دوره کارآموزی علم داده (دیتا ساینس)

 Data Science Apprenticeship  

معرفی شغل دیتا ساینس یا کارشناس علم داده

دنیای امروز، دنیای داده است. در دنیای داده ها، ذخیره سازی و  استفاده بهینه از داده ها از چالش های اصلی است و به همین دلیل تمرکز اصلی متخصصان داده، بر روی ارائه ره حل هایی برای مدیریت داده ها و استخراج  دانش از داده ها و ذخیره سازی داده ها است. علم داده دانش مربوط به همین عملیات است.

آینده و مسیر شغلی “متخصص علم داده”

🔸متخصص علم داده کسی است که:

مسئولیت جمع‌آوری، پردازش و تحلیل داده، مدلسازی و معادلسازی روی داده‌ها رو برعهده داره که حوزه‌ها و تخصص‌های زیادی رو شامل میشه. تحلیل گر داده، مهندس داده، مهندس هوش مصنوعی، کارشناس هوش تجاری و شغل های زیاد دیگه ای که با توجه به نیاز در هر سازمان عنوان و تعریف متفاوتی دارن.

🔸وضعیت این شغل در بازار کار ایران:

به طور کلی به دلیل رشد سریع و نیاز بالای کسب و کار به دیتا محور شدن و حرکت به سمت اتوماتیک و هوشمندتر شدنشون، متخصصین علم داده رو در قسمت‌های مختلفی مثل مارکتینگ، منابع انسانی، فروش، مالی و… مشغول به کار میشه. با این وجود به خاطر ضعف ساختاری در کسب و کارهای ایرانی و پایین بودن حجم داده ها در این کسب و کار ها، تقاضا در بازار کار ایران برای شغل علم داده نسبت به مشاغلی مثل: برنامه نویسی، دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی و فروش و… پایین تره. در بهترین حالت حدود 0.5 یا 1 درصد کل تقاضاهای رو دربرمیگیره. تعداد شرکت‌هایی هم که به دیتای کافی دسترسی دارند خیلی کم هستند و این شرکت ها بیشتر در شهر تهران متمرکزند.

🔸مسیر شغلی یک کارشناس علم داده:

سهولت یادگیری علم داده نسبتا پایینه و زمان ورود به بازار کارش هم نسبت به بقیه حوزه‌های شغلی طولانیتره و حدود 6 ماه الی 1 سال طول میکشه تا یک نفر بعنوان کاشناس علم داده مشغول به کار بشه. و بتونه با شناخت نیاز کسب و کار و بازار کار بتونه روش ها و الگوریتم های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی رو برای اون کسب و کار به کار بگیره.

🔸بازار کار خارج از ایران:

در کشورهای پیشرفته مثل آمریکا، کانادا، آلمان، انگلیس، ژاپن و … نیاز بالایی به متخصص علم داده در هر سطح و حوزه ای هست. و این شغل جزء 3 شغل پرطرفدار و پر تقاضا از سمت شرکت ها برای افراد جویای کار محسوب میشه(برعکس بازار کار در ایران). بنابراین وارد شدن به شغل متخصص علم داده یا دیتا ساینس در ایران پر ریسک به حساب میاد ولی بهترین شغل برای کسانی است که قصد مهاجرت شغلی یا تحصیلی دارن.

درباره دوره کارآموزی علم داده

علم داده محدود به صنعت یا حوزه خاصی نیست و کم کم  جای خود را  در صنعت ها و شرکت های مختلف باز خواهد کرد، از حوزه هایی مانند پزشکی و مهندسی تا مدیریت و کسب و کار. دوره کارآموزی علم داده گلرن جایی برای باهوش ها و کسانی است که علاقه مند به ریاضیات و برنامه نویسی هستند. شما در این دوره ابتدای کار با پایتون آشنا می شوید تا بتوانید با این زبان برنامه نویسی کنید. پس از تسلط روی این بخش با مرور بعضی از مفاهیم علم آمار، شما وارد بحث یادگیری ماشین و داده کاوی خواهید شد و باید پروژه های پایلوت که منتورها برای شما تعریف میکنند و یا پروژه های واقعی که از سمت گلرن بر عهده میگیرید را انجام بدهید.

چیزی که شما در دوره کارآموزی علم داده کسب می کنید تلفیقی از ریاضیات، آمار و علوم کامپیوتر است. یکی از مثال‌های بارز علم داده (Data Science) یادگیری ماشین (Machine Learning) می باشد که در بازار کار از سمت شرکت های مختلف طرفداران زیادی پیدا کرده است.

مهم‌ترین کاری که در دوره کارآموزی علم داده انجام می دهید آنالیز داده، طراحی و ساخت الگوریتم است. برای اینکار، نه تنها باید به علم آمار آشنایی داشته باشید، بلکه باید تسلط نسبی روی زبان برنامه نویسی Python هم داشته باشید.

در این دوره در کنار انجام تسک های مشخص در قالب 2 پروژه پایلوت  در کنار منتورها و سایر همکاران تمرین خواهید کرد. چنانچه در مورد چگونگی برگزاری دوره نیاز به جزئیات بیشتری دارید به قسمت سوالات متداول مراجعه کنید و یا با ما تماس بگیرید.

چرا دوره کارآموزی در گلرن؟

 این دوره شامل محیطی است که کاملا محیط کار واقعی را برای شما به نمایش میگذارد. کارتیمی، چالش ها، پروژه ها و … همه اینا مواردی هستند که در کنار آموزش تئوری و اولیه تجربه میکنید. این دوره روحیه تحلیل گری شما را تقویت کرده و سازگاری با چالش های واقعی را به شما هدیه میدهد. در دوره ی کارآموزی علم داده، برنامه ویسی پایتون، کار با دیتا بیس و یادگیری ماشین را  می آموزید. 

چه طور باید در دوره شرکت کنیم؟

اگر فکر میکنید به شرکت در دوره کارآموزی دیتا ساینس علاقه دارید، اصلا نگران این موضوع نباشید که رشته تحصیلی تان مرتبط نیست و یا تجربه خاصی در این زمینه ندارید. ما ابتدا با شما مصاحبه می کنیم و بعد از گرفتن آزمون های شخصیتی و رفتاری میزان علاقه و تناسب شما با مشاغل حوزه دیتا و یا سایر مشاغل مشخص می شود. 

پس از مطالعه شرایط دوره کارآموزی دیتا ساینس گلرن می توانید فرم مصاحبه / مشاوره را تکمیل کرده تا در اسرع وقت، برای طی بقیه مراحل تماس تلفنی از طرف همکاران ما در گلرن با شما گرفته شود.

چرا دوره کارآموزی دیتا ساینس گلرن؟

منتورینگ اختصاصی

دوره را در کنار منتورهای حرفه ای و به صورت کاملا خصوصی می گذرانید.

سابقه رسمی بیمه

چند روز در ماه در لیست بیمه شدگان شرکت، سابقه رسمی بیمه خواهید داشت.

هدفمند و کاربردی

حین دوره روی پروژه های مشخصی کار می کنید و حول آنها مهارت کسب خواهید کرد.

گواهی سابقه کار

در صورت انجام موفق پروژه ها و عملکرد بالا، یک گواهی بعنوان تایید کارایی از گلرن دریافت می کنید.

معرفی به کار

در صورت تمایل، در قالب یک قرارداد مشخص از خدمات شغلی و معرفی به کار ما بهره مند خواهید شد.

مدل های کارآموزی

دسته اول مخاطبین دوره های کارآموزی گلرن افرادی هستند که به حوزه دیتا ساینس علاقه مند بوده  اما سابقه کار و دانش چندانی در این حوزه شغلی ندارند. بنابر این لازم است متناسب با انجام پروژه ها و تسک ها به اندازه نیاز از سمت منتورها آموزش های لازم را نیز در طول دوره دریافت کنند.  

در این مدل متناسب با نیاز های بازار کار(یا سازمان  از پیش مشخص شده ای)، سطح و اهداف شما، منتورها پروژه و تسک های مشخصی  برایتان تعریف می کنند، که در مدت زمان دوره کارآموزی بتوانید به سطح لازم از مهارت و تسلط جهت ورود به بازار کار برسید. در نهایت نیز  با رزومه قوی تر و اعتماد به نفس بیشتری که پیدا می کنید مسیر شغلی تان را به عنوان یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ ادامه خواهید داد.

مدل اول: کار کردن به همراه مسیر آموزشی

تومان شروع از 5 میلیون
  • 5 ماهه پارت تایم(حضوری و غیر حضوری)
  • متمرکز بر انجام حداقل 2 پروژه پایلوت
  • منتورینگ فرد به فرد و دسترسی منظم به منتورها
  • جلسات هفتگی آموزشی متناسب با تسک ها و پروژه ها
  • احتمال معرفی به کار پس از پایان دوره(فقط شهر تهران)
با آموزش

مدل دوم: فقط کار کردن در کنار منتورینگ

تومان شروع از 4 میلیون
  • 2 پروژه با خروجی و تسک های مشخص
  • منتورینگ اختصاصی
  • امکان انجام پروژه واقعی
  • احتمال معرفی به کار پس از پایان دوره(فقط شهر تهران)
پروژه محض

مدل دوم متناسب کسانیکه که در حوزه دیتا ساینس دوره ها و آموزش های لازم رو با موفقیت گذرانده اند اما به دلیل نداشتن سابقه کار و انجام ندادن پروژه های عملی و واقعی برای ورود به بازار کار با مشکل مواجه هستند. تیم گلرن برنامه مشخصی طراحی کرده است که صرفا با انجام پروژه در کنار راهنمایی منتورهای گلرن بتوانید به سطح کافی از مهارت و تخصص برسید. شما در این مسیر به صورت اختصاصی توسط منتور ها هدایت و پشتیبانی می شوید تا  تجربه لازم برای ورود به بازار کار را کسب کنید و با داشتن سابقه کار و رزومه کافی به سازمان هایی که نیازمند نیروی آماده به کار هستند برای مصاحبه واستخدام(پس از طی فرایند معرفی به کار گلرن) معرفی خواهید شد. 

نگاهی اجمالی به جزئیات دوره کارآموزی

Installation, Python programming, Loops and Functions, Data structure in Python, Libraries: Numpy, Pandas, Matplotlib, Seaborn​

منتورهای دوره

محمد کیانی منتور دوره کارآموزی دیتاساینس گلرن 1

محمد کیانی

منتور دیتاساینس، متخصص یادگیری ماشین

فواد نیکوکار منتور دوره کارآموزی برنام نویسی فرانت اند

فواد نیکوکار

منتور دیتا ساینس، متخصص برنامه نویسی پایتون و پایگاه داده

سروش قادری منتور دیتا ساینس

سروش قادری

منتور و تحلیل گر داده