یک تسک/پروژه تعیین سطح انجام خواهید داد. ممکن است پس از این مرحله حتی نیاز به شرکت در دوره کارآموزی نداشته باشید و مستقیما امکان همکاری با شما یا معرفی کردن شما به سایر شرکت ها وجود داشته باشد.